Пак за дохранването.

  • 2 700
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 117
Цитат на: dodo_dodo
И двамата му доктори казаха, че на тоя ръст вече само кърмата нямало начин да му е достатъчна и съвсем било нормално да не му достига. Припоръчаха ми захранване.
Мисля да го почна със зеленчуково пюренце. Какво мислите? няма смисъл да чакам до 6 месеца при положение, че давам понякога формула


Как така не стига???? Shocked  950г малко ли е??  Shocked  Shocked
Или как го определят, че не стига???
Не разбирам  Rolling Eyes

И защо например не ти препоръчаха да даваш формула(+кърма) до 5-6 месеца, а после да започнеш захранване?

# 31
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Anna_D
Цитат на: dodo_dodo
И двамата му доктори казаха, че на тоя ръст вече само кърмата нямало начин да му е достатъчна и съвсем било нормално да не му достига. Припоръчаха ми захранване.
Мисля да го почна със зеленчуково пюренце. Какво мислите? няма смисъл да чакам до 6 месеца при положение, че давам понякога формула


Как така не стига???? Shocked  950г малко ли е??  Shocked  Shocked
Или как го определят, че не стига???
Не разбирам  Rolling Eyes

И защо например не ти препоръчаха да даваш формула(+кърма) до 5-6 месеца, а после да започнеш захранване?


Само да отбележа, че по принцип една от причините за започване на захранване е и удвоеното тегло на бебето, т.е. съвсем възможно е бебе, което расте по-бързо и наддава повече, да има нужда от малко по-ранно захранване. Дори СЗО препоръчва да се захранва според индивидуалното развитие на бебето, като най-ранно захранване се препоръчва след 4-ти месец.

# 32
  • Мнения: 117
Цитат на: SZA


Само да отбележа, че по принцип една от причините за започване на захранване е и удвоеното тегло на бебето, т.е. съвсем възможно е бебе, което расте по-бързо и наддава повече, да има нужда от малко по-ранно захранване. Дори СЗО препоръчва да се захранва според индивидуалното развитие на бебето, като най-ранно захранване се препоръчва след 4-ти месец.


Вярно е, само ЕДНА от причините, а има още поне 5!! най-важните от които са проявяване на интерес към храна и момент в който бебето спира да избутва с езика друга храна.

СЗО поне от 2г. не препоръчва захранване от 4 месец, а от 6-тия месец.

# 33
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Anna_D
Цитат на: SZA


Само да отбележа, че по принцип една от причините за започване на захранване е и удвоеното тегло на бебето, т.е. съвсем възможно е бебе, което расте по-бързо и наддава повече, да има нужда от малко по-ранно захранване. Дори СЗО препоръчва да се захранва според индивидуалното развитие на бебето, като най-ранно захранване се препоръчва след 4-ти месец.


Вярно е, само ЕДНА от причините, а има още поне 5!! най-важните от които са проявяване на интерес към храна и момент в който бебето спира да избутва с езика друга храна.

СЗО поне от 2г. не препоръчва захранване от 4 месец, а от 6-тия месец.


Точно затова написах ЕДНА от причините - това във връзка със съвета на докторите по повод растежа.

Никъде не съм видяла класификация по важност на причините за захранване.

Къде видя да съм написала, че СЗО препоръчва захранване от 4-ти месец? Писала съм НАЙ-РАНО от 4-ти. Цитирам (от линка, който ти ми даде, но на английски, не съм добре с руския):

Timely introduction of appropriate complementary foods promotes good health, nutritional status and growth of infants and young children during a period of rapid growth, and should be a high priority for public health. Throughout the period of complementary feeding, breast-milk should continue to be the main type of milk consumed by the infant. Complementary foods should be introduced at about 6 months of age. Some infants may need complementary foods earlier, but not before 4 months of age.

Източник: World Health Organization, European Office, Infant Feeding , Feeding and Nutrition of Infants and Young Children на стр. 181, Chapter 8 Complementary feeding.

Не ме разбирай погрешно, аз също съм ЗА късното захранване, моето бебе е на 4 месеца (става след два дни), още е на кърма и още не съм решила кога ще започна да го захранвам. Само исках да кажа, че не трябва така фанатично постоянно да ругаем педиатрите, а да помислим и за това, че всяко бебе е индивидуално.

# 34
  • Мнения: 2 529
Цитат на: SZA

Точно затова написах ЕДНА от причините - това във връзка със съвета на докторите по повод растежа.

Никъде не съм видяла класификация по важност на причините за захранване.

Къде видя да съм написала, че СЗО препоръчва захранване от 4-ти месец? Писала съм НАЙ-РАНО от 4-ти. Цитирам (от линка, който ти ми даде, но на английски, не съм добре с руския):

Timely introduction of appropriate complementary foods promotes good health, nutritional status and growth of infants and young children during a period of rapid growth, and should be a high priority for public health. Throughout the period of complementary feeding, breast-milk should continue to be the main type of milk consumed by the infant. Complementary foods should be introduced at about 6 months of age. Some infants may need complementary foods earlier, but not before 4 months of age.

