Въпрос за неплатените такси в градината

  • 4 729
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 715
В нашата детска градина има залепена бележка от ръководството, че деца с неплатени такси ще се връщат от детската градина. Не пише за колко неплатени такси става въпрос. Ние плащаме таксата редовно, нямам проблем в това отношение, но се зачудих има ли право ръководството на градината да издава такава заповед. В една тема въпросът беше леко зачекнат и затова реших да питам. Има ли нормативна уредба, която да дава право  на ръководството да взема такова решение? За София става въпрос.

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 290
И в нашата ДГ има такава заповед.Дадоха ни да е прочетем и да се подпишем че сме запознати.

# 2
  • Мнения: 9 814
За една неплатена такса.
В София има нормативна уредба по по въпроса.

# 3
  • Мнения: 3 715
Без да искам съм пуснала темата не в подфорума за детските градини, а тук Simple Smile

За една неплатена такса.
В София има нормативна уредба по по въпроса.
Благодаря

# 4
  • Мнения: 3
В нашата детска градина ни задължиха да платим 35 лева депозит, ако случайно закъснеем с таксата / до 9-то число/ си взимат парите от там но в групата която е детето на 10- ти се изписва списък на неплатилите и трябва да си внесеш пак депозита Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 690
за неплатената такса съм съгласна да се спира дете ...

но депозит??? В коя наредба на ОС - Пв е регламентирано това ???

# 6
  • София
  • Мнения: 4 561
При нас също е въведено това, че ако не се плати за предходния месец от 10-то число на текущия, няма се приеме детето. Слагат бележки в началото на месеца, за да напомнят.
Но пък депозит - странно ми е, чак толкова да нямат събираемост на таксите...

# 7
  • Мнения: 5 393
При нас няма депозит. Също така не връщат детето ако до 10то число не е платена таксата за предходния месец. Изчакват поне до към 20то число преди да изкарат списък с неплатените такси. До сега съм чула само за едно дете, което е изключено за неплатени такси, бяха се събрали за около 4 месеца мисля.На родителската среща в началото на годината директорката обяви, че това дете е отписано от системата и няма да го приеме повече.

# 8
  • Мнения: 13 320
За да се въведе такава мярка, явно имат проблем със събираемостта на таксите.

# 9
  • София
  • Мнения: 17 592
Много ясно, че който ... хм, консумира, трябва да плати накрая сметката... а като не го направи - мие чинии. Или не си води детето повече на градина...  Mr. Green

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
При нас май не е така.Миналата седмица като плаща мъжът ми каза,че една майка плащала за 3 месеца назад.

# 11
  • Мнения: 572
И в нашата градина е така

# 12
  • Мнения: 4 668
Не съм обърнала внимание как е при нас , освен че изкарват списък с неплатилите .
Аз лично смятам , че е правилно да има такава наредба .

# 13
  • Мнения: 15 379
За да се въведе такава мярка, явно имат проблем със събираемостта на таксите.

Да, явно е.
В градината на детето ми постоянно виси бележка с неплатилите, което е ужасно.
Затова винаги бързам на първата възможна дата да изчистя и това задължение.

# 14
  • Мнения: 1 072
При нас май няма точно такова нещо. Плаща се до 10-о число, след това се начислява лихва. Към 20-о число изкарват списък с неплатилите 2-3ма. Има и депозит 30 лева, но не за следващия, а за текущия месец (ходил-не ходил-болен, плаща се минимум 30 лева). Ако таксата не се плати повече от месец, мисля че чак тогава детето се спира от градина и му се водят "неизвинени" отсъствията. След 30 "неизвинени" отсъствия детето се отписва от градина и на негово място приемат друго. Поне това разбрах аз от родителската среща тази година. Мисля че е съвсем резонно.

# 15
  • Мнения: 6 619
И при нас отскоро има бележка ,че при неплащане до 10 -то число детето няма да са се приема.

# 16
  • Мнения: 4 465
И при нас отскоро има бележка ,че при неплащане до 10 -то число детето няма да са се приема.

Пишете за кои ДГ става въпрос.

Това за неприемането и/или отписването на дете поради задължения на родителите не го включиха в общинската наредба, защото имаха съмнения за неправомерност. Има си процедура за събиране на задължения към общината.

Вярно е че е редно, който ползва услугата да си плаща редовно за нея, но при условие че в Закон е записано как става изискването на дължимите суми и това не включва неприемане и/или отписване на децата, не виждам на какво основание директорите лепят подобни бележки. Или ако мине.

# 17
  • Мнения: 6 619
Ели Х има бележка само ,не съм чула да е върнато дете.
А и смятам ,че няма нищо нередно в това ,ползваш-плащаш.Достатъчно е ,че плащаме малка част от издръжката на детето ни в градината.

# 18
  • Мнения: 4 465
Ели Х има бележка само ,не съм чула да е върнато дете.
А и смятам ,че няма нищо нередно в това ,ползваш-плащаш.Достатъчно е ,че плащаме малка част от издръжката на детето ни в градината.

Редно е да плащаш това което ползваш, но изнудването не е редно. И използването на децата в подобна схема - съвсем не го намирам за редно.

# 19
  • Мнения: 6 619
Ели Х има бележка само ,не съм чула да е върнато дете.
А и смятам ,че няма нищо нередно в това ,ползваш-плащаш.Достатъчно е ,че плащаме малка част от издръжката на детето ни в градината.

Редно е да плащаш това което ползваш, но изнудването не е редно. И използването на децата в подобна схема - съвсем не го намирам за редно.
newsm78
Таксите не са изнудване и те се плащат за да посещават децата ни детска градина .
Наистина не виждам нищо нередно в това ако не си платиш таксата детето да бъде спряно от градина.
За какво изнудване и използване на детето пишеш хич не ми е ясно.

# 20
  • Мнения: 4 465
Ели Х има бележка само ,не съм чула да е върнато дете.
А и смятам ,че няма нищо нередно в това ,ползваш-плащаш.Достатъчно е ,че плащаме малка част от издръжката на детето ни в градината.

Редно е да плащаш това което ползваш, но изнудването не е редно. И използването на децата в подобна схема - съвсем не го намирам за редно.
newsm78
Таксите не са изнудване и те се плащат за да посещават децата ни детска градина .
Наистина не виждам нищо нередно в това ако не си платиш таксата детето да бъде спряно от градина.
За какво изнудване и използване на детето пишеш хич не ми е ясно.

Като го реглементират законово, тогава ще стане редно и няма да бъде изнудване. В момента не е законно да се ощетяват децата поради некоректни или по-често разсеяни родители. Това не е като да ти спрат интернета.

Има си процедура, с която кметът да си гони некоректните платци. Само че не им се занимава. С децата е по лесно. Затова считам че е изнудване. В групата имаме едно сираче с безработен баща (който търси работа или работи временно каквото намери). Според теб, редно ли е ако не успее да плати таксата в срок, да не пуснат детето в ДГ. Случаи всякакви, не всички закъсняват с таксите защото така им е кеф.

# 21
  • Мнения: 15 379
Този татко на сираче не ползва ли някакви предимства, като намалена такса например или освобождаване от такава?

# 22
  • Мнения: 4 465
Този татко на сираче не ползва ли някакви предимства, като намалена такса например или освобождаване от такава?

Ползва, но понякога са му проблем и тези пари. Не е некоректен в плащането, в смисъл че не практикува неплащане на такси, но понякога изпуска сроковете.

За съжаление точно родителите на децата, които имат най-голяма нужда от това да ходят на ДГ, за да настигнат в развитието връстниците си, обикновено са най-некоректни платци.

Децата не си избират родителите и аз поне не мисля че трябва да бъдат ощетявани ако родителите са некоректни. Пак казвам - общината си има законово заложен механизъм за това да си гонят родителите за таксите, но както обясниха от СО - много бил сложен за изпълнение  newsm78.

