Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ....

  • 40 058
  • 754
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 753
Благодаря за наистина бързите отговори, момичета!  bouquet
Да, добре наддава до момента бебка, дано и занапред да е така. Определено ме успокоихте, още веднъж благодаря!

# 46
  • Мнения: 664
Мами, знаете ли дали могат да се пият пробиотици по време на кърмене?
На мен ми предписаха т.к. ми се наложи да пия доста пъти антибиотик тази година, но сега видях на листовката, че не е препоръчително по време на кърмене...В нета не намирам инфо, а и на сайта на e-lactancia не успях да открия за пробиотиците....

# 47
  • София
  • Мнения: 12 229
ania  няма никакъв проблем ти да приемаш пробиотици, още повече че при теб предвид описаната ситуация това е необходимо. Пробиотици така или иначе има и в кърмата и се предписват при подобни ситуации и на кърмачетата.
Ето и една статия за бебетата, която може да ти е интересна - Детска микрофлора, пребиотици и пробиотици

# 48
  • Мнения: 753
Пак аз Simple Smile
Видях, че споменавате, че салвията (градинският чай) намалява кърмата. Купих си семена от чиа, които принципно са много богати белтъчини и т.н., но са от същото семейство, лат. име е salvia hispanica. Имате ли идея дали ще подейства отрицателно на количествата (за качеството е ясно, че ще е само положително Simple Smile)?

# 49
  • Мнения: 664
Aila, благодаря за отговора и за статията! И аз се учудих, че хранителна добавка може да навреди на кърмачето. Предполагам, че просто се презастраховат Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 12 229
Пак аз Simple Smile
Видях, че споменавате, че салвията (градинският чай) намалява кърмата. Купих си семена от чиа, които принципно са много богати белтъчини и т.н., но са от същото семейство, лат. име е salvia hispanica. Имате ли идея дали ще подейства отрицателно на количествата (за качеството е ясно, че ще е само положително Simple Smile)?
Посъветвах се с нашата консултантка-фармацефт. Тя сподели, че все пак са различни видове, но няма информация конкретно за това. Съвета и е или ако започнаш да го пиеш да е в много малки количества и да следиш за евентуално намаляване на количеството кърма или да изчакаш поне до 5-6 месец когато дори и да намалее количеството мляко, то се компенсира от твърдата храна при захранването.

# 51
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Salvia hispanica, a.k.a. салба, спореде специалистите е безопасна за приемане по време на бременност и кърмене.
Тя е богата на калций и желязо и се препоръчва като чудесен източник на тези елементи за жени в детеродна възраст, по време на кърмене и след менопаузата.

Салбата е също така се препоръчва като подходяща за даване на деца, като осигурява важни хранителни вещества за деца и подрастващи и им помага да растат здрави.

# 52
  • Мнения: 570
Здравейте, искам да попитам за кърменето след появата на зъбките. Преди няколко дни гледах "На Кафе" и говориха, че зъбките трябва да се почистват след кърмене, защото се образува киселина в устата и пада емайла. Ние вечер се приспиваме на гърда и ми се струва абсурдно след като заспи да му бъркам в устата...100% ще се събуди  Rolling Eyes  На 4 месеца е и му се появиха долните 2 зъбчета.

# 53
  • Мнения: 753
Благодаря Аила и Бу, много се радвам, че ви има, момичета, както и този форум! Hug

# 54
  • Мнения: 11 088
Пейота, може би ще ти е интересно да прочетеш тази статия. За съжаление е на английски, но като имам малко повече време, ще резюмирам по-подробно и на бг.

Накратко, "биберонният кариес" е биберонен, не кърмачески - кърменето няма нищо общо и технологията на поемане и гълтане на млякото е коренно различна - изобщо не стига до зъбите. Докато детето ти не е захранено, можеш да му даваш колкото пъти искаш да суче, без да мислиш за четки и пасти. След захранването и поникването на повечко зъби, е добре да ги почистваш вечер, за да не остават по тях остатъци от храна - които биха могли да повредят емайла в действителност. След това пак си даваш кърма за заспиване, ако бебето я иска. Туйто. Аз лично зъбите на дете под 1 г. не съм и не бих мила - на дъщеря ми почнах със сигурност след година, имаше 8 зъба на първия си рожден си ден.

