Училищни униформи и безумни цени

  • 37 273
  • 142
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 449
Ситуацията в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев" е напълно извън всякакъв контрол. Униформите са безумно скъпи, но за сметка на това са грозни до безобразие. Не знам кой и как е правил конкурса за фирма, но изборът на BONITA Stlle Ltd мирише отвсякъде на дива българска корупция. Не съм убеден, че не може нищо да се направи - при добра организация на родителите, тези които трябва да плащат целия този масраф, много неща могат да се постигнат. Следва да се подадат сигнали до МОН, и до куп други институции, медиите също биха се заинтересували от такава тема, която касае пряко голяма част от хора. Цените не са леко завишени - те са поне двойни. Винаги става става така, когато някой си прави конкурс за нещо, което някой друг трябва да плаща. Срамота за ръководството на училището! И най тъпата секретарка, ако прекара само 1 час пред интернет ще успее да подбере поне 5 по-добри оферти.
Според мен с добра организация от родителите може да постигнат успехи от родителите срещу тази явна корупционна схема.
Много неща могат да се направят! Това че падагогически съвет е решил нещо, не означава, че не може да се атакува лошо негово решение, още повече, когато става въпрос за налагане на само една определена фирма.
Защо педагогическият съвет не избра само моделите на униформите в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев" и не поиска оферти от 15 фирми, а не от една,  които да се конкурират? И още - тези униформи, защо да се поръчват само на едно фирма, защо да не могат родителите да ги поръчват на още 15 фирми съобразно техните цени? Въпросите са безкрайно много. Униформите са хубаво нещо, но тази работа в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев" няма да остане така.

Последна редакция: чт, 06 мар 2014, 15:52 от Ясен Нешов

# 91
  • Мнения: 720
За съжаление, съвсем не е сигурно, че когато участват родителите, нещата ще са направени добре. В нашето училище съставиха комисия, в която всеки можеше да се включи. Обявиха конкурс , на който се явиха фирмите Бонита и Монтели - и двете с безумни цени и странни модели. И комисията направи "избор"  Crazy (едно от две!). Видно беше, че униформите на българска почва ще изпълняват главно функцията да направят първия милион на избраната фирма, но не, униформи ТРРРЯБВА да има! Протести, анкети - нищо не се оказа резултатно срещу вятъра, който вееше в главите на отговорните фактори.
Аз не се включих в тази комисия, защото съм принципно против униформите и сметнах за абсурдно да участвам в избора на нещо, което генерално не одобрявам. Имах очакването, че участващите родители ще защитят интересите на всички други, но не се получи. Не знам какви са я мъдрили в комисията, но накрая излезе, че да дадеш 40 лева за горнище на анцуг и 36 лева за жилетка е нормално, а останалите трябва да сме благодарни за труда, който комисията е положила.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 948
Дали ще има някакви санкции, ако детето не ходи на училище с униформа? Как може да накажат детето ми за това, че не съм му купила грозна и некачествена униформа в няколко комплекта, които ще ми излязат над 200лв?
И ние сме в 125 СОУ и мисля да не купувам униформа на моето дете...Който е толкова "ЗА" униформите, да си купи и да я носи.

# 93
  • София
  • Мнения: 891
Добре, а къде мога да видя и пипна на живо въпросната униформа. Как да поръчам нещо, което не знам какво е. И кой в 125-то училище отговаря за това и може да отговори изчепателно и адекватно на въпросите ми.

# 94
  • Мнения: 85
Разбрах, че са били изложени в училището, но дали още са там - не мога да ти кажа. А кой отговаря за това също не знам - може би можеш да си поискаш среща с директорката.

# 95
  • София
  • Мнения: 449
Ако питате мен - директорката на 125 СОУ "Проф. Боян Пенев" трябва да се срещне с икономическа полиция заради договорянето на тези безумни цени на "униформите". #Cussing out


Можете ли да ми кажете до кого са подавани жалби във връзка са униформите в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев"?

# 96
  • София
  • Мнения: 449
Дали ще има някакви санкции, ако детето не ходи на училище с униформа? Как може да накажат детето ми за това, че не съм му купила грозна и некачествена униформа в няколко комплекта, които ще ми излязат над 200лв?
И ние сме в 125 СОУ и мисля да не купувам униформа на моето дете...Който е толкова "ЗА" униформите, да си купи и да я носи.

Здравей, били могла да ми кажеш, ако проучиш този въпрос за санкциите по-подробно. Благодаря предварително.

# 97
  • Мнения: 85
Нямам идея до къде са подавани жалбите, подозирам, че е до инспектората, но това е мое предположение.

