За и против секциото по желание

  • 3 803
  • 56
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 46 516
mimet0, секциото няма нищо общо с преждевременно предизвикване на раждането. Има и много случаи на предизвикано не навреме нормално раждане. Ти си мала пълното право да изчакаш първите признаци на родилен процес и тогава да се пристъпи към секцио.

# 31
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз съм по принцип "за".За свободния избор.Щом медицината дава възможност, що пък не....
ЛИЧНО за себе си считам, че нормално раждане със съответно обезболяване е в пъти по-добрият избор от секциото.Но това съм аз!Ако някое майче се е парализирало от страх или има кошмарни спомени от предходно естествено раждане, при което някой доФтор си е оставил ръцете върху нея...по-добре секцио, отколкото да си създаде усложнения от ужас и болка Confused
Аз родих нормално, с епидурална, за 2 часа.Не усетих грам болка, честно!4 часа след раждането се изкъпах и на другия ден тичах по стълбите на родилно hahahaДай Боже всекиму!

# 32
  • Мнения: 421
Понеже съм раждала и по двата начина, мисля че мога да си позволя да умозаключавам Wink Laughing Та, въпреки, че първото ми раждане беше сравнително лесно, родих за няма и 2 часа, смятано от началото на напъните, а секциото ми беше с гоооолеееми усложнения и перипетии, винаги бих избрала секциото:) сори Simple Smile Болките при контракциите бяха несравнимо по-остри отколкото болките при операцията, със всичките и усложнения. Детето изобщо не се е мъчило и нямаше никакви колики и тем подобни глупости....а и се чувствах като човек...другото ми дойде доста...да го наречем свръх представите ми за нормално, естествено и човешко...При мен по-скоро разочарованието беше след нормалното раждане, а след секциото се чувствах като така наречения "бял човек"Simple Smile)))
Успех на всички!

# 33
  • Мнения: X
За мен секциото е най-хубавото нещо, което гинеколозите /или, който и да е там/ са измислили. Родих за 40 мин. на 5-тата вече си гушках бебето, а докторите ме шиеха. В операционната имаше бъзици и музика, аз бях толкова, ама толкова щастлива................

Възстанових се много бързо. На 10-ия ден нямах болки, на 18-ия мъкнех пеша количка и бебе от 4 етаж. За болките при нормалното имам някаква представа, защото цяла нощ имах контракции - е, не съм викала или да ми е било непоносимо, все пак стигнах едвааааа до 4см. Вярно, като те пусне упойката и дойде акушерката да ти натисне корема да се свива матката се оцъкляш, амаааа пак не съм вила така, както виеха момичетата от нормалното. Честно казано можех да стискам зъби и на малко по-силна болка и не ми се мисли що за кошмар трябва да изпитваш, за да виеш така.

Бебето ми беше непокътнато, а с този тесен таз може би щеше да излезе, ама можеше и да не излезе, или пък да не излезе живо и здраво - за това пък хич не ми се мисли Confused

И в заключение немога да разбера едно - защо всички обясняват колко трудно се възстановяваш от секциото Rolling Eyes - може да е било така едно време, но сега от личния ми опит разбрах, че е точно обратното. От както аз родих имам точно 6 познати, родили нормално - е ходеха, като прегазени и с месеци някой им помагаше за детето, аз си го гледам сама от ден първи.

А за приказките дали съм раждала или са ме оперирали - дреме ми на шапката. Нали аз съм майката, какво като не съм се напИняла да го раждам. Ако можеше да ми го донесе щъркела, щях да искам така, ама още не са го измислили.

# 34
  • Мнения: 3 146
Да живее секциото! Доброволно се подложих на тази операция и се радвам, че не съм изпитала никакви болки.Да живее и обезболяването , както и д-р Богословова.  Grinning

# 35
  • Мнения: 1 581
Аз родих нормално - без избор. Така ми казаха, така родих. И съм напълно доволна, и следващият път пак ще родя, както ми кажат, не искам никакъв информиран или дезинформиран избор, защото съм разумен човек и се доверявам на хората, които разбират от това.

А за естественото раждане бях чела друга статия, която звучеше доста убедително и изтъкваше масажирането на бебето по време на естественото раждане, което подобрява кръвообращението, особено важно за недоносено бебе като моето. Без рискове, разбира се...

