Попълване на декларация по чл.14, ал.2 от ЗМДТ?

  • 23 132
  • 14
  •   1
Отговори
  • Майничка
  • Мнения: 12 589
Здравейте, налага ми се да попълня декларация за придобиване на имот по наследство и имам следната чуденка: наследявам от майка ми 1/8 идеална част от жилищен имот, останалото е собственост на други лица (които не са нейни наследници). В този случай трябва ли да опиша в декларацията  тези лица като собственици на имота или не е необходимо?
Въпросът ми се породи заради една от точките, където сборът от идеалните части на собствениците, трябва да даде 1. В същото време обаче, не зная дори трите имена на всички, камо ли пък ЕГН-та.

Ще бъда благодарна да получа отговорите на хора, които са попълвали декларацията при такъв казус!  bouquet

# 1
  • Мнения: 6 031
Ако собствеността е земя - можете да попълните само вашата част, която придобивате.
Ако собствеността включва и сграда е редно да попълните всички собственици.
Виждала съм случаи в които се описва само шидеалната част, но е неправилно/например наследявате апартамент 80кв.м. и попълвате само вашата част т.е.10кв.м. - тогава това е 1/1 от целият имот/. Това е неправилно пак да повторя. Можете да потърсите съдействие от отдел МДТ-местни данъци и такси, където ще подавате декларацията, за да ви дадат данни за останалите съсобственици, ако партидата по която е плащала майка ви включва и останалите.
Дано го обясних добре, ако имате въпроси питайте. Успех!

# 2
  • Мнения: 22
Аз попълвах такава декларация преди 2-3години в нашите местни данъци и такси - в Търново. Там също срещнах проблеми с описването на тези части. Обаче служителите там бяха изключително любезни и ми изчислиха частите и ми помогнаха общо взето с всичко, ЕГН-тата също излязоха. Попитай ги - по принцип съм чела в Данъчно-осигурително процесуалния кодекс - чл. 99 ал. 3 -Служителите, извършващи приемането на декларациите, при поискване са длъжни да оказват съдействие по всички въпроси, свързани с попълването на декларацията, както и да посочат необходимостта от отстраняване на непълноти в попълнена декларация. При нас спазват кодекса  Peace

# 3
  • Майничка
  • Мнения: 12 589
Благодаря ви много!  bouquet

# 4
  • Мнения: X
Темата е малко стара, но ми се стори по-подходяща да задам и моя въпрос тук, понеже питането ми е свързано с попълването на същата декларация. Самоцитирам се от другата тема, където зададох въпроса си:

Привет! Имам едно питане относно регистрирането на новозакупеното ни жилище в данъчното.
Наскоро закупихме апартамент и днес подадохме декларация по чл. 14 в данъчното. Подадохме само една декларация, в която записахме, че сме двама съсобственици, всеки с 1/2 идеални части от имота. Декларацията я подаде годеникът ми, чийто постоянен адрес вече е този на апартамента.  Въпросът ми е, нужно ли е и аз да подавам същата декларация, но този път от мое име? Все още нямаме брак и не може да се счита като семейно.

Да допълня, че имаме един нотариален акт, където сме вписани двамата съсобственици, а не всеки да си има нотариален акт за неговата си част.

Последна редакция: пн, 15 авг 2011, 21:32 от Анонимен

# 5
  • Мнения: 497
Подадената декларация от един съсобственик, съответно ползвател, ползва останалите съсобственици или ползватели. Така че не, не е необходимо, не се притеснявай

# 6
  • Мнения: X
Благодаря, казабланка.!

# 7
  • Мнения: X
Аз имам още едно питане  Mr. Green
При плащане на данъка как трябва да се процедира?  След като сме подали декларацията всеки отива и си плаща неговата част или ако отиде този, който е подал декларацията и си даде неговото ЕГН на каса ще излезе целия данък? Малко объркано стана, но да речем, че днес, след като подадохме декларацията отидохме да платим данъка и искаха ЕГН на годеника ми. Това само до плащането на неговата част ли е довело или излязъл целия данък? Може би трябваше да се даде партиден номер на имота (или не знам как се нарича) и така да излязат задълженията на двамата?

# 8
  • Мнения: 497
Като си плащаш данъка, си казваш твойто ЕГН (партиден номер не е необходим) и ще ти кажат твоята част от него каква е, но ако искаш да платиш данъка за целия имот, няма никакъв проблем, веднага ще ти кажат каква е и другата част. Имота се води под един партиден номер по отношение на всички съсобственици, но от партидата се виждат всички съсобственици и е ясно кой колко дължи и всеки един от съсобствениците може да плати както само своята си част, така и частта на друг/другите съсобственици (ако поиска). Даже лелката от гишето мен винаги ме пита-вашата част само ли ще плащате, или целия данък.
Оф, чак сега виждам, че ти се притесняваш дали сте платили целия или само данъка на приятеля ти. Ако сте платили целия данък трябва да са ви дали отделни бележки -една за теб и една за приятеля ти, в които да пише трите ви имена (ЕГНто не помня дали излизаше на тези бележки). Ако имате само една бележка и тя е с името на приятеля ти, значи сте платили само неговата част.
Абе не е лошо и да проверите на място, защото ми се струва направо невероятно да подадеш декларация и веднага да са я обработили и вкарали в системата за да платиш данъка. Толкоз да са станали работни, направо не е за вярване newsm78. Ако е така-хвала на таквиз общинари Joy, защото аз попаднах на едни в Х- Димитър преди години-не е за разправяне-толкова тъпанар на едно място трудно се събира-то от техни грешки поправяха 3 пъти системата, а най-големия виц беше, че на следващата година ми излиза на компютъра им (и той прост, горкия), че данъка не е платен, ама не ме познават те мене-носех си бележките Joy Joy

Последна редакция: пн, 15 авг 2011, 23:06 от казабланка.

# 9
  • Мнения: X
казабланка. , много благодаря  bouquet
В интерес на истината обработиха декларацията за 10 мин.
След като премислихме нещата се оказва май, че сме платили само неговата част. Той тръгна да казва партиден номер, но лелката от гишето му се сопна да дава ЕГН и ние не разбрахме баш какво става, а това ни е първия имот и не сме плащали данъци до сега  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 6 031
... Той тръгна да казва партиден номер, но лелката от гишето му се сопна да дава ЕГН и ние не разбрахме баш какво става, а това ни е първия имот и не сме плащали данъци до сега  Mr. Green


Системата за плащане в общината е така организирана, че можеш да въведеш за плащане ЕГН или партиден №. Вероятно на дамата не и се е влизало по партиден №/или е била на страницата за вход с ЕГН/ и затова е станало така. Както каза и казабланка - ако имате само една бележка, то сте платили само неговата част. Не е нищо фатално просто ще се разходите отново до там и ще платите и по другото ЕГН. За следващата година да знаете, че трябва да имате две плащания - по двете ЕГН. Дори когато си казал партидата, квитанциите са отново 2 за двата съсобственика.
За следващите имоти вече ще знаете.  Laughing

# 11
  • Мнения: X
Много благодаря за информацията! Оказа се, че наистина сме платили само неговата част. Днес отидох и платих и моята част. Определено ми беше съмнително да е толкова нисък данъка Mr. Green

# 12
  • Мнения: 6 031
Много благодаря за информацията! Оказа се, че наистина сме платили само неговата част. Днес отидох и платих и моята част. Определено ми беше съмнително да е толкова нисък данъка Mr. Green

Имайте предвид, че сега не заплащате данъка и такса смет за цялата година, а от месеца следващ месеца на придобиване на имота. Laughing

# 13
  • Мнения: X
Да, това ни беше ясно   Simple Smile
Поне това ни беше обяснено на гишето...

# 14
  • Мнения: 358
Попълване на Декларация по по чл. 14 от ЗМДТ за облагане с данък върху недвижимите имоти при починал родител

Трябва да разполагате с копия на удостоверение за наследници, документ за собственост (за имот,земя), евентуално ТЕЛК. Не се изисква копията да са нотариално заверени. Срок за подаване на декларацията – 6 месеца. Подава се в общинската служба за местни данъци и такси. Декларация по по чл. 32, ал. 1 от ЗМДТ се подава при откриване на наследство. Декларация по чл. 14 се подава при починал родител ( и не само) с цел предеклариране на собствеността, респективно новите съсобственици трябва да плащат определена част от данъка върху имота, земята и т.н.
При починал родител собствеността автоматично се прехвърля върху преживелия съпруг и неговите деца. Възможно е собствеността да бъде преразпределена между преживелия съпруг и децата, за което се изисква споразумение пред нотариус. (В случай, че някой от съсобствениците е в чужбина се изисква пълномощно).
От общинската служба за местни данъци и такси получавате бланка за декларация по по чл. 14 от ЗМДТ, която съдържа 8 страници. Нейното попълване може да се извърши и от адвокат. За да подадете тази декларация трябва да са платени данъците за текущата година. Ако сами попълвате декларацията най-добре е да я попълвате с молив за евентуално коригиране на грешки. След като служителят от общинската служба за местни данъци и такси я коригира я попълвате с химикал.
Достатъчно е един от новите съсобственици да попълни тази декларация, тя ще ползва и другите съсобственици. Попълващият декларацията записва данните от личната си карта и адреса на първата страница на декларацията. На 2-3 страница се попълват данни за имота – местоположение, наличие на ток,вода, канал, ТЕЦ, асфалтов път и т.н. + имената, ЕГН, адресите и телефоните на новите съсобственици. На 4-5 страница се попълват данни за имота във връзка с направени ремонти (смяна дограма, климатизация, шумо и топлоизолация, луксозна облицовка и др.), година на строеж и ремонт, РЗП (квадратура) и др. В таблица 3 на стр.4 попълвате данни за основната сграда (къща) и на второ,трето място данни за допълнителни постройки (гараж, плевня и т.н.). В таблица 4 на стр.4 попълвате данни за идеалните части на всеки от собствениците. Изисква се да смятате с дроби.
Собствеността се приема за 1 и се дели в зависимост от броя на сосοбтвениците. При двама собственици по 1/2, при трима собственици по 1/3 и т.н. Сτраница 5 – попълва се служебно в кадастрален отдел след като сте платили административна такса.
В общинската служба за местни данъци и такси се прави и предеклариране на собствеността върху автомобил.
Пиша тази информация за да избегнете лутането и губенето на време, което се дължи на липсата на практически указания за декларацията.

Общи условия

Активация на акаунт