Какви приказки четете/разказвате на вашите момченца?

  • 2 161
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 335
Четем всякакви приказки,включително Пепеляшка и Снежанка,не разбирам защо те трябва да са "момичешки".

# 16
  • Мнения: 15 379
Не знаех, че както розовото е запазена територия за момичетата, така и вечната класика от рода на "Пепеляшка" е отново запазена за тях Tired.

Имам син на почти 4, чета всичко, което е подходящо за възрастта му. Често се заглежда и по "момичешки" филми и сам ги предпочита, защото в тях няма насилие, както сам се изразява той.

А към авторката - сексисткото възпитание ми се струва отживелица.
Както и твърдението, че "Мъжете, респ. момчетата не плачат".

# 17
  • София
  • Мнения: 167
А към авторката - сексисткото възпитание ми се струва отживелица.
Както и твърдението, че "Мъжете, респ. момчетата не плачат".[/b]

ех, човек не може да зададе въпрос без да го освиркат.  Crossing Arms
не мисля, че да попитам дали момченцата имат различни предпочитания към приказките и филмчетата е сексистко  Naughty в крайна сметка е съвсем нормално да се различават. Така както на момиченцата в общия случай им идва отвърте да си играят с кикли, а на момченцата с колички, си мислех ,че може би има разлика и в приказните предпочитания. Предполагам, че момченцата сигурно им е по-интересно да видят някаквъв модел на подражание близък до представата за себе си, някой смел принц, който е победил голям змей и е спасил принцесата, някое храбро момченце, което е надхитрило големият лош великан, разни такива. А не танцуващи балет принцеси, който въздишат по някой принц.  Thinking
аз лично се сещам за няколко такива "момчешки" приказки, примерно Малечко-палечко, Хензел и Гретел, Добрият Анри, в българските народни приказки има много, чиито главен герой е момче - Момчето и вятърът, Тримата братя и златната ябълка, Педя човек, да не забравяме Крали Марко и Хитър Петър ... Някак си си мисля, че те биха били по-интересни на едно малко момченце. Но като гледам коментарите ви може и да греша.  Peace

# 18
  • Мнения: 653
Мнението ми изцяло се припокрива с това на Sourcherry.
Моето момченце е още много мъничко, но въпреки това му чета приказки. Също и му пускам тези на Балкантон, с които съм израснала. С еднакво желание чета/пускам "Момче и вятър", "Косе Босе", "Каменното цвете", "Белоснежка и Червенороска"...
Между другото "Момче и вятър" е една от любимите ми, не я намирам за подчертано момчешка никак Rolling Eyes.
Изненадана съм също да видя колко съвременни книжки се предпочитат от майките, в сравнение с класичките детски приказки. "Трите прасенца" и "Златната рибка" отживелица ли са!?

# 19
  • Мнения: X
Не са отживелица.
Поне не за мен.
На моето дете купувам само такива приказки.Мисля,че са по-интересни и увлекателни за малките деца.
П.П-Аз пък се учудвам колко много родители въобще не четат на децата си,защото нямали време.Жалко е!

# 20
  • Мнения: 15 379
_илка, сама казваш - "Детето да изрази предпочитания".
Ами това е отговорът на въпроса. Съвсем естествено е да не му четеш списание "Барби", но няма начин да не го запознаеш с вечната класика, в която изобилието от принцеси е наистина голямо.
Не виждам нищо страшно момчето ти да изгледа накой "момичешки" филм, който е различен от Бен 10 например. Всъщност сама ще предпочиташ детето ти да гледа хубава анимация, отколкото пата-кюта, безмислени диалози, допълнени от ругатни и обиди.

Аз например му чета много. Сам избира коя книга и кога. Едни от любимите му приказки са тези на Андерсен. Повечето от които вероятно "момичешки". Томас, Колите, Български народни приказки и пр. Купувам много книги за него, често правим избора заедно. Не зная дали има желание да се идентифицира с образа от приказката, просто има истории, които му допадат и в тях често присъстват принцеси, като главно действащо лице.

