Коледни пости

  • 48 462
  • 525
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 7 881
Бразилка или някой друг да наобиколи насам и да каже с какво да заместя топено сирене в една рецепта. Чудя се между соева майонеза или нахутена гъста каша с много подправки. Ще го печа в кори за баница та не мисля, че печенето ще го прегори нещо.

Идеята е да направя постен вариант на дядовите бохчи та вътре ми трябва нещо като заместител на топеното сирене, отгоре ще пробвам със соев кашкавал ама явно ще го разреждам с нещо та ще видя.

# 76
  • София
  • Мнения: 6 798
Снощи - оранжева леща, салата ряпа.
Днес май до довечера нищо... newsm78
И аз постя сама, но не ми пречи.
Лени, интересно беше с 30-дневния пробен преиод. Grinning

# 77
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте и добре дошли на новичките  bouquet

mama vesi,    ura  party006 bdbaloni Да си жива и здрава, щастлива, обичана и много да те радват близките ти Grinning

дядо хаджия, Може да пробваш с бешамел. Бях правила за една постна лазаня и стана страхотна, а от соса имаше точно ефекта на разтопени сирена. Направих бешамела с маргарин, повече брашно и соево мляко. Като леко поизстине се сгъстява още повече прилича на топено сирене.

Вчера бяхме на лозови сарми с ориз и гъби. Направих и баница с тиква и орехи. Сутринта направих и баница с праз лук. За вечеря все още не съм решила.

Аз съм доста облагодетелствана, защото у нас постят всички. Сестра ми, като живееше на близо, също идваше да яде у нас по време на пост, или си взимаше за у тях, от това, което готвя, защото я мързеше да си готви само за нея Joy

# 78
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
И аз започнах поста.
Чувствам се стра- хот- но.
Припомних си колко е хубаво усещането да не ядеш месо /последните месеци хапвах по малко/.
Лени, ще ти правя компания на житният режим. Поне 5 дена искам да изкарам.
Дядо, с Тофу няма ли да стане?
Вчера нацелих постни сладки- ориенталски, с ядки- фирмата е БИК ООД, Две могили.. Мноого вкусни. А уж не обичам сладко да ям.
У дома само аз постя, но не ми е проблем. Мъжете пък се понаучиха да хапват булгур, леща, а снощи и тофу.
Лек и пречисващ пост ви желая.

# 79
  • София
  • Мнения: 7 881
Бразилка, tais

Ще правя комбинацияааааа ... а ... какво ще кажете .... то тофуто без подправки нищо не е, ама да взема да го натроша у бешамела и да го подсиля с малко кимион, мащерка и чесън пък да видим какво ще стане. Или пък вътре да си остане само бешамела пък отгоре вместо кашкавал да туря тофу омесено с малко чубрица.

Вътре плънката ще е праз лук с гъби, булгур и маслини (друга идея не ми иде).

# 80
  • Мнения: 355
 Здравейте!  Hug
Мама Веси, приятно ми е да те видя! Честит Рожден ден!
Вчера правих баница с праз и сушени домати от идеята на дядо Хаджия. Сушените домати бяха факт в хладилника, та ги използвах. Стана страхотна! Благодаря за хубавата идея!
Мъжът ми и детето също не постят, но вече не се впечатлявам - като дойде време и отвътре ме сърби да си влизам в пост. Имам две тесни тавички та направих и нормална баница за мъжете.
Дядо Хаджия дай го този твой мармалад от шипки, не се стискай! От Метро с мъжа ми купуваме един на Биоуил, но не го виждам напоследък. Последния път взехме два (метро опаковка) на Джем-нещо си и сега си стоят, и всеки вика "яж ги ти".
Кой каза хляб с маслини, сушени домати и песто? Дайте рецепта, моля!
Как приготвяте елда? След един неуспешен опит преди години се чудя дали да не опитам.
Можете ли да ми препоръчате олио от нещо си с хубав вкус? Снощи ми свърши олиото и задуших праза в екстравърджин зехтин - леле как мирише. Crazy
Нещо ми стана напоследък, след напомнянията за смисъла на поста. Старая се да се държа по-внимателно с хората около мен и да ви кажа приятно ми е с шеги и закачки. Дано по-дълго удържа с това отношение.
Хубав ден на всички! Hug

# 81
  • София
  • Мнения: 7 881
....
Дядо Хаджия дай го този твой мармалад от шипки, не се стискай! ...

Пише на етикета MY ORO произведено за СД "АЯКС - АП".

# 82
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Това е рецептата за хляб с домати и маслини - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=306475
Малко го видоизмених за постите и го направих така  Peace

Хляб с риган, чери и маслини
300 мл. вода
500 гр. бяло брашно /ползвам типово/
1 с.л. захар
1 с.л. сол
1 ч.л.. суха мая

След звуковия сигнал добавям

~ 1 с.л. сух риган /ако имате домашно песто, което да върви за постите, сложете 1 с.л. Laughing/
~ 100 гр. чери домати - нарязани на четвъртини /правила съм го и с обикновени домати, но трябва да се обелят и изстискат от сока Peace/
~ 100 гр. черни маслини - без костилки, нарязани на парченца

Ползвам основна програма за хляб  Peace

Последна редакция: чт, 18 ное 2010, 23:59 от lenny_pld

# 83
  • Мнения: 324
Мама Веси, честит рожден ден!   bouquet

И аз съм самотна постеща вкъщи, но ние сме си семейство вегетарианци, а и мъжа ми не е от капризните, та затова не ми е голям проблем нито готвенето, нито поста. Само с малкото ми човече се съобразявам и се старая да има достатъчно млечни в менюто му.