ДГ не е услуга за родители, а образователна услуга за децата и дори и незадължителните групи се издържат основно от държавния бюджет, а не от такси. Въпрос на държавна политика.

# 23
  • Мнения: 3 715
Да разбирам ли сега, че няма такава наредба на СО и решенията на ръководствата на градините са неправомерни?

# 24
  • Мнения: 9 814
Ели Х, всяка ДГ има свои вътрешен правилник, той ли противоречи с Наредбата на СО?
И ако да, тогава за какво са тези правилници, при положение, че има наредби "от горе"?

Всъщност ДГ е точно услуга за родители в типа социална, защото до ІV-та група нищо особено образователно няма, цената се субсидира от държавата/общината. Посещението й не е задължително, а пожелателно, т.е. за това е и платена услуга за разлика от образованието в училище.

# 25
  • Мнения: 4 465
Да разбирам ли сега, че няма такава наредба на СО и решенията на ръководствата на градините са неправомерни?

Мдаа. Така излиза. Вече два пъти по различен повод СО се отказва да обвърже плащането на такси с ограничаване (или отписване) на децата от ДГ в СВОЙ документ, приет от СОС. Първо беше обсъждано да се включи текст в Правилата за приемане на децата в ДГ, а после беше обсъждано нещо подобно в Наредбата за местните такси. И в двете се отказаха да го включат.

Но си мисля че директорите са наясно и само вдигат гюрултия. В Закона за народната просвета пише как се отписват деца от ДГ - само по желание на родителите и преди постъпване в първи клас. Ако не бъркам в Закона за местните данъци и такси пишеше как се събират дължими такси (не само за ДГ).

ДГ не е социална услуга. Това че родителите така я възприемат е друг въпрос. И как при условие че има Държавни образователни изисквания за всички възрасти, няма нищо общо с образованието? Друг е въпросът къде как си вършат работата. Платеното в услугата е вместо купоните в стола в училището. В субсидията от държавата за ДГ е включено покриването на същите разходи както и в субсидията за учениците.

# 26
  • Мнения: 9 814
Това че, има образователен план, не прави задължително обучението на деца от І, ІІ и ІІІ /за момента/ група+ яслата.
Именно за това и услугата е платена.

# 27
  • Мнения: 4 465
Това че, има образователен план, не прави задължително обучението на деца от І, ІІ и ІІІ /за момента/ група+ яслата.
Именно за това и услугата е платена.

Между "задължително" и "част от образователната система" има разлика. След 16 годишна възраст също не е задължително, но е част от образователната система и общините НЕ събират такси. Не това е причината услугата да е платена. Платена е само "необразователната" част от нея, както ми бе обяснено от СО. Когато успеят да разделят образователната от необразователната част, предполагам че могат да ограничат достъпа на децата до второто ако родителите не плащат такса.

ДОИ не са образователен план, а знанията и уменията, които децата трябва да усвоят за съответната възраст.

# 28
  • Мнения: 9 814
Благодаря!

# 29
  • Мнения: 6 619



Но си мисля че директорите са наясно и само вдигат гюрултия. В Закона за народната просвета пише как се отписват деца от ДГ - само по желание на родителите и преди постъпване в първи клас.
Значи може и въобще да не плащам  newsm78
Аз не мога да ги възприема така нещата .
Все едно да обвиня  в изнудване и използване на детето,че ще стои на тъмно   ако ми спрат тока за неплатени сметки .
При нас пише срок 10 число ама въобще не ми се вярва да не допуснат дете заради закъснение с плащането.

# 30
  • Мнения: 4 465
Но си мисля че директорите са наясно и само вдигат гюрултия. В Закона за народната просвета пише как се отписват деца от ДГ - само по желание на родителите и преди постъпване в първи клас.
Значи може и въобще да не плащам  newsm78
Аз не мога да ги възприема така нещата .
Все едно да обвиня  в изнудване и използване на детето,че ще стои на тъмно   ако ми спрат тока за неплатени сметки .
При нас пише срок 10 число ама въобще не ми се вярва да не допуснат дете заради закъснение с плащането.

Въобще не съм написала такова нещо. Трябва да се плаща, но ако закъснееш или не платиш си има законен начин да те накарат да го направиш. Не считам че това че родителите са в нарушение трябва да се поправя или "дисциплинира" с друго нарушение - този път от страна на ДГ и СО.

Разликата с тока е че ако ти го спрат за неплатени сметки, не нарушават закона, защото става въпрос за чисти търговски отношения, които са регламентирани в договор и ти си знаеш предварително условията. А взаимоотношенията на родителите с общината не са търговски. И също са регламентирани, но по друг начин и на друго място. И използването на децата като обменна монета ми се струва доста неморално. И от двете страни - нередовните платци и нередовната община.

Не може едно зло да поправяш с друго зло. И потърпевши да са децата.

# 31
  • Мнения: 3 715
Аз написах жалба до общината и утре ще я занеса. Точно защото си мислех, че не може да бъде ограничаван достъпа на децата до детската градина, пуснах и темата да питам. Таксите си плащам в срок, не търся да изкрънкам, но се дразня на подобни изхвърляния.

Освен това си мисля, че щом такава наредба са пуснали в няколко градини, значи действат организирано и с мълчаливото съгласие на общината. Ако не се вземат мерки, ще действам по-нататък по реда.

# 32
  • Мнения: 4 465
Аз написах жалба до общината и утре ще я занеса. Точно защото си мислех, че не може да бъде ограничаван достъпа на децата до детската градина, пуснах и темата да питам. Таксите си плащам в срок, не търся да изкрънкам, но се дразня на подобни изхвърляния.

Освен това си мисля, че щом такава наредба са пуснали в няколко градини, значи действат организирано и с мълчаливото съгласие на общината. Ако не се вземат мерки, ще действам по-нататък по реда.

Общината не им се занимава с процедура по събиране на просрочени такси и натискат директорите да се справят с проблема. Да се оправят както могат въпреки че те само събират таксите, а не могат да водят дела срещу тези, които ги бавят или не ги плащат. И понеже директорите не разполагат с необходимите правомощия и затова прилагат каквито се сетят хватки. По-скоро на психологическа основа. Донякъде ги разбирам. Докато всичко е само приказки - не е голям проблем, но ако някой тръгне да изключва деца, вече ще бъде проблем.

# 33
  • Мнения: 3 715
Общината не им се занимава с процедура по събиране на просрочени такси и натискат директорите да се справят с проблема. Да се оправят както могат въпреки че те само събират таксите, а не могат да водят дела срещу тези, които ги бавят или не ги плащат. И понеже директорите не разполагат с необходимите правомощия и затова прилагат каквито се сетят хватки. По-скоро на психологическа основа. Донякъде ги разбирам. Докато всичко е само приказки - не е голям проблем, но ако някой тръгне да изключва деца, вече ще бъде проблем.

И аз съм на това мнение. Че таксите трябва да се плащат, трябва, но да не е за сметка на децата. Дразня се, защото имам чувството, че понякога много подценяват родителите. Като искат да направят нещо, да го направят по законния ред, техен проблем е, че той не ги устройва.

# 34
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз написах жалба до общината и утре ще я занеса.
Общината има електронно деловодство - не е нужно да я носиш лично там  Peace
И аз съм на това мнение. Че таксите трябва да се плащат, трябва, но да не е за сметка на децата. Дразня се, защото имам чувството, че понякога много подценяват родителите. Като искат да направят нещо, да го направят по законния ред, техен проблем е, че той не ги устройва.
а относно това... станах свидетел на много грозна гледка - дете, чиито родители дължат 580 лева (бяха лепнали сметката на стъклото, затова знам, колко дължи) - пристига с баща си на детска, директорката и тя долита от някъде и се спретва невероятен скандал - директорката и бащата, пред детето... моят син се уплаши, не знам девойката как се е чувствала... накрая директорката каза, че няма да допусне детето в детската, бащата се врътна и си тръгна... сам. Изводите който иска да си ги прави и за двамата...

