Въпрос за неплатените такси в градината

  • 4 734
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 624
И при нас отскоро има бележка ,че при неплащане до 10 -то число детето няма да са се приема.

# 16
  • Мнения: 4 465
И при нас отскоро има бележка ,че при неплащане до 10 -то число детето няма да са се приема.

Пишете за кои ДГ става въпрос.

Това за неприемането и/или отписването на дете поради задължения на родителите не го включиха в общинската наредба, защото имаха съмнения за неправомерност. Има си процедура за събиране на задължения към общината.

Вярно е че е редно, който ползва услугата да си плаща редовно за нея, но при условие че в Закон е записано как става изискването на дължимите суми и това не включва неприемане и/или отписване на децата, не виждам на какво основание директорите лепят подобни бележки. Или ако мине.

# 17
  • Мнения: 6 624
Ели Х има бележка само ,не съм чула да е върнато дете.
А и смятам ,че няма нищо нередно в това ,ползваш-плащаш.Достатъчно е ,че плащаме малка част от издръжката на детето ни в градината.

# 18
  • Мнения: 4 465
Ели Х има бележка само ,не съм чула да е върнато дете.
А и смятам ,че няма нищо нередно в това ,ползваш-плащаш.Достатъчно е ,че плащаме малка част от издръжката на детето ни в градината.

Редно е да плащаш това което ползваш, но изнудването не е редно. И използването на децата в подобна схема - съвсем не го намирам за редно.

# 19
  • Мнения: 6 624
Ели Х има бележка само ,не съм чула да е върнато дете.
А и смятам ,че няма нищо нередно в това ,ползваш-плащаш.Достатъчно е ,че плащаме малка част от издръжката на детето ни в градината.

Редно е да плащаш това което ползваш, но изнудването не е редно. И използването на децата в подобна схема - съвсем не го намирам за редно.
newsm78
Таксите не са изнудване и те се плащат за да посещават децата ни детска градина .
Наистина не виждам нищо нередно в това ако не си платиш таксата детето да бъде спряно от градина.
За какво изнудване и използване на детето пишеш хич не ми е ясно.

# 20
  • Мнения: 4 465
Ели Х има бележка само ,не съм чула да е върнато дете.
А и смятам ,че няма нищо нередно в това ,ползваш-плащаш.Достатъчно е ,че плащаме малка част от издръжката на детето ни в градината.

Редно е да плащаш това което ползваш, но изнудването не е редно. И използването на децата в подобна схема - съвсем не го намирам за редно.
newsm78
Таксите не са изнудване и те се плащат за да посещават децата ни детска градина .
Наистина не виждам нищо нередно в това ако не си платиш таксата детето да бъде спряно от градина.
За какво изнудване и използване на детето пишеш хич не ми е ясно.

Като го реглементират законово, тогава ще стане редно и няма да бъде изнудване. В момента не е законно да се ощетяват децата поради некоректни или по-често разсеяни родители. Това не е като да ти спрат интернета.

Има си процедура, с която кметът да си гони некоректните платци. Само че не им се занимава. С децата е по лесно. Затова считам че е изнудване. В групата имаме едно сираче с безработен баща (който търси работа или работи временно каквото намери). Според теб, редно ли е ако не успее да плати таксата в срок, да не пуснат детето в ДГ. Случаи всякакви, не всички закъсняват с таксите защото така им е кеф.

# 21
  • Мнения: 15 379
Този татко на сираче не ползва ли някакви предимства, като намалена такса например или освобождаване от такава?

# 22
  • Мнения: 4 465
Този татко на сираче не ползва ли някакви предимства, като намалена такса например или освобождаване от такава?

Ползва, но понякога са му проблем и тези пари. Не е некоректен в плащането, в смисъл че не практикува неплащане на такси, но понякога изпуска сроковете.

За съжаление точно родителите на децата, които имат най-голяма нужда от това да ходят на ДГ, за да настигнат в развитието връстниците си, обикновено са най-некоректни платци.

Децата не си избират родителите и аз поне не мисля че трябва да бъдат ощетявани ако родителите са некоректни. Пак казвам - общината си има законово заложен механизъм за това да си гонят родителите за таксите, но както обясниха от СО - много бил сложен за изпълнение  newsm78.

ДГ не е услуга за родители, а образователна услуга за децата и дори и незадължителните групи се издържат основно от държавния бюджет, а не от такси. Въпрос на държавна политика.

# 23
  • Мнения: 3 715
Да разбирам ли сега, че няма такава наредба на СО и решенията на ръководствата на градините са неправомерни?

# 24
  • Мнения: 9 814
Ели Х, всяка ДГ има свои вътрешен правилник, той ли противоречи с Наредбата на СО?
И ако да, тогава за какво са тези правилници, при положение, че има наредби "от горе"?

Всъщност ДГ е точно услуга за родители в типа социална, защото до ІV-та група нищо особено образователно няма, цената се субсидира от държавата/общината. Посещението й не е задължително, а пожелателно, т.е. за това е и платена услуга за разлика от образованието в училище.

# 25
  • Мнения: 4 465
Да разбирам ли сега, че няма такава наредба на СО и решенията на ръководствата на градините са неправомерни?

Мдаа. Така излиза. Вече два пъти по различен повод СО се отказва да обвърже плащането на такси с ограничаване (или отписване) на децата от ДГ в СВОЙ документ, приет от СОС. Първо беше обсъждано да се включи текст в Правилата за приемане на децата в ДГ, а после беше обсъждано нещо подобно в Наредбата за местните такси. И в двете се отказаха да го включат.

Но си мисля че директорите са наясно и само вдигат гюрултия. В Закона за народната просвета пише как се отписват деца от ДГ - само по желание на родителите и преди постъпване в първи клас. Ако не бъркам в Закона за местните данъци и такси пишеше как се събират дължими такси (не само за ДГ).

ДГ не е социална услуга. Това че родителите така я възприемат е друг въпрос. И как при условие че има Държавни образователни изисквания за всички възрасти, няма нищо общо с образованието? Друг е въпросът къде как си вършат работата. Платеното в услугата е вместо купоните в стола в училището. В субсидията от държавата за ДГ е включено покриването на същите разходи както и в субсидията за учениците.

# 26
  • Мнения: 9 814
Това че, има образователен план, не прави задължително обучението на деца от І, ІІ и ІІІ /за момента/ група+ яслата.
Именно за това и услугата е платена.

# 27
  • Мнения: 4 465
Това че, има образователен план, не прави задължително обучението на деца от І, ІІ и ІІІ /за момента/ група+ яслата.
Именно за това и услугата е платена.

Между "задължително" и "част от образователната система" има разлика. След 16 годишна възраст също не е задължително, но е част от образователната система и общините НЕ събират такси. Не това е причината услугата да е платена. Платена е само "необразователната" част от нея, както ми бе обяснено от СО. Когато успеят да разделят образователната от необразователната част, предполагам че могат да ограничат достъпа на децата до второто ако родителите не плащат такса.

ДОИ не са образователен план, а знанията и уменията, които децата трябва да усвоят за съответната възраст.

# 28
  • Мнения: 9 814
Благодаря!

# 29
  • Мнения: 6 624



Но си мисля че директорите са наясно и само вдигат гюрултия. В Закона за народната просвета пише как се отписват деца от ДГ - само по желание на родителите и преди постъпване в първи клас.
Значи може и въобще да не плащам  newsm78
Аз не мога да ги възприема така нещата .
Все едно да обвиня  в изнудване и използване на детето,че ще стои на тъмно   ако ми спрат тока за неплатени сметки .
При нас пише срок 10 число ама въобще не ми се вярва да не допуснат дете заради закъснение с плащането.

Общи условия

Активация на акаунт