Отворено писмо до Министър Игнатов относно тежките чанти на учениците

  • 30 162
  • 269
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 119
.....
А това че тежи 900 г. -благодаря за инфото-превеждали сме от много сайтове и дават до 700г newsm78. Трябва да помисим още по този въпрос newsm78 и да проучваме.

До 700гр. има ортопедични раници, но са с доста по - малки размери. Не побират дори голям блок за рисуване или папка формат А4. И наистина се намират много трудно на БГ пазар.

Тези грамажи ще ги дообсъждаме със специалистите. Но в една раница, която трябва да отговаря на санитарните изисквания не е задължително да се събира блок за рисуване. Всъщност идеята е да отговаря на изискванията по-горе и да е с вместимост подходяща за детето. Другите неща са въпрос на обсъждане и съгласуване с учителите. Все трябва да може да се измисли нещо за тези големите блокове за рисуване, заради които се купуват големи раници.

Hug Hug Hug

Новата учебна година ще стартира с национална кампания „На училище без тежест”

...Целта на кампанията е да се постигне по-висока степен на информираност на обществото, като се постави акцент върху правилния подбор на ученическа чанта, нейната тежест и начините на носенето й. Очакванията са свързани с въвеждане на ефективни мерки в училищата за олекотяване на ученическите чанти и приучване на учениците как да ги носят правилно, с което да се намалят рисковете за здравето на децата ни в училище.

Всяко училище може да покаже своята загриженост за здравето на децата, като разпространи информацията он-лайн, чрез сайта си или по друг начин. Информационният текст ще може да се изтегля  от интернет страницата на Сдружение ”Настоящи и бъдещи майки” . В момента уточняваме дата за началото на кампанията.
В България все още няма санитарни норми за тежестта на ученическите раници, за разлика от практиката в повечето европейски държави, както и в САЩ и Япония. Докато продължават обсъжданията в кой нормативен документ ще да се фиксират включат тези норми, ще бъдат препоръчителни такива...






Т.е. до тук правителството отново показва нулева воля за решение на конкретен проблем. Както при всеки друг въпрос.
Съжалявам, пожелателният характер е нищо свършена работа.
До тук- нищо.

Не разбрах за какво точно съжаляваш newsm78
Ако е за нормите- да МЗ твърди че трябва да има такива, но засега не ги приема. Но ние няма да се откажем. Наясно сме също че пробемът няма да се реши идведнъж с въвеждането на норми. Затова започваме с кампания. А резултатът от нея Е изцяло в наши ръце т.е. на родителите. Ние можем да не допускаме това. Дано да успеем. Училищата имат награса, всички училища са предприели мерки само едно няма къде да съхранява стари учебници.  Peace

# 136
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
  ...
Ако е за нормите- да МЗ твърди че трябва да има такива, но засега не ги приема. Но ние няма да се откажем. Наясно сме също че пробемът няма да се реши идведнъж с въвеждането на норми. Затова започваме с кампания. А резултатът от нея Е изцяло в наши ръце т.е. на родителите. Ние можем да не допускаме това. Дано да успеем. Училищата имат награса, всички училища са предприели мерки само едно няма къде да съхранява стари учебнициPeace

Това е едно от у-щата в Хасково, иф ни предоставиха от МОМН.

# 137
  • Мнения: 8 567
Доколкото виждам, това, което ще се случва със старите учебници, дори пожелателно,  не касае тези за 1, 5 и 6-ти клас.
Как ще бъдат олекотени чантите на петокласниците и шестокластинците?

# 138
  • Мнения: 24 467
Съжалявам за подчертаното- че правителството нищо конкретно не направи, не въведе норматив. Пожеланията са хубаво нещо, но по Коледа и по празници. Точно в липсата на норми е проблемът. Докато не се въведат  и не се преработят учебниците, не се преразгледат мъкнатите ежедневно купища помагала и не се организират шкафчета за рисуване, домашен бит, физическо и т.н. за всяко дете във всяко училище, проблемът ще си виси.

# 139
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Съжалявам за подчертаното- че правителството нищо конкретно не направи, не въведе норматив. Пожеланията са хубаво нещо, но по Коледа и по празници. Точно в липсата на норми е проблемът. Докато не се въведат  и не се преработят учебниците, не се преразгледат мъкнатите ежедневно купища помагала и не се организират шкафчета за рисуване, домашен бит, физическо и т.н. за всяко дете във всяко училище, проблемът ще си виси.


Нормите е първата от 6-те мерки, които сме предложили още през 2009 г. Това тр да направят от МЗ http://snbm.org/userfiles/Letter_School_Ruck.doc
Радващо е, че все пак има раздвижване по въпроса и МОМН офиц ни подкрепи.

# 140
  • Мнения: 24 467
Знам това. Но за мен Министерството бездейства и то след наличие на обещания в публичното пространство.
МОМН обеща и да прегледа учебния материал и да вземе мерки, но до момента е същото.
Както и да е, спрях да очаквам управляващите да се раздвижат и освен лакардии да свършат и някоя конкретна работа.

# 141
  • Мнения: 1 119
Учебници без бисери първо за 5-и и 6-и клас, защото те сега се преиздават отново.

Нови учебници ще имат учениците в 5-и и 6-и клас догодина, каза заместник-министърът на образованието Милена Дамянова.

От старите издания са отстранени фактологически, технически грешки и бисери.

Учебниците били внимателно огледани от учители, които са изпратили становището си до министерството. Издателствата също направили ревизия на текстовете. (Примери от грешките виж долу.)

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=973305

Judy, ако имаш предвид съвсем нови учебници- нали знаеш, че първо ще има нови ДОИ и стандарти, учебни планове и програми.
Нова наредба за учебниците ще има- и за олекотяване на учебниците ще настояваме.

Въобще- мили мами, всички наши, обсъдени в мисия РАНИЦА предложения се приеха. Действа се по всяко едно от тях- наредби за норми, олекотяване, електронни учебници, шкафчета и информационна кампания Peace. Да си го кажа направо  bouquet
Въпреки че МОМН откликнаха след 2г и половина последователно и настоятелно и безотказно натъртване на проблема, накрая направиха това, което ние искахме: Изпратиха циркулярно писмо до всички РИО-

http://www.rio-sofia-grad.com/index_files/news/2011/06/27/CCF02752011_00000-1.jpg
http://www.rio-sofia-grad.com/index_files/news/2011/06/27/ranichki.jpg

Може би това е малка победа, но за мен тя е голяма. А освен това всяко училище е предложило мерки според материално техническата база.



# 142
  • София
  • Мнения: 6 260
Като знам с колко борба е извоювана, си е голяма!  Peace

# 143
  • Мнения: 24 467
Да бе, Фани, поне материалът да бе прегледан и да бяха оправили ДОИ. Имаха достатъчно време поне затова. Следя, а не съм чула да се е случило.
Каква е файдата ако се издаде, примерно, поредният нов учебник и не се преразгледа именно учебния материал, съдържанието, поставено в него. Не са нужни граматически редакции само, нужна е цялостна преработка- коя материя за каква възраст е, колко упражнения са нужни, а не 5 нови урока- едно упражнение, а понякога и без последното.
Нещо е писмото, разбира се. Как да не е. Ако няма инициатива от гражданите и организациите съвсем нямаше и да се започне.
Простете, имала съм пряка работа с редица "циркулярни писма", много съм скептична, поради опита си с тях. Вярвам на нормативни актове с конкретно разписани права и задължения и санцкции за неизпълнение. Професионално изкривяване, но то се получава с опита. 
Някак нелепо е звученето от писмото, че директорите следва да предприемат "инициативи". Следва не да се измият ръцете с директорите, а да се проведе държавна политика, която да се организира и изпълни от правителството, вкл. законодателна инициатива и приемане на нужното вторично законодателство.
До тук не мога да кажа, че министерството е изпълнило свое обещание. Това не е свършена от него работа. И това е не само мое мнение.

# 144
  • Мнения: 1 119
Давйте предложения в кой нормативен документ е най-подходящо да се фиксират норми и как да се контролират те. Щото то  за възрастни има норми, ама те са само за информация и никой не ги спазва.

Judy, това с ДОИ, коа материя за коя възраст е и големи промени не може да стане, защото именно тези учебници са одобрени, а нови не могат да се пишат докато е този закон- няма процедура за нови- ДОИ се променят сега само за началните класове. Това е малко друга тема.

# 145
  • Мнения: 4 465
Вярвам на нормативни актове с конкретно разписани права и задължения и санцкции за неизпълнение. 

Така се спазват и нормативните актове дето ги има че направо се радвам  Mr. Green. По отношение на регулацията на дейността на детските градини - голяма част не се спазва, вкл. и Наредба на МЗ. По отношение на детските площадки - пресен пример. Вече година и половина не се изпълняват разписани задължения по Наредбата от страна на Столична община (вероятно и от много други общини в БГ). Санкции - нъц. Няма.

Сигурно има още много, но точно никаква гаранция няма че ако се въведат в Наредба едни норми, то те ще се спазват. Да не говорим че всичко в БГ става с клизма и двама-трима ентусиасти не са в състояние да преборят системата. Останалите чакат нещо да се случи.

В края на краищата, ако няма натиск от страна на родители във всяка институция и във всяко училище, мерките ще си останат просто на хартия. Независимо къде точно са разписани. Затова според мен е по-важно усилията да се насочат към информиране на родителите.

# 146
  • Мнения: 24 467
Първо- в новия закон /ако има такъв/, който ще смени ЗНП, да се предвиди общо правило за ограничаване. Разработките са си в подзаконови НА.
За контролът- куцото пате на държавата, няма що да говорим изобщо. Той зависи изцяло от администрацията и главата й- МС. Щом нормативни актове не спазват и не контролират, какво остава за едни писма...
Разбирате ли сега защо пожеланията не ме радват?

Промяната в материала я споменах мимоходом, като паралел с това нищоправене на правителството.  Понеже и там бе обещано.

Аз съм изоставила от последната учебна година всякакви надежди. Информирам се за други неща вече. За жалост. Много родители, особено на по- големи деца, вече отдавна гледат в други посоки.

# 147
  • София
  • Мнения: 6 260
Не съм мн. съгласна за писмата. Примери - високоплатеното майчинство 1 г. (вярно, че не стана само с писма), ако щете и площадката в дупката на НДК... Като не се прави нищо от никого, съвсем нищо няма да стане.  Peace

# 148
  • Мнения: 2 471
Не съм мн. съгласна за писмата. Примери - високоплатеното майчинство 1 г. (вярно, че не стана само с писма), ако щете и площадката в дупката на НДК... Като не се прави нищо от никого, съвсем нищо няма да стане.  Peace

 Peace

# 149
  • Мнения: 24 467
Не съм мн. съгласна за писмата. Примери - високоплатеното майчинство 1 г. (вярно, че не стана само с писма), ако щете и площадката в дупката на НДК... Като не се прави нищо от никого, съвсем нищо няма да стане.  Peace

Така, де.
Не говоря за липса на гражданска инициатива тук, има я. Говоря за липса на ответен адекватен отговор. Дано се направи и разлика.
До тук етапът е просто изчакване на адекватна насрещна реакция. Писмата не са такава. За мен и не само.

Общи условия

Активация на акаунт