Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 634
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 135
  • Sofia
  • Мнения: 4 728
Е, това според мен вече на своя глава си го е направила и наистина е абсурдно!  ooooh!
Ние пък в SG искахме план за 20 г. и сумата излезе на максимума на това, което бихме давали като вноска, а дамата ми вика: "Чакайте да ви сметна за 10 г. А, заплатата покрива вноската!" Казвам й: "Може и да я покрива, но трябва и да ядем междувременно"  Joy

# 136
  • Мнения: 91
Аман от "компетентни във всичко банкови служители"  #2gunfire  Всеки сам си преценя колко може да плаща, успех в тегленето и най-вече във връщането  Simple Smile Ние все още се лутаме за най-подходящата банка  smile3511

# 137
  • Мнения: 98
Да се включа в темата, че само четях да сега.
Аз съм с ипотечен в Райфайзен (Юрибор+надбавка). Теглен е Феруари 2011; два пъти в годината % се актуализира спрямо стойностите на 6м Юрибор, което в цифри ми даде увеличение от 7% на 7.2 и после до 7.4%. От 01.05 имам нов % и той е...6.843%!!! Чудо-не вярвах, че ще намалят ако пада Юрибора, но ето че го направиха.
Надявам се на всички с кредити там да им е намален %.

# 138
  • Мнения: 91
Да се включа в темата, че само четях да сега.
Аз съм с ипотечен в Райфайзен (Юрибор+надбавка). Теглен е Феруари 2011; два пъти в годината % се актуализира спрямо стойностите на 6м Юрибор, което в цифри ми даде увеличение от 7% на 7.2 и после до 7.4%. От 01.05 имам нов % и той е...6.843%!!! Чудо-не вярвах, че ще намалят ако пада Юрибора, но ето че го направиха.
Надявам се на всички с кредити там да им е намален %.

Може ли да кажеш при всяка промяна на лихвения процент подписваш ли някакво допълнително споразумение, дават ли ти нов погасителен план?

# 139
  • Мнения: 98
ехх не естествено Simple Smile)) това щеше да е вече твърде много ако се беше случило.

# 140
  • Мнения: 91
ехх не естествено Simple Smile)) това щеше да е вече твърде много ако се беше случило.

А как се отразява тогава промяната на лихвата? Просто ти казват този месец няма да плащаш 500 лева а 540? 

# 141
  • Мнения: 5 178
Два пъти в годината преизчисляват лихвата и вноската, съответно те информират за новата вноска и лихва по някой от каналите. Аз ползвам интернет банкиране и виждам колко ми е следващата вноска, колко от нея е лихва, колко главница и колко е лихвения %
Вероятно имат и други начини - уведомителни писма..
Промяната на л.п е заложена в договора и ти знаеш, че на 15.05 и 15.11 и съотвено търсиш информацията.. Ако не от банката, то можеш сам да си го сметнеш от страницата на БНБ

# 142
  • Мнения: 91
Коте, благодаря много за информацията. Общо взето разбирам, че подписвайки договор за примерно 10 години ние едва ли не се съгласяваме банките законно да ни правят на маймунки #2gunfire Но за жалост няма друг вариант за някои от нас да си купят жилище.

# 143
  • Мнения: 5 178
Не това, което правят Райфайзен е прозрачна и ясно предвидима практика.. защото се ползват лихвени индекси с ясна методика на определяне, на маймуни ни правят банки като Експрес, Булбанк, ДСК, Пощенска и всички, които работят на Банков Лихвен процент/ цена на ресурса и тем подобни, които имат неясна методика на определяне и зависят основно от кефа на УС на банката

# 144
  • Мнения: 91
А твоят лихвен процент как се определя?

# 145
  • Мнения: 5 178
3м Софибор + надбавка, кредита ми е потребителски в лева на 8.5%, ще се преизчислява ноември месец
Имайте предвид, че в момента лихвените индекси са ниски, особено юрибора е необичайно нисък, т.е при преценяване на възможностите имайте предвид, че може да нарастнат с 2-3% в следващите 5-7 години, при положение, че кризата започне да си отива

И още нещо няма как да получим лихва 5-6% по потребителски и ипотечни лихви, защото новите облигации на страната България ще са на 5-6% лихва, а риска на държавата винаги е по-нисък от риска на физическо лице в съответната страна

Последна редакция: ср, 30 май 2012, 16:35 от KOTE

# 146
  • Мнения: 98
ехх не естествено Simple Smile)) това щеше да е вече твърде много ако се беше случило.

А как се отразява тогава промяната на лихвата? Просто ти казват този месец няма да плащаш 500 лева а 540? 

KOTE ти е отговорила. Аз също през банкирането си виждам всички промени.

# 147
  • Мнения: 91
3м Софибор + надбавка, кредита ми е потребителски в лева на 8.5%, ще се преизчислява ноември месец
Имайте предвид, че в момента лихвените индекси са ниски, особено юрибора е необичайно нисък, т.е при преценяване на възможностите имайте предвид, че може да нарастнат с 2-3% в следващите 5-7 години, при положение, че кризата започне да си отива

И още нещо няма как да получим лихва 5-6% по потребителски и ипотечни лихви, защото новите облигации на страната България ще са на 5-6% лихва, а риска на държавата винаги е по-нисък от риска на физическо лице в съответната страна

Извинявам се въпросите, но тъй като все още сме в процес на избиране на подходящата банка се интересувам доста от тази тема. Та искам да попитам за надбавката към лихвата- тя поне фиксирана ли ти е по някакъв начин в договора или и тя се променя на всеки 6 месеца?

# 148
  • Мнения: 106
3м Софибор + надбавка, кредита ми е потребителски в лева на 8.5%, ще се преизчислява ноември месец
Имайте предвид, че в момента лихвените индекси са ниски, особено юрибора е необичайно нисък, т.е при преценяване на възможностите имайте предвид, че може да нарастнат с 2-3% в следващите 5-7 години, при положение, че кризата започне да си отива

И още нещо няма как да получим лихва 5-6% по потребителски и ипотечни лихви, защото новите облигации на страната България ще са на 5-6% лихва, а риска на държавата винаги е по-нисък от риска на физическо лице в съответната страна

Извинявам се въпросите, но тъй като все още сме в процес на избиране на подходящата банка се интересувам доста от тази тема. Та искам да попитам за надбавката към лихвата- тя поне фиксирана ли ти е по някакъв начин в договора или и тя се променя на всеки 6 месеца?

Надбавката е фиксирана, но пазарния индекс мърда-за юрибора в доста широки граници, в пиковете си е достигал 4%, сега май е около 0,9. Лично аз не вярвам в следващите 3,4 години да достигне такива пазарни висоти...

# 149
  • Мнения: 91
Благодаря ви момичета за отговорите   bouquet Имам още една питанка- кажете какво обикновено се забравя да се включи в сметката, когато решаваме колко пари трябва да теглим за покупка на недвижим имот- аз вчера се сетих, че в калкулацията трябва да включа и инсталацията за парното /само тръбите за момента/ и един комбиниран бойлер, който май върви някъде към 400-500 лева, защото няма смисъл сега да купувам обикновен и след 1 г. да го сменям- това са си 180 лв на вятъра. Та някой друг сеща ли се за нещо друго?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт