Ние сме отбор от Чешки мами,на сладурковци и сладурани

  • 128 615
  • 782
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 12
Привет и от мен, още една чешка мама. Аз съм бъдеща майка в 7.5 месец и живея в Северна Чехия, в Теплице.
Ще се радвам да завържа познанства и с други мами в тази страна.
Тук съм със статут на самостоятелно заето лице от 2013, имам регистрирана фирма. Проучвам нещата относно майчинство и след това отпуск за родител. Някой има ли представа какви документи се изискват за самостоятелно заето лице за да получава тези пари (от родителския)?
Съпругът ми е германец и е дългосрочно командирован в Чехия.
Аз съм осигурена тук към чешката здравна каса и ще раждам в Чехия. На вас, осигурени тук мами, наложило ли се е да платите за раждането и престоя в болницата, а след това да ви се е изплатило от здравната каса? Как се изчислява какви суми ще получите?
Какво направихте с регистрацията на детенцето в Чехия и в България? Моят съпруг ми каза, че ще се занимава с оформянето на документите само в Германия,  а за лукса да го правим българче каза, че на този етап ако аз имам желание, трябва аз да се захвана, но засега едно гражданство било достатъчно. Кога трябва да регистрирам детето като българче? Мислим да посетим родителите ми в България едва през м.Май 2015.
Благодаря предварително на всички мами!

# 736
  • Мнения: 12
Сетих се да ви питам и още нещо: когато родихте в Чехия, как записахте бебето към вашата здравна осигуровка? Какви документи ви искаха?

Опитах се да проверя още и каква е легализацията на документи, издадени в Чехия, за България. Освен превода, направен от легализиран преводач, и заверен в посолството (между другото, преводачи имат ли право/могат ли) да изпращат преводи към БГ посолството за заверка на превода или трябва ние лично да ходим? Не трябва апостил, нали?

Мисля да преведем копието от акта на раждане на бебчо от чешки на български, да направя едно пълномощно за вадене на БГ акт за раждане, ЕГН и паспорт и тяхното получаване от трето лице (искам да ги пратя до БГ за да ми задействат процедурата), и едно пълномощно от таткото за неговото съгласие да се изведе детето от Бг обратно до Чехия да направя когато ще се прибираме - разбрах, че макар да има паспорт детето, трябва всеки път да представям пълномощно от таткото ако пътувам само с детето - вярно ли е?

Имате ли информация какви документи ще ми изискват от Матрика за издаване на акт за раждане на детето при сключен брак? Проблемът тук е, че аз няма да раждам в същия град, в който живеем, и това може би ще забави издаването на документа. Знаете ли дали предават информацията по служебен път и дали трябва да посещавам матрика предварително?

Благодаря предварително.

# 737
  • Мнения: 12
И да се оплача, като за последно, и да помоля за адекватен съвет как да постъпя.
Аз съм регистрирана тук с преходни побит, имам си и родне число. Регистрирана съм в Чехия с този побит от Ноември 2011 (макар, че от Януари тогава пребивавам тук). Първоначално бях под наем,и в преходния побит беше записан адреса под наем. В последствие с бъдещият ми съпруг си купихме място с план за строеж на апартамент (на името на двама ни), и в договора за покупко-продажба беше записан адреса ми по преходен побит и с номера на българския ми паспорт, докато на съпруга ми внесоха данните по немска ЛК, защото той няма този документ, който аз имах. Получихме документ от службите след инспекция, че мястото е годно за живеене според стандартите за строеж и се нанесохме. Няколко месеца по-късно сключихме и брак, аз приех неговата фамилия и трябваше да сменя българските си документи, следователно трябваше да анонсирам и всички промени по актуалото ми състояние и местоживеене в Чехия. Отидох до отдела за миграция на чужденци от ЕС към МвнР на Чехия и там жената ми поиска актуална извадка от кадастралния отдел в града, в който живеем, където да показва имуществената собственост. Поискаха ми да сменя обстоятелството, че в кадастралния обекта все още се води под реконструкция, т.е. не  е опреснена базата данни, че е самостоятелна единица за живеене. Отидох в токадастралния с уведомлението от общината, касаещо годността на апартамента, в кадастралния отдел и помолих там да актуализират нещата. Направиха го, след 2 седмици имах вече нова извдка и айде пак в отдела Миграция. Там жената си ми извади нов предходен побит с новото ми име след представени копие от преведения ни акт за граждански брак (венчахме се в Германия) и копие от новия ми паспорт от БГ, но ми обърна внимание да отида обратно в Кадастралния отдел и да им обърна внимание да сменят адреса на собственика и името му. 
Отидох, и познайте - приеха да ми сменят фамилията, с оглед новия паспорт, но отказаха да сменят адреса и да ме запишат на адреса на собствения ми апартамент, защото този предходен побит не им върши никаква работа, и искали трвали побит. Аз им показах новия ми предходен, с новото име, и с новия ми адрес по регистрация от МвнР, и въпреки това те отказаха да направят каквото и да е, защото нямам трвали побит, а с предходен за чужденци нямало да го направят. И така, аз навсякъде си откривам партиди (ВиК, парно, Енерго, Телевизия и Интернет), навсякъде съм си актуализирала данните (ходих лично по офисите на всяко едно дружество) с новите документи, в Данъчния отдел ме водят с новото име и фамилия, в Търговския регистър съм си сменила и там данните като собственик на фирмата и адрес за кореспонденция, само в смотания Кадастрален отдел не ми признават адреса за кореспонденция.
Колчем се случи от Магистрат Место да ми изпратят официална кореспонденция, я пращат на адреса, който е записан в Кадастралния отдел, т.е. старият ми, невалиден, несъществуващ адрес, други хора ми получават кореспонденцията и могат да правят с нея каквото си поискат, било от добра съвест или не, нарушава ми се правото на неприкосновеност на документите и пощата и това, зашото Кадастралния отдел не ми признава Предходния побит като официален документ на чужденец в Чешка република, а търси постоянен такъв, като за чешки гражданин, който нямам намерение да вадя, и никой не може насила да ми вмени да извадя от тукашните служби.

