Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 252
Светле, сигурна ли си, че бебето захапва правилно зърното? При правилната захапка няма болка. Аз съм с огромни зърна и като родих дъщеря си в чудо се видях как да и дам да суче при нейната мъничка устичка. Доста време мина докато бебка успя да налапа правилно гърдата и доста болка отнесох. Иначе си имах 25месечен кърмачески стаж със синчето, но началото ни с беба бе трудно.
Поздравявам те за упоритостта и вярвам, че в най-скоро време ще забравиш за добавката. За успешното кърмене майката трябва да е спокойна и да се наслаждава на всеки миг с бебето. Не мислете за домакинската работа, за това какво ще си помисли свекървата или най-обикновените битовизми. Имате по-важна и отговорна задача - това е да сте майки. Гушкайте бебетата и ги кърмете винаги, когато имат нужда, независимо къде сте. Не лишавайте детето си от кърма само защото не сте си у вас. Нали гърдите ви са с вас? Кърменето не е срамно, а жизненоважно за вашето дете.
Като ви чета как с Пипонска знаете в кой момент колко мл изяжда детето ви осъзнавам под какъв стрес сте. Успокойте се, ако кърмите на поискване няма шанс детето ви да остане гладно или да преяде. Никога не съм знаела колко яде детето ми и не ме е интересувало. Ще си помислите, че началото на кърменето ми е било песен, но не бе съвсем така - бебето ми за 10 дена бе свалило близо килограм (роди се 5,450 кг). За десетина дена се наложи след кърмене да се цедя, за да увелича лактацията и проблемът ми се реши след като малко порасна беба и успя да захапе правилно зърното и засука нормално.
Светле, относно нощното кърмене на тоя етап не мисли как да го махнеш. По-скоро се научи да кърмиш легнала и така да се наспиваш по-добре. Аз доскоро спях с бебка и я кърмех колкото пъти пожелаеше. Наскоро и излязоха кучешките зъбчета, тя се успокои и започна да спи по цяла нощ. Но е на 1г и 5м.
Пипонска, спри да даваш добавката с биберон. Люси по-горе е дала много ценни съвети. Нека бебето разбере, че алтернативния начин за получаване на млякото не е по-лесен от кърменето. Отдай се само на бебето, гушкайте се по цял ден  кожа в кожа. Кърми по-често, дори да е през 20-30 минути. Не бързай с добавката. Не е късно да върнеш бебето си към гърдата.
Успех и на двете!

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Хем искам да кърмя, хем ме побърква липсата на всякаква логика и последователност при хранене на поискване. Това значи никога да не знам горе-долу колко е изсуканото количество и няма как да предположа кога пак ще му се прияде, че да си направя някакви планове ooooh! - да излезем на разходка (не приемам да кърмя навън), да си почина аз малко, един филм да гледам, нали уж да се поддържам спокойна.  Искам денят ми да е подреден някак си, да знам какво да очаквам от потребностите на бебето, а не след кърмене да не смея нищо да захвана, понеже човечето може да записка само след 40 минути. Колко по-лесно е с шише и фиксирано количество - даваш и знаеш ориентировъчно кога ще се яде пак и денят не минава във висене на гърдата. Всеки ден уж ще се отказвам, но засега като луд ентусиаст все още кърмя и се надявам, дори и с добавка, да докарам до 6-я месец. Шишето понякога е удобство, но не искам да загубя кърменето и да лиша детето си от това удоеолствие. Всъщност лоша майка ли съм, като искам детето да огладнява на равен интервал и да се наяжда всеки път, че и аз да спра да се нервя.

А зърната ми на какво са станали: боли при докосване до дрехата, зачервено около тях, въпреки лансинох.
Одеве милото пак се дърпа на циците и кантарът показа изсукано 10 грама, разбира се, дохраних с малко, значи отсега да си сложа клечки на очите и да се приготвям след 1-2 часа да се яде.

