Ще чета...утре...утре...утре!

  • 2 624
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 16
Ето я темата : Кой обича приказки? http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=367229.0

Моето дете чете,даже недоволства от многото домашни,защото не му позволяват да чете с темпото през лятото...При нас през лятото в градската библиотека имаше следната инициатива маратон по четене:Децата на Монтана четат,доста деца се вкл,за победителите имаше грамоти и награди.Иначе няма да си кривя душата -от класа на детето ми само той чете доброволно и с желание (от 21 деца).

Супер!

# 31
  • Мнения: 4 204
Най-лесно е да се търсят оправдания. Човек като иска намира. Е, може и да не е в училищната библиотека, или точно под носа му, но пак има избор.
Впечатленията са ми за София и Варна. Споделяйки с приятелки как се опитвам да разнообразя децата и търся информация за различни мероприятия, на които би им било интересно да отидат, те/приятелките ми от Варна/ се оплакаха, че там нямало никакви инициативи, а толкова им се искало да ходят и те. И така докато не се навих, влязох в бг-мамма и се розрових.Изпратих им поне3-4 възможности, каквито там уж нямало.
А в София пък специално не ни стига времето да обиколим проявите, в много от случаите напълно безплатни. В това отношение, темата "какво, къде, кога..." от подфорум Нашите деца ми е страшно полезна.
И за да не бъда нападната от майките, неживеещи в столицата пак ще кажа, че ако има желание ще стане. Винаги могат да се организират3-4 майки, чиито деца имат сходни интереси и да им измислят някаква игра/ състезание/ мини конкурс на тема четене.

# 32
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Според мен всичко тръгва от това дали мама и татко четат. Ако детето вижда това още от мъничко, ако се предизвика някакъв интерес в него, а след това успеем и да го задържим - няма да има подобни разговори, напомнящи някакъв виц...

# 33
  • Мнения: 16
Да, определено е въпрос на желание......
Но не сте ли забелязали колко много от децата в общинското училище са оставени на самоотглеждане, защото родителите им работят твърде много, а когато са си у дома имат психическа енергия колкото да изгледат някой сериал.
Е, хубаво, родителите, по една или друга причина, са оскотяли( тази дума по- добре да я заменя с" роботизирани"), но не бива да е такава съдбата и на техните деца, нали?

А за добрия пример на мама и тати, мисля че това правило има своите изключения.

Последна редакция: чт, 25 ное 2010, 14:24 от eva_biro

# 34
  • Мнения: 64
. не е само въпрос на четене, а на говорене с детето - разсъждения, примери, то да разказва, да пресъздава какво е видяло, чело, преживяло, сънувало, в крайна сметка. четенето е само едната посока. важна посока, но не е достатъчна. освен да приема чрез прочетено, детето има и много други канали за получаване на впечатления за света. умението да преработва информация е различно от това да приема информация. има много случаи в историята на науката, в които хора без образование, с ниска обща култура, са били велики откриватели. нямали са образователна база, но са можели да преработват информация. което изглежда да се по-ценното, отколкото простото умеене да четат, много да четат.

# 35
  • Мнения: 2 161
На всички ви децата четат,всички имате късмет с децата си...Интересно тогава,тези тъпанарчета по улиците и в училищата,чии деца са?Апропо,първата публикация мен не ме скандализира.Да,доста плоско звучи,но все пак детето има въобръжение.И се изразява очевидно гладко.А повечето деца започват и завършват изречението с:ъъъъъъъъъ.

# 36
  • Мнения: 16
. не е само въпрос на четене, а на говорене с детето - разсъждения, примери, то да разказва, да пресъздава какво е видяло, чело, преживяло, сънувало, в крайна сметка. четенето е само едната посока. важна посока, но не е достатъчна. освен да приема чрез прочетено, детето има и много други канали за получаване на впечатления за света. умението да преработва информация е различно от това да приема информация.

 Grinning Хей, ама ти го каза перфектно!
Всъщност, когато работя с деца, една от най- важните точки в плана ми е как да ги подтикна да мислят, да търсят, да съотнасят и как да го изразят. Е, Боже, почти 80 % от малчуганите са  отвикнали да работят по този начин и просто си чакат всичко наготово, и единственото им усилие е да го назубрят и съответно забравят след като си получат оценката.
А нали най- важното за всички нас е, децата ни да могат да мислят, да взимат добри за себе си решения и да не стават жертви на манипулации. Wink

# 37
  • Мнения: 361
хм, всички в нашето семейство четем много, с изключение на дъщеря ми... направо вече ме е срам, че е мое дете- чете насила задължителната за училище литература, а за извънучилищна- не смея да говоря. отвреме-навреме уцелвам някоя поредица книжки, които се изчитат с интерес, но дотам /от типа на "лили чудото", когато беше по-малка и "това е тайна"- в момента/. сега единственото, което я виждам да чете понякога е биографията на хана монтана /забравих как беше истинското й име/. не знам как да предизвикам някакъв интерес към четенето и вече се радвам и вестник като я видя да чете. тя пък ми се чуди как мога да чета толкова много книги.... така че, не мисля, че само на примера на родителите се дължи нежеланието за четене при децата. може би заниманията с компютъра или зяпането на телевизия им се виждат по-добро занимание /не трябва да мислят много/. най-много се дразня, когато я видя да лежи пред поредното детско предаване по някой от детските канали- много безсмислено  ми се струва. сега се чудя с каква поредица книжки да я зарибявам отново, защото издадените от  "това е тайна" ги изчете.....

# 38
  • Мнения: 617
На всички ви децата четат,всички имате късмет с децата си...Интересно тогава,тези тъпанарчета по улиците и в училищата,чии деца са?Апропо,първата публикация мен не ме скандализира.Да,доста плоско звучи,но все пак детето има въобръжение.И се изразява очевидно гладко.А повечето деца започват и завършват изречението с:ъъъъъъъъъ.
Peace
Като чета как деца са прочели Пипи на шест и ахааааа да обявя мойто голямото за тъпо, щото чете само енциклопедии...добре, че е форума да си поФалим децата... Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт