ДЕЦАТА НИ ЯДАТ НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ

  • 41 936
  • 642
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 294
Вие бихте ли се съгласили детето ви да яде обяд, приготвен от незнайно кой родител, при незнайно какви условия. Ако децата после се изпонатръшкат от нещо - кой ще поеме отговорността? Като това за отговорността е най-малкият проблем. Контрол при подобни практики е изключително трудно да се осъществи. Абсолютно неприложимо е за мен.

Също така, съгласни ли сте да плащате такса, която е 2-3 пъти по-висока от тази, която се заплаща в момента? И според вас всеки ли ще може да си го позволи? Или на децата, чиито  родителите имат възможност, ще се сервира супа от свободно пиле, а другите ще папкат каквото има. Не се заяждам, просто се чудя какъв вариант може да се измисли, за да бъде наистина приложим.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 9 720
Относно таксата - според изчисленията, които бяха представени тя ще се увеличи с около 6 до 20 стотинки!! на ден. Смешно е дори да се коментира дали бихме плащали подобно незначително увеличение, при положение, че децата ще ядат много по-качествена храна.
Причината за малкото увеличение е, че се предвижда доставките да идват директно от производителя, а не както досега да минават през посредници.

# 32
  • Мнения: 24 467
Вие бихте ли се съгласили детето ви да яде обяд, приготвен от незнайно кой родител, при незнайно какви условия. Ако децата после се изпонатръшкат от нещо - кой ще поеме отговорността? Като това за отговорността е най-малкият проблем. Контрол при подобни практики е изключително трудно да се осъществи. Абсолютно неприложимо е за мен.

Също така, съгласни ли сте да плащате такса, която е 2-3 пъти по-висока от тази, която се заплаща в момента? И според вас всеки ли ще може да си го позволи? Или на децата, чиито  родителите имат възможност, ще се сервира супа от свободно пиле, а другите ще папкат каквото има. Не се заяждам, просто се чудя какъв вариант може да се измисли, за да бъде наистина приложим.

Лично аз, на първия въпрос- никога не бих приела.
Правя си сама закуските, респективно сандвичите за училище.

Бих приела по- висока такса, за сметка на по- качествени обяд и следобедна закуска. Знам, че това, обаче, не всеки би могъл да си позволи, ако повишението е с повече от 20.00 лв. месечно. За до тази сума и ако е налице наистина повишаване на качеството, не мисля, че нормален родител би се кахърил.
Изходът е много затегнат контрол в градините и затваряне на училищните лавки, които очевидно не могат да се контролират у нас.

# 33
  • София
  • Мнения: 12 114
Изходът е много затегнат контрол в градините и затваряне на училищните лавки, които очевидно не могат да се контролират у нас.
А как ще затворят заведенията около училищата? Децата най- често от там си купуват боклуци, доколкото знам.

# 34
  • Мнения: 24 467
Изходът е много затегнат контрол в градините и затваряне на училищните лавки, които очевидно не могат да се контролират у нас.
А как ще затворят заведенията около училищата? Децата най- често от там си купуват боклуци, доколкото знам.

Нашите си купуват от лавката, в доста голям радиус от нашето училище магазинчета няма. В някои училища малките /до ІV клас/ не излизат извън двора на училището, не се разрешава. Не е проблем да се проконтролира този момент. Стига да има желание, щом на едни места може- значи е принципно възможно.


Миналата година сме снимали енергийни напитки и всякакви боклуци именно на лавката. Подадох жалба веднага- успяха да изтеглят /някой от РИКОЗ ги бе предупредил услужливо/ само напитките преди проверката, получиха предписания за вафлените и чипсовите боклуци.

# 35
  • Мнения: 12 665
Изходът е много затегнат контрол в градините и затваряне на училищните лавки, които очевидно не могат да се контролират у нас.
А как ще затворят заведенията около училищата? Децата най- често от там си купуват боклуци, доколкото знам.

И бира.

# 36
  • София
  • Мнения: 12 114
Изходът е много затегнат контрол в градините и затваряне на училищните лавки, които очевидно не могат да се контролират у нас.
А как ще затворят заведенията около училищата? Децата най- често от там си купуват боклуци, доколкото знам.

Нашите си купуват от лавката, в доста голям радиус от нашето училище магазинчета няма. В някои училища малките /до ІV клас/ не излизат извън двора на училището, не се разрешава. Не е проблем да се проконтролира този момент. Стига да има желание, щом на едни места може- значи е принципно възможно.
Аз съм За и ще подкрепя както мога. Питах за заведенията, защото това съм чувала от познати с по- големи деца. Гледам и училищата около нас- пред оградата учениците пушат, учителите ги подминават, не знам...

Изходът е много затегнат контрол в градините и затваряне на училищните лавки, които очевидно не могат да се контролират у нас.
А как ще затворят заведенията около училищата? Децата най- често от там си купуват боклуци, доколкото знам.

