Швейцария

  • 94 672
  • 609
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 5 258
А никакъв вариант ли няма да се хване някакво влакче ,което да ходи до Цермат примерно?Там предполагам,ще има гледка и ще е красиво?Много искам да отидем.Ако се сещате за някакви опции за планински преход ще съм много благодарна.🌺
Между 7 часа и 7 часа и 20 минути е пътят между Женева и Цермат в двете посоки, а денят е къс.
За можене, може, разбира се! Вече удачно ли е, е субективно.
Към 100 франка е редовната цена на билета на човек в едната посока.

# 556
  • Мнения: 1 121
До Zermatt се отива само влак. Забранено е за коли. Можете да отидете от Женева с влак (с прекачване) и там до гарата да се качите на влака до Горнерграт, откъдето има страхотен изглед към Матерхорн и ледниците. За пътуване с SBB най изгодно е да си купите pass https://www.sbb.ch/en/tickets-offers/tickets/day-passes.html с който да стигнете до Зермат. Влака до Горнерграт е частен и този пас не важи. Трябва да се купи билет, който е доста скъп, но пък си струва. Пътуването с него е около 30 мин. https://www.gornergrat.ch/en/.  Общо това би било еднодневна екскурзия. Бих ви посъветвала да отидете там, само ако е ясно времето.
Можете да се качите и на Glacier Express https://www.glacierexpress.ch/en/ но от Женева няма да е много удобно. Той също не евключен в паса на SBB. Пътуването със швейцарските железници е много удобно и приятно.

# 557
  • Мнения: 532
много благодаря,момичета.
Glacier express не работи до 09.12 за съжаление,а на Bernina express е доста надалеч.
В събота ще е ясно,а в неделя ще вали сняг.Кой ден бихте ми препоръчали за влакче и Женева-Цермат няма ли да е красиво също?За толкова малко време нямам адски много изисквания.
Ще се разходим из Женева и няма да покорим всички забележителности.Предпочитам по-спокойна разходка,като мечтая да видя някакъв район като по снимката.Дали има такъв в близост до Женева?Искаме да е снежно и с малки страхотни улички ,светещи и с малки магазинчета по тях. 

# 558
  • Sofia
  • Мнения: 4 720
Района на Интерлакен е много приятен и с интересни неща за гледане сравнително близо.

# 559
  • Мнения: 1 121
Района на Интерлакен е много приятен и с интересни неща за гледане сравнително близо.

От Интерлакен съвсем наблизо на около 20 мин. са  Lauterbrunnen  и Grindelwald



До там се отива с влак от гарата (източната). Влакът е една композиция, но на една разделителна гара, откачат половината вагони и те отиват до  Lauterbrunnen, а другите до  Grindelwald, откъдето има страхотен изглед към Юнгфрау. Можете, ако имате време да отидете и на двете места. Пътуването е с SBB и важат пасове. Пътят от Женева до Интерлакен е около 3-3.5 часа, което наистина трябва да имате пред вид през зимата. Може  да има прекачване в Берн, но това не забавя много пътуването.  Самият Интерлакен е много красиво и интересно градче.
Нужна ви е много добра организация за да успеете да видите всичко, но си струва.

# 560
  • Мнения: 532
Ох,Интерлакен изглежда невероятно,но ММ смята,че за 3 дни не е ок единия да ни мине в 8ч път за да се потопим в тази атмосфера.
Дали няма някои по-близки до Женева селца от този тип?А и сякаш красотата им е най-вече вечер,а ще трябва и да се приберем после.
ММ малко съжали,че е взел билети за там.Гледа,гледа на картата вашето предложение и местата,които иска да посети и казва”:(Ама то всичко е далече от Женева”
Така е,понякога се случва и да не планираш много и предварително.Друг път ще отидем на другите места,но ако някой се сети за някое селце до Женева за такова настроение ще съм много задължена.
А и ако препоръчате някой ресторант ,интересен и не прекалено скъп,ще е страхотно!

# 561
  • Sofia
  • Мнения: 4 720
Държите да се придвижвате с влак ли?
Ако вземете кола под наем, ще спестите много време.

# 562
  • София
  • Мнения: 5 258
Женева, според мен, е най-надценения град не в Швейцария, а в Европа.
Анси ( може и да е Анеси на български ) във Франция е приятно място за къса разходка от Женева. Малка е живописната му част, но поне е близо.

# 563
  • Мнения: 6 340
Добре, а Лозана? Не е планинско селце, но е популярна туристическа дестинация. Живописно е и ви е близо, с влак е под час.

# 564
  • Мнения: 137
Аз бих казала Монтрьо и Лозана, пък и вечерно време с коледния базар ще е чудно, на час и половина от Женева.
https://www.montreuxnoel.com/en-1-homepage.html

# 565
  • Мнения: 13 201
И Веве.

# 566
  • Мнения: 6 340
На мен ми харесва и Шийонския замък за посещение, ако ходят до Монтрьо.
Не знам дали пускат за посещения през зимата. Аз съм била в края на лятото.

# 567
  • Мнения: 12 858
Здравейте! Била съм в Швейцария много отдавна. Сега планирам едно пътуване с кола, от Италия през Швейцария за Германия. Като гледам, се минава от Лугано до Базел на швейцарска територия.
Някой да е пътувал с кола по този диагонал? Там може ли да се мине с лична карта, или трябва червен паспорт?
Четох на сайта на Външно министерство, че не трябва виза.
Направихме го тази година транзитното пътуване, много добре, с изключение на един тънък момент.
Оказа се, че в Швейцария интернетът е много скъп, естествено го няма този ЕС-роуминг, на който сме си свикнали.
А ние се ориентираме с гугъл мапс и беше тегаво, сваляхме си някакви карти, пък те неточни... От там ни възникна даже проблем с влизането в Италия  - не нацелихме правилния входен граничен пункт, макар че уж следвахме табелите.

За следващата година планирам екскурзия в самата Швейцария (ако не ни мине черна котка път). Дали има някакви предплатени карти с интернет? Да си вземем нещо такова и да си нямаме грижи с интернета?

# 568
  • София
  • Мнения: 5 258
Има, това лято ползвах. Всички оператори продават - аз взех от Суиском. Де факто картата е безплатна, струва 20 франка и има кредит 20 франка. Всеки ден ти дърпат по 2 франка и имаш неограничен интернет, но скоростта пада след определени МБ. Дори ниската скорост е ОК за стандартните нужди.
Можеш да заредиш допълнително кредит при нужда, разбира се.

# 569
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 695
Границата се минава с ЛК. Винетката за кола е 40 франка и е валидна за 1 година. Карта за Интернет може да се вземе и от Германия , която важи за Швейцария от супермаркетите .

Общи условия

Активация на акаунт