За играчките на площадката

  • 15 663
  • 376
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 335
Изпитвам известно объркване по отношение на "правото на ползване" на чуждите играчки на площадката и ще ви помоля в лицето на собственици на играчки, към които има претенции други деца, или в лицето на родители, които имат претенции към чужди играчки да споделите как реагирате и в двата случая.


Първа глава
----------------

- При нас правилата са такива: до съвсем скоро съм позволявала синът ми да играе само с разпръснати в пясъка играчки, ако собственикът им няма нищо против или не е на близо. В случай че се върне и си поиска играчката трябва задължително да я върнем или да предложим размяна с наша.
- Ако детето ми иска чужда играчка (пак от дребните, разпиляни по площадката/пясъка), с която си играе собственикът ѝ, трябва първо да предложи размяна и да подаде играчка, а после да вземе. Ако собственикът не желае размяна или обща игра - има право, играчката си е негова - намираме си нова игра или си играем с нашите играчки.
- Категорично не се взимат играчки от ръцете на дете, чака се детето да свърши или се предлага размяна или се предлага обща игра.
- Ако чуждо дете играе с наши играчки и моето дете си ги поиска, по принципа на гореказаното му съдействам да си ги получи (но се чувствам неудобно да искам директно Embarassed ), предлагайки обща игра на другото дете или предлагайки му друга играчка. Преди всичко обаче предлагам на моето си дете ако не му е толкова важно да остави на другото да си поиграе, а ние да вземем друга играчка.
- Ако обаче детето ми си иска играчката, просто защото е у някой друг му обяснявам, че е редно да я остави да си поиграят с нея, така както той си играе с чуждите играчки.
- Изпитвам угризение за това, че: ако друго дете си играе с някаква пръчка или шишарка и синът ми я грабне, а другото дете си я поиска винаги казвам, че той пръв я е намерил и трябва ние да го изчакаме да се наиграе, а когато моето дете си играе с подобни играчки и някой му ги вземе не ходя да си "търся правата", а предлагам на моето да си намерим нова пръчка. Това ми се струва нечестно, но ми се струва дребнаво и тъпо да тръгна да "си търся правата" за една пръчка... макар че въпросът е принципен Simple Smile
- Чужди играчки се оставят винаги оттам, откъдето сме ги взели.
- В чужди колички е абсолютно забранено да се бърка и да се вадят играчки от тях. Щом не са на площадката, значи са прибрани и хората не искат да се играе с тях.

Правилата ми изглеждат логични, но пък са толкова много, че аз самата се изгубвам в тях, какво остава за детето и то напоследък сякаш започва да се съпротивлява в объркването си и да се тръшне за нещо, за което не е в правото си, но вярва, че е ощетено.

Смятате ли, че допускам грешка някъде? Каква? Къде да се коригирам?
Или просто с много търпение и неотменно следване на посоката да му помогна да запомни и спазва всичко, и да научи "кодекса на чуждата собственост по площадките" ?


Втора глава
----------------

С дребните играчки иди-дойди. С по-големите обаче имам сериозно объркване как да се процедира.
До скоро не му позволявах да се качва на никаква чужда играчка, било то количка за бутане, скутер, колело, т.н. На площадката, на която ходехме до съвсем скоро, всеки ден се сменят чисто нови, непознати деца (и непознати родители), което ме затруднява още повече, защото заемането на играчка от познат/приятел е едно, а от непознат е по-неприемливо и затова реших, че ще е по-лесно просто да приеме правилото, че на никакви чужди играчки не се качваме и толкова.

Сега обаче сменихме градинката и там неписаните правила са чисто нови. Всеки кара играчките на всеки, не виждам някой да се сърди, ходят едни и същи хора, всички се познават. Стори ми се неестествено да го държа на страна от всички играчки, при положение, че той сам вижда, че всеки ги ползва и започва да напира към тях с идеята "защо за всички други да е позволено, а за мен - не". И с право струва ми се...
Ние обаче не познаваме всички още, а също идват и непознати хора.

Според моите разбирания за да се покатери детето ми на чужда играчка трябва задължително да се пита собственика "може ли". Обаче често няма никакъв собственик на близо. Тогава трябва ли обезателно да се оттеглим от играчката или е приемливо детето да се покатери, но без да я кара примерно? (Струва ми се, че ако ние имахме такива играчки нямаше да ми е приятно някой без позволение да ги подкара и ние да се чудим къде е и как да си я вземем, но не бих имала нищо против да ги разглежда, да седи на тях и т.н.)

Не притежаваме подобни играчки и няма как да предложим размяна, уви. Въпреки това обаче, ако имахме, и при нас дойдеше дете също без да предложи нещо бих окуражила сина ми да позволи детето да си поиграе с нея, така както ние сме си играли с чужди играчки и за да се научи да споделя.

Как да предам някакви правила такива, че да са винаги валидни и детето да не се обърква (и да не ощетяваме никого), ако самите родители на собствениците на играчките имат различни виждания? Някои сами предлагат играчката, други пък гледат кисело и се нядяват сам да се откажеш, трети директно си викат детето и го канят да си вземе моторчето (примерно), макар то изобщо да не се сеща за него?
Един път е позволено и приемливо да се покатериш на чужда играчка, а друг път - не.
Задължителния момент във всеки случай е, че ако собственикът дойде и си поиска играчката трябва моментално да я върнем.

Вие как ги виждате нещата с чуждите по-големи играчки?
Необходим ми е "кодекс" и за тях, който да следвам неотлъчно, да ми дава упора и сигурност, и да знам че предавам правилните модели на поведение на детето си Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 4 555
Чувствам се малко досадна, но да си кажа  Embarassed

Всички правила от първата част, които си описала, ги спазвах по същия начин. Но и аз усещах, че не е справедливо и в един момент, когато едно нахакано момченце грабна от ръцете на дъщеря ми нещо, а тя се разрева, й казах просто "Иди да си го вземеш!". Никога няма да забравя как ме изгледа, още виждам това изражение на почуда и смайване, сякаш от мен е очаквала винаги да съдействам на другите да си получават своите играчки от нея и да я карам да споделя нейните си с тях, но никога не съм я насърчавала да си взема нещо, ако трябва и не много любезно. Та първо ме погледна смаяно и след няколко секунди се ухили дяволито, след което отиде и си грабна каквото беше. Момчето се опита да го вземе отново, аз й казах "Не го пускай" и тя вече беше в еуфория. Толкова се радваше, че и на нея й се позволява да си пази територията, че повече не помня нещо да са й вземали.

По втората точка, винаги съм била на площадка с едни и същи хора и дори да не сме си първи приятели, всеки дава всичко, което носи на всички останали. За 4 години само един стиснат дядо съм виждала, чак още го помня, защото беше много комичен и се криеше в различни части на площадката, за да опази от набезите на дечурлигата безценната кола с педали.
Даже и не е много разпространено питането "може ли". То не е и практично, защото не винаги знаеш на кой от 50-те души принадлежи нещо и не може да ходиш да го издирваш.
Случвало се е някой да си забрави играчка и да си тръгне, друг да му я прибере и да я занесе на другия ден. Или пък някое дете да се запъне, че не иска да върне нещо и майката на собственика му дава да си тръгне с играчката и да я върнат на другия ден.
Оценявам, че компанията от културни и разбрани хора е нещо безценно.

# 2
  • Мнения: 4 555
Да добавя още малко.
Аз съм против мен да ме питат може ли. Когато дъщеря ми беше в стиснатата фаза и тъкмо се е заиграла с нещо, някой да дойде да я пита дали може да й вземе тротинетката, директно я разреваваше и я пращаше да си брани собствеността, от което аз адски се вбесявах. Вместо да я вземат, да я покарат и да  оставят от където са я взели след 10 минути, без никой да забележи и без да има драми и сълзи.
Ако някой не си дава нещо, то обикновено си личи, той си го пази, наглежда или директно си го държи.

Не е лесно да наложиш универсални правила и според мен този период с осъзнаването на собственостите продължава много дълго (повече, отколкото е моето търпение). Не очаквай един път като кажеш, да разбере. Бая месеци минават в повтаряне на едно и също.

# 3
  • Мнения: 4 292
Аз има няколко простички начина, по които действам на площадката.
Играчките на децата ми са си техни, ако искат да ги споделят с някой, чудесно. Винаги ги насърчавам да го правят. Но не насърчавам да дават, ако в момента играят с тях, само защото така било редно, разбираш ли. И не държа да дават други в замяна, намирам това за глупаво.
Ако не играят с играчките си, а се занимават с нещо различно, няма проблем другите деца да ползват нашите неща. Не очкавам дори да ме питат.
Ако моите деца искат чужда играчка, аз държа винаги да се попита собственикът й за разрешение. Нищо, че не очаквам същото отношение. Ако е сред общите, разпилени из пясъчника да речем, обикновено се оглеждам дали някой няма да има нещо против да я ползваме за малко, но не задълбавам чак толкова.
На големите играчки не позволявам да се качват, без да питаме може или не може. Досега никой не ни е отказвал, тъй че не ми се струва толкова трудна задача.  Laughing Но тук парковете са малки, обикновено намираме собствениците им.
И изобщо, за да се избегнат каквито и да е недоразумения от всякакво естество на детските площадки, питаме, питаме и пак питаме. Иначе не държа на същото отношение, в смисъл, не се дразня.

# 4
  • София
  • Мнения: 17 592
Според ситуацията. Общо взето не ми е приятно да взема чужди играчки. Никога не съм достатъчно уверена, че няма да се счупи, че не е нечие любимо притежание.

# 5
  • Мнения: 22 432
Честно казано аз никога не съм висяла над главата на дъщеря ми когато си е играела, за да е нужно да налагам някакви правила.
Като бебе и по-малка изобщо нямам спомен как точно е играла, но това с даване, взимане, предлагане хич не си го спомням.
Сега когато влиза в пясъчника е с кофа, лопата и т.н. принадлежности и формички.
Обикновено повечето деца така отиват, но има и такива, които са без "необходимите" инструменти. )
Децата никога не играят с всичките си играчки, физически е невъзможно. )
Така че винаги има достатъчно за всички деца.
Когато реши, че няма да си даде нещо, си го пази...доколко успява, друг въпрос. )
Взимали са и лопатки, кофички и т.н. неща от ръцете. Казвам и да отиде и да си ги прибере.
Опитва се, ако не успее и не си го вземе, се заиграва с нещо друго.
В някакъв момент ако детето пусне въпросната играчка отива и си я прибира.

Лично аз не съм смятала за необходимо да налагам правила - това не се пипа, моето се споделя и др. от сорта.
Може би защото дъщеря ми рядко се е насочвала към чужда играчка, или дори и да е вземела нещо, то е било оставено за "общо" ползване.
При поява на собственика нещото се е връщало.

На всякакви превозни средства не се е качвала. Най-много да отиде и да разгледа въпросното.

# 6
  • Мнения: 857
Щом сме на площадката всичко, което сме извадили става за игра. Предпочитам да не взема чужди играчки, но пък те са винаги по-хубави. На по-големи играчки се качва всеки, който иска, ако има възможност /рядко се случва той да дава на всеки/. Обикновено гледам да имаме играчки за "размяна", ако вземе нечия играчка. Не давам да взема от ръцете на другите деца.
Лично на мен ми се струва, че малко повече му "вися на главата". ТОй очаква да взема решение за всяка ситуация и май не може много да се "отбрани"  Thinking.

# 7
  • Мнения: 27 524
Ето една голяма тема, където сравнително скоро обсъждахме това  Hug

Общи ли са играчките на детската площадка?

