Веганството - да споделим опит (5)

  • 32 112
  • 753
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 414
Здравейте и от мен.   bouquet

Чета редовно, но все накуп и не остава време да пиша. Пък и все още се уча във веганството... Всъщност не съм още веган, много рядко хапвам млечни и дори риба. Темата ми е изключително интересна.

търся си ник , защо да е 1-2 дни след откъсването копривата? Аз си набрах повечко и я хапвам почти седмица... Направих и на салата, ситно нарязана и с рукола + чери домати. Беше супер дребничка коприва, но леко си боцка.... търпи се, не е много силно, но не мога да кажа че не боде... за това ли има значение на кой ден от брането е, или заради енергията в нея и полезността и?

Понеже не мога да заспя нещо, ще напиша и две открити от мен рецепти, досега си записвах от вашите Simple Smile))
Вчера правих за втори път вита баница с червено цвекло с точени от мен кори. Преди това не бях точила, даже ви питах за съвети. Много добра рецепта има в този сайт http://www.kulinarno-joana.com/2008/12/pumpkin-pastry/   , като заместих бялото брашно с типово като я правих за първи път. Вторият път я направих с половината типово, половината грахам. Определено по-лесно се точи и прави само с типово, но и вторият вариянт се получава. Кората става по-дебела, но е ок. Също в рецептата тиквата се задушава и аз задушавах цвеклото, но ми става сухичко. Следващия път ще я направя само с настъргано цвекло, без да го задушавам. Не сложих захар, само цвекло и повече орехи. Много е вкусно. Ползвам олио от гроздови семки - по ваша препоръка  Heart Eyes, като е добре да се маже с повечко олио (от колкото е рецептата).

Другото хубаво от този сайт е пай с пълнозърнесто тесто и праз http://www.kulinarno-joana.com/2009/11/whole-wheat-pie-with-leek … hrooms-and-thyme/ Вместо кралски печурки ползвам кладница - 300 грама, сложих и нарязани зелени маслини. Много вкусно се получава!
  chef



# 31
  • Мнения: 1 849
Намерих тази книга на Атерхов за Суровоядството, качена в нета, ако ви е интересно я разгледайте:
http://star05.net/e-books/za.doma.semeistvoto/zdrave/aterhov-sorovoiadstvo.pdf

Има много рецепти, които ми допаднаха, изключително лесно се правят, а са вкусни  Simple Smile
Подобно на Гайдурков и тук се предлагат зърнените, салатите и др. с ядки.
Интересното е, че повечето брашна са накиснати (за 12 часа), изсушени и 2 пъти смлени зърна, което много подпомага усвояването и смилането в стомаха и е особено полезно за деца и хора (като мен), които не дъвчат много.

# 32
  • Мнения: 19 309
Някой разбра ли какво то4но иска6е да каже лекарката от лабораторията в предаването на Гала, за което има6е линк в предната тема?Аз ли4но ни6то не разбрах. Останах с впе4атлението, 4е и Гала не разбра. Как така тези био салати и доматите имаха пове4е нитрати от обикновените?
Биото било първо производство. Е как 6те е първо проиъвдство, като краставици и домати има цяла зима по4ти. За марули не съм сигурна наистина. В Германия със сигурност ги има.
Как така садят един корен марули, краставици или домати и той ражда цяла година?

Вие гледали ли сте дали на вси4ки продукти, които купувате има европейския био знак?
Ами, аз сега се загледах. В4ера купих едно соево мляко от Карфур на Агир, пи6е био, ама знак никъде няма. Пи6е сертифицирано от екосерт, но за да е био, трябва и знак да има.
От зоята водораслите съ6то май нямат знак.
Какаово масло взех от Балев био и сега и него гледам. Знак няма Shocked
Аз ли съм в гре6ка? Кажете, за6тото ако не съм, такива жалби 6те пусна, 4е само 6те си ме4таят за био.

В4ера ходих и биомага на пло6тад Журналист. Гледам една Хлорела и никъде не пи6е страна на произход. Питам моми4ето, не знаело. Питам кога са произведени не знаела, но после каза, 4е всяка седмица ги снабдявали и били много пресни. Викам в такъв слу4ай не я искам, за6тото може да е облъ4ена, при което тя веднага се обърн на 180 градуса. Те ги носели в Англия от някзде си първо, там ги пакетирали и после идвали в БГ. Така 4е сигурно били от преди 2 месеца поне.
Вси4ко бе6е скалъпено на момента. Едното от двете твзрдения бе6е лъжа, а може и двете. Както и да е, заубиха ме като клиент.

Последна редакция: чт, 07 апр 2011, 10:59 от Soleil*

# 33
  • Мнения: X
Аз, честно казано, повече гледам кой е сертифициращият орган и дали ми е познат.

В темата за био козметиката се бях поровила за някои сертификати:

Още за някои от био-сертификатите:

Ето и стандартите на някои сертификати:

Ecocert

Марки с Ecocert

BDIH

Mарки с BDIH


Organic Farmers & Growers

The Soil Association

# 34
  • Мнения: 3 869
Ау, страхотни са куфтенцата от окара!!! Изобщо, много я тача окарата за всякакви печива, но нямам нерви да си правя сама соевото мляко (правила съм навремето...)

Благодаряза линковете и идеите за рецепти!!
От доста време си мисля как да направя мусака и вчера гледам на първа страница "мусаката на Мег"  Shocked Отварям, чета, чета и се пляскам по челото - верно, така я правих, беше ми дошла музата, ама като никога на записвам какво правя, ето че и спомен не ми остава... И започвам да въртя едни същи 10 манджи... Май трябва да послушам опитните в кухнята и да започва да си записвам...

# 35
  • Мнения: 234
Намерих тази книга на Атерхов за Суровоядството, качена в нета, ако ви е интересно я разгледайте:
http://star05.net/e-books/za.doma.semeistvoto/zdrave/aterhov-sorovoiadstvo.pdf

Има много рецепти, които ми допаднаха, изключително лесно се правят, а са вкусни  Simple Smile
Подобно на Гайдурков и тук се предлагат зърнените, салатите и др. с ядки.
Интересното е, че повечето брашна са накиснати (за 12 часа), изсушени и 2 пъти смлени зърна, което много подпомага усвояването и смилането в стомаха и е особено полезно за деца и хора (като мен), които не дъвчат много.
все едно ми четеш мислите

тъкмо мислих да питам за суровия хляб от покълнали зърна- някой да си е правил, много ми е интересно- има и рецепти с печене, но още чета не ми е много ясна технологията
книгата ми е много полезна  Hug ще пробвам и хапваме семейно

имам въпрос, на каква възраст се дават кълнове на бебоците-Атила е хапвал 2-3 кълна от боб мунг и др но единични и определено му харесва да си ги хрупа
на каква възраст сте дали на децата си пшеничен зародиш? аз вече давам пълнозърнест хляб

дадох миналия ден стафиди в едни обесени бисквити, но го помъчиха малко и си ги изкара целички - та сухите плодове ще ги оставя за след няколко месеца

извинявайте не знам колко е по темата  Praynig

# 36
  • Мнения: 1 849
Сушените плодове ги накисвай малко с хладка вода, изплакваш (все пак не са много чисти) и гледай да са био за децата (имат серен диоксид и др. отгоре). Стават като са накиснати, по-сочни и се дъвчат по-лесно.
Ядки и зародиши също е добре да са смлени, че децата не дъвчат още добре до 2 годинки.
Има и тема Здравословно хранене (за децата)  Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=536186.msg18350787#msg18350787

# 37
  • Мнения: 234
Сушените плодове ги накисвай малко с хладка вода, изплакваш (все пак не са много чисти) и гледай да са био за децата (имат серен диоксид и др. отгоре). Стават като са накиснати, по-сочни и се дъвчат по-лесно.
Ядки и зародиши също е добре да са смлени, че децата не дъвчат още добре до 2 годинки.
Има и тема Здравословно хранене (за децата)  Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=536186.msg18350787#msg18350787

благодаря много, ще бъде спам но да не влизам в другата тема- имам приятел в Англия занимава се с изготвяне на диети глутен фрий в една болница- чакам от него информация и ако ни зарадва с хубави рецепти ще ти пиша

# 38
  • Мнения: 3 869
Лукс, смилай или накълзвай стафидите, особено ако детето няма много зъби. Ние започнахме захранването със сушени накиснати плодове - такъв смях беше да гледаме как лакомо налита 6-месечно бебе на накиснати сливи с костилките и осмуква всичко като оставя само люспата и костилката  Laughing

Кълнове на зелени - броколи, люцерна, дадох много рано, нядъке след годинката, преди това бяха давала от елда, слеко смлени, в зърнена закуска. Естествено, едва на 2,5 г. свикна да си яде сам, пред това трябваше да ги кълцам наситно.
Пшеничен зародиш също някъде от 11 м. предлагам към зърнена закуска или смеска за печене.

Лукс, суперинтересно ще бъде да споделиш меню или рецепта от този твой приятел!!! Има дечица, които имат алергия към глутена и родителите им се виждат в чудо тук...

# 39
  • Мнения: 1 732
Страхотни рецепти,  линкове  и идеи пак прочетох! Благодаря!    bouquet
И аз като Мег понякога забравям за някои  сполучливи неща , които съм правела  Laughing
Мнението на лаборантката/ до колкото разбрах  е доктор по титла, а не лекар/ и мен ме пообърка, Гала добре я питаше няколко пъти...Разбрах, че когато реколтата е първа след засаждането в нова почва, винаги има риск от наличие на повече нитрати. Независимо дали почвата е био или не. От опита на Папазова  да поясни , останах с впечатление, че дори и в оранжериите има времеви периоди на засаждане и порастване. Въпреки че оранжерийното производство го считах за целогодишно. И не влияещо се от подобни първи/втори реколти.
За мен изводите бяха по-важни- а именно-че и био, дори и "градинката на баба" не е гаранция за ниско нитратно съдържание.
В случая не се коментираше за пестицидите и други вредности...
/Също намесата на понятието "еко", противопоставяйки го с "био" също ме пообърка...../

За знаците- съвсем не винаги на опаковките, които купувам от био магазините/щандове или от Алнатура стои европейският сертификат. Стои си само немският знак за био.
За натрошените водорасли- добавям най-вече в кюфтетата и салатите.
lux ,
поздравявам те за постиженията!
за кълновете- давала съм първо мляко от кълнове/някъде 5-6 месечна възраст/ , после бланширани и наситнени/пасирани кълнове/9-10 месеца/, после пресни, наситнени. Изчакай с бобовите, нека не са първите. Тях не бланширани предложих късно.
Пшеничен зародиш предложих накъде малко след годинка. Съвсем малко, половин бебешка лъжичка.
Бъди внимателна от предозиране, особено когато е суров, защото е концентрирана храна и съдържа много лектини.
търся си ник ,
много сконфузено се почувствах.  Blushнека да решим  кога ни е удобно на всички  
ако е хубаво времето, някой парк дали ще е подходящ ?
от  17 -ти  ми е Ок , примерно датите 17 - 18, 22-26......имам план да отскоча и до Пловдив, но не знам точно още датата.

Последна редакция: чт, 07 апр 2011, 14:53 от realist

# 40
  • Мнения: 381
Аз също съм повече за парк като че ли. За срещата.
17-ти е неделя, тогава би било супер за мене.

Включвам се само с това засега, иначе и мене клипчето с лаборантката ме обърка.
За смесването на био и еко - знам от моята приятелка, чиято майка тук произвежда еко тиквите, че за био изискват много повече неща, отколкото за еко, затова и техните тикви са еко, а не био...мене ако питате -  Crazy пълна шашма...
Колкото до етикетите био, еко, меко...какво да Ви кажа - аз наистина за повечето неща разчитам повече на бабите по пазара. Ако ми трябва вече нещо, което не е от нашите географски ширини -тогава внимателно избирам и гледам. Но момичетата в био-магазините са невероятно некомпетентни, това направи отдавна впечатление.

Мег, мусаката ти е уникална, как така ще я забравиш. Hug

# 41
  • Мнения: 3 869
Аз също съм ОК за 17-ти. Пък и имам добър познат в Братя Грийн, но те в неделя не работят...

Нищо лошо не мога да кажа за познанията на момичетата и жените, които работят в Био Балев до Карфур (на Журналист наистина никак не са компетентни...). От две приказки ме разбират какво и защо търся. Със сертификатите по-младите не са наядно, явно нямат още изградени професионални качества за тези неща, но за всичко друго си разбират. Често има промоцийки там - артикули, на които срокът нагодност изтича след 1-2 месаца. Така последно се сдобих със страхотни сосове (мечешки лук със слунчогледови семки; домати с босилек; червени чушки с кашу) на смешно ниски цени - по 1 лв.!! А са много добри като вкус!!!

Нивеа питаше за хлебопекрите. Аз запчнах да ползвам едни немски готови смеси със изсушен квас и мая. Много хубави хлябове стават в хлебопекраната и знам какво има в брашното. Така я пускам 2 пъти седмично моята машина за 750 гр. хляб. Иначе ако сама си бърках смесите и закваските, не бих ползвала машината... Но така за момента ми е най-лесно и удобно - някакъв компромисен вариант за моето положение.

# 42
# 43
  • Мнения: 5 713
Солей, не всички водорасли идват от океана. Спирулина и хлорела, например, се отглеждат в изкуствени и естествени езера. Можеш и вкъщи да си ги отглеждаш. Има стартери.

Пшеничен зародиш много много рядко давам. Това не е цяла храна. Слагали сме в содения хляб, когато правим/хме и защото имаше.

Като цяло избягвам да давам глутеносъдържащи храни. Децата не са алергични, а на мен не ми е трудно да приготвям безглутенови неща. И все пак предпочитам спелта, лимец и камут; след това ръж, ечемик, овес; и най-накрая пшеница.
Сурови хлябове правим, когато ни удари музата.  Laughing Ето онзи ден беше такъв момент и приготвихме мана хлаб ( с ръж ) и едни малки питки със спелта. Иначе си правим крекери пак според настроението и момента. Най-вече с елда, ядки, семена.

Моето дете започна да яде по-така неща (кълнове, ядки, семена) след годинката. До тогава беше главно на кърма и любимите му храни бяха плодовете и разни кремчета.

Предаването от понеделник не съм гледала. Знам, че имаше такова, но не ми беше интересно. по-важно е какво е положението с пестицидите в това био, отколкото с нитратите.

# 44
  • Мнения: 56
Здравейте момичета! GrinningАз рядко вземам участие, но пък редовно ви чета и винаги ми е много интересно какво дискутирате.
Солей, и аз имам същите опасения за насипните био стоки. Ето един линк където разнищихме надълго и нашироко насипните водорасли:
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=2602.0
Относно суровите хлябове, аз си правя най-редовно от покълнала елда и други семена. Много го обичам.
Видях че обсъждате и копривата. Онзи ден си направих страхотна салатка със сурова коприва, авокадо, чери доматки, пр.лук и чесън, копър, слънчогледови поници, лим.сок и зехтин. Копривата я поръсвам със сол и след това с ръкавица я намачквам за да се отстранят пърливите жилки. А вчера правих и страхотно песто с коприва, но ще я споделя утре в блога ми.

Общи условия

Активация на акаунт