Захранване, водено от бебето / Вaby-led weaning

  • 19 848
  • 203
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 100
Записвам се и аз да следя. Синът ми го захраних много бавно и внимателно, главно с готови био-пюрета и по-рядко домашна храна - в резултат до 4-годишна възраст беше невероятно капризен към храната и много дълго време ядеше само кашести /финно смлени/ храни. Не казвам, че методът е бил лош, но явно не е бил подходящ за моето дете.
Сега към дъщеря ми смятам да подходя кардинално различно - само домашна храна и много рядко готови пюрета. Идеята за захранване, водено от бебето ми допада, макар че синът ми и на 6 месеца не изглеждаше никак готов за захранване. Ако бях следвала този метод може би щях на започна на 7-8 месеца да го захранвам. Хипотетично, това би ли било проблем /в случай и дъщеря ми на 6 месеца не изглежда готова за захранване/?

# 46
  • Мнения: 3 638
Ванилия Канелска , 6 месеца е долната граница  Simple Smile Няма проблем да почнеш по-късно, не се препоръчва по-рано, защото се счита, че храсосмилателната система все още не е готова за нови храни, а и бебето не може да се справя добре със самостоятелното хранене, дъвчене и преглъщане. 
Добре е обаче и да не забавяш много самия старт на захранването, а той да съвпадне с повишения интерес на детенцето да изследва нещата поднасяйки ги към устата си.   Peace

# 47
  • Мнения: 30
Fata поздравявам те за куража да отговаряш и насочваш всяка от нас в терзанията със захранването. Аз сега изчетох написаните дотук 4 страници, в старите теми едва ли ще намеря време да се ровя, прочетох и малко от блога. Определено съм настроена да започна с този вид захранване въпреки че самата методика още не ми е съвсем ясна. На нас още ни е малко рано, нито поднасяме предмети към устата, нито проявяваме особен интерес към храната, за стабилно седене не може и да се говори още, но се информирам от сега че като наближи да съм подготвена, че знае ли се, може да не ми е до форуми тогава Simple Smile Та имам 2 въпроса:
- понеже казваш че слагаш темата "и тук", къде още има тема по този въпрос че да следя и нея?
и
- традиционното захранване с пюрета доколкото прочетох е веднъж дневно в началото по 1-2 лъжички, за предпочитане сутрин или по обед за да се наблюдава за алергии. А със захранване водено от бебето също ли се избира един момент от деня (например преди или след сутрешното кърмене) или мога например при всяко "сядане" на масата на възрастните да слагам и бебето в столчето и да му давам някакъв плод или зеленчук да си играе и евентуално да похапне нещо? Ако предлагам прекалено често да не му дойде в повече?

Сигурно тепърва ще питам много, аз пиша в темата на чужбинските бебета и оревах орталъка там, защото мойта педи преди седмица ми заяви че ТРЯБВА да почваме с пюретата, пък аз хич не съм подготвена и не смятам да следвам препоръката и и мисля че тук е мястото на което да си задавам въпросите, защото там май малко ги поизнервих с незнанието си.  Tired

Благодаря ти предварително за отделеното внимание  Hug

# 48
  • Мнения: 3 638
Hirsen , добре дошла!   bouquet

Другата темичка е в подфорума "Кърмене", и понеже майките, които не кърмят може би не четат там, пуснах темичка и тук преди време.  Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=636870.0

Между другото в "другата" тема, която е вече 4-та поред, е изписано вече доста, има доста захранени дечица и много споделен опит.  Simple Smile

Що се отнася до самото предлагане на храните, ако няма фамилна обремененост с алергии, може да се пристъпи към захранването доста спокойно. Идеята на захранване, водено от бебето е пред детето дори да има няколко неща, между които може да избере. В началото поетите количества са съвсем минимални и детето по-скоро се запознава с вкусовете. Препоръчително е обаче новите храни да се предлагат сутрин или на обяд, за да може все пак да се следи за евентуална реакция.
Най-добре е детенцето да се храни с вас на масата, може в началото да го взимаш по време на обяда, а ако проявява интерес към храненето, и на вечеря. Когато вече е опитало няколко храни, ще можеш спокойно да ги предлагаш и вечер.

Защо педиатърът ви настоява да започвате захранването толкова рано?

# 49
  • Мнения: 30
Здравей, благодаря ти за бързото включване! Разбрах защо има 2 теми - една за кърмени, една за бебета на АМ, изчетох и двете и, въпреки че мойто бебе е изцяло на кърма, си избирам да пиша в тази че там дърленията не са ми много по вкуса  Peace

На въпроса ти за педиатърката - не ми е ясно защо, след 3 минутен преглед на бебка прецени че е готова за пюрета и че ТРЯБВА да почваме с морков, после картоф и т.н. както си му е реда по стандартните схеми  Rolling Eyes Била си удвоила вече теглото, но доста противоречиви и бяха доводите за захранването защото според нея трябвало да давам заленчик защото явно кърмата ми е много маслена и същевременно когато попитах дали е нормално че бебето се буди на 2 часа нощем да яде (тогава малечка беше в такава фаза) каза че трябва да давам вечер пюре защото явно кърмата ми не я засища... Та така и не разбрах хранителна ли е аджеба кърмата ми или не  Joy Абе ще я сменяме таз "специалистка", ясно е, тъй или иначе след 2 месеца се местим в друг град и тази смяна беше неминуема.

А иначе да питам - на шега пробвахме с мъжа ми да дадем мъничко парче ябълка на бебка, като разбира се ние го държим здраво да не го налапа - е голямо смучене му удари, все едно засуква гърда! Явно и е сладичко и и се услажда! След 2 дена направи същото и с банан, а днес направо отхапа парче авокадо!  #Crazy Аз се стреснах много да не се задави а тя направи една смешна физиономия, претри го с езиче и си го глътна като добро дете  hahaha Та явно вече с език не избутваме но сме далеч от взимането на храна самостоятелно с ръчичка а мерак за твърда храна очевидно има. Да чакам ли до 6-ти месец?

# 50
  • Мнения: 786
Направо се чудя ShockedВсе си мислих ,че назапад на изток Wink са по.напредничави,а се оказа че и там има задни колела.Препоръката на СЗО да се кърми изцяло поне до 6м,а тия педита какво се напъват.В такива случаи просто ги лъжи!!!
Гледай сигналите на бебка и това е най-вярното !
Сега и аз да си питам нещо.Сварих домашен заек и бульона го сложих в пликчета за лед.Дали е подходящо да му давам този бульон към картофки,морковки и т.н. ?
За сега се оказваме всеядлива птица,пък да видим нататък Laughing

# 51
  • Мнения: 3 638
Hirsen, може би бебенцето ти е преминавало през фаза на скок в растежа когато се увеличава сукането, за да се увеличи производството на кърма. Това обаче не е знак, че трябва да се пристъпи към захранване толкова рано  Naughty Още повече щом кърмата ти е "маслена" в нея със сигурност се съдържат повече (и по-полезни) калории от тези в зеленчуците, които незрялото бебешко стомахче дори не е готово да преработва все още.
С това давам начало и на отговора на въпроса ти дали да чакате до 6-я месец. Да, препоръчва се изключително кърмене до 6-я месец на детето и на 4 месеца и половина определено е рано за започване на захранването, още повече захранване, водено от бебето.
Малко по-надолу бях отговорила точно на същия въпрос на една друга мама и си позволявам да ти пусна отговора, за да не се повтарям.

По принцип се изчаква до 6-я месец, защото се смята, че тогава храносмилателната система е готова за други храни, освен мляко. Освен това при захранване, водено от бебето, детенцето трябва да може да седи изправено само и само да взима храната и да я поднася към устата си, към средата на първата годинка се развиват по-добре и  уменията за дъвчене и преглъщане.
Има майки, които започват захранването малко по-рано при наличието на всичките тези признаци, но обикновено децата просто се запознават с храните и поемат минимални количества от тях. Ако детенцето ти огладнява по-рано, едва ли поемането на малко парченце картоф или друг зеленчук ще подобри положението. В млякото има много повече калории от тези в зеленчуците и плодовете. И освен това храносмилателната система все още не може да преработва добре новите храни. 

Бих добавила само,, че до около 6-я месец червата на бебето са все още "порести" т.е. поетата храна преминава много по-лесно извън тях в кръвообращението и това крие и опасност от алергични реакции.
Ето тук има много хубава статия, дори с рисунки, в която е обяснено много добре защо е препоръчително да се изчака със захранването:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681

# 52
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Аз горе-долу съм се водила по този метод. Наистина детето ми се е хранило само и много чисто. И до ден днешен яде абсолютно всичко, даже в градината ми казват, че таково дете рядко се вижда по отношение на храненето.
Но аз съм захранила късно, на 8 месеца. Водила съм се от някакво вътрешно чувство, до преди това съм пробвала, но бебето ми изглеждаше толкова малко, и някак неестествено да се храни с друго освен мляко.
В къщи постоянно ми се смееха, че ако не дам скоро на бебето някаква храна, може да стане на възраст и само да си готви Joy

Последна редакция: пн, 20 фев 2012, 18:23 от Stanislava_

# 53
  • Мнения: 3 638
В къщи постоянно ми се смееха, че ако не дам сторо на бебето някаква храна, може да стане на възраст и само да си готви Joy

 Laughing
А сега обича ли да готви? Моите обожават да се въртят в кухната и да помагат и след това да ядат, разбира се Simple Smile

# 54
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
В къщи постоянно ми се смееха, че ако не дам сторо на бебето някаква храна, може да стане на възраст и само да си готви Joy

 Laughing
А сега обича ли да готви? Моите обожават да се въртят в кухната и да помагат и след това да ядат, разбира се Simple Smile
Да, обича. Готви си някакви негови пластмасови неща, но помага и в истинското готвене. Най-много обича да види как изглежда яденето докато се готви и веднага си сервира прибори и седя да чака да стане готово и да яде.