# 8
  • София
  • Мнения: 30 142
и ние сме във фазата на обща игра на площадките. Правилата, на които се опитвам да науча сина ми са като твоите от глава първа, НО след няколко седмици разбрах, че това не е най-правилния начин, тъй като постоянно си отстъпва играчките, а поиска ли на друго дете, то започва да пищи, да дърпа, а майка му се прави, че не вижда. В аналогична ситуация, аз казвах на сина ми "дай да ти я види и ще ти я върне". В последствие минах на "иди и си я вземи, след като искаш да играеш с нея".
В последно време процедирам и според родителите след случая, в който едно дете цяла седмица игра в пясъчника с играчките на другите деца, тъй като майка му забравяла да му вземе. След седмица същото дете пристигна с чисто нов комплект играчки за пясък. Майката го разопакова от мрежичката, настани детето в един ъгъл на пясъчника и каза: "седни да си играеш тук с твоите играчки, за да не ти ги пипат другите деца"  Stop ЕЕЕ, извинявам се   Naughty Тогава усетих, че може би пък аз не възпитавам моето дете правилно  Embarassed
Има и много свестни родители. Научила съм се да ги разпознавам и да действам според ситуацията. Явно така трябва, тъй като в другите ситуации излиза, че моето дете отстъпва и дава, а на него не му дават  Rolling Eyes

# 9
  • София
  • Мнения: 1 335
Чувствам се малко досадна, но да си кажа  Embarassed

Не само че никак не си досадна, но си много добре дошла и се радвам, че се включваш Hug

2 неща искам да коментирам:

...в един момент, когато едно нахакано момченце грабна от ръцете на дъщеря ми нещо, а тя се разрева, й казах просто "Иди да си го вземеш!"....
... Момчето се опита да го вземе отново, аз й казах "Не го пускай" и тя вече беше в еуфория. Толкова се радваше, че и на нея й се позволява да си пази територията, че повече не помня нещо да са й вземали.

Съгласна съм с подхода да си отстояваш правата и да си върнеш взетото, но за мен би било супер непривично и респективно би ми било много трудно да го пратя да вземе нещо от ръцете Rolling Eyes Сигурно бих го карала да каже "върни ми нещото, то е мое, аз играех с него, вземи си друго и т.н." вместо да грабне безмълвно (макар, че той е твърде малък за да изпълни такива неща и пак шах Rolling Eyes ) Както се чудя защо при нас идват деца и просто издърпват нещо от ръцете, вместо с дума да кажат, че си го искат и да изчакат 0,5сек., докато сина ми сам го подаде... Достатъчно големи деца имам предвид...
Предполагам че вероятно не всички деца ще подадат доброволно сами и затова реакциите са по-драстични...
Освен това - какво ще стане, ако по-голямо дете или по-нахакано е взело играчката на сина ми и откаже да я пусне. Ако я дръпне обратно и я крие зад себе си или направо блъсне или удари детето ми?

Аз съм против мен да ме питат може ли. Когато дъщеря ми беше в стиснатата фаза и тъкмо се е заиграла с нещо, някой да дойде да я пита дали може да й вземе тротинетката, директно я разреваваше и я пращаше да си брани собствеността, от което аз адски се вбесявах. Вместо да я вземат, да я покарат и да  оставят от където са я взели след 10 минути, без никой да забележи и без да има драми и сълзи.

Разбирам обяснението, има резон, но как да възпитам, че за да ползваш нещо чуждо, трябва да си получил съгласието на собственика и че не можеш просто да взимаш каквото ти харесва? Неучтиво и някак нередно ми се струва Rolling Eyes

* * *

Ако моите деца искат чужда играчка, аз държа винаги да се попита собственикът й за разрешение. На големите играчки не позволявам да се качват, без да питаме може или не може. Досега никой не ни е отказвал, тъй че не ми се струва толкова трудна задача.  Laughing

Виж как това влиза в конфликт с казаното от Елора (което съм цитирала преди малко), сега къде е истината Laughing

***

Лично на мен ми се струва, че малко повече му "вися на главата". ТОй очаква да взема решение за всяка ситуация и май не може много да се "отбрани"  Thinking.