# 35
  • Мнения: 6 619
Дзвер ами бащата явно си знае правата.
Това са такси за над половин година.
Не може ли да регламентират примерно при два месеца неплатени такси детето автоматично да бъде отписвано. За да не се стига до такива сцени.

# 36
  • Мнения: 3 715
Ами не може, защото детето не може да се лишава от образование. Това е негово конституционно право, доколкото детските градини са част от образователната система.

Но могат да заведат дело срещу бащата за дължимите суми. Това е законният начин.

А за случката няма какви изводи да си правя освен този, че някой не иска да използва законния начин да си прибере дължимите суми. Другото са махленски разправии.

# 37
  • София
  • Мнения: 9 517
Ами не може, защото детето не може да се лишава от образование. Това е негово конституционно право, доколкото детските градини са част от образователната система.
Какво конституционно право, при положение че поне половината деца не могат да се доредят до детски градини?

А за случката моят извод е, че и двамата се държаха като ... няма да казвам като какво, но на никой от двамата не му и хрумна, че детето седи и слуша - лошо и за двамата  ooooh!

# 38
  • Мнения: 3 715
А за случката моят извод е, че и двамата се държаха като ... няма да казвам като какво, но на никой от двамата не му и хрумна, че детето седи и слуша - лошо и за двамата  ooooh!

Това имах предвид като казах, че са махленски разправии - всеки се разправя заради спора и не го е еня кой слуша и кой не.

Детските градини не са задължителни и затова държавата не е длъжна да осигури места за всички. Аз поне така разбирам нещата. Но са си част от образователната система.

Не коментирам дали липсата на места е добра или лоша, сега някой да не реши да спори за това.

Така или иначе, нямат право да връщат дете за неплатена такса, това исках да разбера. Има си начин да си изискат дължимите суми, да го правят така.



# 39
  • Мнения: 6 619
Ами не може, защото детето не може да се лишава от образование. Това е негово конституционно право, доколкото детските градини са част от образователната система.

Но могат да заведат дело срещу бащата за дължимите суми. Това е законният начин.

А за случката няма какви изводи да си правя освен този, че някой не иска да използва законния начин да си прибере дължимите суми. Другото са махленски разправии.
.... а другия, длъжника смята ,че детето може и да не му струва една стотинка от 8 до 18ч.
Значи детските градини хем не са задължителни ,хем пък са и нямат право да лишават детето от образование за неплащане при това на по-малката част от издръжката му.

# 40
  • Мнения: 3 715
Не пуснах темата, за да споря как ТРЯБВА да бъде, а да питам как Е и какъв е законният ред. Ако на общината не й изнася реда за събиране на закъснели плащания, това си е неин проблем.

Казах вече, че мнението ми е, че таксите трябва да се плащат и нямам намерение да изпадам в словесни излияния кой какво може и не може. Темата ми не е "Какви би трябвало да са санкциите при закъсняване плащането на таксата за градина". Понеже изяснихме въпроса, ако може модераторите да заключат темата ми. Не искам да става поредното бойно поле по въпроси, които не са по темата.

 

# 41
  • гр. Варна
  • Мнения: 124
Моят син не е на детска градина,а на ясла.Преди 2 месеца се поставиха бележки на вратите на яслата,че за такса неплатена до 10 число на месеца се взема депозита,който е внесен и детето се отписва веднага от яслата

# 42
  • Мнения: 4 668
В тази държава има  хора , които много натъртват на това , че имат права , но смятат , че нямат задължения . Затова сме на това дередже . / Визирам бащата с 580 лв. неплатени такси и подобните му /

# 43
  • Мнения: 3 715
Моля ви, да не изместваме въпроса. Пуснах темата с конкретен въпрос, получих отговор, благодаря. Няма нищо общо с това какви искаме да сме, какво трябва да се направи по проблема и така нататък.

Нека това не е поредната оспамена тема.

Общи условия

Активация на акаунт