# 36
  • Мнения: 1 215
Аз съм за свободния избор също. Но моят личен беше секцио. Сама си го исках, планирах си го, абе изобщо беше така както го исках. СЛед това боля много защото бях качила много килограми и коремът ми придърпваше конците, но като цяло за нищо не съжалявам

# 37
  • Мнения: 4 629
След като в България я има тази възможност жената да избере тази опция (секциото) аз мисле, че е редно желаещите да се възползват. Аз лично не бих избрала по свое желание секциото. Бях се нагласила за т.нар. естествено раждане, но се наложи секцио по спешност. Нямах усложнения и се възстанових бързо, но ако имам избор не бих посочила секциото

# 38
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
И двата пъти раждах секцио.За мен това е по-добрия вариант ,но...
Аз лично имам мнооого нисък праг на чуствителност към болка и си мисля,че при нормално не бих се справила,а и съм доста страхливичка.За мен беше важно като се събудя да ми кажат-Честито,роди се живо и здраво бебче Wink

# 39
  • Мнения: 3 777
ЗА секциото.
Както са писали по горе, на 5я ден без болка, дете без колики, невероятно възстановяване.
Жената до мен беше нормално с 2 шева, плачеше не можеше да си седне и стане от дупето, детето беше пострадало-не ми се говори просто.
Имах най-незабравимото и прекрасно раждане, за което си спомням доста често. Много малко от моите познати родили нормално имат хубави спомени.
И е адски важно да имаш читав доктор-най-важното е това!

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Ама така описвате нормалното раждане, че човек ще си представи касапница. На третия час след раждането (веднага, щом ме преместиха в стаята след наблюдението) си щъках напред-назад, никакъв проблем. Имах два шева, които изобщо не са ми пречили. Дупето ми беше наред Simple Smile Всичките ми познати, родили нормално, си бяха наред. А познатите ми, родили със секцио, се пазеха поне първите две седмици.
Хайде без драматизации и без преувеличения - и при двата вида раждане може да е много различно възстановяването - от "на 5-ия ден" при секциото (и еквивалента при нормалното 'веднага') до тежки и мъчителни възстановявания и при двете. Може би е по-добре да се придържаме към собствения си опит, а системата "една мама каза" да не я ползваме в случая, че става малко като развален телефон.

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
И още - темата (за разнообразие Simple Smile) не е "за" или "против" секцио или нормално, момичето пита само за секциото по желание...ако схващам правилно.

# 42
  • Мнения: 964
Всеки сам решава.Жената от векове е раждала нормално както и е отредила природата,ние сега станахме модерни нещем да раждаме.Незнам според мен секциото ако е с цел предотвратяване на здравословен проблем ОК ама иначе не го одобрявам.При нормалното раждане има повече болка дето минава и се забравя,при секцио остава белег дето ще си го носиш до живот,евентуално сраствания който също болят до живот.Аз съм с четири операции и предпочитам да родя нормално пред това да ме оперират.Дай боже всичко да е наред естествено,не ми пука че ще раждам близнаци само да не ме режат.

# 43
  • Мнения: 2 922
Аз съм ЗА правото на избор на майката да реши от къде да излезе бебето й  Rolling Eyes

Преди да родя не бях много сигурна дали съм ЗА или Против /когато се налага е ясно, но за другия случай говоря/. Приеха ме за нормално, контракциите ми накрая бяха през 2 мин., но бебето не се обърна и ме срязаха. От тогава вече съм твърдо ЗА секциото  Laughing Въобще не може да се сравняват двете раждания.
Възстановяването е индивидуално и не зависи от начина на раждането. Болеше ме първите 2 часа, станах на следващия ден, а след 8-ия не усещах нищичко Simple Smile



 newsm10 Абсолютно подкрепям! Ако майката е преживяла травмиращо първо раждане (каквото беше моето, няма да изпадам в подробности), смятам, че е абсолютно в правото си да решава как ще ражда.

# 44
  • Мнения: 143
Аз също съм на мнение, че всяка майка трябва да има право на личен избор как да роди. Живеем във време,  което претендираме да е демоктатично , т.е. свободно да изразим избора си.  Naughty
Тези изказвания  "едни хора казаха..." много ме нервят, защото всяка жена е различна, всяка бременност и раждане са различни. Така че всяка майка сама за себе си водена от вътрешната си нагласа сама трябва да вземе решението как да роди и никой неможе да я съди за това решение.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт