Валдорфска педагогика - как да я прилагаме у дома?

  • 39 219
  • 161
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 735
За съжаление ще пропуснем Отворените врати.. сутринта сме на рд, а след това ще отбележим порастването и на нашето детенце.
Но ако има мами, които ще ходят и биха споделили тук за впечатления - ще съм много благодарна, предполагам и другите, които няма да успеят да се класират!  Hug

# 16
  • Мнения: 487
За съжаление аз също не можах да отида.
Ще се радвам ако някой, който е ходил, разкаже.
Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 5 192
Ще се постарарая да съм изчерпателна Simple Smile Засега в текст, като ми изпратят снимките, ще ги кача, направих ги специално за темата, с чужд апарат.

Изминала е първата учебна година във валдорфското училище и аз съм изключително доволна от резултатите!
Спомням си какви плахи зайчета бяха преди започване на училище, а сега видях едни уверени, щастливи, свободни, пристрастени към ученето деца, артистични, владеещи тялото си , изразяващи емоциите си.

Първо  за заетостта - от 8.30 до 16 (не съм много сигурна за финала)
До обяд учат по валдорфски, след обяд беснеят на двора, спорт и приложни дейности.

Таксата - 400 лв на месец, от споделено от родители - една от най-ниските за частно училище в София.

Методи - напълно нови за мен, непонятни, трудни!  аз се включих заедно с децата в урока по математика и разбрах за себе си, че се изисква 100% концентрация и то в нелеко упражнение - преместваш торбичка с бобчета от едната си ръка в другата, като броиш наум, а на глас казваш само числата през 3. Тоест на всяко стъпване прехвърляш от ръка в ръка, и като дойде кратното на 3, го произнасяш.
И още 4-5 подобни упражнения и ето ти, можеш да работиш с числото 3 - ама не само да събираш, а и да умножаваш, изваждаш и делиш! Което е доста по-рано отколкото в  държавното училище. Освен това е до 100!

Работят с едни дървени кръгли дъски  подобни на часовник и увиват вълнен конец, ще видите на снимкаата.

Изцяло покриват държавния стандарт.
Имат немски като западен език. На изходното ниво след четвърти клас ще имат външно оценяване, до тогава нямали  изпити.

Математиката  се изучава чрез - рисуване, "разходките" в кръг, оплитане  по тези дъски, музициране (работят с флейти и нещо като барабанене...) сигурно и с други похвати...

Как започват деня- това ме потресе с положителния си ефект, с начина по който децата свикват с говоренето пред други хора. Това ще им е от горомна полза в живота...
Та - нареждат се в кръг и се представят индивидуално, с излизане крачка напред. Казват:"Здравейте, аз съм Петър!" Другите му отговарят" "Здравей, Петър!" И така всяко дете, като се започне с учителката.
Толкова бяха мили, сърдечни , равнопоставени и всяко с блестяща индивидуалност!
Няма съревнование, но има разцъфтяване на всяко дете.

Накрая се включи учителката по музика и направихе ансамблово свирене на флейта. За мен беше затрогващо да ги чуя в синхрон!
Още повече, ние имаме същата блокфлейта в къщи и аз, с книжката, успях да извадя само 1тон!
Децата си владееха перфектно пръстите, всичките Simple Smile

Пропуснах за математиката - нафинала показаха въодушевено усърдие да прерисуват каквото учителката рисува на дъската - къщата на джуджето, което събрало 30 скъпоценни камъка и трябвало да ги раздели на 3 равни купчини. После 27 скъпоценни камъка... и тн.... до 0.
Рисуването става едновременно с разпределянето на канелени пръчки и вълнени топчета и кестени Simple Smile
продължавам в друг пост...

Последна редакция: пн, 07 май 2012, 03:41 от търся си ник

# 18
  • София
  • Мнения: 5 192
Продължавам Simple Smile
Децата в момента са 3 в първи клас и 2 (или 3, не помня)във втори клас. Учат заедно.

От следващата година се включва втора учителка, и тя беше на урока, много ми хареса излъчването й. Имаше и други педагози симпатизанти Simple Smile

Имаше доста родители на беседата. Някои с големи деца и само последното във тази градина/училище, а други с бебета, дошли на училищна лекция Simple Smile

Вече се изчерпах, питайте Simple Smile

Ще има лятна валдорфска занималня към начално училище "Професор Николай Райнов" от 04 юни до 10 август.
Цената е изключително ниска! Това вече е моето лично мнение.
250 лева на месец
От 8.30 до 16.30 ч
Храната трябва да се носи от детето
Ще работят по валдорфски  до обяд, а след обяд походи в планината и "среща с книжки". Доколкото разбрах учениците от училището просто ще продължат да ходят.
Те не искали да има ваканция, не искали да спират да ходят на училище  Joy

Някой спомена, че в градината в момента няма места, но това не съм го чула официално.

Последна редакция: пн, 07 май 2012, 10:18 от търся си ник

# 19
  • Мнения: 925
търся си ник,
благодаря за пространния обзор! Simple Smile
Атмосферата във Валдорфското училище и градина е страхотна наистина, аз ходя там всеки месец от февруари насам на семинара по Валдорфска педагогика. Записах се обаче в групата за предучилищна педагогика (за възрастта на детската градина) и не бях наясно как точно се работи с блокфлейтите, кръглите дъски с прежда по тях и другите пособия, които ги има в класната стая.

Много интересно за лятната занималня, определено звучи примамливо! Цената, която си споменала, за целия този период ли е? На мен за съжаление тази градина ми е безбожно далеч, но може би си струва да се напъна да водя там голямото си момче на тези занимания през лятото...Особено ако учителките в занималнята ще са Теофана и Анриета - много им симпатизирам, особено на Теофана.

В детската градина не зная с колко места разполагат в момента. Знам как протича денят им и с какво се занимават, както и как са разпределени групите като възраст, с какво се хранят (най-общо) и др.

Ако на някого му е интересно, мога да споделя Simple Smile

търся си ник, чакаме снимките!   bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 5 192
Евридика, допълних поста си. Цената е на месец и занималнята е за възраст начално училище. Но ще вземат и малкото ми дете, което е на 5 г.
Бях пропуснала тази много важна подробност, че е за училищна възраст.
И занималнята ще се води в помещението освободено от учениците , от учителката на училището.

# 21
  • Мнения: 487
търся си ник, благодаря много за споделената информация.  Hug
Много искам да запиша големия си син там. Единственото, което ме притеснява, е транспортът...
Знаеш ли на колко години са дечицата в първи клас?

# 22
  • Мнения: 13
Здравей Евридика,

Ние посетихме градинаята в Деня на отворените врати миналата година и сме впечатлени.  Наистина ще съм ти благодарна, ако споделиш повече подробности за детската градина.

И аз бих искала да се включа в семинара, но тй като е започнал, може би в следващия...Ако споделиш впечатления и от семинара също ще е супер. 

Дъщеря ни е на 1 г. и 3 м. и се надяваме да можем да я запишем тази детска градина от догодина живот и здраве.

Поздрави,

Надежда

# 23
  • София
  • Мнения: 5 192
препращам покана, макар да не съм сигурна, че е напълно отворено

Здравейте!

Имаме удоволствието да Ви поканим, в събота(19 май), на две лекции:
от 10.30 - "Седемгодишните периоди в развитието на човека ( 7 – 14
годишен период) " + Отговаряне на въпроси и
от 14.45 "Управление на валдорфските детски градини и училища"

Лекциите ще бъдат водени от Ян Нет, валдорфски преподавател от
Холандия, с дългогодишен опит като класен учител.

Очакваме Ви!

Адресът на детската градина и училището е кв. Драгалевци, ул.508
(ул."Проф. Йордан Иванов") 18а. От ресторант 507" (на ул. "Зографи
Молерови" /старо наименование 507-ма, която свързва Драгалевци и
Симеоново/) завиваш покрай ресторант 507 нагоре към планината по ул. 508
(ул."Проф. Йордан Иванов") 18а. Втората пряка - вдясно, градината се
пада първата къща вдясно, входът е откъм ул. 505.

# 24
  • София
  • Мнения: 5 192
И още нещо- вчера по БНТ в сутрешните часове е гостувала госпожа Теофана , една от преподавателките в детската градина. Може би е било дълго и много интересно, защото ми се обади моя близка и в унес ми заобяснява каква прекрасна градина има вече в София, че и училище... без да знае, че я познавам отвътре Simple Smile

# 25
  • Мнения: 925
nadyaat, ще ти отговоря, имам те предвид Simple Smile Тези дни ще е Simple Smile

търся си ник
, ще се видим ли утре там? Аз ще ходя, този уикенд така или иначе имаме семинарни занятия по Валдорфска педагогика.

А предаването с г-жа Теофана задължително ще издиря и ще пусна тук линка Simple Smile
П.П. Ето го: http://bnt.bg/bg/productions/136/edition/22945/denjat_otblizo_s_mira_17_maj_2012

Последна редакция: пт, 18 май 2012, 18:10 от Евридик@

# 26
  • Мнения: 419
И аз се интересувам от практически занятия у дома. Интересувах се за такива групи във Варна, но доколкото разбрах няма.

# 27
  • Мнения: 13
@Зелен дух, Има инициатива за валдорфска педагогика във Варна. Можеш да се присъединиш към тях чрез ФБ.

@Всички Иначе, в последните дни попаднах и чета постоянно следния много полезен не сайт, който, доколкото разбирам, май се поддържа от някой от Варна.

http://feylandia777.blogspot.com/

Препоръчвам го на всички, интересуващи се от валдорфска педагогика у дома.

@Евридика ще ти бъда благодарна, ако споделиш повече информация по моите въпроси към теб  Simple Smile



Последна редакция: ср, 30 май 2012, 15:52 от nadyaat

# 28
  • София
  • Мнения: 5 192
Получих поканата за занималня във валдорфското училище е от 04 юни до 10 август (но я преписвам, на картинка е Sad )
Цена 250 лв
от 8.30 до 16.30ч.
носи се от къщи храна
попълва се сериозен формуляр (не като в доста от местата където си оставям децата, само срещу парите и един мобилен телефон...) алергии, заболявания, приемат само здрави деца и тн.

Заниманията са валдорфските, не просто пребиваване. Ще бъде чудесно!
Идеално е за проба ако някой мисли да записва там ученик!
Приемат и в предучилищна възраст, въпреки че си имат деца подготвителна възраст в градината.

Моля някой да ми помогне да публикува снимките, които направих от деня на отворените врати, моля да ми прати мейл

# 29
  • Мнения: 685
Може ли всеки да се възползва от занималнята или е само за поканени? За деца на каква възраст е?
Занималнята в Драгалевци ли е?

Съжалявам, но не мога да помогна за снимките.

Общи условия

Активация на акаунт