Новите първолаци 2011/2012 - Набор 2004

  • 34 430
  • 725
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 885
Чоко, а няма ли вариант вторият език да е руски?  newsm78 И при нас е двуезично обучението, но от по-ранен етап: от първи клас съвместно с Гьоте институт по тяхната система - немски език, а от втори клас - успоредно с немския, и английски език.

Добро утро на всички, макар при вас вече да е е обед. Записче. Страхотно оформление.

SZA, едно гуш, че си тъжна. За съжаление не винаги може да предвидим нещата. Ето, оказа се, че никой от класа освен мен и още една мама не харесва учителката. Чувам какви ли не епитети. Но пък Стефи много я харесва. Благодарение на нея толкова много напредна с четенето и писането за разлика от деца родени тук. Важно е детето да я харесва. А има ли подход учителката, няма начин да не намерят общ път.

lulumba, много езици, много нещо. След като имам вече 1 г опит само мога да кажа, че докато децата не научат да четат и пишат правилно на български /роден език/ всякакви родителски амбиции за изучаване на чужд език /че и два/ идват малко в повече. Предполагам всички четете мненията на учителките в съседните теми. Не искам да ви разочаровам, просто имайте едно на ум. Стефан забрави много бързо езика ни и комуникацията ни се усложни....зор ми е. Само на български говорим вкъщи и пак и пак проблем. С нетърпение чакам септември месец да тръгне 1 клас. Занимаваме се вкъщи, четем много приказки, дидактични игри играем....но не е същото.

Ех, униформата улеснява много живота. Много съм доволна. И 40 лв си е смешно сума направо. Аз съм дала толкова с една нула отзад. Wink

Да го похваля моето момче. Има награда за талантлив млад писател. Какво е писал не ми е известно. Тук има една инициатива за направа на книга от всеки клас и учениците пишат и рисуват по една страница и после се събират заедно листите, които разказват измислена от тях история.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Браво на писателя! smile3501

А иначе ,всеки с вижданията и разбиранията си!За мен "на гол тумбак,чифте пищови" е закупуването на нови чинове да речем,а не униформите. Mr. Green

# 47
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 930
Аз също съм против униформите. Не по принцип, а конкретно тук, в БГ. Като знам от какви платове ги шият и как отново се пълни гушата на избраната фирма...  Twisted Evil Слава Богу, при нас няма да има. Иначе униформите са хубаво нещо, но като започнат да ги правят качествени и красиви, тогава ще съм и аз ЗА. Naughty
Учебници не са ни казали, че ще купуваме. Дори и тези по немски, ще ни ги дадат от Гьоте безплатно. От училището казаха, че ще опитат да осигурят и безплатен втори комплект за децата, за да си стоят в училището и да не ги разнасят насам-натам.
Учителите са няколко: класна, преподавател по немски, от втори клас преподавател и по английски, учител по физическо, учител по рисуване. Само не разбрах дали и по музика ще е отделен учител. Thinking
немирница, браво на малкия писател. Нищо чудно един ден да стане голям писател. Peace
Що се отнася до езиците, може би зависи и от детето. Аз познавам доста деца, които се справят успешно с езиците, както и такива, на които хич не им вървят. Относително е. Ще го видим в хода на времето. Grinning

# 48
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Е,да,не са дрешките от най-висококачествена вълна и памук,но смятам ,че щом не му дразнят,не получава обриви и се чувства удобно в тях няма проблем, а ине стават на бабунки или да се степват при пране в пералнята Wink.А и в нашето у-ще имаше няколко проекта за униформи и родители избираха на кой точно да се спрат,добре са се справили. Peace

# 49
  • Мнения: 2 885
Униформата е улеснение. По-добре да се плаща за база вместо за униформи. Пределно ясно е, че има по-важни неща от облеклото на децата. Но с рекет в ДГ за база, сега и в училището....се питаш как така е нямало хубаво бюро за учителката досега и какво са правили родителите на миналогодишните първокласници?!

Не могат да се сравняват нещата, т.к. сега синчето е в друга среда и е нормално изведнъж да му е по-лесно да се изразява на английски. Но ако си бе в София и да ми почне да пише по-добре на английски и немски, пък с бг да изоставя /те и часовете по БЕЛ чета, че са по-малко/ би ми направило впечатление. Нали?  Hug


Gerber 1 : В 1 клас чуждоезиково обучение задължително няма. Но има първи класове, които имат такива часове, точно заради желанието на родителите. То е като ЗИП или СИП. Конкуренцията между училищата доведе до това безумие- наречено чуждоезиково обучение в началното училище, защото искахме да изглеждаме много "елитни".  Лично аз смятам, че ние учителите сме виновни много за това, че то навлезе  в задължителната програма.

Черна станция: Според мен "ключът от бараката" се крие в опитите да се удовлетвори родителската амбиция. Много примамливо е да се обяви, че училището е с "ранно чуждоезиково обучение". И родителите налитат като мухи на мед да записват децата. А то какво става? От първи та до трети/четвърти клас децата буксуват почти на място и научават толкова, колкото после за една година. Та ако вместо английски, между 1 и 4 клас се учи само български, ама в двойни дози, според мен ще се създаде здрава база, която после ще е полезна и за чуждите езици.

Andariel: Това с чуждезиковото от първи клас е глупост безподобна. Ама, пусто, напъни по разни документи за интеграция! И накрая вместо да изпишат вежди, изваждат очи. В училище  нищо, ама нищичко не се научава по чуждия език заради текучеството на учители, реално ниската квалификация на учителите, смотаните системи... Не ми се изброява, знаете си го. Принудихме се да запишем децата на езиков курс, та решихме проблема.

Перископ: И защото напоследък чувам упреци към децата, че пишели по-правилно на английски, отколкото на български - значи, тези, които съставят учебници, пишат методики и т.н. трябва да се замислят как едни и същи деца усвояват по-сложния и чужд правопис, а не успяват да постигнат същото с родния си език. Явно проблемът не е в децата, нали?!

# 50
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 930
немирница, не знам в другите училища как е, но при нас имаше специална родителска среща, на която ни обясниха какво точно представлява системата на Гьоте институт. Реално в първи клас децата изобщо не се учат да пишат, а всичко е под формата на игра. На сайта на Гьоте може да се види за какво точно става дума. Честно казано никой от родителите в нашето училище не е избирал училището точно заради това, защото тази договореност с Гьоте дойде впоследствие. Всъщност след прословутото 73-о на Фандъкова, нашето е второто училище, което ще работи по тази система.

# 51
  • Мнения: 3 379
Нем, за съжаление подходът при тази учителка имам усещането че липсва изцяло, а за още по-голямо съжаление и децата, били при нея са изостанали доста с материала... Та ще видим. Браво на момчето ти за наградата, само така! И да не стане писател, важна е мотивацията от наградите... Simple Smile

За униформите - аз съм против, от гледна точка на това, че обикновено тук са от ужасни материали и ненужно скъпи за изработката. Ако са качествени - с две ръце за, но това е рядкост. В нашето училище няма засега, но нищо чудно да вкарат. В интерес на истината, вкарването на униформите можело да стане само ако повече от половината родители са съгласни.

За езиците според мен много зависи как точно се учи, както и Lulumba е писала. Гого ходи на английски вече втора година, като тази година учеха и букви малко, а той започна и да спелува и чете по малко. На български обаче отдавна знае тези неща - букви, звуци, вече и чете по малко... В първи клас сега ще учат немски точно по Гьоте (той е в това "прословуто" училище на Фандъкова, за добро или зло вамилащо се до блока ни), като доколкото знам в първи и втори клас не взимат правопис и четене... Което предполага, че за тези две години ще се наблегне на българския. Чувам обаче същите неща за текучество на учителите по език, лошо ниво, та ще видим... Аз не държа изобщо на немския, още повече смятам, че в началните класове езикът е повече за свикване и гъвкавост, отколкото за научаване.

Lulumba, вие в 20-то ли сте?

При нас БЕЛ в първи клас е 8 часа седмично - 7+1, математика - 4, немски - 4, роден край - 1, домашен бит и техника - 1, музика - 2, рисуване - 2, физическо - 2. Плюс някакъв специален предмет - туризъм, който бил 1р5 часа, но не се водел всяка седмица (това май са екскурзиите). А, и час на класния. Освен по немски, не чух за друг учител по различните предмети, но то и не съм питала де. Толкова бях нещастна, че сме при тази класна, че нищо почти не питах на РС...

# 52
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 930
SZA, в 93- о сме. Peace При нас със сигурност по немски ще е само една учителката, тоест няма да има текучество. Представиха ни я, запознахме се с нея.
Аз за Теди за българския не се притеснявам, тъй като тя чете и пише отдавна. Даже вчера я накарали в сборната група да чете приказки на малките.  Grinning А английски учи от една година във Фарос, но и там системата е без писане и четене - пак под формата на игра.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 456
Благодаря за новта темичка!
Продължавам да ви държа под око.... Joy

# 54
  • Варна
  • Мнения: 11 340
При нас по всички предмети, с изключение на физическото, ще преподава класната. Обучението по език, както писах, почва от 2-ри клас и ще е с различен учител. Peace

Униформите са скъпи, като за облекла, продавани на едро, иначе цените са като повечето (по принцип високи) цени на детски дрешки в родните магазини (аз затова пазарувам само онлайн, от чужбина) - поне тениските са 100% памук, а жилетките и пуловерите - 60% памук и 40% акрил. Peace

# 55
  • Мнения: 232
Здравейте, Grinning аз не съм влизала в темичката одавна и сега не мога да ви изчета. При нас няма нищо ново, надявам се в Септември госпожите да ни просветлят. Дори незнам дали ще сме при госпожата която искахме.Записвам се да ви следя и в тази темичка. Hug  bouquet

# 56
  • Мнения: 5 790
Чоки, не се ядосвай. Всяко зло е за добро. Може другата учителка да се окаже по-добра, отколкото си мислите и Симона да я хареса повече.
Ние оставихме 100 лв в училището, които ще са единствените за цялата година. В тях влизат всички учебни помагала, ремонти и каквото още се сетя, включително и учебниците по английски.
Английски ще учат от 1-ви клас, но първоначално ще е само говоримо, докато не се научат да пишат.

# 57
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 А пък на моето не му се ходи на училище.  Confused Каза, че искала още в детската градина.  newsm78

# 58
  • София
  • Мнения: 4 578
А пък на моето не му се ходи на училище.  Confused Каза, че искала още в детската градина.  newsm78

хахах, сладурка, ми те всички са така, ама малко по-късно, когато усетят разликата с градината, вие просто сте изпреварили момента  Mr. Green

Девойки, никакво съфинансиране няма за униформите във 2ро. Когато са спечелили проекта, са ги субсидирали от общината - т.е. безплатни са били за 1-4 клас. САМО че, фирмата не успяла да ги ушие навреме и остават за тази година, за същите деца, които вече ще бъдат 2-5 клас. Много ми е чудно дали ще им станат  newsm78, все пак е минала година.
Не съм против да дам 40- 150 лв за униформа, която ще се НОСИ, при нас това време е ограничено до 3-5 пъти в годината . И цената от 40 лв е за блузка с дълъг ръкав и елече. На мен лично не ми харесаха, нито като цвят, нито като материя и изработка. Хубавата новина е, че ще ги носим рядко.
И последно, ще бъдем при желаната госпожа  Grinning

# 59
  • Мнения: 2 232
Спокойна - при коя госпожа сте? И нали на есен  чак щяло да се разбере, кой в кой клас е?

Общи условия

Активация на акаунт