И аз имам такова чувство малко. Но не мога да престана да съм до него, защото още е много далеч от това да е усвоил правилата за общуване и ако го оставя "сам да се оправя" единственото което ще научи е, че със сила и нахалство се постигат цели, а другите стоят в ъгъла, което е много далече от разбиранията ми. Мисля, че ще съм неотлъчно до него, докато не започна да виждам, че усвоява "правилата" и не започне да ги прилага по-малко. Тогава ще се отдръпвам постепено и ще се намесвам само при нужда.
На този етап обаче трябва да му дам повече възможност да си пази сам територията, вместо аз да му я пазя... Веднъж да стигна до яснота за количеството любезности vs. физическо дейстивие и веднага го въвеждам Simple Smile

***

Блонди, мерси, ще прочета темата Hug

***

В последно време процедирам и според родителите...
...Има и много свестни родители. Научила съм се да ги разпознавам и да действам според ситуацията.

За един възрастен е лесно да разпознае родителите и да действа според ситуацията, но за едно дете е невъзможно. Особено за съвсем малко... За него ако няма общовалидни правила, които да се прилагат без промана започва да се съпротивлява и да буйства, защото мисли че му нарушаваме правата, които лично ние сме му обяснили, че има...

За мен това със собственостите по площадките е едно от най-трудните неща въобще, именно заради различните родители и вижданията им, и че не мога да разчитам на партньорство и помощ при преодоляването на конфликт, защото обикновено родителите са на пейката и не могат да се включат навреме, когато нещо се случи... И не на последно място, защото по нашите площадки има твърде много непознати, еднократно идващи деца и родители, с които, както казах отношенията са по-различни...

Последна редакция: сб, 09 юли 2011, 11:13 от Stelfy

# 10
  • Мнения: 5 577
Аз се събирам с майките от съседните блокове, за да няма истерии. Познаваме се добре.
Карам се на децата им като на своите, и общо взето има ред.

Моята дъщеря е най-малка и прибира всичко, а всички отстъпват, което не е много правилно, но както казах с майките се познаваме и няма проблем.

# 11
  • Кърджали
  • Мнения: 10 267
Принципно се опитвам да и обясня, че за да вземе чужда играчка, трябва и да се съгласи да размени своята. Не винаги се получава, ама с търпение ще се научи...
За чуждите играчки...Принципно наблюдавам дали детето няма да му е неприятно, ако дребната вземе играчката му. Ако е така, просто карам Кати да си я върне, с обяснението, че е на детенцето. За по - големите играчки - колела, камиончета, принципно гледам да не и позволявам, че после не може да  я свали човек от тях. Но тъй като почти винаги това е придружено с рев от нейна страна, повечето родители и позволяват да си играе с играчките на тяхното дете. Като пак наблюдавам, ако на детето не му е приятно и почва да се сърди - свалям Кати като първо все пак предлагам временна размяна.
За нейните играчки - предлагам и да ги дава за малко на децата, но не я задължавам по никакъв начин. Не иска ли, да си ги държи, но в такъв случай и тя няма правото да посяга на чуждото... Ако някое дете дойде и се опита да и вземе играчката от ръцете, а родителя си прави пас, се е случвало и аз да направя забележка....Говорим за идване и опит за грабене от ръцете и без да попита " Може ли" и основно от по - големи деца.За тези на нейната възраст или по - мънички се опитвам да вкарам временно примирие по някакъв начин...
Не знам, забелязвам, че напоследък драмите за играчки навън намаляват...Надявам се по някое време да са сведени до минимум.
Но я водя основно на една площадка пред блока, колкото и да е, там са почти винаги едни и същи деца. На непознати места със съвсем непознати деца се е случвало и да съм по - строга...А като си играе с братовчедчето си настъпва пълна анархия - както и каквото поделят, повече свобода им се дава и на двамата, да се разбират както искат.Ние се намесваме само ако се е достигнало до военно положение. След първите 15 минути спорове, вече се разбират перфектно, та само стоим и им се радваме

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 466
 Когато ходим да играем на площадката обикновено познавам всички майки ,някои са ми доста близки други само по име а трети така по лице, но сме от един квартал и общо взето се знаем.Когато иска чужда дребна играчка разрешавам само ако никой не играе с нея.За едрите колела триколки и прочие давам ако са на близка майка, която няма нужда от питане.Имах на скоро отвратителен случай за това че моето дете беше докоснало чуждо колело,просто мина покрай колелото и го погали при, което каката на която беше колелото се втурна и така я изблъска ,че не си и помислям да докосваме нещо чуждо.Всъщност  дори след този случай гледам да седим до много близки майки за да не се налага да тичам и да обяснявам на разбеснели се 10 годишни че тя само го е погалила.

# 13
  • Мнения: 4 555
Цитат
За един възрастен е лесно да разпознае родителите и да действа според ситуацията, но за едно дете е невъзможно.
Напротив. Децата се ориентират невероятно бързо. Замисли се само как разбират кога при мама не може еди какво си, но при баба може  Wink
Освен това си мисля, че децата се учат на тези правила по-скоро едно от друго, отколкото от думите на родителите. И когато са на 2, майките все още са до тях, за да контролират положението, но като станат на три, вече се оправят сами. Аз от миналото лято не съм се намесвала по такива въпроси. Дъщеря ми сама отива при детето, пита го дали може да й даде нещо си, пробва по няколко начина да го убеди, например измисля обща игра, предлага размяна или други дипломатични методи. В 99% от случаите детето си дава играчката, разбират се мирно и тихо. Ако някое дойде да иска от нея играчка, то не пита мен, а пита директно нея, тя сама си преценява ще даде ли или няма да даде и така.

Между две и три децата се научават да разговарят по между си и нуждата от майката като "преводач" отпада  Laughing Освен това минават през няколко фази, една от тях е "искам всички играчки и не давам нищо свое". Някои още на година и половина влизат в нея, други почти на три, трети, единици, въобще я прескачат. В тази фаза детето приема играчките си като част от себе си и не трябва да бъде принуждавано да ги споделя, по-скоро насърчавано, но само толкова. То само ще узрее за идеята на размяната и съвместната игра, като стане на три.
Това го казвам не за твоето дете, а за другите, които ще срещнете, навлезли във фазата на защита на собствеността със зъби и нокти  Laughing Не го правят, защото са лоши, невъзпитани или егоисти, а просто са в тази възраст. Тя не продължава никак дълго.

Ако детето ти не може да си вземе играчката от друго дете само с "дай ми я", ти затова си до него, да повториш думите му на детето. Повечето дребоси се впечатляват от възрастния и дават каквото им се иска. А детето ти ще се почувства уверено, че си до него и му помагаш и няма да допуснеш несправедливо отношение и в един момент ще се научи сам да изисква да му върнат играчката.

Аз не искам да ме питат "може ли", понеже 4 години съм на една и съща площадка с едни и същи хора и го смятам за излишно. Ако сме на ново място сред непознати, разбира се, че не е възпитано да се взима, без да се пита.

# 14
  • Мнения: 19 296
Не се ли замисляте твърде много по въпроса с играчките? Струва ми се, че твърде много излишни притеснения си създавате. Действате според ситуацията и според полощадката. Няма смисъл на едно 1-2 годишно хлапе да налагаш чак правила за вземане на играчките. Виждате, че собственикът е наблизо-питате го. Виждате, че го няма-вземате играчката.
Виждате, че някой взема нещо от ръцете на по-малкото ви дете-карате го да си го поиска обратно. Ако не стане-отивате и помолвате другото дете да го върне.
Освен това според мен е по-добре детето да се остави самО да действа, а майката да е на няколко крачки от него. Ако види, че детето прави нещо много грешно при вземането/играта, тогава се намесва.

Общи условия

Активация на акаунт