Източник: World Health Organization, European Office, Infant Feeding , Feeding and Nutrition of Infants and Young Children на стр. 181, Chapter 8 Complementary feeding.

Не ме разбирай погрешно, аз също съм ЗА късното захранване, моето бебе е на 4 месеца (става след два дни), още е на кърма и още не съм решила кога ще започна да го захранвам. Само исках да кажа, че не трябва така фанатично постоянно да ругаем педиатрите, а да помислим и за това, че всяко бебе е индивидуално.


  202uu   Hands Clap   Hands Clap   Hands Clap

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Цитат на: Anna_D
Цитат на: dodo_dodo
И двамата му доктори казаха, че на тоя ръст вече само кърмата нямало начин да му е достатъчна и съвсем било нормално да не му достига. Припоръчаха ми захранване.
Мисля да го почна със зеленчуково пюренце. Какво мислите? няма смисъл да чакам до 6 месеца при положение, че давам понякога формула


Как така не стига???? Shocked  950г малко ли е??  Shocked  Shocked
Или как го определят, че не стига???
Не разбирам  Rolling Eyes

И защо например не ти препоръчаха да даваш формула(+кърма) до 5-6 месеца, а после да започнеш захранване?


Ами определиха, че не достига по моите думи. Аз така им казах - според мен кърмата ми не достига поради изброените по-горе признаци. А по отношение на теглото - няма как да бъда сигурна, че е формирано изцяло от храненето с кръма, тъй като последните 4-5 дена преди консултацията започнах дохранването. Тъй, че е трудно да се прецени дали това наддаване, само по себе си добро, е от кърмата или принос има формулата.
Идеята формула+кърма си остана, като към нея се прибавя и захранване. Защото според двамата педиатри млякото само по себе си без значение дали е изкуствено или не, вече не е достатъчно, за да отговори на нуждите на организма на Ерик, който наддавал и растял твърде бързо. Казаха ми буквално, че на този ръст е нормално да се опитва да компенсира с голямо количество мляко / по повод на споделеното от мен, че е изпивал и по 200грама добавка след кърмене Embarassed /.
И за да не се получава това, което от своя страна може да доведе до разширяване на стомаха или постоянен глад и от там рев и недостиг на кърма - да включа пюрета.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Цитат на: SZA

Да, имат - бебешки моркови с картофи, 125 гр. С него ли мислиш да започнеш? Аз много се чудя как точно да направя това захранване и още не съм избрала точна схема... Трябва да обменим опит  Bulb


Не съм видяла този ти постинг Embarassed
Аз възнамерявам да започна със сокче от ябълка първо. След това може би моркови. На ХИП. Но ще огледам и тези на Семпер. С тях имам опит , но за след годинка/пюретата/. С мъничките им - не. Но пък съм адски доволна от големите, затова ще проуча въпроса и за малките.
Смущава ме онази статия за генно-модифицираните храни, където пишеше, че са открити такива съставки и в някои продукти бебешки на Нестле и Семпер обаче. Затова за разлика от Денис, Ерик няма да го храня с пюрета на Алет и каши на Нестле. Но това за Семпер ме смути и замисли доста.
Все пак обаче мисля, че там ставаше въпрос за конкретни видове пюрета, а не като цяло за всички продукти.
Въпреки това обаче май Хип си остава водещо засега с което да започна.

След това зеленчуковите - морков и картоф. Морков и ябълка също е добре.
Обаче ще задържа още няколко дни да видя как ще потръгне кърменето, и  дал въобще. Нощес два пъти ставах да сменям блузи и подложки - бяха подгизнали. Не ми се беше случвало от след раждането такова нещо Sunglasses  А сутринта Ерик се наяде само от едната гърда! А пък от другата изцедих 70 мл. колкото само да я облекча да не се пръсне и пак остана чувството че е препълнена. Grinning
Макар, че пък снощи шилето му с шиле ми прави номерца и сука монго малко. Додадох му 60мл. Кърма изцедена и още 130 формула Embarassed А бях убедена, че има мляко в гърдите! Но отказа да суче прасето му такова..... Imp  Imp  Imp
Е, 7-8 минути сука де, което май не е съвсем нищо. Обаче едва му издърпах празното шише накрая, можеше да погълне още толкоз. А му се беше събрало над 200мл. във всички случаи. Как не се пръсна не знам. Чак се уплаших - казах на мъжа ми, че ако преживеем тази нощ, нищо не може да ни уплаши вече Laughing
Абе явно е много ядящ човекЪТ.... Twisted Evil

# 37
  • Мнения: 1 220
Аз започнах захранването със сокчета първо от ябълки, после прибавих към тях и моркови, превех със сокоизстисквачката, каквото е в повече давах на жоро да изпие. После минах на плодови пюренца- пак ябълки и моркови, сутрин пюренцето, следобяд сок. Сега захранвам със зеленчуково пюре, като още не съм стигнала количеството което да замести изцяло млякото на обяд.

