Коледни пости 2011

  • 38 576
  • 537
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 107
Аз правя фасул в тава, като първо сварявам накиснатия от предния ден фасул  - 1 кг.
Ред лук нарязан на колелца /6 глави/, ред фасул, ред нарязан лук, ред фасул. Отгоре трябва да е фасула и се запържва лук нарязан на ситно /4 глави/, 2 лъжици размити доматено пюре, червен пипер, магданоз и джоджен. Отгоре може да се сложат чушчици...
Няма такъв сладък фасул. Влиза като мед... Много ми харесва!!!

# 241
  • София
  • Мнения: 1 270
Снощи готвих тиквената с супичка по рецептата с праз ,картофи и целина , пасирана с домашни крутони.Много е хубава , а и полезна лека храна Simple Smile.Правих за десерт баницата с лукум по рецептата от първа страница - супер е  Peace

# 242
  • Мнения: X
Преди време опитах един невероятен сладкиш - наричаше се "Ябълков пай с дюли" и много харесах тази комбинация. Спомням си, че сладкишът беше здравословен - с овесено брашно и трици, което го правеше много лек - направо се топеше в устата. Жалко, че не знам точната рецепта (опитах го в един здравословен ресторант), затова ако някой знае подобна рецепта, нека сподели. Praynig

Видях, че си от Пловдив...ако този здравословен ресторант е в Пловдив,би ли казала кой е и къде се намира?
Може и на лични.     bouquet

# 243
  • Мнения: 343
Ето и моята рецепта за боб в гърне:

Бобът се накисва вечерта, сутринта се отцежда и се слага в глинено гърне /аз лично ползвам шарен боб/. Добавят се нарязан лук, моркови и чушки /пресни или мариновани/, подправя се с джоджен и чубрица, добавя се кубче бульон по избор, разтворено в топла вода, и се слага във фурната, докато бобът омекне. При необходимост, се долива вода. Когато бобът е готов, се прави запръжка, добавя се в гърнето и се оставя още 10-15 минути във фурната.
Когато не се пости, прибавям и малко нарязани на лентички пушени гърди и става още по-вкусно. Simple Smile

# 244
  • Мнения: 3
Онзи ден правих фалафели, станаха много вкусни
Интересно - във фалафела не се ли слагат и яйца.Поне аз така го правя или по точно правех преди постите!Никога не ми се получава онази хубава твърда смес, която да се разтече при печене.колкото и да твърда, в момента, в който ги сложа във фурната се разтичат.
Някой може ли да каже тайната?

# 245
  • Мнения: 3
Някой може ли да напише изпробвана рецепта за баница с локум! И се извинявам за предния цитат Embarassed Друго исках да направя! PraynigНали съм новак  Shocked

# 246
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Благодаря за предложенията за боб.
Вече го направих- полусварен боб, 2 глави лук, сух пипер, сухи зеленчуци, един букан домати - това задушено и при боба във фурната за 2 часа. Довечера ще го хапваме и ще кажа какъв е вкуса.

# 247
  • София
  • Мнения: 1 456
 Според мен и моето семейство, а и не само, бобът става винаги много вкусен, когато се приготвя на по- ниска температура за по- дълго време  Peace

# 248
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте Grinning

Бях болна, след това детето прекара нещо леко, но вече отново съм на линия Grinning Много сте изписали, не можах да изчета всичко и прегледах само отгоре - отгоре, за което се извинявам Grinning Видях, че някой (извинявам се, но не запомних) е питал за болестите и поста и по специално хашимотото. Аз съм също с проблем на щитовидната - хипофункция и нищо ми няма. Баща ми е диабетик на инсулин и той си пости усърдно без да му пречи. Единственото, което гледам е да има винаги нещо сготвено и да има разнообразно меню. За сега се справям и с поста и кърменето, макар, че май на Никола не му се отразява много добре, защото непрекъснато пръцка newsm78, Понеже не бях яла бобови от преди да родя, ще ги огранича малко да видя дали не е от тях, може да е лекарствата, от голямото количество мед... ще наблегна на рибата и салатите пък да видим newsm78 Кофтито е, че салатите в този сезон пак не са много подходящи, ама все ще измисля нещо newsm78 

Какво ядохме тези дни... ще се помъча да се сетя Joy Добре, че на някой неща имам навика да правя снимки или както мъжът ми се шегува, ако нещо стане личната лекарка да знае какво сме яли  Joy

Любимият ми постен гювеч. Правих и манастирски гювеч. Личи си, че съм била болна и не ми се е занимавало - по един голям гювеч и има много ядене за дълго време Joy

Правих и тези постни сандвичи с хумус, които от лятото насам са ми голям фаворит за бърза и лесна постна закуска.

Та докато бях на тази вълна направих и салата от червено цвекло с тахан и патладжани с тахан

Пълних и сухи чушки с боб, а част от тях и с леща. Тези дни мисля да напълня и с картофи, че леля ми прати доволно количество сухи чушки, ще имаме чак до Коледа Crazy

Вчера правих панирани калмари с картофено пюре (с лук и зехтин) и салата айсберг.

Правих и любимата ми супа от сом. Сега съм накиснала леща, която мисля да я правя на яхния с няколко вида лук  newsm78 За утре съм извадила да се размразяват и печени чушки, от които ще правя разядка. Сладко така и не успях да сколасам да направя, но подмятахме един щолен известно време (хич не обичам такъв Tired). То и не ми се ядеше де, защото поглъщах големи количества мед, че чак ми се гадеше от него Sick

petya75, аз правя баницата с локум така, но много ми допада и с бутер тесто

Хайде спирам за сега, че кой ли ще го чете този дълъг пост Joy

# 249
  • София
  • Мнения: 1 270
И аз правих баницата с лукум по рецептата на brazilkata с финни кори, много е хубава , всички я харесаха.

# 250
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 743
Изтрепах се да ви търся във форума,ама накрая ви открих,слава Богу!
Нещо тиквената тема затихна newsm78  Давайте идеи, че аз имам още две тикви, без да броя нашите(моята и на ММ) hahahaЩе пробвам супата,ама сигурно сама ще си я ям newsm78 Иначе тук я готвят с маслини и ориз, нарязана на кубчета. Ама на мен не ми харесва чак толкова.
Тази вечер спретнах малко спанак с ръж,дето наподобява нещо като бяла пшеница, но е вкусно.
Имам и прясно зеле за салата, а и трушийка спретнах тази година  chef
Когато се слага авокадо не се добавя олио, че и без това плодът е достатъчно мазен. В "земяназаем" има хубава рецепта за "млечна" салата:"снежанка" без кисело мляко с авокадо.Авокадо 2бр.(аз слагам един),1/2чаша вода, сол, пресен босилек(имам замразен),сол, сок от един лимон, малко орехи и се пасира.Добавя се нарязана на ситно краставицаи има вкус на млечна салата,за да се избегне к.мл. Много е вкусно.

# 251
  • София
  • Мнения: 7 880
Онзи ден правих фалафели, станаха много вкусни
Интересно - във фалафела не се ли слагат и яйца.Поне аз така го правя или по точно правех преди постите!Никога не ми се получава онази хубава твърда смес, която да се разтече при печене.колкото и да твърда, в момента, в който ги сложа във фурната се разтичат.
Някой може ли да каже тайната?

Значи тези които аз съм показал в предишния си пост тук в темата, са без яйца. А и по принцип и класическите фалафели, които правя пак са без яйца.

# 252
  • София
  • Мнения: 545
Правих фалафелите по тази рецепта http://vkuhniata.wordpress.com/2009/07/04/falafel_with_tahini_sauce/ , не е необходимо да се слагат яйца.

# 253
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Такааа, да видя какво готвих аз тези дни...
Онзи ден пълнени чушки с гъби.
Снощи: ориз със сушени домати и маслини. През деня се пробвах и с едни постни палачинки, но се оказаха пълен провал...
Днес направих едни Сълзици, с бутер тесто. За вечеря още не знам, ще поровя из форума. Може би тиквички.
Купих си булгур. Досега не съм готвила. Тук го приготвят често с фиде, като гарнитура към основно ястие. В градината на малкия като ми даваха отчет за яденето и като ми кажат: бургури, аз кимах разбирателно, все едно знам какво е. Добре, че се разтърсих да видя как е булгур н гръцки и то излезе същото. Та и разбрах случайно какво е яло детето ми  Mr. Green

Поздрави!

П.П. Докато му се чудех на булгура, реших да си напълня тиквичите с него  Wink

Последна редакция: пт, 25 ное 2011, 12:33 от MiaGia

# 254
  • Мнения: 2 545
Да ви се похваля с моята яхния с нахут. Четох разни рецепти, но в крайна сметка го сготвих с това, което имах в наличност. Първо го варих до полуготовност, а после в гювеча и във фурната - с много лук, малко праз, червена чушка, моркови и чесън. За подправка сол и джоджен. Стана фантастичен.
Отделила съм половината от сварения нахут за хумус. Така че ми се очертава нахутен уикенд. Laughing Някъде четох, че нахутът е доста калоричен и се сериозно се замислям дали да приготвям десерта, който бях планирала - щрудел с ябълки и дюли.  newsm78 Ще видим. За утре предвиждам пържен шаран и картофена салата - класическа. Пак много калорично  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт