Учите ли децата си на помощ в домакинството? И от каква възраст?

  • 5 223
  • 87
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 164
Аз винаги съм го карала да си оправя сам нещата. Поне неговите. От 2г. да си събира играчките, от 4г. вече и дрехите си подрежда в гардероба. Прането е сгънато и той си слага всичко по шкафовете. Иначе в останалите домакински дейности, сам предлага да ми помогне. Повечето пъти се касае за неща, които не може физически да свърши, затова му измислям нещо друго да свърши, за да не му отказвам и да започне да не ме и пита в даден момент. Grinning Но като цяло винаги съм го карала сам да си прави всичко. Оправя си леглото, раницата за детската градина си приготвя сам от вечерта... само още да си приготвя храната сам не знае. Mr. Green

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Май не е толкова въпрос на целенасочено възпитание в тая посока, колкото на подражание. Имам приятелка, у която е като аптека - синът и на година и половина вече събираше падналите боклуци по пода и ги носеше към коша. Моите обаче не са свидетели на особено старание  Laughing и засега голямата действа най-вече като има муза за подреждане. Като няма муза - под угроза от лишаване от телевизия действа.

# 17
  • София
  • Мнения: 12 442
Май не е толкова въпрос на целенасочено възпитание в тая посока, колкото на подражание.
Напълно съм съгласна. Ако всички в семейството си поделят домакинската работата малките деца по естествен начин се включват, защото искат да участват. Ако таткото си почива, а само майката чисти, например, сина трудно може да бъде научен на друго.
Но и родителите трябва да имат търпение, дори да допуснат детето да попречи със своето помагане. Иначе популярната схема, която виждам е таткото извежда децата, за да може мама да почисти и оправи къщата. Вярно, че понякога има нужда и от такова разпределение, но ако всеки път става така децата няма как да разберат защо у дома винаги е чисто, кой чисти, как става и тн.

# 18
  • Мнения: 54 656
Май не е толкова въпрос на целенасочено възпитание в тая посока, колкото на подражание. Имам приятелка, у която е като аптека - синът и на година и половина вече събираше падналите боклуци по пода и ги носеше към коша. Моите обаче не са свидетели на особено старание  Laughing и засега голямата действа най-вече като има муза за подреждане. Като няма муза - под угроза от лишаване от телевизия действа.

И у нас е като аптека , но заслугите за това са единствено мои .

Нито майка ми , нито дъщеря ми - за сега ме ползват като пример за подражание ! Twisted Evil

# 19
  • Мнения: X
У нас не е чак толкова подредено,но съм сгласна,че децата взимат пример от родителите си.
Синът ми събира боклуците и ги хвърля в коша от както проходи,в началото ние с баща му го подсещахме,но много скоро детето започна само да го прави без никой да го подсеща.
Беше на 1 год и 6-7 месеца,когато започна да подрежда заедно с мен дрехите на сушилника,сгъвахме ги двамата,след това той ми ги подава ,за да мога аз да ги подредя в гардероба.
Сега е на 2 години и всичко това иска да го прави сам,даже не дава да му помагам.
Просто му е интересно,чувства се голям.
Когато си свърши "работата" идва при мен и много сериозен ми казва,че е Батко.
П.П-От известно време си приготвя сам шишето с мляко/ с лека помощ от мене/

Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 14:16 от Анонимен

# 20
  • Мнения: 1 195
Не мога да кажа точно от кога, пурво го молех да отиде да си донесе лъжичка за млякото, послв да донесе всички мръсни чаши и чинии до миалната. После като си сваля вечер дрехите да ги носи в мокрото, да напълни и изпразни пералнята, но всичко под формата на игра и с лека помощ от мен. После ми подаваше щипките при простиране, сега ми подава дрехите, а вчера докато аз чистех праха малчо донесе прахосмукачката и изчисти пода от трохите от сндвича му. Послв докато сгъвах дрехите ги разнасяше по стаите и ги слагаше в гардероба:) а и напоследък разлее ли мляко или сок върху паркета са го измива сам с  мопа:)))
работно ми е детенцето

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Те на 2-3 повечето са работни, но към 5-6 ги хваща  мързела  Laughing

# 22
  • Мнения: 621
Ааа,недей така LaughingНа мен в момента много ми харесва,не ми казвай,че и тази приказка ще свърши Confused

