листериоза???

  • 12 624
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 072
Дидона, и аз се бях побъркала на тая тема.
Основен принцип: чети какво пише по етикетите. В нормалните държави, а ние претендираме да живеем в такива, са длъжни да споменат ако продуктът е от непастьоризирано малко, нещо от рода на "au lait cru".
Пази се не само от сирената, защото не само те може да съдържат тая бактерия, а също така от застояли салади, не добре измити салати и други такива. Мисля, че не е често срещано, така че не се влудвай, но имай предвид като ядеш нещо.
Поздрави, Сара

# 31
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 704
Та извинявайте, че ще се намеся в спора, но все пак живея в Германия и ми е ясно за какво точно сирене става дума. Колкото до критиките, от хора, не запознати с някои основни неща - няма да коментирам, то постингите им сами говорят за тях.  newsm78 Мари е направила възможно най-правилния превод, колкото до сирената в чужбина - това, което продават в Лидъл си е типичното българско сирене, което ние познаваме. За съжаление не е със същите качества като нашето, но това е положението. Навсякъде в чужбина правят изследвания за тези заболявания, освен за това и за токсоплазмоза. Така че, ако се съмнявате - може сами да проверите и да помолите лекаря си да провери, за да не се тревожите. Колкото до теб, Вяра - жалко. Не личи да имаш желание да помагаш на другите. Поне не пречи в такъв случай. А и след като "книгата" не ти е харесала - не е нужно да я четеш. Все пак никой не те бие по главата да ползваш информация от сайта на "Зачатие". Въпреки че доста от нещата там се проверяват от лекари.  ooooh!

# 32
  • Мнения: 1 173
За съжаление не е със същите качества като нашето, но това е положението.

Какво имаш предвид? За кои качества говорим....мирис, цвят, вкус? или може би технология на производството.... newsm78

# 33
Здравейте момичета,

Достатъчно е да напишете в Google "Listeriа avoid feta" (англ.)-Листерия/листериоза избягвайте Фета-и ще направите 10400 попадения! Ако напишете "Listeria eviter Feta" (фр.) попаденията са 162 и т.н. на различни езици. Това според мен е добра индикация, че Фета би трябвало да се цитирам "избягва" по време на бременност.
Аз съм бременна и купувам само сирена, вкл. и Фета, на чийто етикет пише черно на бяло, че са произведени от пастьоризирано мляко. Бих посъветвала всички бъдещи майки да не предприемат рискове, а да четат внимателно етикетите! По време на бременност избягвайте консумацията на всякакви млечни продукти от непастьоризирано мляко!
Леко и безпроблемно бременеене!  bouquet

# 34
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 704
За съжаление не е със същите качества като нашето, но това е положението.

Какво имаш предвид? За кои качества говорим....мирис, цвят, вкус? или може би технология на производството.... newsm78

Имам предвид, че няма същия вкус и мирис. Колкото до начина на производство - мисля че е същия като в България. Но няма същия вкус, какъвто има българското бяло саламурено сирене.

# 35
  • Мнения: 1 173
За съжаление не е със същите качества като нашето, но това е положението.

Какво имаш предвид? За кои качества говорим....мирис, цвят, вкус? или може би технология на производството.... newsm78

Имам предвид, че няма същия вкус и мирис. Колкото до начина на производство - мисля че е същия като в България. Но няма същия вкус, какъвто има българското бяло саламурено сирене.

Ami balgarskoto bqlo salamureno sirene, koeto poznaveme e se pravi ot krave mljako (po-rjdko ot ovche), a towa tuk ot ovche.
Ta moje i ot tam da idva nesaotvetstvieto vav vkusovete. Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 96
Всъщност българското бяло саламурено сирене се прави от овче, краве, козе мляко или смес. Аз лично предпочитам овче.

# 37
  • Мнения: 2 195
Това за първи път го чувам  Rolling Eyes
Не помня вече дали съм яла точно Фета,докато бях бременна,но ядях сирене със сигурност...Пък и много знам аз как е на холандски паст/ризирано мляко  Rolling Eyes Crazy

# 38
  • Мнения: 1 178

P.P. tuk stavashe vapros za sireneto Feta, koeto po nikakav nachin ne spada kam kategorijata "meki sirena".


Специално за сиренето фета се порових и се оказа, 4е "фета" е гръцки патент, даже сега се води спор между Франция, Германия сре6ту Гърция, която 4ак сега се е сетила да патентова името. В Европа като се каже Фета се има в предвид бяло саламурено сирене, не6то като нескафе при кафетата без варене. Оба4е гърците съвсем не са съгласни, европейските производители да си кръ6тават белите сирена с името фета. Една от най-големите мандри в Гърция - Костарелу обяснява как произвежда сиренето фета. Млекосъбират от ноември до август, мерят PH-то, контролират масленноста, филтрират, пастьоризират и т.н. Сиренето зрее около 2 месеца, има твърда солена Фета и по-мека, съответно по-безсолна разликата е в процеса на узряване.
Така, 4е 6томмлякото е пастьоризирано, зна4и сиреното фета следва да е извън списъка на "опасните" сирена.
Аз ли4но доста наблягах на фета от Лидл, заради калция.

# 39
Специално за сиренето фета се порових и се оказа, 4е "фета" е гръцки патент, даже сега се води спор между Франция, Германия сре6ту Гърция, която 4ак сега се е сетила да патентова името.


1. Гърция претендира за правата над името Фета от 1994 година.
2. На 25.10.2005г. Гърция спечели тези права...по новините само за това се говореше.
3. За повече инфо: http://www.freehills.com.au/publications/publications_5331.asp
4. Листериозата често се развива не в самото сирене, а в саламурата.

# 40
  • Мнения: 1 178
Специално за сиренето фета се порових и се оказа, 4е "фета" е гръцки патент, даже сега се води спор между Франция, Германия сре6ту Гърция, която 4ак сега се е сетила да патентова името.


1. Гърция претендира за правата над името Фета от 1994 година.
2. На 25.10.2005г. Гърция спечели тези права...по новините само за това се говореше.
3. За повече инфо: http://www.freehills.com.au/publications/publications_5331.asp
4. Листериозата често се развива не в самото сирене, а в саламурата.


Δα така е, мерси за инфото Wink Не исках да публикувам данни, затова постинга ми зву4и доста фриволно за този форум.
Като се има впредвид, 4е Гърция ползва името фета от около 100 години, то 2004г. наистина е малко късно да се патентова.
За спора имах в предвид обжалването, което правителствата на Дания, Франция и Германия са внесли сре6ту ре6ение 1829/02 на Европейския съд, който признава запазените права на Гърция върху името.
Обжалването е отхвърлено и от 2007 само Гърция 6те може да използва името"фета", а производители от други страни 6те трябва да преименуват продуктите си.
Ах, замалко да забравя даа посо4а изто4ника си http://www.agrotypos.gr/news/news_Show.asp?AA=5151

Така все о6те остава въпроса на дидона може ли моми4ето да яде бяло саламурено сирене, приготвено от пастьоризирано мляко, наре4ено Фета, или следва да попитаме автора на статията какво то4но е имал в предвид под името Фета?
Ако, листериозата се развива в саламурата, то следва да се забранят и българските саламурени сирена Thinking

# 41
  • Мнения: 375
Да ви кажа ,ям си "фета" и от Лидъл и от Алди,където пък го намирам и по-вкусно,но го консумирам след топлинна обработка.Никъде на етикетите не видях да пише че е направено от пастьоризирано или непастьоризирано мляко.Така че въпроса наистина е отворен-може ли да се консумира "фета " без топлинна обработка. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт