За мамите/дамите, които са в чужбина от дълго време

  • 5 363
  • 91
  •   1
Отговори
# 30
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
при мене нищо не върви заради mozilla firefox.кредорът важи само за експлорера.а през сайта за кирилизация си е дълго и бавно .аз съм на френско- арабска клавиатура- не съотвества на това което давате за пример. но от толкоз chat за 6 години разбрах 4е и за това си има спец .език (вижте как се пише -съкратено със звуци дето трябва да ми кажат какво зна4ат -оттук става ясно защо има  и правописни грешки  и разли4ен на4ин на изразяване.

# 31
  • Мнения: 293
Четох тук и там  теми и в някои от тях се набиват в очи доста правописни грешки .
 Останах с впечатление, че някои мами/дами се гордеят, че са позабравили българският, други се ядосват на грешките на първите, трети очевидно не забелязват грешките си и настойчиво ги повтарят ...
Предполагам, че някои биха се оправдали с това, че не пишат на български достатъчно често , предполагам, че би могло това да е причината или просто винаги са си писали по този начин. Аз например винаги съм била зле със запетайките и сега съм зле  newsm78 . Практикувам писане на български предимно във форумите, така че нямам претенции за кой зае какъв правопис, но когато попаднеш пет пъти в един пост на думата "шофИор " или ""отклУ4ен"  някак си се набива на очи   #Crazy .
Ето тук  един справочник може пък на някой да свърши работа .

Не мила, не са правописни грешки. И да ти се обясни, няма да можеш да си представиш, защото всички тук сме с различни по език клавиатури. И на всяка една и липсва по нещо. Когато една буква я няма, тя се заменя с друга по някакъв начин и ние си знаем и си се разбираме, а ти няма да се сетиш за това, по простата причина, че твойта си е на чист български.

# 32
  • Мнения: 3 146
Снежанке, в чужбина или не , е хубаво да се научиш да пишеш правилно. И пак си се забавлявай , ама като пишеш правилно. Нещата са абсолютно съвместими и да се пише грамотно изобщо не боли и не се отразява отрицателно на контактите с хората.
Извъртате въпроса - изобщо не говорим за грешки от бързане или от липсващи клавиши. Тези неща много ярко се отличават от неграмотността. И да, за да си позволя да твърдя, че някой е неграмотен , аз самата съм се научила да пиша правилно.
Това за мен е израз на самоуважение, на първо място, както и на  уважение към околните. Всяка комуникация се нуждае от хигиена все пак.

# 33
  • Мнения: 3 880
Мерси Биба, ама аz свикнах с фонети4ната  Embarassed Някой да zнае къде се намира там?

Tи да не си мислиШ пък, че аz се тормоzя да пиШа преz цялото време на стандартната киилица zаради едно тъпо ю, което и беz това рядко се среЩа Simple Smile Когато ти притрябва обръЩаШ на стандартна, чукваШ тирето и връЩаШ на фонетична. А във фонетичната липсва таzи буква, поне при наШите клавиатури, какви ли не комбинации не съм пробвала, може би zаЩото липсва копчето между Шифт и у newsm78

# 34
  • Мнения: 1 178
Сигурно е дразне6то да 4ете6 думи като предните(повдигнатите, но съжалявам това е положението, имам немска клавиатура и на кредора не ми излиза 6т(като 6търкел) 6(като 6апка) иу(като иутия) и т.н.
Разбира се, 4е мога да превкл/4а на БГ стандарт, но бързам да си напи6а постинга, за6тото или бебето ми е в ръцете или 4ака да го взема.
Не разбирам, как може такива не6та да Ви правят впе4етление, това е форум, не олимпиада по литература.
И откога неграмотните нямат право на постинг, всеки пи6е както може и както му харесва?
Ако някой иска да ме редактира, да заповяда, негово право, ако си няма друга работа.
На обидените, smile3516незнам какво да кажа, но със сигурност едвали 6те се поправя.
СнежAнка за номинациите доброволно съ Wink номинирам с изрази като "пуре" и "със селен4уци".

# 35
  • Мнения: 3 880
Сигурно е дразне6то да 4ете6 думи като предните(повдигнатите, но съжалявам това е положението, имам немска клавиатура и на кредора не ми излиза 6т(като 6търкел) 6(като 6апка) иу(като иутия) и т.н.

Хайде като съм почнала да обяснявам да кажа zа Щто и Што, пък ти ако искаШ ги полzвай Wink Не се превлючва ниЩо само натискаШ едновременно Шифт + # (zа Ш) или Шифт + А умлаут zа Щ .
За съжаление са само в големият им вариант, абе хубава работа тоzи кредор, но доста недоиzпипана Close а и как zа толкова години не си направиха труда да го подобрят след като се zнае къде са му слабите места...

zабравих Что_ Шифт + zапетайка zа малкото и Шифт + точка zа голямото

# 36
  • Мнения: 1 178
Сигурно е дразне6то да 4ете6 думи като предните(повдигнатите, но съжалявам това е положението, имам немска клавиатура и на кредора не ми излиза 6т(като 6търкел) 6(като 6апка) иу(като иутия) и т.н.

Хайде като съм почнала да обяснявам да кажа zа Щто и Што, пък ти ако искаШ ги полzвай Wink Не се превлючва ниЩо само натискаШ едновременно Шифт + # (zа Ш) или Шифт + А умлаут zа Щ .

zабравих Что_ Шифт + zапетайка zа малкото и Шифт + точка zа голямото

Биба, опитах, "Шифт + #" се полу4ава ' ; и с останалите два се полу4ава аумлаут голямо  и ; Thinking

# 37
  • Мнения: 179
Четох тук и там  теми и в някои от тях се набиват в очи доста правописни грешки .
 Останах с впечатление, че някои мами/дами се гордеят, че са позабравили българският, други се ядосват на грешките на първите, трети очевидно не забелязват грешките си и настойчиво ги повтарят ...
Предполагам, че някои биха се оправдали с това, че не пишат на български достатъчно често , предполагам, че би могло това да е причината или просто винаги са си писали по този начин. Аз например винаги съм била зле със запетайките и сега съм зле  newsm78 . Практикувам писане на български предимно във форумите, така че нямам претенции за кой зае какъв правопис, но когато попаднеш пет пъти в един пост на думата "шофИор " или ""отклУ4ен"  някак си се набива на очи   #Crazy .
Ето тук  един справочник може пък на някой да свърши работа .

Не мила, не са правописни грешки. И да ти се обясни, няма да можеш да си представиш, защото всички тук сме с различни по език клавиатури. И на всяка една и липсва по нещо. Когато една буква я няма, тя се заменя с друга по някакъв начин и ние си знаем и си се разбираме, а ти няма да се сетиш за това, по простата причина, че твойта си е на чист български.
Ами, не е на чист български , но се опитвам да пиша максимално правилно на български, къде използвайки допълнителни инсталации, къде кредор-а , тъй като смятам, че това е един вид уважение към тези, които ще си направят труда да прочетат мнението ми.

Последна редакция: сб, 17 дек 2005, 22:09 от Anabell

# 38
  • Мнения: 179
горките ние в чужбината . и на правопис взеха да ни учат. #Crazy
Не горките вие, а горките ние ( аз също съм извън БГ вече доста години наред ) и точно за това пуснах темата, не с цел заяждане, а с цел опресняване, ако щещ го наречи, защото, няма какво да се заблуждаваме, когато един език не се ползва достатъчно често, някои неща, особенно граматиката избледняват.
На повечето от нас българският ни е роден , все си мисля, че е хубаво да се запази .

# 39
  • Мнения: 2 452
горките ние в чужбината . и на правопис взеха да ни учат. #Crazy
Не горките вие, а горките ние ( аз също съм извън БГ вече доста години наред ) и точно за това пуснах темата, не с цел заяждане, а с цел опресняване, ако щещ го наречи, защото, няма какво да се заблуждаваме, когато един език не се ползва достатъчно често, някои неща, особенно граматиката избледняват.
На повечето от нас българският ни е роден , все си мисля, че е хубаво да се запази .

Без да се заяждам Heart Eyes, само отбелязвам с цел опресняване или уточняване, не зная точно какъв е случая при теб, но интервал се оставя СЛЕД, а не ПРЕДИ препинателния знак. Това се отнася и за скобите.

# 40
  • Мнения: 1 366
За запетаите е вярно, но за скобите?!?!? Тоест трябва да е така( не мился, че е правилно ), нали?

# 41
  • Мнения: 2 452
За запетаите е вярно, но за скобите?!?!? Тоест трябва да е така( не мился, че е правилно ), нали?

Искам да кажа, че не се оставя интервал между текста и скобата ( не така ), а (така).

# 42
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Снежанке, в чужбина или не , е хубаво да се научиш да пишеш правилно. И пак си се забавлявай , ама като пишеш правилно. Нещата са абсолютно съвместими и да се пише грамотно изобщо не боли и не се отразява отрицателно на контактите с хората.
Извъртате въпроса - изобщо не говорим за грешки от бързане или от липсващи клавиши. Тези неща много ярко се отличават от неграмотността. И да, за да си позволя да твърдя, че някой е неграмотен , аз самата съм се научила да пиша правилно.
Това за мен е израз на самоуважение, на първо място, както и на  уважение към околните. Всяка комуникация се нуждае от хигиена все пак.
ами аз не съм толкова специална .. знам да пиша и 4ета .. даже имам 6-ти по литература и това не ми пре4и нито на морала , нито на душа та нито на съвестта да си пиша както си искам .. нали постоянно говори м за свобода ... защо трябва да се ограни4авам в някакви рамки или стереотипи . като толкова много го вземате навътре - направете " правописна полиция" намерете си един хахав модератор или се премолете някои да издигнат в този ранг и това да му е работата с 4ервен химикал да попавя и лага запетаи ,терета  , й , ъ , ьо йо .. и няма да ви дразни щото ще сте уморени от поправяне . що да пиша защо като мога да напиша що  .. ще изгубя 2 секунди пове4е .... и 2 движения на ръката ,или да се протягам за ч , ш , като 4,6 са ми на , о,5 секунди по близо .. няма врема ма Кенго .. натебли трябва да ти обяснява 4овек за времето и краткия ни живот  Wink
 мен не моите ме сломи , шъ съ боря до дупка

# 43
  • Мнения: 1 793
Снежанке, в чужбина или не , е хубаво да се научиш да пишеш правилно. И пак си се забавлявай , ама като пишеш правилно. Нещата са абсолютно съвместими и да се пише грамотно изобщо не боли и не се отразява отрицателно на контактите с хората.
Извъртате въпроса - изобщо не говорим за грешки от бързане или от липсващи клавиши. Тези неща много ярко се отличават от неграмотността. И да, за да си позволя да твърдя, че някой е неграмотен , аз самата съм се научила да пиша правилно.
Това за мен е израз на самоуважение, на първо място, както и на уважение към околните. Всяка комуникация се нуждае от хигиена все пак.

абсолютно точно казано и абсолютно съм съгласна с всяка една дума. на мен също ми прави впечатление, когато видя правописни грешки, но си замълчавам, защото не сме тук, за да си поправяме грешките. винаги ми се набиват на очи и винаги съм си мислила как така големи хора не могат да пишат грамотно на родния си език. за мен  правописа на един човек е много показателен за самия него. и това, че по-дългото пребиваване в чужбина е причина да се забрави правописа на думи от родния език не мога да го приема. за говоренето да - някакси по-върви да ти идват първо думи на другия език и да не можеш в момента да зацепиш как беше думата на български. обаче са писането - е, не мога да го приема и това е

# 44
  • Мнения: 3 146
За запетаите е вярно, но за скобите?!?!? Тоест трябва да е така( не мился, че е правилно ), нали?

Искам да кажа, че не се оставя интервал между текста и скобата ( не така ), а (така).


Еее до скобите ли я докарахме? Я по-добре да се концентрираме върху правилното изписване на думите. Ако са само едни интервали  - с мед да ги намажеш. Пък и лесно се учат!

Общи условия

Активация на акаунт