Неплатен и платен отпуск след майчинство? - 1

  • 91 490
  • 771
  •   1
Отговори
# 645
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Здравейте!
Скоро изтича две годишното ми платено майчинство за второто дете. На  трудов договор съм. Въпросът ми е дали мога да ползвам за него 6 месеца неплатен отпуск при положение, че вече съм ползвала такъв преди около 3 години за отглеждане на първото ми дете? Ако отговорът е "Да" как законово може да го докажа, понеже очаквам отказ от работодателя си. Прочетох, че мога ползвам и 5 месеца от полагащия се на бащата неплатен отпуск при негово писмено съгласие. Каква е сумата за здравни осигуровки, които се дължат през този период и само за сметка на работодателя ли са?
Благодаря ви за отговорите предварително!   bouquet

# 646
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте!
Скоро изтича две годишното ми платено майчинство за второто дете. На  трудов договор съм. Въпросът ми е дали мога да ползвам за него 6 месеца неплатен отпуск при положение, че вече съм ползвала такъв преди около 3 години за отглеждане на първото ми дете? - да Ако отговорът е "Да" как законово може да го докажа, понеже очаквам отказ от работодателя си. - не може да бъде отказан, ако подадеш заявление за ползването му поне 10 дни по-рано - чл.167а от КТ - по-долу ще ти извадя текста Прочетох, че мога ползвам и 5 месеца от полагащия се на бащата неплатен отпуск при негово писмено съгласие. - можеКаква е сумата за здравни осигуровки, които се дължат през този период и само за сметка на работодателя ли са? - за с-ка на работодателя са, да - 4.8% по 240 лева
Благодаря ви за отговорите предварително!   bouquet
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст


Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Sunglasses Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет

# 647
  • Мнения: 817
Здравейте!
Искам да попитам нещо относно неплатения отпуск.От по -горе цитирания закон не мога да разбера дали тези 6 месеца се ползват еднократно до навършване на 8 години на детето или могат да се ползват всяка година по 6 месеца до навършване на 8 години?
Благодаря

# 648
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!
Искам да попитам нещо относно неплатения отпуск.От по -горе цитирания закон не мога да разбера дали тези 6 месеца се ползват еднократно до навършване на 8 години на детето или могат да се ползват всяка година по 6 месеца до навършване на 8 години?
Благодаря

за периода 2-8 г на детето имаш 6 м неплатен общо,а не всяка година по 6 м.Като могат да се ползват на части тези 6 месеца или  наведнъж
на същия принцип може да ползваш от бащата 5 м неплатен

Последна редакция: пт, 04 яну 2013, 15:39 от ♥Elfita♥

# 649
  • Мнения: 817
Елфита Благодаря Hug

# 650
  • Мнения: 52
Здравейте!Изтича ми неплатения отпуск за отглеждане на дете,с бащата нямаме брак.Бих искала да ползвам неговите 5 месеца.Ако някой може да ми каже как става това ще съм много благодарна?

# 651
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
[quote authorа =sesilbg link=topic=538437.msg23964016#msg23964016 date=1357314761]
Здравейте!Изтича ми неплатения отпуск за отглеждане на дете,с бащата нямаме брак.Бих искала да ползвам неговите 5 месеца.Ако някой може да ми каже как става това ще съм много благодарна?
[/quote]

Той попълва декларация свободен текст,че е съгласен да ти прехвърли отпуска по чл 167а,ал 1.Ти попълваш молба за неплатен отпуск по чл 167а,ал 1.Двете ги носиш в работата две седмици преди датата на ползване

# 652
  • Мнения: 52
Благодаря много за отговора Elfita!Лек и успешен ден!

# 653
  • Мнения: 647
Имам следният въпрос. Как стои въпросът с ползването на неплатения отпуск за гледане на деца до 8 г. и по точно с осигуровките - за сметка на работодателя ли са и в какъв размер, ако майката се е върнала на работа след изтичането на майчинството и е ползвала платения отпуск, докато е работила? И брои ли се за трудов стаж неплатеният отпуск... Благодаря предварително!

Последна редакция: чт, 10 яну 2013, 22:37 от little rabit

# 654
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам следният въпрос. Как стои въпросът с ползването на неплатения отпуск за гледане на деца до 8 г. и по точно с осигуровките - за сметка на работодателя ли са и в какъв размер, ако майката се е върнала на работа след изтичането на майчинството и е ползвала платения отпуск, докато е работила? Благодаря предварително!

16.80 лв всеки месец,за сметка на работодателя
подчертаното не знам какво отношение има и как ползваш платен отпуск докато работиш

# 655
  • Мнения: 647
Имам следният въпрос. Как стои въпросът с ползването на неплатения отпуск за гледане на деца до 8 г. и по точно с осигуровките - за сметка на работодателя ли са и в какъв размер, ако майката се е върнала на работа след изтичането на майчинството и е ползвала платения отпуск, докато е работила? Благодаря предварително!

16.80 лв всеки месец,за сметка на работодателя
подчертаното не знам какво отношение има и как ползваш платен отпуск докато работиш

Случаят е следният. Майката се връща след втората година майчинство, работи, ползвала си е платения отпуск натрупан през 2-те година. Детето ходи на ясли, ама се разболява от пневмония и иска сега да не го пуска, докато го закрепи, болничните й са били някакви 7 дни... И се чуди дали ще я пуснат в неплатения отпуск - 6-месечния за гледане на дете до 8 г... въпросът е какви ще са осигуровките, притеснява се дали ако са на сегашната й заплата, ще се съгласят...

# 656
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Случаят е следният. Майката се връща след втората година майчинство, работи, ползвала си е платения отпуск натрупан през 2-те година. Детето ходи на ясли, ама се разболява от пневмония и иска сега да не го пуска, докато го закрепи, болничните й са били някакви 7 дни... И се чуди дали ще я пуснат в неплатения отпуск - 6-месечния за гледане на дете до 8 г... въпросът е какви ще са осигуровките, притеснява се дали ако са на сегашната й заплата, ще се съгласят...

Размера на осигуровките ги писах горе.
Работадетелят няма законово право дай откаже ползването на този вид отпуск.Заявява го 2 седмици преди датата на ползване

# 657
  • Мнения: 647
Размера на осигуровките ги писах горе.
Работадетелят няма законово право дай откаже ползването на този вид отпуск.Заявява го 2 седмици преди датата на ползване
[/quote]

Благодаря!  Hug Пред работодателя ли го заявява?

# 658
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386


Благодаря!  Hug Пред работодателя ли го заявява?

да,с молба за неплатен отпуск

# 659
  • Мнения: 647


Благодаря!  Hug Пред работодателя ли го заявява?

да,с молба за неплатен отпуск

Ясно!  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт