Отказване от кръстница

  • 35 918
  • 351
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 3 242
Щом семейството е християнско, такова кръщение е съвсем в реда на нещата. Ако семейството е атеистично или например мюсюлманско, тогава идва големия въпрос защо?

Ти съвсем се обърка  Mr. Green Joy

# 316
  • Мнения: 2 484
Щом семейството е християнско, такова кръщение е съвсем в реда на нещата. Ако семейството е атеистично или например мюсюлманско, тогава идва големия въпрос защо?

Ти съвсем се обърка  

Защо аз, а ти??? Може би хороскопите оправят всякакво объркване...... Joy Joy

# 317
  • Мнения: 2 484
Цитат
Ами смей се...... 

Всеки има свои наблюдения, както и свои виждания за живота. Според теб не трябва да бъдат споделяни???

Никъде не видях в по горния ти пост нещо от сорта на ''аз мисля че...'' или ''според мен...'''...
Така че това май не говориш само от свое име Simple Smile

Е, и?

# 318
  • Мнения: 3
Атеизъм означава само едно нещо - липса на вяра в бог/богове.
Не е "система от възгледи, която отхвърля духовното и религията като цяло" - първо, не е система, има само един възглед, второ не отхвърля духовното - липсата на вяра в бог е съвместима с вярата в свръхестественото, трето не отхвърля религията, просто я няма вярата.
Също така няма как атеистите да са най-големите вярващи, при положение, че те не вярват. Колкото и да си играем с думите в опит да кажем, че атеизъм е "вяра, че няма бог", това не е точно определение. Няма как липсата на нещо да е това нещо.
Атеизъм не значи и липса на вяра в каквото и да е. Атеизъм е не вярването в бог, от тук натам всеки човек (атеист или не) вярва в и на различни неща - в семейството си, на новините по телевизията, в парите и т.н., това обаче няма нищо общо с религиозната вяра.

Причината за теми като настоящата, както и за всякакви подобни въпроси и желания е много проста - по-голямата част от българите не са християни. Да, всички се наричат така, но реално са много далеч от тази религия. Често се чува, че някой вярва в бог и че вярата е вътре в теб и не е зависима от църквата или от догмите - и то е така, но това не е християнство. Християнството като цяло и православната вяра конкретно се основават на определени вярвания и текстове и определени догми, ритуали и традиции - това е религията. За да се наречеш християнин би трябвало да вярваш в бога на християните, да вярваш в текстовете на Библията, да следваш църковните обичаи. Ако сам си си измислил свой бог, с твои си правила, така както ти го чувстваш - няма лошо, но не се наричай православен християнин.


За дамата, която се изказа, че:
Цитат
Тези, които не вярват в нищо се наричат агностици
Хубаво е човек да помисли, преди да се изказва по въпроси, от които си няма и идея. Агностицизъм е виждането, че не можем да знаем има ли бог или не. Човек може да е агностик и вярващ (смята, че не можем да познаваме бог, но вярва в него) или пък агностик и атеист (не вярва е бог, но и не смята, че знаят това). Чисто и просто (а)теизъм е понятие свързано с вярата, докато (а)гностицизъм е понятие свързано със знанието и двете са независими едно от друго и съвместими.

# 319
  • Мнения: 164
Рокси  не само ,че е грозно,но и ужасно лицемерно. Close

# 320
  • Мнения: 3 164
А какво мислите за кръстница на повече от едно дете newsm78

# 321
  • Мнения: 121
А какво мислите за кръстница на повече от едно дете newsm78

Има повече време за духовни напътствия жената. Mr. Green
А сериозно-в едно семейство с повече децата не са ли едни кръстниците?Едни са.

# 322
  • Мнения: 3 164
А какво мислите за кръстница на повече от едно дете newsm78

Има повече време за духовни напътствия жената. Mr. Green
А сериозно-в едно семейство с повече децата не са ли едни кръстниците?Едни са.
Имах предвид , когато приемеш да си кръстница на повече от 1 дете, като изключим близнаци или братя§сестри.

# 323
  • Мнения: 2 484
А какво мислите за кръстница на повече от едно дете newsm78

Има повече време за духовни напътствия жената. Mr. Green
А сериозно-в едно семейство с повече децата не са ли едни кръстниците?Едни са.

Доста хора наричат кумовете "кръстници". Те могат да станат кръстници на детето, но не е задължително.