# 98
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501

Можете ли да ми кажете до кого са подавани жалби във връзка са униформите в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев"?

В темата за 125 СОУ една мама писа, че е сезирала РИО. Аз съм поставила въпроса в дирекция "Образование" на Столична община.
На 11 и 12.03 са родителските срещи. Добре е да има съвместни действия и никак не намирам за нормално обстоятелството, че училищното настоятелство се дистанцира.

# 99
  • Мнения: 7
Здравейте, майка съм на първокласник в 125-то училище.
По отношение на униформите, за съжаление родителската среща не мина изобщо добре. Другите родители не бяха запознати и съответно не бяха подготвени да реагират. Учителите не ни запознаха с цените, а само с мотиви за въвеждане на униформа (някои от които напълно несъстоятелни). Цитираха ни проучване сред родители отпреди ТРИ години, според което 92% били ЗА униформите - това са деца на поне три випуска, които вече не учат тук. Тъй като ние не сме били участвали в проучването, ни дадоха да попълним анкета, от която ни предупредиха, че нищо не зависило, което си е подигравка. Всичко било вече решено, както и коя да е фирмата (все едно педагогическият съвет плаща цената на униформата).
Обмислям следващи стъпки. Целта ми е - отстъпки в предложените цени и графикът за измерване да се реализира в училището, където е удобно за всички. Доколкото разбирам, сега идеята е да ходим в цеха на фирмата - някой забравя, че ние сме клиентът.
Очаквам мнения и предложения.

Последна редакция: чт, 13 мар 2014, 09:55 от petunia_a

# 100
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Здравейте, майка съм на първокласник в 125-то училище.
По отношение на униформите, за съжаление родителската среща не мина изобщо добре. Другите родители не бяха запознати и съответно не бяха подготвени да реагират. Учителите не ни запознаха с цените, а само с мотиви за въвеждане на униформа (някои от които напълно несъстоятелни). Цитираха ни проучване сред родители отпреди ТРИ години, според което 92% били ЗА униформите - това са деца на поне три випуска, които вече не учат тук. Тъй като ние не сме били участвали в проучването, ни дадоха да попълним анкета, от която ни предупредиха, че нищо не зависило, което си е подигравка. Всичко било вече решено, както и коя да е фирмата (все едно педагогическият съвет плаща цената на униформата).
Обмислям следващи стъпки. Целта ми е - отстъпки в предложените цени и графикът за измерване да се реализира в училището, където е удобно за всички. Доколкото разбирам, сега идеята е да ходим в цеха на фирмата - някой забравя, че ние сме клиентът.
Очаквам мнения и предложения.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=294333.new#new това е темата за 125 СОУ, тук обсъждаме.

# 101
  • Мнения: 7
Мерси Simple Smile Вече се включих.

# 102
  • Мнения: 3 835
И аз съм отворена по въпроса, аз написах на листчето, че цените са измислени, видях, че доста родители писаха по листата също, но не знам какво.
За тази фирма нищо добро не мога да кажа, преди години една позната работеше там и съм си взимала памучни блузки от нея с малки дефектчета, оставете дефектчетата, шевът е без конкуренция отвратителен, материите са от най-долните Sick Аз на излизане от родителската се загледах по-подробно в нещата, еми отвратително качество, базовата тениска и 2 лева не струва, най-долнопробно трико, усукани шевове, това след първото пране и за парцал няма да става. Материята на блузките тип лакоста, бива, но да не говоря, че долния шев е вълнообразен с разлика от 1 см, като наложите предница и задница се вижда.
Единствено за суитчера мога да кажа нещо добро, хареса ми, поне визуално, но на тази цена аз якета купувам.

# 103
  • Мнения: 5 234
Втрещих се - темата е от 2011 г.,  а става дума за същата фирма с надутите цени - Бонита. Толкова ли няма други фирми, които шият униформи, та трябва все тази да рекетира родителите така системно и нагло.  ooooh!

# 104
  • София
  • Мнения: 6 477
Втрещих се - темата е от 2011 г.,  а става дума за същата фирма с надутите цени - Бонита. Толкова ли няма други фирми, които шият униформи, та трябва все тази да рекетира родителите така системно и нагло.  ooooh!

Още през 2009 г. Бонита е шиела униформи за нашето училище, но тогава е имало някакъв проект и парите, плащани от родителите били нормални. Когато моята дъщеря тръгна първи клас вече нямаше проекти и ни задължиха поне един елемент да купим - масово се набутахме със суитчъри за по 40 лв., но слава богу не ни ги искаха задължително да се носят! Така, че Бонита са си просто...абонирани за печелят "конкурсите" за фирми...

Общи условия

Активация на акаунт