Отговори
# 15
  • Мнения: 9 488
Много изчерпателен пост, froh, благодаря, че сподели, само ми стана любопитно за играта с храната. Какви последствия може да има, тоест на какво лошо може да се научи детето, ако чат-пат хвърля и се маже с накоя храна (освен разбира се нацапаните дрехи и предмети) ?

....че храната е за игра Laughing

# 16
  • София
  • Мнения: 38 795
На мен пък кашата ми харесва. И пюретата. Една определена марка.
Аз захранвам по стандартна схема за късно захранване.
6 месец - въвеждане на зеленчуково пюре.
7 м - каша и плодово пюре и т.н.
Аз започнах да давам зел. пюре в 15 ч, после го преместих в 13.
Що се отнася до режима - моето дете беше на поискване и само си направи режим. Баба му се майтапи, че е точен като часовник.

# 17
  • Мнения: 570
И аз да задам въпросите си тук, виждам, че със Светла имаме доста еднакви теми, по които търсим инфо. Синът ми е на 5 месеца и започнах да чета за захранването, но честно да си кажа се обърках, схеми много, едни казват едно, други друго...сокове не, каша да. При Гала пък казваха, че кашата не се препоръчва за едри деца, а сина ми е точно такъв. До момента сме на изключително кърмене - без вода и по колкото пъти поиска (за ужас на бабата - "няма никакъв режим") Вече ни растат зъби - имаме два долни и май ще излизат още.
Естествено искам да направим най-доброто захранване за детето ми, но се чудя с какво и кога. Четох за захранването водено от детето, но ми се струва, че количествата са много малки и практически действително само опитва храната, а се наяжда с кърма. Сигурно няма лошо, но нали всъщност захранването се прави, защото се променят нуждите на бебето. Разсъждавайки си мисля, че и след появата на първите зъби организма  на бебето подсказва, че има нужда от още нещо  Thinking
И аз съм в същата чуденка - кога и с какво и по колко?

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 6 651
До годинката някъде, бебетата задоволяват глада си с мляко (кърма, АМ).
Както се писа в една друга тема - затова е ЗАхранване, а не НАхранване Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 95
svetla,  нашите деца са родени и живеят в среда и обществото на консуматори, където "глад" в най-истинския смисъл на думата липсва. Те приемат храната като някаква даденост, която винаги я има за тях и всъщност не си дават ясна сметка, какво се случва и колко усилия, а понякога и лишения на други хора са необходими, за да стигне тя до тях ей така, "наготово". Също така все още не знаят, че за страшно много други хора, особено деца, да имаш къшей хляб или да се храниш веднъж на ден е цяло щастие. Ние с мъжа ми искаме дъщеря ни да се научи да цени храна като важно средство за физическо оцеляване и да знае, че не всяко дете има нейния късмет в това отношение  Peace Това имах предвид като писах, че не разрешавам да се заиграва и да хвърля храна.

peiota, схемите за захранване наистина са много и първоначално в майчината глава настава една главоблъсканица.... Grinning, но не се притеснявай - всичко ще си дойде на място. За да си сигурна дали наистина синът ти е готов за друга храна, различна от кърма, може да почнеш да го вземаш с теб на масата по време на семейните ядения. Посягайки настоятелно да вземе храна от масата или твоята чиния, искайки да опита нещо от вашето ядене, това може да е знак, че детето проявява интерес към вашата храна и е готово да опита нещо ново. Други признак за готовност, който е и аргумент в полза на късното захранване е, че около шестия си месец децата би трябвало вече да могат да седят с чужда помощ, което е важен принцип при захранването (никога в легнало или полулегнало положение). В тази възраст се смята, че и храносмилателната система на бебето е вече достатъчно развита, за да поеме друг вид, т.нар. "твърда" храна. Виж зъбите могат да поникнат и по-късно, което не пречи на бебоците доста успешно да дъвчат и с венците  Grinning - може да прочете повече в библиотеката за "захранване, водено от бебето" (BLW)
Дали ще захранваш по горния метод или стандартно - с пюрета и каши - няма значение за количеството. При всяко положение, въвеждайки нова храна, започваш с малко количество - една-две лъжички и постепенно увеличаваш количеството, а детето само ще ти подскаже какво количество може и иска да яде. Друго правило е въвеждането на нова храна да става сутрин или до обяд, за да можеш да се проследи реакцията на детето към тази храна и евентуално поява на алергия.

Моят съвет е да почнеш с някой подходящ зеленчук - картоф, морков, може и тиква (сега е сезонът им, ако смяташ сама да готвиш на детето) и така постепенно да въвеждаш и други продукти и да правиш различни комбинации от вече въведени храни. Независимо от "съвети" на пишман-педиатри, на толкова малки деца аз сол не бих сложила в храната и моят съвет е да се въздържате още доста време да го правите. За захарта - също, особено в периода на интензивното зъбоникнене. Соковете - на тази възраст не носят никаква полза за децата освен да  им пълнят стомасите и да заемат мястото за по-ценна храна. Полезните вещества в плодовете се съдържат в пулпа им и затова аз съм привърженичка на яденето на самите плодове.

Водата - хубаво е да почнете да предлагате по малко вода след хранене с "твърда храна". В началото повечето кърмени бебета я отказват, но постепенно свикват. Важно е да се научат да пият вода, а не сокове. Това казва до момента моят опит  Grinning

# 20
  • Мнения: 570
froh, много благодаря за изчерпателния пост  Hug Предполагам, че ще започнем с тиква, но ще чета още  Flutter И на мен ми е интересно дали ще успеем да направим някакъв режим, защото в момента се кърмим на поискване - обикновено на 2 часа (и през нощта) и тайничко си мечтая след започване на захранването интервалите да се увеличат  Blush

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Аз, слушайки лекарката, започнах с плодови пюрета, после тиква, морков. Днес въведох картофено пюре, но...няма интерес, дори го плюе...не е както приемаше тиквата, моркова. Може ли да го подправям с малко сол, или не е желателно за 6 месеца ?
Иначе отдавна ги имема признаците за интерес към храната, като е нас на масата, гледа храната, лигави се, преглъща и "дъвче", а зъбки имаме още от 5 месец.

# 22
  • Мнения: 9 488
Рано е за сол..;след годинката Peace

# 23
  • Мнения: 2 070
И аз да задам въпросите си тук

И аз съм в същата чуденка - кога и с какво и по колко?
[/b]

Привет! Доста подробно са ти писали момичетата по-горе.. Ако още не си попадала на тези материали - погледни ги, много са полезни.

http://xedra.wordpress.com/2009/07/25/food-intro/ - "Захранването – кога, как, с какво и колко"
http://xedra.wordpress.com/2011/08/26/solids-problems/ - "Трудности със захранването"

Според официалните препоръки нещата не са толкова сложни - започваш с каквото искаш, когато решиш и с колкото прецениш/бебето пожелае  Wink

Относно притеснението ти, че при захранване водено от бебето количествата са малки - не е задължително, много бебета хапват доста, дори от самото начало. От друга страна е добре в началото да не са огромни количества, по-скоро се цели предлагане на често по малко, но различна храна - като консистенция, температура, вещества. В първият линк са дадени препоръчителните количества допълваща твърда храна, които е добре да целиш според възрастта на бебето. От там нататък - въпросните количества може да се разпределят според вашето удобство и желанията на детето. За пример - ако трябва да даваш 150-200 гр твърда храна за денонощие - ти решаваш/най-добре съобразявайки се с бебето/ дали ще дадеш веднъж на ден цялото количество и ще е зеленчук или супа или пък на 4 пъти през деня 4 различни неща - например малко банан,  тиква, нещо задушено на пара, коричка хляб, резенче ябълка или круша и тн.

Успех!   bouquet

Последна редакция: ср, 02 ное 2011, 17:43 от ДеЩоВиди

# 24
  • Мнения: 3 743
Аз, слушайки лекарката, започнах с плодови пюрета, после тиква, морков. Днес въведох картофено пюре, но...няма интерес, дори го плюе...не е както приемаше тиквата, моркова. Може ли да го подправям с малко сол, или не е желателно за 6 месеца ?
Иначе отдавна ги имема признаците за интерес към храната, като е нас на масата, гледа храната, лигави се, преглъща и "дъвче", а зъбки имаме още от 5 месец.

Възможно е да не му харесва картофа след сладкия вкус на моркова и тиквата. Би могла да смесиш картофа с вече въведен зеленчук (тиква, морков), макар че аз не съм фен на маскирането на вкусовете). Другият вариант е да пробваш да дадеш друг зеленчук и после пак да пробваш с картофа Peace

Колкото до кърменето и захранването: аз кърмех и 30 мин след това давах колкото пюре или каша искаше. За мен беше удобно, защото не ревеше от глад, докато приготвя пюрето и бях сигурна, че няма да остане гладна или да се отбие без време, а и се водех от прочетеното, че млякото/кърмата си остава основната храна на бебето до годинката Peace

Общи условия

Активация на акаунт