Майчинството счетоводно - 42

  • 32 472
  • 738
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 484

Видях, че има питане за прекъсването на трудов договор...аз напуснах едната си работа на 01.02.2011, а на новата постъпих на 02.02.2011, В какво се изразява прекъсването на майчинските, ако има такова?
При всички случаи се губи поне един ден от майчинството при прехвърляне от един при друг работодател.
Иначе няма прекъсване на стажа ако от едното място на следващия ден се прехвърлите на другото.
[/quote]

А това прекъсване се изразява в неплащане или този ден се смята на 240 лв. и се намалява общата сума?

# 301
  • Мнения: 9 050

Видях, че има питане за прекъсването на трудов договор...аз напуснах едната си работа на 01.02.2011, а на новата постъпих на 02.02.2011, В какво се изразява прекъсването на майчинските, ако има такова?
При всички случаи се губи поне един ден от майчинството при прехвърляне от един при друг работодател.
Иначе няма прекъсване на стажа ако от едното място на следващия ден се прехвърлите на другото.

А това прекъсване се изразява в неплащане или този ден се смята на 240 лв. и се намалява общата сума?


[/quote]

Не, просто за да влезе новият Ви договор в сила, трябва да отработите при новия работодател поне 1 работен ден. Т.е. в случая на първоначално питащата дама, на нея 02.02.2011 трябва да и се води като ден, в който е била на работа и едва от 03.02.2011 има отново право да е в майчинство. Колко ще се заплати за този ден си го пише в съответния трудов договор, с който Ви назначават. Ако сте се одговорила да работите за МРЗ, тогава - да, този ден се води на МРЗ.

# 302
  • Мнения: 1 092
Може ли да помогнете и на мен в изчисленията т.к ми е много трудно
01/2011 съм осигурена само 5 дни на  минималната РЗ
от 14/02/2011 до 16/05 съм на трудов д-р - 330 лв
През този период съм ползвала един болничен през март месец, който не помня колко дни беше, но виждам, че за него съм получила 73,15 (мисля, че е бил 10 - 14 дни)
от 16/05 до момента съм назначена на заплата 450 лв
Смятам да изляза болничен от края на септември. Термина ми е 03.03.2012 г
Преди 2011, а по точно до 15/12/2010 съм осигурявана като управител на фирма върху 420 лв.
Знам, че е много сложно, но ако някой може ще съм благодарна

# 303
  • Мнения: X
А миналата година как е положението с болничните? Защото ограничението не е само в рамките на една календарна година.
Миналата година не ми се е налагало да ползвам болничен. И за мен е малко невероятно да има лекарска измама, но все пак...в днешно време какво ли не е възможно. Благодаря з аотговорите ви.

# 304
  • Мнения: 2 200
Viva мерси за отговора. Не разбрах обаче 15то число на този месец или следващия?
В работата ми попълниха някаква декл. ( с мое разрешение, бях извън града и нямаше как да я попълня аз ) , когато наближаваше датата на термина(27.06) , за тази декл. ли става въпрос?
Предполагам, че това, което са попълнили от Ваше име е декларация за обезщетение по чл. 53.
До към 15то число ще получавате парите за предходния месец. Това за датата е ориентировъчно и зависи кога оформят заплатите във фирмата.

А миналата година как е положението с болничните? Защото ограничението не е само в рамките на една календарна година.
Миналата година не ми се е налагало да ползвам болничен. И за мен е малко невероятно да има лекарска измама, но все пак...в днешно време какво ли не е възможно. Благодаря з аотговорите ви.
Еднолично издадените болнични се засичат за една календарна година. Да не би в самия програмен продукт на ЛЛ да има проблем?
РЦЗ - Регионален център по здравеопазване - поделение на здравната каса.
В НОИ могат да кажат само какви болнични имапредставени на Вашето ЕГН.

Последна редакция: вт, 02 авг 2011, 19:31 от Boten Mary

# 305
  • Мнения: 59
ZinaSt , благодаря за отговора

Последна редакция: вт, 02 авг 2011, 14:51 от unvisible

# 306
  • Мнения: 9 050
ZinaSt , благодаря за отговора, изпращам доходите за 18 месеца, ще се радвам ако може да ми ги сметнеш.
раб.дни  лв
0           0.00 лв      на борсата около 120лв
0           0.00 лв      на борсата около 120лв
0           0.00 лв      на борсата около 120лв
0           0.00 лв      на борсата около 120лв
10        272.00 лв   ост. 12 дни съм била безработна, т.е нямам пълен месец
22        671.00 лв
20        683.50 лв
21        660.00 лв
22        708.18 лв
22        866.32 лв
21        823.00 лв
20        833.67 лв
22        876.52 лв
19        870.00 лв
20        870.00 лв
22        986.00 лв
21        870.00 лв
23        870.00 лв



Всъщност нямах това предвид. По-скоро исках да Ви обърна внимание, че на първата страница на темата дамите са положили огромни усилия да Ви предоставят всичко необходимо за изчисляване на обезщетението. С около 5 минути време можехте сама да си направите калкулациите, вместо да изпишете всичко по-горе. Ако все пак смятате, че усилието е перкомерно, моля да ми напишете кои са съответните месеци (тъй като нямам физическата възможност да проверявам по работни дни за кои месеци сте ми дали данни). Предполагам, че последният е Август 2011, но не съм сигурна. Все пак днес е 2-ри....Освен това, ако последният месец е наистина Август, тогава не ми съвпадат работните дни за Декември 2010 г.

Последна редакция: вт, 02 авг 2011, 14:49 от ZinaSt

# 307
  • Мнения: 59
благодаря, аз вече си ги сметнах
в поста  съм написала и работните дни
просто исках да проверя дали ги смятъм правилно.

# 308
  • Мнения: 9 050
благодаря, аз вече си ги сметнах
в поста  съм написала и работните дни
просто исках да проверя дали ги смятъм правилно.

Да, написани са работните дни, но според мен са с 1 повече от колкото в действителност. Затова питах за конкретните месеци.

Около 25,50 лв. Ви е среднодневното обезщетение.

# 309
  • Мнения: 13
Здравейте,
Въпрос - след изтичане на 3-тия болничен коя декларация се подава - 1 или 2?
Предварително благодаря!

# 310
  • Мнения: 9 050
Здравейте,
Въпрос - след изтичане на 3-тия болничен коя декларация се подава - 1 или 2?
Предварително благодаря!

Приложение 2.  1 трябва да е подадено с третия болничен лист.

# 311
  • София
  • Мнения: 1 021
Искам да попитам нещо във връзка с изплащането на майчинството ако майката тръгне на работа.При положение,че детето е прието в детска ясла,но не е започнало да ходи от септември месец,а няколко месеца по-късно,от кога се прекратява майчинството/половината майчинство/,на тръгналата на работа майка?Благодаря предварително.

# 312
  • Мнения: 2 200
Искам да попитам нещо във връзка с изплащането на майчинството ако майката тръгне на работа.При положение,че детето е прието в детска ясла,но не е започнало да ходи от септември месец,а няколко месеца по-късно,от кога се прекратява майчинството/половината майчинство/,на тръгналата на работа майка?Благодаря предварително.
От датата на започване на работа на майката се спира отпуска за гледане на дете до 2 год. и съответно майчинството. От същата дата може да получава 50%.

# 313
  • Мнения: 91
А след като детето е прието и записано в ясла и от септември тръгва, има ли значение дали майката ще се върне на работа от 1 или 15 септември?

# 314
  • София
  • Мнения: 7
По принцип, при тръгване на детето на ясла, отпускът за отглеждане на дете се прекратява. Т.е. майка Ви също няма да е в такъв отпуск. Тъй като няма да имате трудово правоотношение, няма да получавате и 50% от обезщетението за отглеждане на дете, под формата на обезщетение за неизползван отпуск за отглеждане на дете.

Право на регистрация като Безработна и право на регистрация за получаване на обезщетение за безработица (това са две отделни регистрации) имате. Периода на изплащане на 

Имам 7 г. трудов стаж, 5 кг. в настоящата фирма, при съкращаване на щата трябва ли да имам предизвестие? Ако да писмено ли, тъй като ми беше казано устно. Колко месеца мога да получавам обещетение в размер на 60% от осигурителния доход. Трудно ли се издава разрешението от Инспекцията по труда? Не искам да създавам проблеми на фирмата, но парите ми трябват.Ако обаче основанието е друго, например взаимно съгласие, тогава имате право на минималното обезщетение за не повече от 4 месеца. А много често работодателите предпочитат това основание, защото като майка с дете до 3 години, Вие имате защита и за да бъдете съкратена е необходимо разрешение на Инспекцията по труда.
[/quote]

Общи условия

Активация на акаунт