Коледни пости 2011

  • 38 573
  • 537
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 7 878
Влизам да се запиша при вас. За първи път постя. Макар че по принцип обичам салати и зеленчуци, за разлика от мъжо. Много ми харесава, че споделяте страхотни рецепти  chef
Днес следобед ще се пробвам  chef
Искам много да си направя тиквеник.За Коледа имам предвид. Проблемът ми е, че тук не намирам кори фини? Маминка ми беше дала рецепта,ама тя с много опит и мерки точни...йок Simple Smile Та не успявам да ги доизкусуря newsm78 Иначе ми се удава точенето,само дето се късат #Cussing out
Ако някой има рецепта за кори за баница Praynig
....

Честно казано точно за корите за баница не очаквах да има някакви точни мерки. И така гоним изключително меко тесто, което е месено достатъчно за развиване на глутена и хубаво разтваряне нишестето на брашното. Впрочем турците, които са ни донесли и голямата част от тестените изделия не случайно добавят в тестото допълнително натурално пшеничено нишесте, когато им предстои точенето на тънки кори (особено за баклавата).

Значи брашно, вода, сол, по 1 с.л. оцет и олио (по желание 1 или 2 супени лъжици натурално пшеничено нишесте - при мен специално това е задължително за всички теста). Това е рецептата. Ако нямате оцет добавете натрошен витамин С във водата. Киселината я слагаме да усилим нишката на глутена та да издържа тестото на точене.

Всички продукти със стайна температура, а водата даже топла (не вряла, като си потопите пръста да усещате приятна топлина). Колко брашно ли ? Ами не знам - аз винаги меся по интуиция. И сега ще се опитам да ви я предам тази интуиция.

Значи никога не се слага цялото брашно а само част от него. Правим там любимото кладенче сипваме водата, олиото и оцета, солта сме я наръсили преди това върху брашното и почваме замесване. И месим докато получим гладко и хомогенно тесто. Това тесто трябва да не лепи по плота на месене, но не трябва и да е много твърдо. Когато го месите трябва да усещате леко съпротивление на самото тесто.

Аз понеже вече не съм в първа младост, а пък нали станах и съвременен технократ дядо, напоследък меся в машината (хлепорекарната). От край време знам, че колкото по дълго се меси тестото толкова глутена се развива по добре и става още по добре. ЗАПОМНЕТЕ !!! Само теста в които има сода или бакпуловер за набухвател не се месят дълго.

Та... като омеся тестото и го ощипя и като видя, че ми се дърпа като ощипана девойка - демек ощипаното се връща на мястото си - значи е готово. Не трябва да има бучки или полепнало брашно. И понеже бая го месихме и тестото се е изморило, намазваме го обилно с мазнина или хубаво го увиваме в полиетиленов плик и го оставяме минимум 30 минути да се отпусне (не го ли направите тестото ще е жилаво, ще се дърпа ще се къса и т.н.). Там пък критерия е като го ощипеш да си стои то лежерно и мързеливо и да не реагира въобще, тоест ощипаното си оставя.

От там нататък това тесто може да го точите или пък теглите - както искате.

# 211
  • Мнения: 135
Менюто ми за днес е яхния от бял боб с морковче, чушчица, кромид, домати. Салата от броколи. За десерт-щрудел от ябълки с готови кори.
Вчера бях на салата от печени чушки с кисели краставички, и хляб. Бях си купила и маринован сафрид, но не ми хареса. Иначе, риба и аз още не съм готвила през тези пости.
В неделя готвих праз с булгур и домати.
За утре съм намислила да омеся сладка пита с канела.


Соевите продукти също като някои момичета тук, не ги предпочитам, и не ги купувам.

# 212
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Златна превъзходна , каква е тази пита с канела?

Вчера през деня - макаронена салата с маслини, кисели краставички и риба тон.
Вечерта на празничната трапеза - пангасиус с подправки на фурна и броколи със сос.
Следващата порция риба направо на Никулден.
Сега отивам да сготвя първата леща в живота си  Laughing

Аз също досега не съм повтаряла ястие  Wink

# 213
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 743
Дядо хаджия,БлагоДаря за бързият отговор. И ти точно като мама всичко на око! Ами то всичко се получава с повечко опит! Ама аз от диетична гледна точка избягвам да меся и да правя тестени неща,освен понякога в неделя да направя домашни спагети и да зарадвам ММ. Но ще се пробвам тия дни! А малко по-точно колко нишесте се слага newsm78 Аз преди няколко години правих баклава и стана много вкусна, но корите ми малко дебели #Cussing out Миналата година ми донесоха от България и нямах проблеми,ама тази година ще точа. Дали брашното не е подходящо
-тук се ползва това от твърда пшеница Rolling Eyes Сега съм се снабдила с брашно от мека пшеница,но не знам дали в брашното е причината newsm78
Отивам да чета рецепти book

# 214
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Дядо Хаджи, като те чета ще взема да се пробвам да точа кори. Никога не съм успявала. Но не пречи да опитам отново.   bouquet
Днес у дома- оризово фиде с морски дар, салата- бяло и червено зеле с морковче.

# 215
  • Мнения: 324
От мен:
Салата - зеле и моркови
Нахут с коприва
Ориз със зеленчуци (заради детенце, че не бях сигурна дали ще му хареса нахута)

# 216
  • Мнения: 2 545
При мен определено владее лещата тези дни. Първоначално имах идея да правя прословутите кюфтенца от червена леща и булгур, но не успях да намеря точно червена леща и се отказах. Сигурна бях, че с обикновената няма да стане същото. Смятам да оставя тази рецепта за по-нататък.

Лещата обаче я направих с необичайни за мен подправки (бях твърдо решила да експериментирам и да изневеря на традиционния вкус). Получи се нещо много вкусно. Не си спомням, кой беше споделил, че приготвя леща с канела. Пробвайте и вие! Фантастично е! Аз добавих още сладко къри, малко джинджифил. А останалите продукти бяха чесън, праз и червен пипер. Накрая пасирах и се получи крем-супа.

Засега и аз удържам да не повтарям едно и също ястие. Решила съм още да избягвам и сладкишите през този пост - тиквеници, кексове и пр. Мисля да наблегна на по-семпли десерти и съм осъществила само следните - варена тиква с ядки и мед, и печени ябълки със сушени плодове.  Моля, дайте и други идеи за десерти без теста и захар.

# 217
  • Пловдив
  • Мнения: 351
Страхувах се да не ме обвините, че задавам неуместни въпроси в този кулинарен форум, но явно и на други им е трябвало разяснение. Благодаря на тези, които коментираха. Аз така спонтанно реших да започна постите и то за първи път в живота си, че не бях съвсем подготвена. Но, мисля си, дори и така не е лошо. Нищо не е случайно, явно сега му е било времето.
Аз се придържам по принцип към простички български рецепти и не се старая да правя кулинарни чудеса. То и без друго само аз постя, а на останалите трябва да готвя всичко.

Благодаря на Дядо Хаджия , че толкова добре е обяснил месенето на тесто за тиквеник. И аз се чудех дали да не разточа, но нямах рецепта. Баба ми едно време такива хубави баници правеше... Трябва да се пробвам. Иначе за плънката, да кажа как я правя - настъргвам тиквата и я задушавам с олио, захар и канела в тенджера до омекване, добавям и орехите. После редя баницата.

Иска ми се да ми остане време да направя и постен кекс с мармалад. Веднъж правих и стана страхотен. Чак не повярваха, че е постен. Май ме влече към сладкишите, но то и без това ям много малко хляб.