Моята кръстница има повече от 100кръщелника! Познавам и други хора, които също имат по толкова. Напътствията не са постоянни и през целия живот, а предимно в началото-непосредствено след кръщенето. Е, ако е бебе след 1-во причастие. Тоест, когато бебето порастне. Логично е кръстниците понякога да заместват родителите в житейски план, когато не са живи или са далеч. Разбира се това не е задължително за никого.

# 324
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 860
Напътствията не са постоянни и през целия живот, а предимно в началото-непосредствено след кръщенето. Е, ако е бебе след 1-во причастие. Тоест, когато бебето порастне.

Глупости на търкалета. Кръсниците са духовни водачи за цял живот. До седмата година на детето кръсника "поема " върху себе си всичките му грехове и е отговорен пред бог за тези грехове.

# 325
  • Мнения: 170
Кръстихме детето в църква, когато беше на годинка и половина. Сега е на 6 и половина и за всичкото време кръстницата му е пожелала да го види само веднъж и то по моя инициатива.
Потърсих информация из Нета, но не можах да разбера възможно ли е да се откажа от настоящата кръстница и да си изберем нова. Не съм сигурна, че искам аз да му избирам друга. предпочитам да порастне още малко и сам да си избере, но така или иначе ме интересува принципно дали е възможно да се откажа от нея?!

Ти сериозно ли! Що за глупост! Когато се кръстих в църква бях пълнолетна, избрахме кръстница щото така е редно, а и без нея май не може, да де, не може и толкоз! Чудо голямо, нали съм кръстена....остана да диря от кръстницата щяло и не щяло....гледай детето ти да е живо и здраво, кръстницата е няква притурка....

Леле, попрочетох по нагоре постовете, ай стига, бе, тва сериозно ли е....честно, наистина ли...духовен водач, някой поемал греховете...ох, а дано, ма надали....хахха, шегуват се хората....

# 326
  • На един клон
  • Мнения: 1 064
Кръстихме детето в църква, когато беше на годинка и половина. Сега е на 6 и половина и за всичкото време кръстницата му е пожелала да го види само веднъж и то по моя инициатива.
Потърсих информация из Нета, но не можах да разбера възможно ли е да се откажа от настоящата кръстница и да си изберем нова. Не съм сигурна, че искам аз да му избирам друга. предпочитам да порастне още малко и сам да си избере, но така или иначе ме интересува принципно дали е възможно да се откажа от нея?!

Ти сериозно ли! Що за глупост! Когато се кръстих в църква бях пълнолетна, избрахме кръстница щото така е редно, а и без нея май не може, да де, не може и толкоз! Чудо голямо, нали съм кръстена....остана да диря от кръстницата щяло и не щяло....гледай детето ти да е живо и здраво, кръстницата е няква притурка....

Леле, попрочетох по нагоре постовете, ай стига, бе, тва сериозно ли е....честно, наистина ли...духовен водач, някой поемал греховете...ох, а дано, ма надали....хахха, шегуват се хората....
А ти защо се кръсти, някой да ти е опирал пистолет в челото?!? Нищо не си разбрала...  Shocked

# 327
  • Мнения: 170
За добро, защото е хубаво, така казват, ама не съм чакала кръстницата да ме води....И разбрала съм....ама не чакам някой да ми поема греховете, айде холан, баси тъпотията....ако съм искала някой да ми поема греховете щяла съм да избера най големия си враг да ги носи....мисля, че някои разбират християнството погрешно...хаха....Да си ограничен във вижданията си и вярванията си е толкова погрешно, колкото и да си неверен или грешен....

# 328
  • Мнения: 2 484
Напътствията не са постоянни и през целия живот, а предимно в началото-непосредствено след кръщенето. Е, ако е бебе след 1-во причастие. Тоест, когато бебето порастне.

Глупости на търкалета. КръсТниците са духовни водачи за цял живот. До седмата година на детето кръсТника "поема " върху себе си всичките му грехове и е отговорен пред бог за тези грехове.

Точно ти пишеш глупости! Кръстникът поемал греховете на кръщелника!!! Откъде е тоя "бисер"??? Освен това едно малко дете какви грехове може да има?

Дали кръстникът ще надживее кръщелника си, за да го напътства през целия му живот? По принцип това е възможно, но при колко хора се случва?

Последна редакция: вт, 15 яну 2013, 03:35 от vl

# 329
  • Мнения: 170
Някакси, без да искам, ама съм съгласна с Vl, прав е! Peace

Общи условия

Активация на акаунт