Веганството - да споделим опит 3

  • 48 365
  • 750
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 849
Вери, мерси за инфото!   bouquet

Ето и рецептата за истинска сурова тахан халва (брей защо не потърсих при Вери първо):
http://www.recipemagician.com/recepti/sladki-izkushenia/istinska … rova-tahan-halva/
Щом пише, че е сушен сусама, значи е до 50 градуса  Simple Smile

Вчера една приятелка ми каза, че дава на детето си сироп за кашлица по Аюрведа, напълно билков. Била много доволна, а доколкото разбрах става за суха и влажна кашлица.
http://www.ecopharm.bg/files/products/66_bg_NTiTuss.pdf

Дали ще се намери такъв маргарин и тук?  newsm78 Търсих по търсачките, но не открих.

# 121
  • София
  • Мнения: 1 402
Не знаех че има масло от шафран  Blush Първо реших, че е шарлан...
Шафран или шафранка (sаfflower)?

Цветовете на шафранката са използвани за заместител на шафрана.

safflower е - виждала съм го преведено само като шафран, ето научих нещо ново:)

# 122
  • Мнения: 925
Имам питане относно таблицата за мазнините - знам, че точката на пушене на мазнината е тази, след която тя (мазнината) вече става токсична и не е годна за консумация. А от таблицата за зехтините специално ми направи впечатление, че колкото по-кофти е зехтинът, на толкова по-висока Т почва да пуши => кофти зехтините можем да използваме за готвене без да ни мигне окото, защото тях високата Т не ги прави токсични, така ли?  newsm78

Дано сте ме разбрали какво питам, че и аз нещо се обърках...

М-Ник, този сироп го давах съвсем наскоро на големия си син, имаше кашлица. И аз съм мн доволна от него.

# 123
  • в света на неограничените измерения
  • Мнения: 254
Здравейте дами.
С вас съм още от темата за "Хармонията" , както и през двете теми на "Веганството"
Безценни неща научих за този дълъг период откакто ви чета.
Старая се да събирам всичките рецепти, които пускате.
По принцип съм вегетарианка, а вече бих казала и веганка.

Благодаря ви за всичко, което споделяте. Hug

# 124
  • Мнения: 1 732
Имам питане относно таблицата за мазнините - знам, че точката на пушене на мазнината е тази, след която тя (мазнината) вече става токсична и не е годна за консумация. А от таблицата за зехтините специално ми направи впечатление, че колкото по-кофти е зехтинът, на толкова по-висока Т почва да пуши => кофти зехтините можем да използваме за готвене без да ни мигне окото, защото тях високата Т не ги прави токсични, така ли?  newsm78

Дано сте ме разбрали какво питам, че и аз нещо се обърках...

аз те разбрах Simple Smile
не си се объркала.
само че "кофти"  зехтин може да е и extra virgin  Wink.
Методът му на извличане не е единствен фактор, който определя качеството му и не го гарантира. Некачествени маслини  могат да бъдат студено-пресовани и тогава зехтинът ще е студено пресован, extra virgin, но с лошо качество.
заедно с процеса на извличане, повлиява и степента на окисление на маслините преди пресоването, хигиенните условия, химически замърсени маслини,  и дали непосредствено преди бутилирането е имало спец. обработка.



рафинираните зехтини/масла са по -издържливи на силни Т обработки.
Колкото е по- нерафиниран, Eхtra virgin, студено пресован, толкова по - ниска може да е точката му на пушене.

Аз си купувам студено пресован, натив, екстра, но е посочена Т 190 градуса. И затова го ползвам и за топлинно приготвяне. /обикновено добавям на изключен котлон/
Гледам какво пише на етикета. Дали става за готвене и до каква граница.

Салатни зехтини /раст. масла/ рядко купувам. За салати ползвам или същия зехтин, или конопено олио, или някакъв вид дип с пасирани  тахан, ядков мус, авокадо, кълнове и т.н.
vanvel ,
здравей и от мен. Simple Smile


Последна редакция: чт, 06 яну 2011, 01:36 от realist

# 125
  • Мнения: 1 849
Нещо интересно за кафявата захар:
http://zdravoslovnohranene.com/zabludata-che-kafqvata-zahar-e-po-polezna/

# 126
  • Мнения: 2 761
Записвам се да ви чета.
Единственото,което със сигурност не загаря и не е токсично като се загрява до високи Т е гхито,но то няма място при веганството.

Кафявата захар се разбира дали е оцветена като се сложи малко количество в чаша вода-ако се обезцвети значи не е истинска.

Последна редакция: чт, 06 яну 2011, 10:41 от ॐ

# 127
  • Мнения: 1 732

Единственото,което със сигурност не загаря и не е токсично като се загрява до високи Т е гхито,но то няма място при веганството.

ами не е така. Simple Smile
и Гхи-то става токсично над 250 градуса Wink също и от неправилно съхранение, ако се остави на окисление.

здравей Hug
мисля,е те помня от Хармонията. Wink
беше с ник Шивани, нали? Имаш си момченце, Олег?

M_Nik ,
това за кафявата захар защо ми се струва, че сме го споменавали. Simple Smile

заглавието на материала е до известна степен подвеждащо.
поне двата по- основни извода от статията, мисля, че всички си ги знаем:
Цитат
Единственото предимство на кафявата е, че евентуално съдържа малко повече минерали и витамини, дължащи се на процеса на производството й, но те са толкова малко, че не си струва да се говори за тях.
Цитат
Натурална кафява нерафинирана захар се прави само от тръстика, защото тази от цвекло няма добър вкус, ако е само един път кристализирана. Единствено и само в такава кафява захар може да има полезни вещества.

# 128
  • Мнения: 2 132
Ами то е ясно, че като калории сигурно са едно и също, но аз я ползвам не за диетични цели, а защото моята е натурална и нерафинирана. Не могат да ме обедят, че има същите качества като нещо рафинирано Simple Smile Освен това единият вид е с парчета меласа, което увеличава витаминото и минералното и съдържание. Ето цикъла на моята - http://www.billingtons.co.uk/home/products.

В БГ аз не съм виждала на зехтин да пише температура на пушене Thinking Аз за готвене ползвам помаче или добавям екстра върджин накрая.


Ще ги пробвам тези нахутени крекери. Аз имам разни рецепти за нахут чипс и нахутен омлет(вегански), но още не съм ги пробвала Simple Smile

Реалистда даваме адрес, да ни пратиш една филийка с маргарина  eat

# 129
  • Мнения: 5 713
беше с ник Шивани, нали? Имаш си момченце, Олег?
Не. Това е Омега. Стар кадър. Wink

# 130
  • Мнения: 925
Realist, благодаря за отговора!

Нали зелената (сурова) елда можеше да се покълва?

# 131
# 132
  • Мнения: 2 642
Евридик, много лесно и бързо покълва зелената леща. Аз разбрах за нея от тази тема и редовно вече Simple Smile си покълвам.

Кажете от къде да си купя силиконово сито за миене на кълновете? Сега ги мия в гевгира за спагети, но киноа-та и просо-то минават от там.

Дайте отново рецепта за лесна торта. Ще празнуваме рождения ден на синът ни в Детски клуб и ми се иска да занеса освен мъфини и някаква торта, за да има къде да боднем свещичката но ме е страх да не се разпадне. като я режем  Embarassed

Иначе за детската градина съм планирала сурови бонбони и плодови мъфини.

# 133
  • Мнения: 1 732

Дайте отново рецепта за лесна торта.
за торти вече гледам само сайта на Вери и Милен.
Ако нещо ми се стори сложно,  леко променям и  опростявам Peace Simple Smile

# 134
  • Мнения: 189
...що ви е тоз тормоз - точки на кипене и такива работи.... Peace

Като поизтине манджата слагате мазнина и няма разлика във вкуса, за пърженето ясно, мъфини, курабии и подобни добре стават и без мазнина, кюфтенца също/след изпичането с някакъв по-мазен сос, примерно/....Та на мен ми отпада тоз проблем, че и без друго за алтернативното ми мислене достатъчно неща трябва да мисля.... Peace


беше с ник Шивани, нали? Имаш си момченце, Олег?
Не. Това е Омега. Стар кадър. Wink
Здравей и от мен.
Харесват ми твоите логически връзки, които правиш за нещата Peace


Nivea Simple Smile, какво налага да е силиконово. В обикновена по-голяма цедка няма проблем Peace

Общи условия

Активация на акаунт