КИПЪР - лято, фрапе, море и БГ мами дупέ до дупέ ;-) {36}

  • 64 609
  • 752
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 825
мама-ени dani 73 е права, не очаквайте че всичко ще е наред, както в БГ, така и в Кипър лесно никой не дава пари, пък за увеличение на заплата - едва ли след първия-втория месец. Аз също съм работила за Мерцедес-Бенц в Пловдив, и да ти кажа съжалявам, че си напуснах работата. Беше страхотна, парите, може да бяха малко, нооооооооооооооооо като гледам в чужда държава сега, колко трудно можеш да се докажеш, специално за Гърция говоря, Кипър предполагам не се различава повече. Никой не ти дава шанс - може служителите кипърци да са по некадърни, в случая, от мъжа ти, нооооооо шанс  трудно ще му дадат и много трудно ще признаят, че българския им колега е по-кадърен от тях. Верно е, че парите на бояджиите са едно нищо за България и ако говориш с шефа за увеличение на заплата, ще ти каже "оххх ела другия месец да говорим или вече изпратих заплатите", но пък и в Кипър няма да е много лесно. Така че въоръжете се с търпение, защото тук е много актуален израза "сига-сига"  Laughing
Така, че с вашето заминаване "сига-сига" първо мъжа ти да отиде да види как са нещата, дали работата ще му хареса, пък и дали работата ще хареса него  Wink (има го и този вариант) и едва тогава вие с детето може да помислите за заминаване.
Успех все пак и не гледайте назад, бъдещето е пред вас. Мисля че, ако си упорит и преследваш целта си ще успееш, независимо с цената на какво и къде  Simple Smile

# 46
  • Мнения: 1 325
Dani73, Hawaiian Islands, МерСедес, благодаря ви за бързото включване и съветите момичета!!!!
Ние се опитваме да бъдем оптимисти и за това се настройваме малко "розово" към ситуацията, но в същото време не забравяме леко да се застраховаме. Аз съм зодия телец /земна/, освен това съм счетоводителка и не съм особено склоннна да "летя в облаците". Та татито по последни данни ще лети в четвъртък, тъй като полета във вторник е през Ларнака и освен това нямаше билети за него. Ще приготвим 20-30 комплекта документи на татито, за да може ако евентуално не се разберат с човека от Пафос, той да пообиколи известен брой предварително подбрани сервизи, за да предложи работните си услуги. В същото време по мой съвет той няма да напуска работата си в БГ, а ще излезе в 6 месечно неплатено бащинство /каквото му се полага по кодекса на труда/. Смятам че 6 месеца са достатъчен период човек да се ориентира в ситуацията и ако нещата не потръгнат, или детето боледува от климата, или по някаква друга причина не можем да свикнем  - тогава просто ще се приберем и ще продължим живота си в БГ.
Така поне ги мислим нещата, а как ще се случат........................ това е Божа работа.
Отново искам да благодаря на всички, които се включват с мнения или съвети  Hug  Hug  Hug!!!

Последна редакция: нд, 05 юни 2011, 15:15 от мама-ени

# 47
  • Мнения: 1 825
ЕЕЕЕ това с работата е супер, както сте го измислили, и аз исках неплатена отпуска да взема, преди да напусна, но шефа не ми даде, въпреки че пак имаш право на неплатен отпуск. Иначе пък като живот ще ви хареса, топличко, слънчево, има море, хората не бързат за никъде, не са толкова изнервени, хапват си много добре, поспиват си много добре  Grinning и мноооооого се забавляват. А за боледуване не се притеснявай, няма  сериозна опасност, както в БГ често боледуват децата от настинки и грипове.

# 48
  • Larnaca, Cyprus
  • Мнения: 435
Гледам мохабета върви.......браво браво и не свиркате да се включа и аз Crossing Arms
ние днес открихме плажния сезон т.е. децата ......аз и мъжо се крихме на сянка Mr. Green.....издържахме само три часа, стана ни нещо студенко пък и не само на нас и хааааааааааайде в вкъщи......другата неделя пак Wink
Блонди  Joy Joy яяяяяяя верно не се бях сетила че съседа по седалка е важна личност пък знае ли се може в последствие да се окаже още по важна личност Wink Laughing Heart Eyes
Мама Ени....едно заминаване е огромно притеснение, нова държава нов начин на живот и един милион въпроси....мойта глава пък ражда какви ли не идеи в ВАША ПОМОЩ  Twisted Evil.....ако заплатата която е предложена на мъжа ти е ЧИСТАТА сума то тогава не мисля че ще получи повишение някога ........това е доста висока запплата за чужденец ......дано да се лъжа .......НАЕМА се поема от работодателя или newsm78 апартамент, стая или къща newsm78.....вместо повишение на заплатата може да поискате да ви поеме разхода за наем на двустаен апартамент например, това е един вид ПОВИШЕНИЕ или помощ за вас и предпоставка на мъжът ти да работи по усърдно към човек който се грижи за ВАС..........
Друго помисли си добре според мен трябва да намериш и ти работа поне до обед, докъто детето е на ДЪРЖАВНА градина, защото иначе парите няма да ви стигат в никакъв случай....... ooooh!
Тук е важно да се плащат социални осигуровки на работещите които по принцип ги плаща работодателя, дано във вашия случай да не ви насили да си ги плащате сами ...... newsm78....ще проверя утре в офиса точно колко са социалните на месец и ще ти пиша Peace.....
ОСТАВЯМ ВИ ЧЕ МЪЖО НЕЩО ВИКА.....ако се сетя друго ще пиша пак Peace

# 49
  • Мнения: 1 325
Hawaiian Islands , разликата в неплатения отпуск и неплатеното майчинство/бащинство е, че отпускът ти го искаш, а работодателят решава дали да ти го разреши или не, а майчинството/бащинството нямат право да ти го отказват - просто пускаш предизвестие и си го ползваш, ако искаш наведнъж, ако искаш на части  Laughing.
Кати, според предварителния разговор наема ще бъде за сметка на работодателя, като работодателя е попитал дали мъжът ми ще замине сам или със семейството си, за да знае каква квартира да наеме. Други подробности за сега не знаем. А понеже виждам че си на "ти" с осигуряването в Кипър, можеш ли да ми кажеш дали има възможност татито от неговата работа да осигурява здравно цялото семейство, за да имаме право на безплатно лечение?
Колкото до детската градина ............. Ники и тук не ходи на градина - бях го записала и докъто ходихме 2-3 пъти да играем с децата на двора той видя как децата плачат за майките си и изобщо не иска и да чуе за градина. А последното, което бих му причинила е да го заведа в чужда страна и да го пусна на градина, в която дори няма да може да обясни какво иска, нито пък другите деца и учителките ще разбират него. Така че ако татито не си намери достатъчно доходоносна работа - ще се откажем от дестинациата Кипър и ще се пробваме другаде. В Англия например има много обяви, че търсят автобояджии и доходите които предлагат са доста добри, но пък английския климат си е направо гаден.

# 50
  • Cyprus, Пловдив
  • Мнения: 770
мама-ени , мисля, че можете ти и детето да ползвате осигуровките на мъжа ти,в случай,че ти не работиш,имам предвид,ако се нуждаете от някакъв лекарски преглед.Аз съм точно така-понеже не можах да събера необходимите 6 месеца осигуровки не можах и да си направя здравната карта за болницата и сега ползвам картата на мъжа ми,но за да я ползвам трябваше да си направя жълтия лист в емигрейшъна,който става малко по-трудно,ако не работиш,но важното е че се прави и е хубаво да го имаш.Ако нещо съм объркала,моля мамите да поправят  Peace
Успешна седмица на всички   bouquet

# 51
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте момичета  bouquet

Не съм се разписвала отдавна Embarassed честита нова темичка Grinning

darka_, привет и тук Grinning

Искам да изпратя малко парички за кръщенето на племенницата ми в Кипър и исках да помоля за съвет по кой начин ще излезе най - добре като комисионна newsm78 Нямам никакъв опит в превеждането на пари за чужбина Embarassed но реших, че е по - добре от това да пращам подаръци и колети Crazy

# 52
  • Cyprus, Пловдив
  • Мнения: 770
brazilka здравей,няма отърване от мен,а  Grinning
Не знам как стои въпроса с пращане на пари от Бг за Кипър,защото до сега само аз съм пращала,обикновено пращам по банков път и комисионната е 5 евро,имам познати,които пращат и с Уестърн юнион,мисля,че е сходна таксата.Само с това мога да помогна  Embarassed

# 53
  • Мнения: 1
Маааалеееее  ooooh! мацоранки, кога успяхте почти четири стр. да изпишете от Новата тема #Crazy  Rolling Eyes  Embarassed
Ми хайде да ни е честита новата темичка и само за хубави неща да пишем в нея babydust7 Hug
 Блонди,голямо благодаря за прекрасното оформление  Heart Eyes, невероятна си  bouquetКатич,благодаря и на теб за уникалното заглавие  bouquet
Честито на всички който са имали повод да празнуват със закъснение но от сърце  Heart Eyes Винаги, на твоята госпожица желая едно безгрижно детство и много, много усмивки babydust7 Heart Eyes  bouquet
Добре дошли на новите мами  welcome  bouquet  bouquet  bouquetДонсита, през цялата учебна година може да си запишеш детето на училище.Блонди, относно пътуването което ти предстои до острова, сигурна съм че ще останеш очарована от него и ще си изкараш страхотно Hug  Heart Eyes  bouquetМама Ени, предполагам мъжа ти вече е стъпил  на кипърска земя  bowuu пожелавам ви всичко да се развие по възможно най- добрия начин за вас и скоро и ти и детето да дойдете тук, при мъжа ти   bouquet а относно заплатата която му е предложена, наистина е висока за чужденец, още повече че и квартирата се поема от работодателя, това се  случва много рядко. Друго в повечето фирми има пробен период който е 3 или 6 месеца, през този период просто забрави за увеличение на заплата.За осигуровките Дарка е права, в здравната книжка на мъжа ти се вписва твоето име и на детето.

  лека нощ на всички  sleepuu






# 54
  • Мнения: 0
Честита нова темичка и от мене, а заглавието е един път.....като за лятно време Simple Smile Поздарви и на всички момичета от предишната и новопостъпилите  newsm51. Бременността при мене върви нормално, малкото ми футболистче расте  Simple Smile ... и аз със него  Simple Smile Момичета искам да ви попитам като имаме брак с таткото той може ли да взема майчинство, еднократната помощ която дават и по натам детски? Т.к моите осигуровки са до миналата година август и са ми прекъснати, а таткото е с точност в документите. И ако да кога трябва да подам документите за майчинство? Благодаря предварително и за съвета който ще получа от вас, че ми е едно такова объркано  Rolling Eyes
Лек ден ви желая  Simple Smile