# 38
  • Мнения: 3 379
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: SZA

Да, имат - бебешки моркови с картофи, 125 гр. С него ли мислиш да започнеш? Аз много се чудя как точно да направя това захранване и още не съм избрала точна схема... Трябва да обменим опит  Bulb


Не съм видяла този ти постинг Embarassed
Аз възнамерявам да започна със сокче от ябълка първо. След това може би моркови. На ХИП. Но ще огледам и тези на Семпер. С тях имам опит , но за след годинка/пюретата/. С мъничките им - не. Но пък съм адски доволна от големите, затова ще проуча въпроса и за малките.
Смущава ме онази статия за генно-модифицираните храни, където пишеше, че са открити такива съставки и в някои продукти бебешки на Нестле и Семпер обаче. Затова за разлика от Денис, Ерик няма да го храня с пюрета на Алет и каши на Нестле. Но това за Семпер ме смути и замисли доста.
Все пак обаче мисля, че там ставаше въпрос за конкретни видове пюрета, а не като цяло за всички продукти.
Въпреки това обаче май Хип си остава водещо засега с което да започна.

След това зеленчуковите - морков и картоф. Морков и ябълка също е добре.
Обаче ще задържа още няколко дни да видя как ще потръгне кърменето, и  дал въобще. Нощес два пъти ставах да сменям блузи и подложки - бяха подгизнали. Не ми се беше случвало от след раждането такова нещо Sunglasses  А сутринта Ерик се наяде само от едната гърда! А пък от другата изцедих 70 мл. колкото само да я облекча да не се пръсне и пак остана чувството че е препълнена. Grinning
Макар, че пък снощи шилето му с шиле ми прави номерца и сука монго малко. Додадох му 60мл. Кърма изцедена и още 130 формула Embarassed А бях убедена, че има мляко в гърдите! Но отказа да суче прасето му такова..... Imp  Imp  Imp
Е, 7-8 минути сука де, което май не е съвсем нищо. Обаче едва му издърпах празното шише накрая, можеше да погълне още толкоз. А му се беше събрало над 200мл. във всички случаи. Как не се пръсна не знам. Чак се уплаших - казах на мъжа ми, че ако преживеем тази нощ, нищо не може да ни уплаши вече Laughing
Абе явно е много ядящ човекЪТ.... Twisted Evil


Аз вчера ходих на проучване из кварталните магазини да видя какви пюрета има и какви са им цените. Направи ми впечатление, ме на ХИП се поддържа най-голямо разнообразие (е, и на Ганчев, но аз го изключвам като вариант засега). Също ми се стори, че Гербер май няма да са лоши, а и продавачите ги хвалят, де да знам... Фрутек били добри също, но са само плодови. Аз още отлагам сока и изобщо захранването, искам да видя другата седмица как сме наддали и после ще реша.

Иначе представителя на Хип ни беше клиент, все се каня да се направя на ударена и да му се обадя - да видим на какив цени ще ми даде пюретата  Simple Smile На Фрутек също познавам търговската, ама не съм я питала и нея още...

# 39
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
ДодоІдодо,
бебето Ерик наддава твърде добре. Не мисли, че е от формилата - за 4-5 дена не е възможно да реализира такъв прираст, ако ще денонощно да го наливаш. Значи кърмата ти си му е достатъчна. Ти сама си видяла, че ти се увеличава. Сама искаш да го кърмиш по-дълго - тогава го направи! Вярвам, че вече си по-спокойна, щом знаеш, че с Ерик всичко е наред и наддава супер за възрастта си (950 за 1 м. на 4 месеца е сериозно тегло!!!) За захранването има време. Дори да си давала изк. мляко - какво от това? И на здравите изк. хранени деца препоръчват захранване след 6м. А твоето бебче е на кърма - толкова по-добре. Ще го захраниш, когато стане готов и сам поиска, а дотогава - давай все така!
Толкова се радвам за вас! Ти успя да се пребориш! Поздрави!

# 40
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Здравейте майчета,
искам и аз да споделя своя опит по темата, която е много актуална за нас с бебе Боби напоследък. Бобо е на почти 5 месеца и от 2 седмици само като му поднеса гърдата към устата изпада в истерия (Трябва да отбележа, че се храним по 5 пъти на ден, 3 от които са кърмения,пюре и каша.) С много мъка успях да го накара да суче сутрин и вечер, но в 10 часа упорито отказва да суче. Днес вече много се притесних от този факт и реших да се изцедя и да дам с шише, обаче НИЩО - 5мл. едва изцедих Sad  
Реших да отида да го претегля преди да взема окончателно решение дали да давам добавка и за мой ужас установих, че не е качил нищо за 20 дена?????
Така че реших да престана да тормозя бебо купих му добавка и ще му я давам веднъж дневно, а останалите 2 пъти ще продължавам да си държа на кърменето, пък каквото стане. Ако се наложи ще минем изцяло на добавка.
Важното е и аз и бебо да сме спокойни Grinning
Ами това е моят скромен опит по темата. Надявам се, че съм ви била полезна и  не съм ви отекчила.

Общи условия

Активация на акаунт