Може ли някой да ми даде съвет как да постъпя в тази ситуация? Уморих се да споря с идиотки, които не виждат по-далеч от носа си. Просто, страшно съм обезсърчена в ситуацията.
Благодаря ви за подкрепата и насърчението.

# 738
  • Мнения: 7
Доколкото разбирам,осведомили сте всички институции според мен няма смисъл от нов преходен побит.По принцип преходния побит за нас е като тървали защото сме членове на ЕУ но никой не го признава живеем в Чехия това е положението след 2часа спор два дебели тома...Ако отивате във собствено жилище направо поискайте тървали побит изискването е 5г непрекъснат побит,от кадастъра формуляр за да не носите договорите за покупка но забравих как се казва важи 6мес, снимки ...после обратно в кадастъра сменяте адреса с чешкия и готово.Колкото до детето малко ми е стара информацията но писали сме но пак,най хубаво два акта за раждане един за вас другия за посолството дава се на преводач той поставя печат от там в посолството за апостил заверка хубаво е да направите пълномощно ако някой друг ще вади акта във България.При нас Българския акт го издадоха за месец ,тук на детето издават здравна картичка върху картата на родителя вие избирате вашата или на съпруга мисля че на място се попълваше декларация но да не излъжа,акта за раждане чешкия се подава автоматично от болницата би трябвало до 3работни дни да е готов със него в здравната каса за картичка Simple Smile

Последна редакция: пн, 28 юли 2014, 18:13 от troy57

# 739
  • Мнения: 12
troy57 , благодаря, че се отзова!  Hug

Да, правилно си разбрала - всички институции имат новото ми име и валидния ми адрес за кореспонденция, само Кадастрална служба не иска да ми смени стария с новия адрес. Проблемът тук е, че ако не е сменен адреса в Кадастралния, Магистрат Место ми праща официална кореспонденция на бившия ми адрес, който държах под наем, и на който от година близо не живея и имам чист късмет, че понякога бившият ми хазяин ми се обажда и ми казва, че е пристигнала дорученка за мен, но понякога не го прави. То и няма и защо да го прави, де. А кадастралната не иска да сменя адреса, защото искали трвали побит. Еми никой пък не може да ме накара да извадя такъв документ. Първо, защото нямам необходимия брой години тук. Второ, искат ми изпит по език - аз не искам да го уча, нивото, на което си го знам ми стига - след година и половина заради работата на съпруга ми ще напуснем Чехия. Трето - с малко дете, как да се оправя с толкова документация, която искат? Днес гледах в сайта на МвнР какви изисквания имат за издаване на трвали побит за чужденци от ЕС.

