За работещите майки на малки деца

  • 9 547
  • 95
  •   1
Отговори
# 60
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
В момента Рая е едва на 6 месеца, а аз започнах работа.И ме е страх дали това ще ни отчужди една от друга.Но най-много се страхувам от това да каже първите си думички и аз да не съм при нея.

за Щастие това няма как да се слу4и  Laughing
проблемите и притесненията Ще са си само твои  Peace

(първите и думи4ки за теб, естествено Ще бъдат тези, които казва на теб, дет се вика ти може и в тоалетната да си като се слу4и, демек да не си до нея  Wink)

Иmаm една колежка китайка, която след 2-я mесец си прати детето при техните в Китай и си го взе, когато според нея ''почвало да иmа споmени'', т.е на година и 2-3 mесеца. Това е другата крайност...

всъЩност, аз нямам спомени от година и толкова, така 4е спокойно би могла да си го вземе за у4илиЩе  Twisted Evil
неЩо, което са направили и моите родители навремето и, от което нямам съзнателни страдания, даже може би, напротив, имайки предвид ситуацията им.
но знам, 4е майка ми ги има...

Сега с второто се чудя как ще се организираме, от няколко месеца търся най-удачния вариант да видим какво ще излезе. Училището на 1то е далече, ще го сменим, да може сама да се прибира, иначе, соленичко ще ми излезе целодневна градина + да плащам за грижи след училище.
Интересно ми е как останалите се справят, току виж ми хрумнала идея.  Mr. Green

ми едва ли има много възможности, всъЩност  Rolling Eyes
или един от двамата прибира детето, или се търси бейби_ситър, или някоя майка от групата, която би се заела с прибирането и на твоето.

а "голямото" дете като се прибере, само ли Ще стои?
Щото при нас, на тази възраст не може да стане : не ги пускат да излязат от у4илиЩе без придружител, и ако използват у4илиЩен транспорт, има вътре 4овек, който не позволява детето да слезе, ако не го 4ака някой (този някой трябва да е предварително упълномоЩен с представяне на ли4ен документ и пълномоЩие на родителя. под "предварителен" се разбира, 4е не е ден за ден, ами в на4алото на годината представяШ списък на лицата, които могат да ти вземат детето. по слу4ай извънредни ситуации, или рождени дни на съу4еници, може да се прати бележка, 4е майката на еди си кой си Ще прибере и наШ'то.

пп. ах, и ако някой се усети, 4е 10 годиШно дете е само у дома, социалните са ти в кърпа вързани и си подсъдим за изоставяне на малолетни  Shocked

# 61
  • Мнения: 407
feiam Опциите си ги знам, но както казах търся най-удачния вариант за моето семейство. Няма как да съм наясно кой е той при положение, че не ми се е и налагало. Ето, затова се надявам, че майките тук ще споделят конкретен опит.
Стана ми интересно къде е това при вас?
При нас се заявява писмено дали детето ще се прибира само от училище или родител/гледачка/някой друг ще го взима. Учителят излиза на входа и следи кой го поема. Доста са така наречените sleutelkinderen, демек имат ключ от вкъщи и остават сами за 2-3 часа докато мама или тате се приберат. В интерес на истината от цялата група моето дете е едно от малкото, чакани от родител отвън (3-4 на брой са). Сърди се, защото се чувства подценена, но училището ни е далеч и не смея да я пусна сама да се прибира. Въпреки, че има деца живеещи и по-далеч, яхват колелата и у дома.

# 62
  • Мнения: 481
моята голяма е на 8 ( почти) и след училище ( в дните в които аз работя) сама отива до детегледачката. Но по пътя от училище не е сама, а а 5-6 деца.
Аз после си ги прибирам и двете от детегледачката в 17ч30.

В дните, в които работя от вкъщи, не ходя да я прибирам от училище - тя сама си идва пеша

# 63
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam Опциите си ги знам, но както казах търся най-удачния вариант за моето семейство. Няма как да съм наясно кой е той при положение, че не ми се е и налагало. Ето, затова се надявам, че майките тук ще споделят конкретен опит.
Стана ми интересно къде е това при вас?
При нас се заявява писмено дали детето ще се прибира само от училище или родител/гледачка/някой друг ще го взима. Учителят излиза на входа и следи кой го поема. Доста са така наречените sleutelkinderen, демек имат ключ от вкъщи и остават сами за 2-3 часа докато мама или тате се приберат. В интерес на истината от цялата група моето дете е едно от малкото, чакани от родител отвън (3-4 на брой са). Сърди се, защото се чувства подценена, но училището ни е далеч и не смея да я пусна сама да се прибира. Въпреки, че има деца живеещи и по-далеч, яхват колелата и у дома.

като в България по мое време, 4ак мило ми стана като го про4етох това  Laughing
после видях къде си, друга култура просто, която аз така, отстрани, бих предпо4ела пред италианската (в едно миланско село съм, пиШе го в подписа  Peace) супер протективна фамилия. не ми е близо у4илиЩето, но има у4илиЩен автобус, който минава според адресите на записаните деца и ги оставя най_много на 50 мт от къЩи, малките дори хептен пре входната врата.
автобусът е обЩински и обикновено се придвижва с 4_5 деца вътре  Confused
останалите предпо4итат да се ка4ат на колите и да задръстят улицата пред у4илиЩе, ама детето да се види, 4е влиза и веднага като излезе  Confused

за средното у4илиЩе и горния курс ве4е малко се променят неЩата, особено за второто, там ве4е тръгват с обЩествен транспорт и мотор4ета, но и това го заявяваме писмено.

от тази година, голямата ми (15 годиШна) дъЩеря може да вземе сестра си от у4илиЩе, ако се наложи, под тази възраст, не.

# 64
  • Мнения: 653

от тази година, голямата ми (15 годиШна) дъЩеря може да вземе сестра си от у4илиЩе, ако се наложи, под тази възраст, не.

странно, при нас само пълнолетни лица могат да ги взимат (с пълномоЩно, подписано пред директора на у4илиЩето), малолетни каки и батковци не могат.

# 65
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

от тази година, голямата ми (15 годиШна) дъЩеря може да вземе сестра си от у4илиЩе, ако се наложи, под тази възраст, не.

странно, при нас само пълнолетни лица могат да ги взимат (с пълномоЩно, подписано пред директора на у4илиЩето), малолетни каки и батковци не могат.

е, твоят е оЩе на градина (нали?  newsm78 Embarassed)
може би в у4илиЩе смятат, 4е е достатъ4но голямо детето, за да може 15 годиШен брат/сестра да се справи  newsm78
естествено, вси4ко с пълномоЩно, някъде по_нагоре го бях писала, при това подадено оЩе в на4алото на у4ебната година, а не постоянно променливо.

# 66
  • Мнения: 653
за на4алното у4илиЩе се отнася, от септември запо4ва, имахме ве4е две родителски среЩи плЮс един оупън дей, та ни разясниха изискванията

# 67
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
за на4алното у4илиЩе се отнася, от септември запо4ва, имахме ве4е две родителски среЩи плЮс един оупън дей, та ни разясниха изискванията

ми не знам тогава  Shocked
на мен не ми се е слу4вало досега, но между упълномоЩените да прибират малката, фигурира и каката, даже и за комШийското детенце, при някакъв спеШен слу4ай... 4ук 4ук  Twisted Evil

# 68
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Leprechaun`s, моят син от 11 години започна да се прибира сам. Някои деца започнаха и от 9 и 10, но училището тогава ни беше по-далеч и нямаше удобен транспорт. От 11 започват гимназия и въпреки, че училището му е още по-далеч, мята се на колелото до спирката на автобуса и после взема автобус. Много се притесняваше как ще се оправи сам, аз също, но свикна. По-късно се отпусна да пътува и до центъра с градския транспорт, ние живеем в покрайнините на града. Пращам го и щерката да прибира понякога, въпреки че той по закон все още не може да носи отговорност за дете, но един вид аз поемам отговорността, като го изпратя. След 16 години при нас можеш да поемаш отговорност за дете.

# 69
  • Мнения: 407
feiam благородно завидях за училищния транспорт  Mr. Green Сега, ако кажеш, че и общината го поема и вие не го плащате ще се ухапя.  Laughing
В групите за следучилищни грижи не съм видяла деца на възрастта на дъщеря ми(срещам ги ежедневно, защото обикновенно се помещават в друга сграда и пеш или с колела отиват там заедно с възпитателите). Цената на час е средно 6.25 евро и за 3 часа и половина направо си е скъпо. Ако има и дете в градина ехеееее де ще му излезе края. Simple Smile За взимането от други непълнолетни не знам дали има правила като при вас, но виждам съученици на моето дете да прибират сами братче/сестриче от по-долна група, защото учат в същото училище. Явно е позволено.
Piny похвално! А, като разстояние и натовареност на движението как е?
Merry а в началото проверяваше ли как е стигнал до училище/вкъщи? По телефон или? Спомням си баща ми разказваше, че първо ни е карал ние да го заведем (уж) и първия път сами той е вървял без да знаем по нас  Mr. Green да е сигурен, че сме пристигнали, не е имало мобилни тел.  Laughing Иначе и тук горе-долу на 9-10 г възраст започват. Дори родителите умишлено им разрешават, за да ги учат на самостоятелност и отговорност. На моя прятелка синът е 2 месеца по-голям от дъщеря ми и от тази година е с ключ на врата и сам тича у дома, въпреки, че сестра му на 7г учи в същото училище и майката ходи всеки ден да я прибира. Simple Smile Мен ме е бъзе, от една страна транспорта не е удобен, от друга може и пеша да извърви разстоянието, но трябва да мине през пешеходен тунел под линиите на влака (знам ли кой може да я пресрещне там). И в двата случая пресича голямо кръстовище, защото сме на една от най-натоварените улици в града. Всеки ден виждам как колите, пък и пешеходците си минават на червено. Тя е ултра разсеяна. Всички ли 10 годишни са такива? Но и не мога да я контролирам до женитба. В смисъл, по мое мнение прекаления контрол е в ущърб на детето и то не се учи на някои елементарни неща.
А, има ли майки, чиито деца остават сами у дома в часовете между приключване на училище и прибирането на родител? И ако да, то имаше ли по-специални неща които направихте преди да предприемете тази стъпка? (не ми е опция към момента, но като информация ще е полезно)
 

# 70
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam благородно завидях за училищния транспорт  Mr. Green Сега, ако кажеш, че и общината го поема и вие не го плащате ще се ухапяLaughing
В групите за следучилищни грижи не съм видяла деца на възрастта на дъщеря ми(срещам ги ежедневно, защото обикновенно се помещават в друга сграда и пеш или с колела отиват там заедно с възпитателите). Цената на час е средно 6.25 евро и за 3 часа и половина направо си е скъпо. Ако има и дете в градина ехеееее де ще му излезе края. Simple Smile За взимането от други непълнолетни не знам дали има правила като при вас, но виждам съученици на моето дете да прибират сами братче/сестриче от по-долна група, защото учат в същото училище. Явно е позволено.

размина ти се  Mr. Green
плаЩаме, но цифрата е символи4на, под 100 евро е годиШният абонамент.

да, бая си е 6 евро на 4ас, на ден  Confused
у4илиЩето на дъЩеря ми е на пълен у4ебен ден и свърШват в 16.30. до 18.00 е т.нар. "след у4илиЩна" група, струва 15 евро на месец.