Последна редакция: чт, 23 юни 2011, 00:20 от svetla

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 6 647
Хей, мислите за лоша майка изобщо не трябва да  се въртят из главата ти  Hug Ти знаеш кое е най-добро за детето си!
Кърменето "на поискване" в един момент се регулира (при нас беше около 3тия месец) и знаеш горе-долу кога ще огладнее зверчето Mr. Green Относно кърменето навън - в слинг е много удобно и дискретно (днес кърмих, пазарувайки в Кауфланд, Peace затова се и наложи да поогледам по-обстойно последните регали, което пък доведе до повече оставени пари в магазина... В тази връзка - управителите могат да се замислят по въпроса - насърчават кърменето в магазина --> увеличавт си приходите Mr. Green)

За недоспиването - пробвай да кърмиш легнала - аз така си се наспивам без проблеми Peace Откакто пък малкия си е в отделна стая, няколко пъти мъжа като се събуди и идва да ме търси - при кърменето съм заспала и аз Whistling.

За разранените зърна - прави въздушни бани, колкото е възможно по-често - помага много. Също, може да мажеш зърната с капчици кърма и така да ги оставяш на въздух Peace

btw така като гледам, намирам много общи черти в твоя и моя характер... Случайно да си зодия Дева? Whistling

# 33
  • София
  • Мнения: 1 056
Светла,
с последните си постове хвърляш нова светлина над ситуацията, което поражда нови въпроси.
В първия си пост споменаваш, че те е "нахапало" бебето, което ми прозвуча единичен случай (в смисъл, че само тогава заради дългото висене на гърда са те заболели зърната), а сега доколкото разбирам имаш постоянни болки и зачервяване.

Я, кажи сега, разранени ли са ти зърната?
1. Това зачервеното около тях къде е по-точно, на какво разстояние от зърното, по самото зърно има ли?
2. От кога така?
3. Болят ли те на всяко сукане?
4. Имаш ли болки и между кърменията?
5. Зърното като излезе от устата на бебето - променена ли е формата му (като червило, прищипнато?), цвета му (дали побелява, полилавява)?
6. Бебето плези ли си добре езичето навън, може ли да го "заостря", дали има квадратна, сърцевидна форма или му е нормално маневрено?
7. Докато суче чуваш ли звук (цъкане, кликане)?
8. Бебето успява ли да си отвори широооооооооко устата и успява ли да засуче и част от ареолата, голяма част? (за да си го представиш по-точно си прокарай езика по горното небце и там, където свършва твърдото и започва мекото небце би трябвало да е зърното. Та, като гледаш бебето как засуква и си представиш къде му е зърното в устата кажи как ти се струва - дали захапва достатъчно дълбоко или сравнително плитко?

Аз също като Суийт мъниче мисля, че си много добра майка и това, че те е грижа детето ти да е на кърма и правиш усилия в тази насока ме впечатлява.
Трябва да си горда със себе си, трудно ти е и ние разбираме това.


Изникват ми още няколко въпроса:

1. Доизцеждаш ли се след кърмене?
2. Дали ще ти е по-спокойно ако не кърмиш на поискване, а на режим, който да не е на 3 часа, а на 2,5 часа? (в момента по описаниото от теб виждам, че бебето яде средно на три часа, като понякога прави паузи по 2 часа, понякога по 4 часа, има и 5 часови паузи, т.е. имаш по около 7-8 хранения за денонощие, какво ще кажеш да ги направиш 9-10, които да разпределиш по твое усмотрение? В смисъл, ако искаш денем да кърмиш през 2-2,5 часа, нощем най-много през 3 в точно определени часове. Така ще имаш план за деня и нощта щом това е важно за теб. Е, стига бебето да е съгласно на това Wink)
3. Като взе кантарчето правиха ли ти консултация?

Последна редакция: чт, 23 юни 2011, 02:49 от ludmilana

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495

Отговарям:

1 и 2) Зачервеното ми е в диамтетър 1-1.5 см около зърното (и самото зърно), това с диаметъра е отскоро, 1 седмица; а другите проблеми със зърното (напукано, резки) са откакто си кърмя, вече 2 месеца.

3) Лявото зърно не винаги ме боли, само като суче нервно. Обаче дясната гърда около зърното ме боли на абсолютно всяко сукане (там имам топче, което на два пъти лекарката ми определя "спокойно, киста е" и не ми обръща внимание, а нямам нерви да се разправям).

4) Между кърменията имам неприятно чувство, парене и дразнене при търкане в дрехата, сутиена, но чак болка не. Но при захапване на дясното зърно изпитвам сякаш силна контракция, обаче в гърдата.

5) Зърното при излизане често има форма издължено и изтъняло. Изключение-като го изплюе спокоен и доволен и дори не съм разбрала, че го изплюва.

6) Не съм обърнала внимание на това, не зная.

7) При сучене чувам пъхтене, задъхване, "цок-цок" ако е почнал по-гладничък и в началото, а след 7-8 минута движи долната челюст, без да преглъща Wink тогава сменям гърдата.

Sunglasses Да, успява, захапва широка част, ако случайно захапе само зърното, изваждам му го от устата , допирам до нослето, то отваря широко и му напъхвам зърното.

9) Рядко се доизцеждам, 1-2 пъти на ден, и не всеки ден.

10) Много ще ми е по-спокойно, ако кърмя на някакъв интервал, разбира се, бебето да позволи. През нощта съм пробвала, но ако спи здраво, изобщо не си отваря устичката. Събужда се и поисква към 4 часа, най-късно 5.

11) В деня на консултацията по кърмене ми донесоха кантарчето, но на момента не сме засичали нищо, после сама го направих.

Тъкмо се бях похвалила за успеха, а напоследък 3-4 дни кърмата ми намаля доста, сутрин в 4 часа не ми са твърди гърдите като друг път Sad Сигурно има връзка, че физически не се чувствам добре, постоянно ми се вие свят, джипито днес ми измери кръвно 90/60, малко гинекологични проблемчета и такива фактори. Иначе имам подкрепа в семейството и съм благодарна на мъжа ми, който ми помага както и когато може, и ме подкрепя да кърмя, но не на цената на здравето ми, казва ако толкова ми тежат проблемите, ще ме разбере ако прекъсна. Но в никакъв случай не искам да спирам да му давам кърма поне до 6-я месец, даже краен вариант да изцеждам и с шише.


sweet_maniche, зодия Телец съм, а асцендентът ми е Дева.

Аз пак да попитам, не може ли да предлагам на ядене само 1 гърда (дори да дохранвам), за да може следващата да се пълни 5 часа и да има повечко мляко ?




# 35
  • София
  • Мнения: 432
Светла, поздравявам те за упоритостта, която - бъди сигурна, ще доведе и до резултата, за който мечтаеш!

Гърдите не е нужно да са ти твърди. Напротив - при урегулирането на кърменето, т.е. с напредването на кърмаческия стаж те вече стават меки, което не значи, че в тях няма достатъчно мляко.

За липсата на планове те разбирам, че понякога е влудяващо. Но се постарай да не мислиш за това, отпусни се и гледай на този период като на най-специалния и неповторимия. Като на време, което никога след това няма да се върне... Аз няколко месеца си ходех вкъщи все с гърдите отвън и давах на поискване. Не съм отказвала, ако ще и през 5 минути да е било. Това е най-сигурният начин да кърмиш дълго. Нито пък съм мерила количеството на изяденото. Гледай памперсите и тонуса - достатъчно добри индикатори са, че съкровището ти папка достатъчно.

До към 9-ия месец аз давах на хранене само по една гърда. Предвид честото ни поцокване това не ми вредеше на стимулацията и беше гаранция, че синът ми ще изпива и задното, засищащото мляко. Ти ще прецениш най-удачната за вас схема.

Търпение за зърната! Скоро ще огрубеят и няма да се разраняват. Съветвам те да ходиш повече време с открити гърди. Мажи си лансиноха, а след сучене не бързай да ги прибираш. Остави ги да си "дишат" мокри с капчици кърма, която също е целебна за кожата.

Успех! Hug

# 36
  • София
  • Мнения: 1 056

Светле, не, не е добре да чакаш да ти се пълнят гърдите и да правиш по-големи паузи от тези, които имаш! Ако искаш увеличение на млякото трябва да зачестиш кърменията!

Ето тази статия ще ти даде по-ясна представа: http://xedra.wordpress.com/2010/09/26/use-or-lose/

За съжаление така по интернет не ми се получава добре консултацията. Откога водим кореспонденция тук, ако гърдите ти биваха изпразвани на всеки два часа и половина всеки ден за този период досега да се е увеличила лактацията и да сме забравили.

Сега преглеждам назад дългите писания, виждам, че не съм споменала нищо за биберон-залъгалката, какво стана, махна ли я?
Ако не си я махнала, това може да е разковничето, не знам вече...
Вместо биберон давай гърда и това е.
И тази киста не те ли притеснява, няма да е зле да отидеш на лекар-мамолог да я погледне да си каже мнението.

Консултацията по кърмене протича така - при срещата с консултант си разказваш историята, тя наблюдава как протича едно кърмене (като при неправилна поза или захапване прави корекция), прави оглед в устата на бебето ако се налага (понякога се гледа също и кожата, движенията и т.н.), прави заключения за причината на проблема и дава точни съвети какво да прави майката за да реши проблема. С консултантката си говорите за много неща, точно като с приятелка, защото връзката на майката с бебето е една симбиоза и трябва да се установи кое за точно вашия тандем е най-доброто решение.
Не става въпрос само да ти измерят бебето.

Ако не си имала такава консултация, ти предлагам да се свържеш с някой консултант в Пловдив, да се срещнете и той на място да може да прецени дали има проблем с неефективно сукане, дали става въпрос само да се промени режима на кърмене или ще открие трета причина за намаляването на кърмата (според теб).
Ако искаш се обади на нац. телефон - 0896 418 488, в момента е в мен, може пък в директен разговор да "изскочи заека".

Успех!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Аз се свързах, както бях отбелязала, с консултант от НАПК за Пловдив, момичето дойде у нас, каза ми как да коригирам позата, спазвам го вече, сукането на конс-ята протече гладко, понеже беше 9 ч сутрин, когато няма толкова проблеми. Благодаря на всички, които ми пишат, чак вече ми става неудобно да ви занимавам с проблема си. Вчера умрях от болки, на ръба на решението да отбивам, затова реших да предлагам 1 гърда и да изцеждам същата, за да 1) отпочива зърното, 2) яде и задно мляко, 3) се събира мляко, защото повярвайте ми, тествам вече няколко седмици, но като си усещам меки гърдите, тогава и бебето се дърпа, и ме боли- факт. А кърмата не се увеличаеина видимо. Залъгалка давам често, а и бабите като го гледат, дават, защото това е нач да млъкне, особено ако сме навън на кафе и оревава всичко и всички нас гледат Wink пък се притеснявам да извадя гърдата. Твърдо съм решена, дори да отбия от гърдата, дори да давам АМ, то в краен случай пак да давам майчиното мляко, доколкото го имам- да се изстисквам и да давам, пък додето е писано. Дори да е 1-2 пъти на ден ! Поне до 6-я месец, а вие ми стискайте палци ! Защото храненето с кърма си заслужава всички жертви, до последно  newsm10

И още един въпрос: нали п-вото на мляко се адаптира към нуждите на бебето, тогава защо да има проблем, ако на 5-6 часа давам 1 гърда и я доизцеждам ? Около мен има майки, които успешно хранят децата си така. Или да правя друго- до обяд предлагам само 1та, а следобед при проблемно сукане- и двете ?

Последна редакция: пт, 24 юни 2011, 14:20 от svetla

Общи условия

Активация на акаунт