Снимки, документ на целта за пребиваване (да доказвам, че съм била в ЧР непрекъснато 5 г. - дали подникани, или заместнани - все едно), да доказвам с банкови извлечения доходите си за последните 6 месеца, ако съм самоосигуряващо се лице - справка от търговски регистър за фирмата ми, справка от здравна каса за здравните ми вноски,  справка от банковите ми извлчечения за сумите, които получавам, за да се изчиси миимума за живеене, който ще ми остава, пък ако сме и семейство - банкови извлечения на съпруга ми (който има само на намески език, т.е. - трябва и тях да превеждам?!?!), справки от  ЧЕЗ, от Газификация и други комунални услуги - да се видело колко ми остава на месец и мога ли да си покривам минимлания жизнен стандарт; потвърждение за преминат изпит по чешки език; справка от чешкия криминален регистър и справйка от българския криминален регистър(преведена);  потвърждение от общопркатикуващ лекар, че не съм болна от еди-си-какви болести по еди-си-кой член и закон, справка за имуществена собственост.
 След всичко това - отказах се, ей!
Еми, посмъртно, с малко дете няма как да стане и да тичам по службите за един куп документи. Как да извадя дистанционно свидетелство за съдимост от БГ??? В България само родител може да ти го извади, а аз съм само с една майка, и тя също не е в БГ. Защо ми искат това свидетелствто, при положение, че от 2011 пребивавам тук нон-стоп.
Не ми се занимава с чешките им глупости.
В усти над Лабем така са се хванали за документите, че ми искаха потвърждение от съпруга ми, че е съгласен да се регистрирам на адреса, на апартамента, който и двамата владеем, при положение, че сме СЪПРУЗИ!!! 
Как да не избеснее човек?!
Може би в Прага е по-лесно да се оправи човек с учрежденията....

# 740
  • Мнения: 7
На всички институции трябва малко време да опреснят дата базата,защо не уведомите само Магистрат Место за промяна на адреса не би трябвало да има проблем.Изпит по Чешки език владеене полагат например Украинци,Виетнамци...за нас като членове ЕУ не е задължителен но ако кандидатстваш за гражданство се полага ,последно беше това две снимки,формуляр от полицията ,документ за живеене адрес при вас жилището чужденецка полиция също казва че не е задължително то си е наша воля дали ще вземем тървали побит.Всички тия документи направо не знам май си правят...

# 741
  • Мнения: 1
Здравейте мами ,някой знаели как протича първия учебен ден в детска градина ?

# 742
  • Prague Czech Republic
  • Мнения: 897
Здравейте; искам да попитам дали ще имам право на маичинство в чехия? имам договор за пълен работен ден от близо 3.месеца, но понеже напреднахме с бременноста и сме на фаза 45 дневен болничен не знам нищо за законите  моля споделете каквото знаете

# 743
  • Мнения: 34
Glloriyta, аз отдавна не съм в Чехия, но там се роди синът ми и от там си взимах майчинството, та поне преди 4 години изискването да взимаш майчинство е да си работила последните две години, иначе ако нямаш трудов стаж ще ти дадат 4 години по 3500 крони, нещо като социално майчинство. Ако има някаква промяна нека по-запознатите майки да пишат.

# 744
  • Мнения: 1 866
Здравейте момичета,

Не съм запозната с майчинството в Чехия, но е логично ако майката е работила в някоя друга държава от Евросъюза този стаж да й бъде признат също. Трябва да се обърнете към чешки осигурителен институт и да попитате как стоят нещата. За съжаление мен винаги ме е обезсърчавало незнанието на чешки език защото в подобни институтции е трудно на друг език да се разбереш...

Успех!

# 745
  • Мнения: 7
Здравейте момичета , имам едно питане , надявам се някоя от вас да ме ориентира. Съпруът ми има фирма , чиято дейност е пряко свързана с ходене всяка седмица до Прага. От скоро се е замислил да се местим да живеем там. Имаме две деца едното прави 3 г. декември , другото е на 4 месеца ( майчинство съм ) Незнам чешки език. Как стоят нещата там , относно майчинство , детски градини? Може ли да преригистрираме фирмата със седалище адрес в Прага. Водя се на работа в неговата фирма .Няколко пъти съм ходила с него , тогава отсядахме в някакъв български квартал - близо до един стадион . Сега вече не е там , отсяда на хотел. До колкото съм запозната знам че във въпросната коооперация живеят само българи .
Следващата седмица пак ще ходя с него малко на пазар ( или по скоро да изплакна очи) , кажете някой мол .

# 746
  • Мнения: 1 866
Мол Шестка, по-отдалечен, Мол Паладиум в центъра на Прага на намнести Републики:)

Относно фирмата на мъжа ти не мога да кажа. Тежка администрация и бюрокрация като навсякъде  Crazy

# 747
  • Мнения: 7
Благодаря , а относно детските градини как стоят нещата ?

# 748
  • Мнения: 10 030
Записите за ДГ са април месец, за дати следете страниците на съответното заведение.

# 749
  • Мнения: 3 830
При нас записите започват още края на февруари.За запис ви е нужен документ от ЛЛ за имунизациите и здравословно състояние на детето,документ за самоличност+документ за постоянно/временно местожителство на територията на Чехия и съответно в дадения район където подавате за ДГ.За да получите такъв документ за местожителство е нужно да имате адресна регистрация+цел на пребиваването,в случая фирма или трудов договор.

Общи условия

Активация на акаунт