Сега, доста стоматолози не са съгласни. Ама те доста от тях и флуор изписват, без да има доказан дефицит, на ангро Simple Smile

# 55
  • Мнения: 7 418
peiota,нямам нАучни доказателства,но на мен лично ми се струва абсурдно това,че кърмата предизвиква кариеси....
   Някак съм на мнение,че причината за кариеси се крие някъде по-надълбоко.... Thinking

   Даже и за бялата захар знам,че не толкова ти пречи "отвън",като не си миеш зъбите,колкото "отвътре" пречи на организма за усвояването на калций.Същото беше и за някои други храни/напитки (не и за кърмата,само  Hug )....

   Може и да греша,де.  Но може и да не греша.  Simple Smile

# 56
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Ще копирам това, което писахме онзи ден на ЛЛЛ стената с pepelyashka в отговор на същия въпрос заради същото предаване (и на ЛЛЛ телефона имаше същите въпроси, за съжаление, невярната информация, казана с авторитетен тон, се разпостранява като пожар!)

Докато бебетата са изключително кърмени, няма риск да развият кариес.От момента на въвеждане на храни и напитки, съдържащи захар, може да възникне кариес, защото по този начин бактерията Streptokokkus mutans получава "храна" и започва да образува агресивни киселини, които развалят зъбния емайл.

Кърменето само по себе си не вреди, за това конкретно изследванията са категорични Simple Smile

March/April 1999 issue of Pediatric Dentistry, "It is concluded that human breast milk is not cariogenic." - "Заключението е, че човешката кърма не е кариогенична" (т.е. предизвикваща кариеси)
Според Brian Palmer, "Human milk alone does not cause dental caries. Infants exclusively breastfed are not immune to decay due to other factors that impact the infant's risk for tooth decay. Decay causing bacteria (streptococcus mutans) is transmitted to the infant by way of parents, caregivers, and others" (Palmer 2002). - "Човешкото мляко само по себе си не причинява кариес. Изключително кърмените деца не са имунизирани срещу кариес поради други фактори, които влияят на риска за децата от развала на зъбите. Бактерията, причиняваща развалени зъби (стреп мутанс) се предава на бебето чрез родителите, гледачи и други."

Кърмата освен това има антибактериални свойства, т.е. понижава риска от кариес, както и благоприятства понижената киселинност в устната кухина.

# 57
  • Мнения: 570
По думите на въпросната стоматоложка особено когато изникнат горните зъби кърменето на поискване трябва да спре, както и това за успокоение, тъй като горните зъбчета се допират до зърното(млякото) и 15 минути по късно започва образуването на киселина, която разяжда емайла. Особено важно било за горните зъби, защото при долните слюнката отмивала остатъците от мляко. Показваха доста стряскащи снимки на почернели зъби  #Crazy
Ние за сега сме на поискване и мисля да си останем така и след 6-тия месц. На 4-ри месеца ни изникнаха долните 2 зъба, така че предполагам след 2-3 месеца ще се покажат и горните. Не мога да си представя да не го държа на гърда за приспиване  Rolling Eyes

# 58
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Пейота, гарантирам ти, че нито горните, нито долните зъби имат досег със зърното, всъщност досега със зърното до каквито и да е зъби е доста болезнен, мисля, че тази докторка никога не е кърмила за да говори такива неща.

Сега да питам и аз нещо - децата и аз сме болни от гадния вирус с разстройство, питах докторката какво мога да пия и тя каза - хидрасек и ентерол, снощи мъжът ми купи хидрасек за възрастни и аз пих, днес прегледах листовката и там категорично пише да не се използва от бременни и кърмачки (какво пък остава за бременни кърмачки  Crazy), та мога ли да го пия и ако не мога да пия този за възрастни на капсули, мога ли да пия от детските сашета и ако и това не може, какво мога да пия?

# 59
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Пейота, гарантирам ти, че нито горните, нито долните зъби имат досег със зърното, всъщност досега със зърното до каквито и да е зъби е доста болезнен, мисля, че тази докторка никога не е кърмила за да говори такива неща.

Сега да питам и аз нещо - децата и аз сме болни от гадния вирус с разстройство, питах докторката какво мога да пия и тя каза - хидрасек и ентерол, снощи мъжът ми купи хидрасек за възрастни и аз пих, днес прегледах листовката и там категорично пише да не се използва от бременни и кърмачки (какво пък остава за бременни кърмачки  Crazy), та мога ли да го пия и ако не мога да пия този за възрастни на капсули, мога ли да пия от детските сашета и ако и това не може, какво мога да пия?

Хм, нашата педиатърка е изписвала на малката Хидрасек за деца. Мисля, че може да пиеш детския поне.  

Общи условия

Активация на акаунт