Подправки в саксии

  • 133 339
  • 742
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 418
И аз тази година няма да разсаждам.

# 76
  • Мнения: 1 943
Искам да се похваля - копърът ми май ще живее. Прибрах го на топло, полях го, поизправи се половината... Хем естествения подбор да си каже думата, че е много нагъсто, милия.

Относно копъра специално - сейте го в по-дълбока саксия, поне 20см, защото прави големи корени. Аз направих тъпотията да го наръся в по-плитка и така или иначе в някакъв момент ще загине, дори и без моя намеса.  През отворите вече надничат коренчета.

# 77
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Миналата година ми беше в дълбока, обаче тази е в по-плитка, дано се задържи.

# 78
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Не се подлъгвайте да сеете семенца буквално "в саксии", освен ако не са над 7-8 литра. По-малка саксийка може да отхрани прилично не повече от 8-10 растения (било то магданоз, босилек, кресон , мащерка, риган или копър, за целина забравете при тези обеми). 3-4 растения обаче е смешно количество. какъвто и да е обемът, обаче, пропорциите (височина/ширина/диаметър) и формите на саксиите са непригодни за зарзават и подправки.

Има решения за балконска градина - кое купешко, кое тип направи си сам - поинтересувайте се от такива. Ще имате наистина градина, с възможност даже за марули, моркови, целина, а защо не девесил. Трябва повечко почвен субстрат и мерак.

Разбира се, мнозина искат да имат градинка от типа "Чичко тревичко". Няма лошо, ама и добив няма.

Магданозът и копърът не търпят разсаждане. Добре се разсаждат чубрицата и босилекът, по-трудно - целината. Мащерката и риганът са многогодишни и се прихващат лесно (още не е късно) от туфа.

# 79
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Аз миналата година от една саксия цяло лято "брах" копър. От босилека в сандъче дадох и на приятели и накрая остана и за сушене.

# 80
  • Мнения: 363
е... ти ме отчая, преди седмица си засадих сумати семенца на подправки в едно е такова http://agronavt.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D … D0%B8-%D1%81.html
искам като стане разсад да ги пресадя в саксийки. Какво, сега ще умрат ли?

# 81
  • Мнения: 1 943
Е, едва ли някой от пишещите в тази тема е тръгнал с идеята да отглежда колосални количества подправки newsm78

Аз ако успея сегашните да изгледам, със сигурност догодина ще подходя по-практично и ще правя по-сериозна балконска градина, даже вече съдовете съм измислила и рамка за мъничко парниче си имам. Засега ще ми е достатъчно да изкарам магданоз за една салата или копър за един таратор  Laughing

kishaa, поинтересувай се на какъв етап от развитието им можеш да ги прехвърлиш в сандъчета и действай.

# 82
  • София
  • Мнения: 418
Не се подлъгвайте да сеете семенца буквално "в саксии", освен ако не са над 7-8 литра. По-малка саксийка може да отхрани прилично не повече от 8-10 растения (било то магданоз, босилек, кресон , мащерка, риган или копър, за целина забравете при тези обеми). 3-4 растения обаче е смешно количество. какъвто и да е обемът, обаче, пропорциите (височина/ширина/диаметър) и формите на саксиите са непригодни за зарзават и подправки.
Сега мога ли да садя босилек в кашпи или да не опитвам  newsm78

# 83
  • Мнения: 505
Здравейте и от мен! И аз тази година нещо се бъзнах да садя подправки в саксии.Една приятелка ми донесе празни кофички от маслини, донесохме пръст с мъжо от една малка горичка. И ги посях.Оставих кофите навън.Днес гледам магданозът почнал да се показва.Копърът и босилека още ги няма никакви,но май им е рано.Тях ги сложих преди 15 дни. Май много нагъсто ги сложих семенцата ама като ми е за пръв път и не знам! Дано имам късмета на начинаещия! Ще пиша какво става с моите подправки  Simple Smile

# 84
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Ами аз малко по-нагоре съм го написала, но с риск да се повторя: става и в саксия, желателно по-голяма. Добива си е колкото-толкова Wink Цял сезон за салати и/или гозби, за продажба няма да има Wink  Laughing В кашпа да сееш не знам какво значи, без дупки отдолу ли?? В кофа, ако е без дупки, също не знам колко време ще оцелеят.  newsm78

# 85
  • Мнения: 505
Ами аз пробих с едно шило дупки отдолу,сложих им "чинийки   '' и готово.Е вярно,че като ги поливам в чинииките не излиза вода,но пък днес гледам магданоза и копърът почнали да поникват.Вярно съвсем леко се показват над почвата,ама и това си е поникване.Дано имам добив за две - три салати!

# 86
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Кашпа е частен случай на саксия. Най-коректния термин за няшата дискусия е просто "съд", бил той саксия, сандък, тенекия, кофа, зеблов чувал, варел и каквото там дал Бог.

Нека уточним - саксии има 0.2 л до над 500 литра, тоест самият термин "в саксии" не определя задължително дребни грънци.

Обикновена пластмасова саксия Ф25 см, с височина 25 см е точно 7 (седем литра). Намирам, че е подходяща за някои видове подправки и че е минимумът за смислено развъждане.

Количествата, които аз считам за разумни и напълно постижими в саксия са различни за различните култури, но да речем като минимум добив - връзка магданоз 1-2 пъти седмично, връзка копър седмично, стрък девесил веднъж на десетина дни, стрък босилек на седмица. Разбира се, може и повече, може и по-малко. Аз  например ям по връзка магданоз на едно ядене, булката и тя, ама си имаме градина, де  Wink

Мисълта ми беше, че в по-голям съд може да се отглежда и повече, и по-малко, според вкусовете. По-големият съд не пресъхва, осигурява здрави растения и дава възможност за подхранвена, експерименти и разнообразие, та за туй го препоръчах.

Отличен избор за отглеждане в съд е Сибирски лук. многогодишно, непретенциознои ароматно растение, със задължително присъствие в кухнята на всеки уважаващ себе си гурман. Wink

В съдове съм успявал да отгледам повече от прилични бамя, патладжани, пиперки, домати и краставици, но тука иде реч само за подправки, нали така.

Последна редакция: пт, 11 апр 2014, 21:25 от Куркума

# 87
  • София
  • Мнения: 292
Записвам се и аз в темата Simple Smile за първи път засадих подправки - мента, ягоди за саксия, див лук, босилек, мащерка. Сега чакам. Много хубава тема, ще следя с интерес.

# 88
  • Мнения: 133
Запис и от мен. Миналата година точно заради темата си засадих доста подправки, някои станаха, други не...Сега се преместихме и тепърва ще трябва да засадя.



_____________________________________________
http://sharenosfinken.blogspot.de/            моят блог

# 89
  • Мнения: 505
При мен магданозът и копърът поникнаха ,но ми се струва,че след бързата фаза на растеж в началото сега растат много бавно. Босилекът въобще не се показа.

Общи условия

Активация на акаунт