листериоза???

  • 12 635
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Значи предположението ми беше правилно Wink Статията не ми се отваря. Но се поинтересувах zа какво става дума. Окаzа се, че zнам какво е листериоzата, но го свърzвах със суровото месо, Roquefort, Camembert, Brie, Ricotta, мидите и т.н.

# 16
  • Мнения: 4 399
Мари, много съжалявам за загубата която си преживяла и че по толкова неприятен повод ти се е наложило да се запознаеш с това заболяване. Разбирам мъката ти и личната ти съпричастност към тази тема.

Това обаче не променя цялостностното ми впечатление от цитирания сайт. То е изградено след като съм се запознала с доста други сайтове на подобна тематика. Ако желаеш да знаеш точните причини, мога да ти ги обясня на ЛС защото това изобщо не е по темата. В случая със статията за листериозата сериозен сайт би поместил материал от специалист с което биха се избегнали някои недоразумения като това колко е опасно е сиренето фета. Както вече стана ясно сиренето само по себе си не е опасно ако е произведено от пастьоризирано мляко. Но подобни дребни неясноти са в състояние да притеснят много хора.

Известно ми е на какъв принцип се събират материалите за Зачатие. Твоят ентузиазъм и желанието ти да помогнеш на другите с труда си буди в мен само възхищение. Оценявам че всичко това ти е струвало време и усилия. И си права че сайта е информативен за момичета които не владеят чужд език защото има много малко информация на български. Аз обаче изхождам от убеждението че повечето от живеещите в чужбина са в състояние да се справят поне с един чужд език и за тях има много повече надеждна информация в мрежата. Затова съм препоръчала други източници на информация точно в този форум, а не някъде другаде.

И накрая, бих искала отново да подчертая че съм изказала само личното си мнение, а на такова имам право. Не съм вложила абсолютно нищо лично към тебе. В крайна сметка ако една книга не ми харесва, преводачът няма вина за това.  Wink Не виждам причина това да те огорчава по някакъв начин и съжалявам че приемаш толкова лично предпочитанията ми към източниците на информация. Държа обаче отново да те уверя че те нямат нищо общо с тебе. Доколкото съм чела твои постинги, те уважавам като участник във форум, иначе не бих си късала от съня за да ти отговарям.  smile3507

Надявам се че всичко това внася малко яснота по изказването ми по-горе. А на теб лично ти желая следващата ти бременост да е изпълнена само с положителни емоции и да има успешен край!

# 17
  • София
  • Мнения: 6 370
Личното ми мнение е че някои от статиите в Зачатие са преведени меxанично, не съм убедена и доколко е добър източника от който са взети и в крайна сметка за мен не са сериозен източник на информация. Ако искам да разбера нещо, за себе си предпочитам да пусна търсене в Google и да събера много по-разнообразни източници.

Вяра, както и друг път, изказваш се неподготвена и преднамерено или не, създаваш лош имидж на едно прекрасно начинание.
ВСИЧКИ, ама повтарям - ВСИЧКИ статии, които се публикуват в сайта на Зачатие, се редактират от д-р Мариела Даскалова. Няма преводна статия, която да не е прегледана от нея, независимо дали източникът е някое женско списание, сайт на репродуктивна клиника или ни е изпратена специално от лекари!

Аз също не разчитам само на този сайт, за да се информирам (както показва и аватарът ми), но мислиш ли, че всички умеят да четат на чужди езици или да ползват така добре системите за търсене в Интернет (а това е критично важно - много хора изобгщо не умеят да задават критерии за търсене).

колкото до сиренето, не сте разбрали статията добре. препоръчва се на бременни да избягват т.н.свежи сирена, сирена от непастьоризирано мляко, сирена, съдържащи плесен и мухъл. българското зряло саламурено сирене не попада в тази група.

# 18
Статията не ми се отваря.

Това е защото линка не е поставен правилно - ето тук е правилния линк към статията.

# 19
  • Мнения: 7 716
Вяра, не за първи път забелязвам, че не си изобщо наясно с много неща в България.
Включително със сайта "Зачатие".
Ти не познамаш сайта, не познаваш Календара, обаче си готова да омаловажиш труда на толкова много хора.
Ами като толкова много знаеш, както твърдиш, защо не се включиш и ти със преведени статии.
Ами защото за това се иска добро, отзивчиво сърце, много труд и познания.

И част от пишещите в този форум сами признават, че не се справят много добре с тамошния език във всекидневието, та камо ли преводи да правят.
В България има добри и талантливи хора.

# 20
  • Мнения: 1 173
jam и Lali, разбирам, че сте тясно свързани със Зачатие и неговата дейност, но моля ви не измествайте същността на темата и не я превръщайте в караница....
Ако имате нещо с някого за изясняване, моля ви правете го на лични бележки....

# 21
  • Мнения: 7 716
Добре, Дорит.
За мен темата е приключена.
Няма да се карам повече.

Весел ден на всички и много усмивки. newsm51

# 22
  • Мнения: 637
Ето това е оригиналното изречение - "Do not eat soft cheeses such as feta, Brie, Camembert, blue-veined cheeses, and Mexican-style cheeses such as "queso blanco fresco."

Ето го и превода - "Не консумирайте меки сирена от типа на "фета", "бри", "камамбер", синьо сирене, мексикански сирена от типа "queso blanco fresco".

Кавичките са красноречиви, нали?

Меките сирена са опасни, таки или иначе не виждам защо трябва да се рискува и да се консумират по време на бременност, независимо дали млякото предварително е било пастьоризирано.

Статията е написана от специалист, както подобава за такава сериозна материя. Специалистът е американец, наш е само превода. Може и да е лош, което по никакъв начин не намалява стойността на поднесената информация.

Аналогични на Зачатие сайтове в България няма. Ако се сравняваме с американски, немски, английски или френски такива, то чужбинските със сигурност са по - добри. Само че зад тях стоят сериозни финансови и обществени организации. А с пари, както знаете, се правят по - добри неща, отколкото само с гол ентусиазъм.

# 23
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Момичета, темата не е zа или против Зачатие. Моля да се придържате към основното zапитване. Останалото моля на ЛС или отворете нова тема.

# 24
  • Мнения: 637
Момичета, темата не е zа или против Зачатие. Моля да се придържате към основното zапитване. Останалото моля на ЛС или отворете нова тема.

Основното запитване е дали е достоверна информацията за сиренето фета по време на бременност, цитирана в български сайт. Има два такива източника - Зачатие и http://www.moetobebe.net/read.php?cat=5&aid=2

Така че разговорите са съвсем по темата - достоверен ли е единият източник. Сега е време да се обсъди и другия.  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 173
Меките сирена са опасни, таки или иначе не виждам защо трябва да се рискува и да се консумират по време на бременност, независимо дали млякото предварително е било пастьоризирано.

Статията е написана от специалист, както подобава за такава сериозна материя. Специалистът е американец, наш е само превода. Може и да е лош, което по никакъв начин не намалява стойността на поднесената информация.

Pak da kaja. Sled kato mljakoto e bilo zadgrajto na temepratura 72° vsichki bakterii sa izmreli. Ako pak e imalo njkoi koito sa ostanali, to pri zreeneto na sireneto respektivno pri mlechno kiselata fermentatsija, mlechno-kiselite bakterii se grijat za tova, wsichki virusonositeli da badat unishtojeni. Bqloto sirene moje bez problemi da se konsumira.

Choveka moje da e ginekolog, ama ot tehnologija na mljakoto i mlechnite produkti maj njama mnogo ponjatie.

P.P. tuk stavashe vapros za sireneto Feta, koeto po nikakav nachin ne spada kam kategorijata "meki sirena".

# 26
  • Мнения: 4 399
На уважаемите другарки искам само да напомня че времето на униформите и на униформеното мислене безвъзвратно си замина. Никoй не може да ме съди за това че една книга ми харесва, друга не, че една манджа ми е вкусна, друга не, че един сайт намирам за информативен, друг не.

С това за мен темата е изчерпана, защото момичето е получило отговор на въпроса си. Не разбрах само как 2 изрeчениея които написах (а те са точно толкова) могат да станат повод за подобни излияния. Почувствах необходимост да отговоря на Мари защото не исках да остава лично засегната. Съжалявам че го направих, защото очевидно тя търси скандала. Ами от мен няма да го получите. Хайде със здраве! Simple Smile

# 27
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Така че разговорите са съвсем по темата - достоверен ли е единият източник. Сега е време да се обсъди и другия.  Simple Smile
Не, темата от части се превърна в спор около сайта Зачатие.

# 28
  • Мнения: 375
Момичета,много съжалявам, че предизвиках такъв спор-но въпроса ми беше елементарен- в България сирене "фета" е меко почти като крема сирене,а тук в Англия аз го намирам доста различно,почти като нашето саламурено сирене-та въпроса ми беше да го избягвам или не.Явно източника на статията е чуждестранен и се касае за  това ,което продават зад граница.Жалко...
 Weary

# 29
  • София
  • Мнения: 6 370
Момичета,много съжалявам, че предизвиках такъв спор-но въпроса ми беше елементарен- в България сирене "фета" е меко почти като крема сирене,а тук в Англия аз го намирам доста различно,почти като нашето саламурено сирене-та въпроса ми беше да го избягвам или не.Явно източника на статията е чуждестранен и се касае за  това ,което продават зад граница.Жалко...
 Weary


Дидона, с две думи - ако сиренето е зряло, твърдо и саламурено като нашенското - яж спокойно.

Общи условия

Активация на акаунт