Днес попаднах на едни постни бисквити, на Sweet plus са, досега търсих картинка в нета, но нещо не мога да намеря  Rolling Eyes Три вида са: с ленено семе и мюсли, със сусам и боровинки и  newsm78 ... забравих ги третите  Crazy Който обича бисквитки може да ги потърси  Hug

Иначе у нас вчера нищо ново – доядохме лещата и пълнените чушки, добавихме към тях лютеничка, маслинки и салата зеле, а и картофки за малкия и така.

Днес смятам да готвя зеле и най-вероятно ще направя овесените кюфтенца на Лабрекс. После ще докладвам  Wink

# 84
  • Мнения: 293
Здравейте !

Аз сега не постя, но съм спазвала през годините много пъти постите. Дъщеря ми в момента е на тях и понеже ще ми дойде на гости много се чудех какво да и приготвя и вече съм решила : Пълнени/ сухи/ чушки с боб. Това е една традиционна рецепта от моя край, с нея съм израснала , но за съжаление рядко я правя. Може би повечето са яли такива чушки, но има много хора / моите колеги всичките/, които никога не са ги и опитвали.
Аз ги приготвям така:
Сварявам 1 кг.боб. В мазнина запържвам праз лук с малко червен пипер. След  това добавям боба и предварително скълцани орехи/ кой колкото желае като количество, лично аз слагам повечко, защото ги обичаме/, подправки всякакви/ джоден, ронена чубрица, сух магданоз или който каквито предпочита/. Става гъста смес , която още малко запържвам докато се смеси всичко добре. Чушките предварително съм накиснала в топла вода за да се разширят.
Изцедени се пълнят със сместа и се слагат в тавичка с малко олио да се пекат.  От това количество ми излизат някъде около 2 големи тави с чушки. Довечера ще правя и ако се сетя да ги снимам, ще ги кача тук/ не тавите Laughing, а снимките/


Сухите чушки си купувам от хипермаркетите, досега винаги съм попадала на хубави и големи .

Приятен апетит , който реши да си направи !

Последна редакция: чт, 18 ное 2010, 14:33 от amsimom

# 85
  • София
  • Мнения: 478
lenny_pld, какво песто използваш? Отдавна търся да си купя постно босилеково песто и все не намирам, а тази година си направих много малка постна доза и вече свърши  Sad

дядо хаджия, после чакаме да споделиш какво си сътворил Crazy

За вечеря реших, че ще е нещо като манастирски гювеч с печени чушки, гъби, маслини, ориз newsm78

amsimom, много обичам такива чушки. Да не си от Северозападна България? Flutter Баща ми е от този край и леля ми готви такива почти всеки ден. Правят ги и с леща, картофи и т.н. Мъжът ми много ги харесва и започнах и аз да ги правя често. Даже ме подсети и утре ще напълня едни с праз и картофи  bouquet

Като прочетох какво е написала Мишанка и се сетих да споделя, че се чувствам прекрасно. Знам, че са минали само няколко дни от поста, но нямаше как да се получи по - добре и началото на поста да се съчетае с началото на бременността ми. Това допълнително ме кара да съм по - добра с околните, по - щастлива и да се чувствам добре. Знам, че бременните може да не постят, но ако някой планира бъдеща бременност нека поне пробва, прекрасно е Hug

Последна редакция: чт, 18 ное 2010, 14:49 от brazilka

# 86
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Ахааа, ето ви!  Wink

Я споделете, ако знаете, някоя хубава постна рецепта за пълнозърнести хлебчета. Но да не е за машина за хляб.

# 87
  • Мнения: 293
Цитат

amsimom, много обичам такива чушки. Да не си от Северозападна България? Flutter Баща ми е от този край и леля ми готви такива почти всеки ден. Правят ги и с леща, картофи и т.н. Мъжът ми много ги харесва и започнах и аз да ги правя често. Даже ме подсети и утре ще напълня едни с праз и картофи  bouquet

Да, от Северозапада съм  Simple Smile

# 88
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Я споделете, ако знаете, някоя хубава постна рецепта за пълнозърнести хлебчета. Но да не е за машина за хляб.

Ама така е който първо пише и после чете!  Crazy Joy Сега видях, че на първа страница има две рецепти за постен хляб. Все пак, ако друг има идейки и рецепти, да дава.  Sunglasses

# 89
  • София
  • Мнения: 478
Цитат

amsimom, много обичам такива чушки. Да не си от Северозападна България? Flutter Баща ми е от този край и леля ми готви такива почти всеки ден. Правят ги и с леща, картофи и т.н. Мъжът ми много ги харесва и започнах и аз да ги правя често. Даже ме подсети и утре ще напълня едни с праз и картофи  bouquet

Да, от Северозапада съм  Simple Smile


Познах те по чушките Flutter Направо са си емблематични за този край и всички къщи са опасани с нанизи сухи чушки Crazy

Я споделете, ако знаете, някоя хубава постна рецепта за пълнозърнести хлебчета. Но да не е за машина за хляб.

Ама така е който първо пише и после чете!  Crazy Joy Сега видях, че на първа страница има две рецепти за постен хляб. Все пак, ако друг има идейки и рецепти, да дава.  Sunglasses

Много ми е приятно, че си тук и през този пост  bouquet

Ето тук има доста идеи за това, което търсиш

Общи условия

Активация на акаунт