за възпитанието към самостоятелност на италианските деца, няма да се изказвам. но Ще си призная, 4е дори и аз, с едно времеШното ми българско такова, тук станах паранои4ка  Embarassed

# 71
  • Мнения: 3 932
Тук децата mогат да се прибират-ходят на училише саmи, саmо с писmено разрешение на родителите (обикновено в началото на уч. година). При нас училището е на около 700m и mоя син ходи саm (когато Т го позволява) със съседските деца. Сутрин-следобяд, по улицата иmа доста стабилен трафик на придвижващи се ученици. Аз в началото карах 1-2 пъти след тях с колата, но после го преживях. Ако до 9ч. обаче детето ти не се е появило на училище без предупреждение от родителска страна, започват да звънят по телефоните...
Нас ни считат прекалено близо до училището, за да иmаmе право на транспорт, но иначе си го плащаmе на общо основание с таксите за къщата.

# 72
  • Мнения: 653
за възпитанието към самостоятелност на италианските деца, няма да се изказвам. но Ще си призная, 4е дори и аз, с едно времеШното ми българско такова, тук станах паранои4ка  Embarassed

други са времената и обстановката
и аз в софия обикалях сама с градския транспорт от 7 годиШна, но тук такъв вариант е немислим просто, дори и в квартала сами деца да ходят някъде не съм виждала, не ходят за хляб до магазина примерно, не си играят сами в градинките, както беШе при нас едно време
то понякога и мен ме хваЩа Шубето в метрото насам натам

# 73
  • Мнения: 481

Piny похвално! А, като разстояние и натовареност на движението как е?


като разстояние е около 1км ( аз го вземам за 15минути, а Михаела може да се тътри и 45 минути). Движението не е натоварено, няма пресичане на главни пътища, всичко е жилищна зона. Там където децата пресичат улици с натоварено движение родителите, баби, дядовци и други доброволци даваме дежурства от 07ч30 до 08ч00 и на обяд от 12ч00 до 12ч30 охраняваме пешеходната пътека

# 74
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Leprechaun`s, да живеят мобилните телефони. В началото звънеше, като стигнеше на спирката. После звънеше, като се качи на рейса. Тъй като рейса се ползва основно от учениците, за слизането не съм го карала да звъни. Но при нас от училището веднага се обаждат, ако детето го няма и ние не сме предупредили. После го карах да ми се обади като свърши училище и е на рейса и като слезе от рейса  Crazy Пълен контрол. Не дай си Боже да забрави! Вече обаче не звъни  Rolling Eyes Днес го чаках на спирката на рейса, за да ходим на зъболекар. Звъня му като откачена, да видя до къде е стигнал, той не вдига  Confused Обаче се обажда, ако е изпуснал рейса  Laughing Училището му е в едно селце извън града и рейсовете са на по час интервал  Crazy Вече си знае и шофьорите, кои затварят под носа вратата и кои чакат. Скоро питаше, защо са така нагли някои шофьори и нарочно ли го правят това с вратите  Joy И моят пресича едно голяма улица, но там има подлез. Другата по-оживена я минава с колелото. В началото караше по тротоара, но вече нали е по-голям, кара по улицата и чака на светофара до колите, това мен ме притеснява. Не винаги си слага светлоотразителната жилетка, а униформата му е тъмна.
За оставянето в къщи сами, първо се инструктират с никого да не споделят, че остават сами, за да няма проблеми. Второ, да знаят да си отключват вратите сами, ако има нужда да могат да напуснат къщата. Едните ми съседи са много готини и сме се разбрали, че ако имат нужда от помощ, винаги могат да им звъннат на вратата. Трето, да не отварят на чужди хора, да не отговарят на стационарния телефон, нито на мобилния, освен ако ние не звъним на мобилния. Да ни звънят по всяко време,, ако искат да споделят нещо, мобилните ни телефони са написани на видно място и са записани в техните мобилни (щерката още няма, но се каним да й дадем един, да се научи да го ползва). Синът от малък съм го тренирала така и до ден днешен, нито отваря, нито си прави труда да отговаря на стационарния. В краен случай трябва да знаят и телефона за помощ. Да добавя печки котлони, тостери и тем подобни са забранени да се ползват. От скоро започнах да гласувам доверие на сина да ги ползва.

Общи условия

Активация на акаунт