Деца, преждевременно родени, но със сила надарени - 2

  • 38 184
  • 757
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 7 277
Благодаря ви за отговорите, майчета. Ние продължаваме с гимнастика по Войта вкъщи, като правим и масажи всекидневно. Дано тези работи помогнат на децата. Иначе в петък ще ходим на консултация в Токуда, където ще ни направят нови ТФЕ-и. Преди имахме дилатация на вентрикулите (т.е. разширените стомахчета) и ще ни гледат, за да видят дали не е настъпило изменение в по-лоша посока. На последния преглед докторът, който ни гледа, каза че дилатацията няма как да изчезне, в смисъл да не очакваме подобрение, важно било да няма влошаване. Това с дилатацията някак си го приех за даденост и сега просто си гледам децата и си чакам да се развиват с тяхното си темпо. За мен е много окуражително, че има и други хора, които мислят по този начин.  Hug

# 721
  • Мнения: 4 589
Ashia и ние ще ходим при д-р Масларска в петък, около 11ч, ако искаш ми се обади, ще ни познаеш с марти и Йо.

Иначе и на Марти казаха, че има лека дилатацията, която на следващата ТФЕ изчезна.

# 722
  • Мнения: 3 914
Лека дилатация на вентрикулите имат голяма част и от доносените деца,трудно родени,трудна адаптация след секцио,но никой не им наблюдава тези изменения.Тя не изчезва,просто рядко създава проблеми.Трябва да сте късметлии,поне колкото мен Mr. Green Joy
Незнам дали маитапа е уместен,но си правете гимнастиките и всичко ще е наред Hug

# 723
  • Мнения: 110
Ashia, войта терапията кой ти я прави вкъщи?
Относно развитието на бебетата, за моето още не мога да кажа, че е мъничко, но като гледам връстниците и, също има такива, който не си повдигат още главата, не иската да се завъртат и не правят опити в тази насока. Просто нашите дечица ги наблюдават по изкъсно, че да могат лекарите да си вържат гащите, ако не дай си Боже, има някакво изменение, уж да го уловят своевременно.

# 724
  • София
  • Мнения: 7 277
Nikolina, със сигурност бих ви познала с Марти и Йо, защото ви гледах в едно клипче, което е излъчвано по телевизията  Simple Smile ,  но нашият преглед е от 16:00 ч., така че най-вероятно няма да се засечем (освен ако не ви забавят много).

Ina, наистина леката дилатация може да не навреди съществено, като изключим, че е показателна за някакво страдание, което не се знае как точно е повлияло (в смисъл, че при всяко дете би следвало да е индивидуално). Но да се радваме, ако проблемът е само този.
Преди време четох твоята история и те поздравявам за упоритостта, с която се бориш, за да помогнеш на момиченцето. Стискам й палци да е добре.

Dimitrina8405, вкъщи идваше рехабилитаторка, която работи в центъра за лечение на деца с ДЦП. Тя идваше 3 седмици и после аз прецених, че мога сама да правя упражненията, тъй като не ми се виждат сложни. Ако искаш, мога да ти дам координати за връзка с жената.

Щом те интересува Войта, вие ходихте ли на преглед при Доц. Чавдаров или някой терапевт от центъра за лечение на деца с ДЦП? Доколкото ми е известно, Войта терапията се инициира и прави специално в този център. Не че искам да им правя реклама, но аз предпочетох да отида там, за да си "вържа и аз гащите", както правят докторите. Сега компенсаторните възможности на детския мозък са големи и не трябва да се пропускат възможностите за работа с децата, независмо че още са малки - така казват докторите. Ние започнахме на 5м. от раждането.

Последна редакция: вт, 13 мар 2012, 17:16 от AnMary

# 725
  • Мнения: 110
Не съм от София. ПРосто ми стана интересно за тази терапия.
Ние почнахме от два дни да ходим на рехабилитация, или там както се казва, и кинезитерапевтът ми спомена за Войта, но каза че се прилага при деца с по-сериозни увреждания, а ние единствено не можем да си вдигаме главата при дърпане за ръцете до седнало положение. Иначе в момента сме на почти 5 месеца, 3 коригирани.