И бира.
бирата е фундаментална. След толкова години, в които рекламния ТВ пазар бе зает основно от реклами на бира сега е адски нужно да носиш бирата в ръка. Не знам дали се налага да я пиеш, но виждам, че който е гъзар задължително носи бутилка бира. Често от 2л.

# 37
  • Мнения: 24 467
Както почнахме- проблемът е в контрола, не в липсата на правила.
Аз от липсата на контрол рева.
Преди две седмици отидохме в един училищен двор вечерта, малкият ми син да покара колело. Изведнъж трима полицаи се завтекоха от двете страни на училището и загащиха едни младежи, които точно пиеха бира- явно по сигнал. Взеха данните им, писаха нещо /може и акт/ и ги изгониха.
Много се впечатлихме, понеже виждахме такова чудо за първи път на яве.
Ей това да стане практика си мечтая аз. И населението да се събуди и да сигнализира, и да има кой да се заеме със сигнала качествено. И за бира, и за цигари, и за разхождане на кучета, и за каране на мотори из училищните дворове.

# 38
  • Мнения: 241
Всичко опира до парите, а не до наредбите и контрола. Има ли изгода — ще се намери начин (и в двете посоки).

# 39
  • Мнения: 24 467
 Peace
За едно и също нещо говорим.
Корупционните практики са основния проблем на контролните органи, не само у нас.

# 40
  • Мнения: 294
Аз се чудя какво значение има откъде е взето пилето - производител/търговска мрежа, като така или става въпрос за едно и също хормонно пиле. И с какво нещата, купени от производителя, ще повиши качеството на храната в детските градини? Видя се, че дори стандарт "Стара планина" е стандарт само на книга. Същото е и с млякото, кашкавала. Те самите производители правят некачествени неща. Какво значение има, че ги купуваме от тях?

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 9 720
Защо да е само на книга? Аз съм много доволна от въвеждането на Стара Планина.
И не ми е едно и също детето да яде сирене по БДС или мазно палмово сирене.
Ще се вземе от производителите, които произвеждат качествено.

# 42
  • София
  • Мнения: 5 190
   Ако на много хора не им харесва системата (която и да е система) и само пишат по форумите, нищо няма да се промени.
   Ако на много хора не им харесва системата и всички тези хора си мръднат пръста в реалността (писане на молби, сигнали, искания, петиции, срещи..., променят нещо в учебното заведение на децата си или в което работят..., контролират качеството на уж стандартните продукти....), системата ще се промени.

   Ако мнозинството от първата група се прелее във втората малцинствена групичка, тогава и Наредба 37 ще фучи на пълна газ, и стандартите ще функционират, и цените на храната в учебните заведения няма да мръднат, докато се повишава качеството... Просто не знам какво искаме ?!

# 43
  • Мнения: X
И с какво нещата, купени от производителя, ще повиши качеството на храната в детските градини?

Ще се повиши, защото за същите пари могат да се купят по-качествени продукти като се спести немалката сума, давана на посредника (търговеца). Но честно казано, не знам как на практика ще се контролира качеството на доставките и как ще се избегнат злоупотребите.

На мен лично ми се изправя косата от идеята родителите да готвят по една седмица в годината - така може да излезе по-евтино, но в случая ми се струва, че говорим за качество. Откъде мога да съм сигурна как са готвили майките на Мимето и Петърчо и какви продукти са вложили в храната?!?!? Това за мен е най-неприемливият вариант.

По отношение на качеството на храните не бива да забравяме ролята и на семейната среда и изобщо навиците, които създаваме на децата. Много често се оказва, че децата се мръщят на плодовете, които им се предлагат за междинни закуски в градината и предпочитат баници и кексове, защото с това са свикнали. Огромна част от децата се хранят нездравословно в семейството си и е наивно да очакваме, че навиците им ще се променят като тръгнат на градина/училище. Да не говорим, че повечето училища са близо до търговски обекти и колкото и да е подбран асортиментът, който предлага лавката, децата могат да отскочат за бира и цигари до магазинчето отсреща.

Аз лично подкрепям петицията, но мисля, че трябва много да се направи и в посока ограмотяване на родителите, за да има смисъл. Най-добре би било ако се възприемат и тук кутиите със сандвичи за закуска в голямото междучасие, така децата няма да имат нужда от джобни и се решават поне два проблема наведнъж.

# 44
  • Мнения: 0
Защо да е само на книга? Аз съм много доволна от въвеждането на Стара Планина.
И не ми е едно и също детето да яде сирене по БДС или мазно палмово сирене.
Ще се вземе от производителите, които произвеждат качествено.

Напълно съгласен  Crossing Arms Храната по Стара Планина е наистина по-добра ... наистина не мога да разбера хората, които я подминават по щандовете ... даже имам познати, които ей така си я критикуват без дори да са я опитвали ... за какво говорим въобще!?  Close

Общи условия

Активация на акаунт