# 55
  • Larnaca, Cyprus
  • Мнения: 435
Брях вие какво бе на диетка съвсем ....дори кафенцето отрязахте ..... Joy
Мама Ени Социалните осигуровки са в зависимост от заплатата която сте регистрирали за пред властите т.е. за заплата от 1000 евро, регистрирана такава незначи че получаваш такава .....та ние плащаме 80 евро социални на месец ........С извадката от социалната ви осигуровка както вече са ти обяснили плюс жълтата хартия-европейската виза на мъжа ти има право да си извади карта за болницата и да я ползвате и вие с детето .....но е безплатно само лечението ви във болницата, там чакането му е майката или отиваш мноооооооооооого рано за да минеш пръв .....тук почти е като в БГ Mr. Green.... Mr. Green
Бразилка за бързо изпращане се използва Уестърн Юниън или Мъни грам .....за Уестърна е ако пращаш до 400 евро комисионната е 20 евро - зависи откъде пращаш де защото от офис до офис има разлика .......а пък по Банков път отиват БАВНО но славно по предназначение ако не бързаш е за препоръчване по ефтинко ..... Peace
А пък НИЕ т.е. големия ми син имаше тържество вчера вечерта ееееееееееех завършихме началното училище и сега отиваме гимназия ааааааааах ooooh!
Тържеството премина добре със смесени чувства на раздяла с нещо познато, радост за нещо ново което идва и СТРАХ за това което ни чака .......но както каза и директора на училището с което съм напълно съгласна е ........Нека пътя ви деца да е осеян със положителни емоции, бъдете умни и благодарни на родителите ви и учителите ви че с тяхна помощ сте успели да станете добри, отговорни и умни деца. БЪДЕТЕ БЛАГОСЛОВЕННИ!!!!!!
и тук както се очаква аз се разревах  Cry Cry от радост разбира се ........добре че никой не видя щото иначе голяма излагация Mr. Green
СЕДЕМЧЕ  някоя мама дето наскоро е раждала ще ни светне ........аз тук не съм много наясно ?!?!

# 56
  • Cyprus, Пловдив
  • Мнения: 770
SEDEM   в коя седмица си,ако не е тайна  Embarassed аз моята молба я подадох преди няколко седмици,не много отдавна и не са ми направили проблем,като мисля,че на следващата седмица получих едно писмо обратно от Никозия,в което казват,че след като родя ще ми дадат отговор дали съм одобрена да ползвам майчинство или не  newsm78 ами ще се моля да ме одобрят,защото все пак е някаква помощ...
Katy6 не е бавно по банков път,бре  Grinning за 4 дни пристигат  Hug

# 57
  • Мнения: 0
Дарка аз съм в 21 седмица, и не съм много на ясно точно кога трябва да подам за майчинство Rolling Eyes и за това ме интересуваше и дали тук е като в България татковците да получават майчинството ако мамите нямат нужните месеци. Но каквото му дойде здраве да е  Simple Smile Успех ти желая дано да те одобрят  Simple Smile и най вече успех при появата на малкото човече  Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 478
darka_, Katy6,

благодаря ви Hug

# 59
  • Мнения: 1 325
Ето мееее отновооооооооо. Ауууууу тая предстартова треска направо ми разказва играта - списъци за багажи, размери на сакове, безброй много задачи за доста кратко време и т.н. и т.н. За сън почти никакво време не остава /то не че ако имах време щях да спя спокойно де/. Нашият тати лети утре в 17,10. Електронния билет пристигна. Багажа е почти готов, с някои малки изключения. Аз проготвих за татито някои малки сладки изненадки за стопляне на душата и сърцето  -  двете ръчички на детенце обрисувани върху лист хартия, миниатурни иконки на св.Богоридица и св.Николай, малко албумче със снимки и картичка с надпис за най-добрия татко!!!
И сега най-голямата изненада - татито получи подарък от тъщата /демек от майка ми/  - малък лаптоп с джипиес, за да може да си комуникираме спокойно. Ей за тоя жест няма какво друго да кажа освен хвала на такива тъщи.
Относно заплатата, обещана на моя съпруг - щом всички смятате че е висока - чудесно, но още по-добре би било ако има възможност за извънреден труд и той бъде подобаващо възнаграден, щото татито работи като вол и ако това бъде оценено и възнаградено - тогава всичко ще бъде наред. Амин.

Последна редакция: ср, 08 юни 2011, 15:50 от мама-ени

Общи условия

Активация на акаунт