# 55
  • Мнения: 3 638
Любовта към храната тръгва от кухнята  Heart Eyes

# 56
  • Мнения: 93
Привет мамчета:)Убийте ме ако искате ама аз започнах да захранвам...това,че дребната проявява огромен интерес е едно на ръка,но взе и да се буди нощем да яде по 2-3 пъти Shocked не го е правила от 3м сигурно...може да е период помислих си за скок в растежа ама това продължава вече 2 седмици и мрънка постоянно,да може и зъби да са,ама факта че като ме види да ям нещо ми дърпа ръката направо си е факт.Ако бяхме на кърма 100% щях да искам да си я кърма възможно най-много и нямаше да я захраня,но понеже сме на АМ не мисля,че е шок да почна през 5м.Та вчера стартирахме с картоф,не искаше да спре да яде,подавах и парченца,днес ще я пробвам дали ще може да си ги взима,поне всичко около нея взима и е в устата,да видим дали и с храната ще е така.Голяма радост беше,изяде четвърт картоф,малък днеска пак ще и дам.Та Фата,знам,че ще си против,но така или иначе почнах мога ли да се водя по схемата за 6м?Имаме домашна тиква мога лии да я предложа след седмица например със елда?И оризово брашно имаме рано ли е да го въведа,след седмица например?Мисля да давам и днес картоф и утре морков вече.Нямаме фамилна обремененост,така че няма да чакам.И последно проблем ли е да дам сварения вчера картоф?Имам контейнерчета за кърма на Авент и сега ги ползвам да съхранявам в тях нейните неща като вчерашния картоф

# 57
  • Berlin
  • Мнения: 11 260
По принцип е хубаво нова храна да се дава 4-5 дни и след това да се продължи с нова, за да се проследи за някаква реакция. Хубаво е сутрин да се даде, пак поради същата причина. Давай само по една нова храна, а не както си писала тиква с елда - или тиква, или елда. Елдата по принцип е за след 7м, защото била по-трудно смилаема за стомахчето. По-добре дай оризова каша. Можеш да следваш схема за захранване от 6м. Картоф, морков, тиква, ориз, тиквичка, банан, ябълка - това са храните, с които най-вече се започва. Няма причина да бързаш да въвеждаш нови неща засега, по-късно вече се въвежда за 3-4 дни новата храна.

# 58
  • Мнения: 93
Благодаря,сега погледнах схемата:)А защо да изчаквам нали се предлагат различни неща за да се даде право на бебето да си избере или грешно съм разбрала

# 59
  • Мнения: 3 638
Та Фата,знам,че ще си против,но така или иначе почнах мога ли да се водя по схемата за 6м?Имаме домашна тиква мога лии да я предложа след седмица например със елда?И оризово брашно имаме рано ли е да го въведа,след седмица например?Мисля да давам и днес картоф и утре морков вече.Нямаме фамилна обремененост,така че няма да чакам.И последно проблем ли е да дам сварения вчера картоф?Имам контейнерчета за кърма на Авент и сега ги ползвам да съхранявам в тях нейните неща като вчерашния картоф

PoCu, ти си родителя и решаваш за детето си  Peace По-запознатите от мен с този тип захранване (защото аз не съм специалист по детско хранене Naughty), препоръчват да не се започва с него по-рано от 6 месеца. Защото не става въпрос само за ядене, а и за самостоятелно отхапване и преглъщане на парченца твърда храна. И съветът им е при желание да се почне по-рано захранването то да не е по метода ЗВБ, а с пюрирани храни. На по-късен етап можеш да въведеш и самостоятелното хранене.  Peace
Аз нямам опит с хранене с АМ и не знам какви са допустимите дневни количества и дали могат да се увеличават, но ако детето ти е гладно едва ли ще се засити повече с малко плод или зеленчук. В тях има много по-малко калории от тези в млякото, а схемата за захранване в тези месеци не предлага голям избор от по-хранителни неща.
Защо не обсъдиш с педиатъра си даване на оризова каша, примерно?

Общи условия

Активация на акаунт