Въпроси за левичарите

  • 4 991
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Някъде там
  • Мнения: 110
Ще следя темата  Peace .
 Синът ми е още малък 1 и 6 мес, за да определя дали наистина е левичар, но повечето от нещата прави с лявата ръка по-добре - опитва да се храни (защото все още не може) с лявата, хваща химикал с лявата , показва на колко е годинки пак с нея и още куп примери, а също и рита топка с левия крак. Веднъж опитах да му покажа че прибора за хранене се държи с дясната ръка и той го хвана, но...след няколко секунди отново го премести в другата си ръчичка. Simple Smile

Аз имам един друг въпрос  - предава ли се това явление по някакъв начин по наследство ?  newsm78 Баща ми, лека му пръст, беше също левичар, само пишеше с дясната ръка , но то е защото някога са ги задължавали и удряли , за да пишат с дясната  ooooh!

# 16
  • Мнения: 814
Брат ми като малък пишеше , рисуваше , хранеше се с лявата ръка.Когато стана време да тръгва в 1 клас майка ми беше говорила с учителката за това , че той използва лявата ръка за да пише.Госпожата и беше казала  , че не и е проблем да го накара да пропише и с дясната.Е, не знам какво направи тази жена , но го научи да пише с дясната.

# 17
  • Мнения: 1 569
Мъжът ми е левичар и имам известни съмнения, че и дъщеря ми може да го е наследила. Ще следя темата с интерес.
Но за мен е пълна лудост да се дресира едно човешко същество задължително да пишие с еди коя си ръка. Това е някаква просташка изгъзица на комунизма, когато е трябвало всички да са еднакви. Сега живеем в свободен свят,където различността не е различност и ако някоя учителка дори ми намекне, че детето ми трябвало да се 'научи' да пише с дясната ръка, майкоооо...  ooooh! Joy Виж за рязането с ножица май наистина е проблем, и то много глупав. Наистина ли толкова трудно се намират ножици за левичари??  newsm78 #Crazy

# 18
  • Мнения: 3 634
Малко в страни от темата, но моля ме ориентирайте към коя възраст децата ви определиха с коя ръка ще пишат, рисуват, хранят и т.н.  Дъщеря ми е на 3г. и 4м. и все още ползва и двете ръце, еднакво добре.

Май никога не е късно. На 14 год. когато си счупих дясната ръка установих, че мога да пиша, режа и се храня също толкова бързо и успешно с лявата. Сега извършвам тези дейности, с която ръка ми е по-удобно, но определено лявата ми е по-силна физически.

Ако сте забелязали има разлика как левичарите изписват буквите и е грешно според мен да се използва същия подход като при десничарите. Особено когато децата тепърва започват да пишат.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 043
Ако сте забелязали има разлика как левичарите изписват буквите и е грешно според мен да се използва същия подход като при десничарите. Особено когато децата тепърва започват да пишат.

А някъде могат ли да се видят насоки как е правилно/удобно да се изписват буквите от левичари? (То сигурно, ако има, няма да е за българските букви, но все пак...)

# 20
  • Мнения: 3 634
Не знам дали има писано правило. Просто най-добрият ми приятел, с който седяхме на един чин беше левичар и 8 години го наблюдавах как пише. Съпругът ми също е левичар и той така пише - отдолу нагоре и от дясно на ляво.

# 21
  • Мнения: 12
Аз съм левичарка ! При левичарите дясното полу-кълбо на мозъка е по-развито, а при десничарите - лявото. Затова левичарите могат да бъдат с по-бързи рефлекси - просто пътят е по-кратък.
А иначе левичарите пишат странно, за да не се цапат Simple Smile (или поне аз ) иначе не вицдам особенно голямо значение и разлика от това кой с коя ръка пише.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 4
Дъщеря ми е левичар. В свят за десноръки да си левичар е доста неудобно и щат не щат левичарите се научават да изпълняват някои дейности с дясната ръка ( да режат с ножица например). В училище им е доста трудно, защото писането се извършва от ляво на дясно и за да не зацапват се налага да изкривяват ръката и дори цялото си тяло. Светлината от прозорците е винаги от ляво, за да е по-удобно за мнозинството десноръки. В резултат ляворъките получават гръбначни изкривявания и често увреждат зрението си. Ето защо още от предучилищна възраст започнах да опитвам да убедя дъщеря си, че писането е необходимо да става с дясна ръка. Трудно и беше естествено, не съм я удряла по ръчичката или нещо подобно, само чрез убеждение колко е неудобно да се пише от ляво на дясно. Днес дъщеря ми е вече четвъртокласничка. Много дейности извършва с лява ръка - хранене, рисуване, чертане, шиене с игла, рязане с нож и т.н., но пише и реже с ножица с дясна ръка. Развива еднакво добре и двете си полукълба, което е несъмнено плюс в нейна полза. Така че родители на ляворъки струва си да опитате да приучите децата доброволно да приемат, че могат да пишат и с дясна ръка и с повече упоритост и търпение от ваша страна може би повечето ще успеят. Дъщеря ми отново е "различна", но с това, че умее повече от другите.

# 23
  • Мнения: 2 784
И ние нямаме проблеми нито с писане,нито с ножицата.Досега даже не знаех,че има ножици за левичари. Защо така се получава при вас? Да не би да има някакъв психологически проблем? Ако имаш детски психолог,на когото имаш доверие,консултирай се с него
Психологически проблем, как не! Бях чела някъде статистика, че левичарите живеят средно с 9 години по-малко от хората, които си служат с дясна ръка и три пъти по-често стават жертви на злополуки, защото всичко е направено така, че да бъде удобно на десняците. Голямата ми дъщеря е левичарка. Преди време имаха една заместваща учителка в градината, която много я тормозеше да реже, чак я беше учила да реже с дясната ръка. Направо побеснявах, като вземеше да ми пили да съм я учела да реже вкъщи и веднъж само я насметох, да пробва поне за един час тя да върши всичко с лявата ръка, та да видим как ще се справи.  Close Наистина, изписват буквите по различен начин, явно както на тях им е по-удобно и дори да хванеш ръчичката, пак не можеш да помогнеш, просто защото техният начин е различен от твоя.
Не знам дали е наследствено, но и ние имаме левичар в рода- братът на мъжа ми.

# 24
  • Мнения: 427
Аз съм левичар и сина ми е левичар.Забранила съм всякакъв род забележки и насилие над личноста му.
Още помня как ме приучиха мен да пиша с дясната ръка.Унижението пред другите деца от вързаната на гърба ръка.....Да, аз пиша с дясната ръка но, на твърде висока цена.
Детето ми ще пише ,яде, реже и  др.така както природата го е създала.Трудно е ежедневието на левичаря.Всички уреди,и предмети в бита са за десняци.Писането е нещо което само детето ти ще усвои в най- удобната за него поза.Тук в нета има доста клипчета със техники с които да го насочиш.Да покажеш възможностите.

# 25
  • Мнения: 845
Големият ми син е левичар. Такъв е от съвсем малък - тоест от съвсем малък посяга за всичко с лявата ръка, храни се с нея, започна да рисува и пише с лявата ръка. Трудно му е, пише доста грозно, забелязвам, че му е трудно по "домашен бит и техника" в училише, но това е положението... Никога никой не му е правил забележка за това. Сега гледам и малкия - ами всичко хваша с дясната ръка, посяга с нея, държи с нея, хвърля топката с нея, мисълта ми е, че това е от съвсем рано, заложено е в човека...

# 26
  • Мнения: X
 Единият ми син е левичар. Баща ми също. Татко са го тормозили на училище да пише с дясната ръка. И така той вършеше всичко - хранеше се, режеше, играеше на топка с лявата, единствено пишеше с дясната. Когато синът ми беше малък 2-3 годишен и ходеше у нашите, когато започваше да върши нещо , те му напомняха да го прави с дясната ръка. Караха го и да държи приборите при хранене с дясната ръка. Незнам дали поради това, но сега той всичко прави с дясната ръка, само пише с лявата. Баба му и дядо му тогава ги нямаше да го стимулират да ползва дясната. И аз нищо не направих по въпроса. Някой път си мисля, че не е бил от най-заклетите левичари и е можело да го научим да пише с дясната. Четох някъде, че не травматизиращи опити е добре да се направят, защото светът е пригоден за десняци. Затова и  при левичарите е по-голям  процентът на злополуките. Относно посягането в най-ранна възраст, странното е, че синът ми, който е десняк, посягаше първоначално към играчките с лявата ръка. А  на малкия ,първите движения бяха   с дясната и дори при него си помислих, колко е добре, че няма да се притеснявам да не е левичар. А той точно такъв излезе.

# 27
  • София
  • Мнения: 293
Е какво сте се захванали тук за това "светът е устроен за десняци". Чудесно може да се живее в него и когато не си от тях. Аз правя почти всичко с лявата ръка и в повечето случаи го прява много по-добре от десняците наоколо.  Mr. Green Малко нескромно - но си е факт. Режа си с обикновена ножица с лявата ръка. Ако някога ми бяха казали "Ти не можеш да режеш/пишеш добре, защото си левичар" можеше и да повярвам и да не опитвам. Като бях малка родителите ми бяха забранили на детските учителки всякакви опити за "отучване" от лявата ръка. Никой не ми е обръщал специално внимание и сега всичко си правя чудесно. Големият ми син (3,5г.) също е левичар. Забелязах наскоро, че му е трудно да реже с ножицата - но му показах как да я хване по-добре и веднага започна да му се получава по-хубаво. Рисува и оцветява доста добре за възрастта си. Пише и букви. Не смятам, че левчарите изискват по-специално внимание, а още по-малко съжаление или външна намеса с коя ръка да правят нещо.

# 28
  • Мнения: 672
Е какво сте се захванали тук за това "светът е устроен за десняци". Чудесно може да се живее в него и когато не си от тях. Аз правя почти всичко с лявата ръка и в повечето случаи го прява много по-добре от десняците наоколо.  Mr. Green Малко нескромно - но си е факт. Режа си с обикновена ножица с лявата ръка. Ако някога ми бяха казали "Ти не можеш да режеш/пишеш добре, защото си левичар" можеше и да повярвам и да не опитвам. Като бях малка родителите ми бяха забранили на детските учителки всякакви опити за "отучване" от лявата ръка. Никой не ми е обръщал специално внимание и сега всичко си правя чудесно. Големият ми син (3,5г.) също е левичар. Забелязах наскоро, че му е трудно да реже с ножицата - но му показах как да я хване по-добре и веднага започна да му се получава по-хубаво. Рисува и оцветява доста добре за възрастта си. Пише и букви. Не смятам, че левчарите изискват по-специално внимание, а още по-малко съжаление или външна намеса с коя ръка да правят нещо.

Подкрепям! Левичарите не са инвалиди, а светът е за всички, даже и за хора без ръце. Ако престанем с намесата е твърде вероятно дори да станат повече на брой от десняците, защото по мои наблюдения повечето от децата в ранна възраст си служат еднакво добре и с двете ръце. Относно ножицата, току що пробвах да режа с лявата ръка, ами режа си, въпреки че не съм левичарка. Просто трябва ножицата да се държи под ъгъл.

# 29
  • Мнения: 3 634
За ножиците има смисъл, аз също купувам и разни кухненски посуда за левичари, например белачката ни.

Общи условия

Активация на акаунт