СМГ "Паисий Хилендарски" - похвали и оплаквания

  • 109 403
  • 735
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 752
Не е точно така, както Nara е обяснила. В 8-ми клас имат само по 6 часа математика заради езиковата година. Във всички останали класове преди и след това са по 9-10 часа седмично. В 8-ми клас преподавателите по математика, които са водили класовете до 7-ми, могат да поемат и 6-те паралелки в 8-ми. В девети клас обаче две от паралелките биват "оставени", защото норматива часове вече е друг и тях ги поема друг преподавател. Така стана с нашия, деветокласния випуск, с другите може и да е по друг начин. Доколкото знам, сегашния осмокласен випуск е с други преподаватели, не тези, които бяха до 7-ми клас или по не едната г-жа... Но да каже някой от този випуск.
Едно нещо обаче е сигурно и едва ли ще се промени: има разделение на "старите" и "новите" в паралелките. Децата, които не са от СМГ, но имат изяви по състезания, (например тези от 125-то) ги слагат при старите семегейци. Много се коментира за така наречената "състезателна паралелка", но всъщност "състезатели" има в повече от една паралелка, а в "състезателната" има и "несъстезатели", по-скоро разделението е на стари и нови. От една страна това се прави, заради материала по математика - старите са учили неща, които новите на са, от друга страна има и емоционален момент в цялата работа: как ще се почувства дете, ако любимата му госпожа/господин го изостави... Sad Ако за "старите" семегейци има яснота кой ще им преподава по математика занапред (дори да е друг от 8-ми клас нататък), то за "новите" е малко на късмет, точно защото и да се знае кой ще е в 8-ми в 9-ти клас може да се смени.

# 706
  • Мнения: 41 766
В наличието на състезателна паралелка ( А клас) си има и логика. Все пак по-лесно се организират нещата с изпускане на материал заради състезания и последващо наваксване, ако 90% от децата в отбора са от един клас. Останалите класове си работят нормално при това положение. По-лесно се организира и подготовката (например вместо час на класа се решават задачи или децата се "измъкват" от някой по-маловажен предмет). А и за образуването на колектив е добре децата да са заедно непрекъснато, а не само за състезанието.

# 707
  • София
  • Мнения: 1 655
Доколкото знам, сегашния осмокласен випуск е с други преподаватели, не тези, които бяха до 7-ми клас или по не едната г-жа... Но да каже някой от този випуск.

Същите са си - Петрова и Кръстева, по три паралелки всяка.

# 708
  • Мнения: 939
Копирано от сайта на СМГ:

Ученик организира благотворителен концерт под наслов „Да изпратим малките математици на състезания в страната и чужбина“

Събитието е на 14-ти март в столичния бар RockIT и специален гост на него ще са звездите от D2

Ученик от софийската математическа гимназия „Паисий Хилендаркси“ (СМГ) организира благотворителен рок купон в подкрепа на своите съученици-състезатели по математика и информатика. Събитието е училищен проект под наслов „Да изпратим малките математици на състезания в страната и чужбина“ и ще се проведе на 14-ти март от 18:00 до 22:00 часа. За всички фенове на интелигентния стил и в името на еволюцията на родната интелигенция четири часа ще свирят момчетата от популярната група D2, група CRUSH и ученическите банди Random Station и FIll in the Blank. Събитието ще се осъществи и с подкрепата на Изи Кредит, компанията-лидер в бързото кредитиране. Приходите от билетите за концерта ще бъдат дарени на училището и с тях ще се подпомогнат разходите на състезателите по математика и информатика.

„Като състезател по математика знам колко е важно да имаш поле за изява на турнири в България и чужбина. Поставям си за цел да помогна за набирането на средства, които лично ще предоставя на директора на училището, за да бъдат изразходвани по предназначение. Нека с проект като този все повече деца да имат възможност да се явяват на състезания по математика и информатика, с което двата предмета ще се популяризират още повече, а престижът и репутацията на гимназията ни ще бъдат все така на най-високо ниво“ сподели инициаторът на благотворителния рок концерт Емо, ученик в 12-ти клас на СМГ.

# 709
  • Мнения: 672
Какво става в 8 клас беше предположение. По почти математически път се изясни ситуацията Simple Smile, което и за мен беше полезно; както и това, че "старите" остават заедно, мислех, че ги пръсват.

# 710
  • София
  • Мнения: 1 942
Obsolete, благодаря за обявата. Много хубава инициатива на децата. Чудесно е тук да споделяме и хубавите неща от сайта на СМГ за тези, които по-рядко го посещават  Wink

Искам да обърна внимание, че скоро тази тема ще се изчерпи и в тези последни страници е моментът да предложите интересни и полезни връзки, които да сложим на заглавната страница на новата тема. Давайте, моля.

# 711
  • Мнения: 4 204
А кои преподаватели по математика водят сега 12клас?

# 712
  • София
  • Мнения: 5 054
А кои преподаватели по математика водят сега 12клас?

Същият въпрос и за  сегашния 11-ти клас.

# 713
  • Мнения: 939
А кои преподаватели по математика водят сега 12клас?

Същият въпрос и за  сегашния 11-ти клас.

За класовете от 8-ми нагоре математикът, който е водел повечето класове от 5-ти клас, обикновено поема "а" и "б" паралелки. Този преподавател е нещо като водещ учител по математика за випуска - той води школите, той води отборите и т.н.

По моя информация водещите учители по математика за сегашните класове са:
сегашен 11-ти клас - Ирина Шаркова
сегашен 10-ти клас - Елена Станчева
сегашен 9-ти клас - Линка Минчева

(не знам кой води 12-ти клас)

Всичко това го пиша с уговорката, че в СМГ няма лош преподавател по математика и "водещ учител по математика за випуск" е мое условно определение. Учители като Иван Симеонов, които не са основни преподаватели за випуските, не са за подценяване   Wink

Последна редакция: ср, 13 мар 2013, 23:11 от Obsolete

# 714
  • Мнения: 819
Не съм съвсем сигурна,но мисля,че  една от учителките на сегашния 12 клас е Зоя Савова. newsm78

# 715
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 Ако детето истински харесва математиката няма значение при кой учител ще се падне  Peace.

# 716
  • София
  • Мнения: 5 054
Паралелките по успех ли се съставят, т.е. "а" и "б" са приетите на първите места в списъка?
Това още ли е в сила ? Бях чела, че вече няма такова разпределение.

# 717
  • София
  • Мнения: 752
Паралелките по успех ли се съставят, т.е. "а" и "б" са приетите на първите места в списъка?
Това още ли е в сила ? Бях чела, че вече няма такова разпределение.
Е то по тая логига ще излезе, че немската паралелка са най-големите слабаци. hahaha Joy hahaha
Децата, които са били при единия учител си продължават при него, тези при другия - той си ги взима в неговия/те клас/ове. Какви букви ще си сложат на паралелките, те си решават. Обикновено в А клас има най-много състезатели или поне такава е ситуацията в нашия випуск (като изключим още една паралелка с някои и други състезателчета  - "децата" на другия учител. Laughing). В немката - както дойде, т.е. който влезе... Hug

# 718
  • София
  • Мнения: 1 754
Ако детето истински харесва математиката няма значение при кой учител ще се падне  Peace.

По принцип - може и да е така. Но моят син взе категорично решение да не продължава в СМГ точно, когато разбра, че ще е при същата класна и учител по матматика. Не е бил състезател, но му харесва математиката, имал е добри представяния на състезанията и много си харесваше и класа, и училището. И досега говори с неприязън за Кръстева и по това, което видях като промяна в него в седми клас определено тя е причината детето да промени отношението си и към предмета.

# 719
  • София
  • Мнения: 5 054
Milenita, въпросът ми е за това, как се формират паралелките за 5-ти - 7-ми клас. Съжалявам, че не съм уточнила.
Разбира се, знам, че за немката паралелка след 7-ми клас е нужен много висок бал и разпределението не е на случаен принцип.

Общи условия

Активация на акаунт