# 218
  • Мнения: 38
     Привет на Компанията!  bouquet
Днес майка и татко празнуват 47 години от както са се женили и естествено го отпразнувахме подобаващо и постещо Laughing. Та, опекох гъби със зехтинче,направих и постна пица:тестото го приготвиха брат ми и снаха ми,че имат машина за хляб, както казва Дядо Хаджия:"а пък нали станах и съвременен технократ" Wink и се възползвах от това облекчение Laughing,намазах от горе с лютеница и наредих: печен пипер, суров пипер, маслини, тофу,соеви кренвирши ,гъби и резенчета домати и за да не стане суха ,след като я пекох около 15мин. я полях със соса, който се отдели при печенето на гъбите,добавих и маргарин, ръснах риган, чубрица , мащерка и дива мента и стана м-м-м-м -супер! LaughingНаправих и салата от ряпа, червено цвекло,моркови, целина и ма-а-лко чесън,сол,оцет и зехтин, нарязахме отделно кисели краставички и готово! LaughingКакво му трябва на човек: да си хапне , да си пийне и да има мир и любов! newsm51
   Приятна вечер на всички!  love001

# 219
  • Мнения: 33
Споделям с вас една рецепта за булгур със сушени домати, вкъщи доста го харесваме: http://www.zvezdev.com/bg/recepta-id-811/

Лек и спасителен пост на всички! Simple Smile

# 220
  • София
  • Мнения: 1 270
Не мога да открия рецептата за тиквената супа ,която хвалите , искам да я сготвя днес.Моля някои да помогне  Praynig

# 221
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Здравейте. Присъединявам се към вас.
Ето една рецепта за тиквена супана на hedra .
300гр тиква
3-4 картофа
сол или универсална подправка
2-3 скилидки чесън
1ч.ч.   вода.
Тиквата се нарязва на кубчета и се задушава в малко подсолена вода (почти на пара), докато поомекне. Тогава се залива с 5-6ч.ч. вода, прибавя се сол на вкус, картофите на кубчета и чесъна и се вари до омекване на картофите и тиквата. Добавя се вода и зелени подправки на вкус (магданоз или целина най-много му вървят).
Предимството на тази супа е, че ако случайно не я одобрят - пасираш, слагаш крутони и казваш, че е картофена крем-супа (не си личи вкуса на тиквата, като се пасира ).

# 222
  • Мнения: 3
Здравейте на всички постещи!прочетох една интересна супа от тиква, която мисля да пробвам.Не мога да не споделя за чудесното ризото с морски деликатеси, което опитах вчера.Първия ми ориз от началото на постите!Предлагам ви да опитате чудесна витаминозна салата, подходяща за зимата - 1 лимон, 1 краставица, 1 връзка магданоз, около 200 гр. царевица ( сварена предварително), малко зелен лук или праз на око.Всичко се нарязва на ситно, вкл. лимона и се овкусява със зехтин/олио и сол.Обикновено към тази салата приготвям сос скурдаля - чесън,  хляб, олио, сол и лимон ( хляба може да се замени с картоф, но да не се забравя, че той не подлежи на пасиране с пасатор).Когато скурдалята е с хляб, могат де се прибавят и орехови ядки.

# 223
  • София
  • Мнения: 793
 Аз приготвих супата  по тази рецепта:

 Крем супа от тиква

 1 кг обелена и нарязана на кубчета тиква
 300 г обелени и нарязани на кубчета моркови
 300 г нарязан на кръгчета праз
 100 г нарязана на кубчета целина
     2 скилидки чесън
 100 мл кокосова сметана (по желание)
  сол на вкус и черен пипер на вкус.
 Всички зеленчуци се сваряват в един литър вода, след което се пасират. Прибавят се солта и черния пипер, евентуално кокосовата сметана. Сервира се с крутони.
 Вчера и аз направих зелето в глинения гювеч, само че го варих на газов котлон и вместо с доматен сос, го направих с малко водичка, стана невероятно вкусно! Вече и зелето ще слагам в гювеча, благодаря за идеята!

# 224
  • София
  • Мнения: 7 878
Доколкото разбирам тая седмица ще коментираме тиквата.

Общи условия

Активация на акаунт