амниоцинтеза много съм притеснена!

  • 4 655
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 272
kalinam22, това беше най-ужасното ми преживяване през бременността! Моят резултат беше 1:250, но ето че сега си гушкам едно здраво и усмихнато момиченце! Всичко ще е наред, ще видиш! Особено пък щом ФМ е показала, че няма отклонения! БХС е едно иди-ми-дойде-ми статистическо изследване, което според мен е абсолютна глупост за изкарване на още парички...

Бях пуснала цяла тема преди амниоцентезата. Ако искаш, разгледай тук и ще видиш колко много момичета преминаха успешно през това изпитание.

при доц.Димитрова-надявам се всичко да е наред...

И аз бях при доц. Димитрова. Докато разбера какво става и всичко беше минало добре Peace Hug

Последна редакция: ср, 26 яну 2011, 13:12 от AnMary

# 16
  • Мнения: 1
Здравейте,

моя резултат от БХ е 1:75 Sad и ми се плаче - не мога да се спра.  (1ва бременност 19 седмица)
Веднага ме изпратиха още на другата седмица за ФМ при д-р Врагалова, а до тогава има 4 дни и не знам как ще минат ....

# 17
  • Мнения: 2 286
Здравейте,

моя резултат от БХ е 1:75 Sad и ми се плаче - не мога да се спра (1ва бременност 19 седмица)
Веднага ме изпратиха още на другата седмица за ФМ при д-р Врагалова, а до тогава има 4 дни и не знам как ще минат ....


Дано да е поредната грешка Praynig Hug . Мисли си само хубави неща, мисли си за малкото създание в теб... и то страда spoko 

Защо го правят това безумие толкова години вече ooooh! .

# 18
  • Мнения: 490
Това БХС е пълна глупост! Веднага след като го направих съжалих и осъзнах как сама си сложих трън в гащите. Резулата ми е хубав, обаче цялото това чакане за резулат, който не е сигурен не си заслужава.
Така че dblinky, не се отчайвай, изчакай си ФМ-то и ще видиш, че всичко ще е наред, само не мисли за лоши неща. Пожелавам ти  успех  Hug

# 19
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Напълно подкрепям че БХС-то е глупаво да се прави, доколкото знам в много други страни изобщо не се прави. Само стряскат бъдещите майки Sad
Аз отказах амнио и се радвам че го направих.
dblinky успокой се и мисли позитивно бях с резултат 1:30 и днес имам едно малко ангелче което дарява с радост дните ми така че всичко може да е най-вече грешен резултат. Отиди на ФМ - д-р Димитрова или д-р Карагьозова във Фемина и двете са големи специалисти специално за такива случаи, бях при д-р Карагьозова и освен че прегледа бебето ми обясняваше през цялото време за всеки ден маркер и т.н. и ако прецени че има някакъв риск за детето да се роди с проблем ще се опита да го диагностицират с още по висок процент на сигурност. Аз лично  страшно доволна съм от нея.  Желая ти успех!

# 20
  • Мнения: 2 980
Напълно подкрепям че БХС-то е глупаво да се прави, доколкото знам в много други страни изобщо не се прави. Само стряскат бъдещите майки Sad

В кои страни не се прави БХС?  newsm78

Тестът измерва статистически риск, както са писали по-горе. Прави се с цел информираност, не с цел да се всява паника. Да, резултатът 1:30 може да е завишен риск, но не значи, че нещо не е наред с бебето непременно. Затова се правят допълнителни изследвания, просто този тест показва дали има реална нужда от такива. Все пак е далеч по-безопасно така, отколкото всяка майка, която иска информация, да трябва да мине директно през амниоцентеза. 

# 21
  • Мнения: 2 658
В Германия не се прави примерно. Не поzнавам нито една жена около мен, която е била бременна тук и на която са го правили. А както е ясно, тук никой не ходи пък на своя глава да си прави раzни неща. Т.е. ако иzобщо правят това на някой (zа мен пълен абсурд, неречен "иzследване"), то не zнам на кой ще е.
Не съм сигурна дали и на бременни над 35 се правеше.... може би да, но може и да беше направо амниоцентеzа zа тях.

Не zнам какво сигурно може да има в него, след като е тотално налучкване и гола статистика... Камо ли пък беzопасност да дава... Май е тъкмо обратното.

# 22
  • Мнения: X
Затова се правят допълнителни изследвания, просто този тест показва дали има реална нужда от такива.  

И каква "реална нужда" по-точно показва, след като резултатът може да е 1:250000, съответно да не направиш амнио и, не дай си Боже, бебето пак да има проблем?

Поредният начин да се изкарат пари от нежеланието на хората да се информират.

# 23
  • Мнения: 2 980
Имах предвид, че тестът дава информация за завишен риск, който след това, при желание, може да се уточни с допълнителни тестове.

Нямам предвид, че тестът е някаква гаранция за безопасност, а че един кръвен тест на майката не носи риск за бебето, докато амниоцентезата - носи. Затова за мен по-добре първо кръвния тест и след това, ако резултатите са притеснителни и родителите искат повече информация - по-рискованото изследване.

Съгласна съм, че информацията може да се струва напълно безсмислена на някои, но пък това не е задължителен тест. Всеки може да го откаже.

# 24
  • Мнения: 490
Добре де, а в случаите, в които дава информация за завишен риск, а такъв реално няма и резулата е сгрешен какво става - излишно всява паника и стрес, които за една бременна не са много полезни. Или пък както е написала Алексче - дава ти нисък резултат, не правиш амнио и накрая недай боже бебето се ражда с проблем.

# 25
  • Мнения: X
Имах предвид, че тестът дава информация за завишен риск, който след това, при желание, може да се уточни с допълнителни тестове.

Тестът всъщност не дава никаква информация за състоянието на конкретния плод, така че който иска да бъде 100% сигурен, трябва да си направи амниоцентеза и при добър, и при лош резултат.
Което обезсмисля теста.

# 26
  • Мнения: 2 980
Тестът дава информация за концентрация на определен тип белтъци в кръвта на конкретната майка и за статистическия риск, с който съответната концентрация е свързан. Затова за мен има смисъл от теста - аз искам да знам дали в моята кръв има някаква индикация за евентуален риск от проблем, преди да тръгна да ме дупчат. Аз съм на 36 и искам максимално количество информация, но в никакъв случай няма да се подложа на амниоцентеза, ако няма никакви индикации за това. Да, тестът не дава 100% резултат, но за мен има значение дали резултатът е едно на милион или едно на десет. В първия случай никога не бих се подложила на инвазивна диагностика, при която имам статистически риск 1% да си загубя бебето или то да бъде увредено при процедурата. Във втория - да, смятам, че рискът е оправдан, защото е по-малък от другия.

Представям ви просто гледната точка на една майка, за която този тест има смисъл. Тъй като явно според вас той за никого няма.

# 27
  • Мнения: 4
 Момичета и аз да се включа Wink

Според мен е много важно преди да се предприеме БХС всяка от нас да се запознае ТОЧНО какво предствлява това изследване и да прецени за себе си (може с помоща на консултиращия лекар), дали това изсследване отговаря на нейните нужди от информация и сигурност.
Както някои съвсем правилно са писали, това е статистически метод, почиващ на изследване на кръвта и съблюдаващ и фактори като възраст и др.
Това не е диагностичен метод. Единствената сигурна диагностика е амниоцентезата.

В моя случай - аз съм на 30 и  след измерване на нухална транслуенция 1,4 мм и вземане на кръв (това си е БХС  в ГЕРМАНИЯ, да и тук се прави и то мнооого често и по желание!) ми излязоха много хубави резултати. Аз въпреки това си бях решила да правя амнио, именно със знанието, че това е единственият сигурен начин.
В този случай БХС ми помогна да си претегля риска т.е. 1 към 1500 Даун е по-малък риск от 1 към 200 при амниото. Но решнието си е идивидуално и не на последно място свързано с етика– готова ли съм да бъда майка на болно дете, мога ли аз евентуално да решавам съдбата на неродено дете?

Амниото тук е стандартна процедура, която се препоръчва на всички след 35 г. Извършва се за 20 мин. амбулаторно. Първо те гледат обстойно на видеозон и за около 10 сек. ти вземат малко околоплодна течност (20 мл.), оставят теда си починеш малко и си ходиш. Болка няма никаква. Сравнимо е с ужилване от комар.

Резултати излизат  ако не ти се чака за 5 дни т.нар. SHELL-тест,а в нормалния случай за около 16-20 дни.

Мисля,че когато човек знае какво точно го очаква и осъзнава решенията си паниката ще е по-малко.
В този смисъл горе главите , всичко ще е ОК! newsm10

# 28
  • Мнения: 158
Не се притеснявяй, по всяка вероятност рискът, който е отчетен е свързан с възрастта ти. Не познавам жена над 33 години, която да е правила това изследване и да не е излязъл лош резултат.
Всичките ми познати правиха амниоцентеза, и при абсолютно всички всичко беше наред с бебетата им. Жалко, че това изследване причинява такива притеснения, които никоя бременна не трябва да изживее.
Сигурна съм, че всичко ще е наред и при теб. Кураж!

# 29
  • Мнения: 2 980
Не познавам жена над 33 години, която да е правила това изследване и да не е излязъл лош резултат.

Аз правих БХС с първа бременност на 34 години. Резултатът ми беше отличен, с показатели 1:17000 до 1:300000. Възрастта е само допълнителен фактор при анализа на кръвните показатели, не е водеща.

Много съм съгласна с всичко, което happy_r е написала. Задължително е, според мен, бременната да се информира предварително подробно за смисъла и значението на изследванията, които прави, и за всички опции. Иначе стресът от подобни проверки е огромен - и това важи не само за БХС, но и за нухалната транслуценция и други методи, които не диагностицират със стопроцентова вероятност. 

Последна редакция: пн, 20 юни 2011, 00:18 от ianajar

Общи условия

Активация на акаунт