# 726
  • София
  • Мнения: 7 277
Димитрина8405, в същност Войта се прилага на деца с различни степени на изоставане, включително най-леки. Не зная как стои въпросът при по-големите деца, но при бебетата Войта се препоръчва, когато е открито отклонение в двигателното развитие по три признака при обстоен преглед от специалист, който включва оценка на около 10-15 признака (дано не ме лъже паметта). На нас ни назначиха гимнастиката заради останало наличие на примитивни рефлекси на новородено, когато бяхме на 5 м. Това, което докторът видя, нямаше как да го преценя сама, макар че се опитвах с гледане на филм чета в youtube ooooh! Надявам се, че при прегледа специалистът е бил обективен, а не е целял само да ни зариби като пациенти. Във форума има много теми за Войта, може и там да попиташ за мнение. Моето е, че Войта не е никак сложна. Между другото ние правим и Бобат. Не пречи на децата, да не говорим, че сега контролът върху главата и ръцете им е видимо по-добър. Щом малката е недоносена, ако имаш начин, хубаво е да се консултираш със специалист терапевт, който компетентно, аргументирано и подробно да оцени как се развива в двигателно отношение, пък тогава може да прецениш дали трябва да правиш опити за гимнастика, нищо че не си от София.  Simple Smile

# 727
  • Sofia
  • Мнения: 72
здравейте! моят син кара 5 м. и още не се е обърнал от гръб по корем. но се обърна от корем по гръб, като го оставих сам. правим всички упражнения. иначе прави упр. танцуване, изправя се в седнало положение с помощ.
родих в 34 г.с. но беше в неонатологията в софия за 1 м. т.к. б. дробчета трябваше да се доразвият. сега е над 6 кг. и над 60 см. предстои ни да ходим на преглед да видим колко е наддал.

# 728
  • Мнения: 6
на 29 февруари ходихме на консултация тежахме 8420 и 69 см педи каза че е добре за седмаче на тази вазраст

# 729
  • Мнения: 923
Привет на всички Hug
Отдавна не съм писала, но се опитвам да ви следя. Реших да се включа и аз в темата, която разисквате. Големият ми син е роден 28 г.с. с тегло от 900 гр. Ходили сме на рехабилитация при д-р Тонев, отделно у дома идваше рахабилитаторка, която се занимаваше с него всеки ден. Вдигаше си главичката от малък, не си спомням кога точно се обърна от гръб по корем и обратно, но седна близо на 1 година /9 месеца корегирани/, проходи на 1 година и 8 месеца /1 година и 5 месеца корегирана възраст/. Въпреки всички трудности и въпреки, че проходи доста късно сега е едно напълно здраво и палаво дете, което не се спира дори за миг. Пръв е във всички бели и у дома и в градината. Пожелавам на всички мами много кураж и вяра. Всичко ще бъде наред.

# 730
  • София
  • Мнения: 7 277
Браво на детето! Да ти е жив и здрав и много да те радва  Hug !

# 731
  • Мнения: 4 589
Ashia, как мина днес прегледа? Аз разбрах, че д-р Масларска не е там, на нас мантуто ни прави Ели, старшата. Като я няма док и колко е празно, не е истина.

# 732
  • София
  • Мнения: 7 277
Наистина Др. Масларска я нямаше и нас ни прегледа Др. Константинова. Да кажа за "успокоение" на мамите тук, които се тревожат за обръщането, че док каза, че трябвало до 6м. коригирана възраст да чакаме да се случи.  ooooh!

Препоръча ни да ходим на детски невролог, защото така съветвали всички родители на недоносени бебоци. Аз я питах необходимо ли е, при положение че  ходим и при специалист по физикална медицина (т.е. доц. Чавдаров), но тя каза, че не било зле да идем, така сме щели да вземем второ мнение, да ги съпоставим и т.н. Сега се чудя дали наистина си струва да ходим и на още един специалист ... Tired

На вас за какво ви правиха манту?

# 733
  • Мнения: 4 589
Ashia, ние ходихме и на невролог и на ортопед, по препоръка на д-р Масларска. Макар че проходихме на 1год коригирана и много добре се оправяме двигателно.
Аз бих слушала, защото е хубаво да се видят нещата на време, а не когато е късно.
Йо лазеше, правеше стъпки и пак невролога имаше някои препоръки за нас.
Ходете на макс доктори сега, после може да е късно.

Манту ни правиха, защото Йо нямаше белег след инжекцията. Сега се разминахме на косъм, че червенината беше 18мл....та за малко да повторим имунизацията.

# 734
  • София
  • Мнения: 7 277
Nikolina, дано не ви се налага да повтаряте никакви имунизации. Стискам палци!

Както гледам, май ще се ходи и на невролог. Вкъщи дядото ще ме изяде, защото според него се притеснявам излишно и едва ли не само търся извинения да мъкна децата по доктори. Ама в крайна сметка аз решавам (то май това най-много го изнервя)    Rolling Eyes

Някой може ли да ми препоръча свестен невролог? Др. Христова от Токуда добра ли е?

Общи условия

Активация на акаунт