# 23
  • София
  • Мнения: 888
При нас е нямало точен момент - общо взето откакто могат - сервират,отсервират,леглата и дрехите си оправят.Като почна да чистя им връчвам по един парцал -  кой колкото може чисти. Аз не съм прислужник на никой и не ги оставям да летняйстват въобще. Дъщерята идва в офиса и ми помага - забърсва там,подпечатва документи и тем подобни. Мият тоалетните, сгъват пране. Понякога ми се налага да оставям дъщерята сама вкъщи, защото тя е до 14ч в училище. Като се върна тя е измила чиниите и е измела (друг е въпроса как:))))).Смятам, че децата от малки трябва да се учат да работят, за да им е по - лесно после. Още от сега повтарям на щерката, че лятната ваканция ще идва да работи в офиса, за да може да си заработи парите за тренировъчния морски лагер, на който иска ходи.

# 24
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Те на 2-3 повечето са работни, но към 5-6 ги хваща  мързела  Laughing

Мда, и моя е голям мераклия сега, но до кога ли...
Първа кипра е за помагане, въпреки, че в повечето случаи пречи. Все пак го оставям да прави нещата по неговия си начин, че да не му скършвам хатъра.
От около 2 годишен започнах да му давам да носи панера с хляба към масата, лека-полека и други чинии, когато сервираме масата.
Ангажирам го и да хвърля дребни боклучета в кофата, да слага дрехи в пералнята и от сорта.
Много обича да стои в кухнята при мен, подава ми разни неща.
Когато чистя прах, иска парцал и за него. Като приключа чистенето с мопа, му давам и на него да си начеши крастата.
Подреждането на дрехи, за сега, е пълна скръб. Играчките също с големи уговорки се събират.


# 25
  • Мнения: 655
На 6 сама вкъщи? Е от училище сама ли се прибира??? Shocked
И да мият тоалетната? Не са ли малки? Там има микроби, а и препаратите са опасни за детската кожа... Тези за съдеве също са опасни, а и не ви ли е срах, че може да счупят съд и да се наранят? Thinking
Не се ли изхвърляте малко, това са деца все пак!  Tired

# 26
  • Мнения: 262
Не мога да ги уча на помощ в домакинството, защото имаме домашна помощница


Дай Боже всекиму и вовеки! 
Направо да помоля за закриване на темата.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 442
Е, ако домашните помощници са повече и живеят с вас, наистина няма как да се научи детето. Но ако помощницата идва, за да почиства винаги има достатъчно домакински занимания в ежедневието, които детето може да види как се извършват от родителите. От поставянето на мръсните дрехи в коша за прани, през прибирането на вещите по местата им до пускане на пералня и миялна, прибиране на покупките след пазар, готвене и прочее.

Но се присъединявам- дай Боже всеки му армия от домашни помощници.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 999
Не съм съгласна, че ако детето не е помагало у дома - домакинската работа няма да му харесва. Според мен идеята е да се приеме, че има неща, които трябва да се свършат и че труда на другите се уважава.

У дома също има дом. помошница, но не тя подрежда стаите на децата - правят го сами. Никой няма вменени задължения като да слага масата или да изхвърля боклука, но помоля ли за помощ - изисквам да ми се помогне. Най-важното за мен е да се уважаваме - в това число влиза и да се уважава труда на дом. помошница - ако някой разсипе трохи или захар (примерно) по земята - събира си ги, а не чака друг да го направи.

# 29
  • Мнения: 655
Не е чак армия, и също си има лошите страни, когато друг човек ти се меси в дома и ти подрежда нещата, но няма как иначе. Помощницата живее у нас, тя е полякиня и ние и дадохме квартира и прилично заплащане за да работи за нас, тъй като не е добре с езика и не искат да я вземат на работа другаде. Плащаме и за вечерни уроци по английски. Иначе тя пере, суши, глади, оправя леглата, пуска миална.... всичко прави само не готви. Децата обикновено са на училище през това време и винаги заварват къщата вече чиста и подредена. Сигурно има какво да видят от нас, но за мен е достатъчно да си събират нещата за сега и да се учат да отделят мръсните дрехи. Уча ги повече как да се държат на обществени места, ка да процедират, когато някой се опитва да спори с тях...
Има и нещо друго-майка ми е най-голямата чистница, която познавам, Бри за и завиди чак! Но мен никога не ме е учила, само ако аз нещо попитам. И за това и аз така процедирам, само ако нещо им е интересно, не искам да ги карам на сила, защото ще ги отблъсне. За това и действам на принципа, да го правят за свое улеснение, за себе си, или ако все пак искат да помагат, но само аок те са доволни.

Общи условия

Активация на акаунт