# 21
  • Мнения: 3 929
Когато беше по-малък и аз бях човекът, който го запознаваше тепърва с приказките, аз избирах какво да му чета. Сега като е по-голям, сам изразява предпочитания.
Чета му всякакви приказки, които имам вкъщи. За мен приказките не могат да бъдат разделени за момичета и за момчета, от всяка приказка извличам поука в чисто човешки план и не я деля на полове. Нали именно една от целите на книжките и на приказките в частност е да разширят представата ни за света.

# 22
  • Мнения: 21 450
ех, човек не може да зададе въпрос без да го освиркат.  Crossing Arms
не мисля, че да попитам дали момченцата имат различни предпочитания към приказките и филмчетата е сексистко  Naughty в крайна сметка е съвсем нормално да се различават. ...

   О, принцесите сега са много хард. И Уинкс и Барбитата въртят мечове, сражават се с дракони и често спасяват принца. А Тинкърбел е фея сръчковка и непрекъснато поправя разни неща , пример за всеки домашен майстор Joy
 Всъщност само Барби, и то не винаги, има един леко фешън уклон, който е типично момичешки.

    Но схващам въпроса ти, и момичетата правилно са ти казали -повечето неща са унисекс, като почнеш от Бейби Айнщайн, всичко на Дисни и Пиксар за филмчета, а за приказките е още по лесно - шапчици, пепеляшки и всички класически приказки стават както за момченца, така и за момиченца.

# 23
  • Мнения: 8 999
Чета им едни и същи приказки - в смисъл, че не заключвам стаята, вкоято чета на сина ми, за да няма достъп дъщеря ми до нея, нито пък изолирм момчето си, за да разказвам нещо само на момичето си. Въртят се всякакви сюжети.

# 24
  • Мнения: 808
Аз не деля приказките на момчешки/момичешки. Моят син харесва еднакво Питър Пан и Пепеляшка.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 060
На 9 ,месеца моят син не се вълнуваше нито от книжки, нито от филмчета. Тази страст се появи по-късничко. По-скоро подхождам в зависимост от възрастта, отколкото от пола.
На около година и 2-3 месеца четяхме тези книжки:
http://www.book.store.bg/p37137/chudniat-parahod.html
http://www.book.store.bg/p37138/mecho-i-negovite-priateli.html

По същото време горе-долу се запали по филмчетата на Дисни за Мики Маус и Мечо Пух.

Малко по-късно към година и половина на мода бяха Шишарко и Гъбарко - все момчета-калпазани  Laughing, а после цялата поредица за Вълшебната гора и Приказки незабравими в рими.

Сега започваме да четем класически приказки, но наистина му харесват повече за Храбрия шивач, Златната рибка и Хензел и Гретел, отколкото Спящата красавица, например.
Ще стигнем и до там. На тази възраст е важно, според мен да се запали любовта към книгата, като цяло, после сами ще "поглъщат" книги според собствения си вкус, а не половите предпочитания.
Ето, например племенникът ми е луд по животните и гледа/иска да му четат всичко, в което става дума за животни. Моят пък се пали на тема техника, коли, отвертки и винтове...ей такива неща, а са почти на една възраст.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Това, че е момче не значи, че трябва да знае, чете, слуша и гледа само "момчешки" приказки, филмчета и т.н.
Чета му всичко - стига да му харесва и да го слуша с интерес.

# 27
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
На Беатрикс Потер, за животни книжки. Едва сега започнах на най-големият ми батко да четем народни приказки за тримата братя и тн...
Разбирам притесненията ти, и желанието да не са само "момичешки", но той е още доста малък. Като започне да има повече контакт с деца-момчета ще си попромени вкуса.

Сигурно има някакав ефект, как едно съвсем малко дете се самоопределя в зависимост от това дали има братя или сестри. На съседката, най-малкото дете е момче, другите две са момичета и докато малкият беше на 2-2.5г мислеше за себе си като за момиче.
При моите деца, голямият ми нямаше проблем да носи розово, даже му беше л^бим цвят до определено време гледаше всякакви филми, приказки, аз го карах унисекс, кукли му купувах и тн. НО при вторият ми син е различно, сигурно защото гледа от батко си. Не иска розово и тн

Общи условия

Активация на акаунт