Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 571
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 11
Някой успял ли е да вземе жилище с жилищен ипотечен и потребителски кредит и каква е процедурата? Разбрах, че да се подпише предварителен договор трябва да се капарира, а колко потребителски кредит ще се изтегли пък зависи от оценката и се въртя в кръг. Не знам какво да направя и колко да поискам за потребителски. Дайте съвет.



Харесваш жилището. Отиваш в Банката която ще те кредитира и ги питаш с кои оценителски къщи работят. За да не си скъсаш нервите избираш КК Амр..... . Въпросните ти правят оценката и ти взимат 100-150 лв. Това се случва още на предварителните разговори с продавача, преди предварителен договор и 10%.

В оценката виждаш - пазарна цена. Махаш в най лошият случай 10 % от нея ( най често с 5-6-7%) и умножаваш получената сума по процента на който банката кредитира жилищно.

Пример : Ако оценителите в доклада са записали пазарна стойност 100 000 лв. - 5% = 95 000 лв. х 80% = 76 000 лв. ( това ще ти даде банката за този имот)

Ако цената на която ще го купуваш жилището съвпада г/д с оценката т.е. 100 000 лв. , ти липсват 24 000 лв.
Смяташ си първоначалния процент за административна такса която трябва да платиш на банката примерно 1,5 % което са 1140 лв на кредит от 76000 лв.
Отиваш в една кантора на нотариус и питаш ( или по телефона) колко ще струва покупко продажба на имот за стойност от ..... лв. и учредяване на договорна/ законова ипотека ??? Някой нотариуси слагат в тази цена и данък придобиване 2,5% , някой си обявяват цената само по тарифа. Така че питаш дали тази сума е вкючена в обявената цифра. Макар че то на пръв поглед си личи от цената, няма как нотариуса да ти иска 1000 лв и да е включил и 2,5 % за сделка от 100 000 лв. в тях. Слагаш ги и тях към разходите. Питаш в Банката, те ли ще ти посочат застрахователна компания в която да направиш задължителна застраховка на имуществото или ти си свободна да избереш такава ( което е по добрият вариант. ) Калкулираш цената на премията по застраховката отново в разходната част. Брокера ти иска 3 % от 100 000 лв. - 3000 лв.
Събираш всички числа по горе и виждаш какъв потребителски кредит ти трябва.
Така се купува жилище на 100% кредитирано от Банка.


Остава само да направиш анализ на доходите си за последните 3 месеца ако си на постоянен тр. договор и те осигуряват на реалната сума, или на ГДД по чл. 92 ако доказваш доходи като собственик на фирма, или с ГДД по чл. 50 ако доказваш доходи като самоосигуряващо се лице или имаш други доходи, като може да се комбинират един с друг източник на доход.

Примерно имаш трудов договор и отделно получаваш наем и го декларираш с декларация по чл. 50, а пък имаш и фирма за почистване по домовете и имаш печалба за миналата година отразена в ГДД по чл. 92. Така доказваш доходи от 3 места.
Ест. банката няма да кредитира 100% от твойте доходи, защотот има несъквестируем минимум и трябва да ти останат пари да оцелееш до следващият месец за да си платиш отново вноската.

Последна редакция: пт, 03 май 2013, 21:40 от mania666

# 616
  • Мнения: 33
Аз почти приключих с рефинансирането. Казвам почти защото още не е заличена ипотекета и съответно новото удостоверение за тежести от агенция по вписванията, но се надявам да няма проблеми. С няколко думи да кажа - занимавка си е и е свързано с не малко разходи. Но дори и сега като тегля чертата мисля, че си заслужава. Общия лихвен процент е с 3% надолу, поне докато Euribor не надвиши 1,4%. Сумата за рефинансирането с всички включени такси, таксички, преводчета, нотариусчета и т.н. ми излезе 3600лв. Към пощенска банка ми оставаха още 246 месеца, сега при запазване на вноската срока ми намаля на 156 месеца - т.е. намаля с 90 месеца.  Ако тази сума я бях погасил към Пощенска срока щеше да ми падне с 40 месеца при запазване на вноската. Та уж спечелих 50 месеца Simple Smile разбира се надявам се да няма в близките години големи покачвания на Euribor.

# 617
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
..... Та уж спечелих 50 месеца Simple Smile разбира се надявам се да няма в близките години големи покачвания на Euribor.
Добре звучи!  Peace

# 618
  • Мнения: 8
Здравейте дами, нуждая се спешно от съвет, тъй като не разполагам с никакво време! С две думи.. вчера си намерих желаното жилище, а в ден понеделник имам среща със собственичката на имоти и брокерката ми. Тя пое ангажимент да дойде с мен до няколко банка за да видим какви варианти за кредит ще ми предложат. Във фирмата, в която работя ме осигуряват на 504лв.Сумата на жилището никак не е висока 26000лв.. тухла, 53кв.м. При вариант на покупка с ипотечен кредит мисля, че финансирането ще е на 100%, има опция да се завиши оценката на имота поради по-голямата квадратура, но си мислех и за вариант по-голям потребителски кредит! По-малко разходи при прехвърлянето и ясен погасителен план, който банката няма как да промени?! От финансова гледна точка, кой ще е по-изгоден за мен? Какъв заем да изтегля? Много съм объркана и притеснена..  Sad Хич им нямам доверие на тези банки, не ми се иска да сбъркам сега и да си намразя живота в следващите 7-10 години! Следя от доста време темата Ви и ми е много мъчно за хората, които са минали през ад или сега го изживяват! Не искам и аз да вляза в този омагьосан кръг! Не ми се иска да тегля кредит, но за собствено жилище това е единствения ми вариант!
Моля Ви за помощ!
Благодаря предварително!

# 619
  • Мнения: 2 286
Тъй като не ми стана много ясно какво точно питаш, ще ти отговоря това което разбрах -
ипотечната оценка се прави от банката, те решават колко процента да ти отпуснат, трябва да видиш кои банки дават до 100% (за ПИБ съм сигурна, защото толкова ни отпуснаха, но в други банки, където ходихме не ни го предложиха като възможност) и при какви условия (ние сме с фиксирана лихва за първите 7 години). Първо отиди в банката, в която ти превеждат заплатата, там ще ползваш преференция, ако ти ги дават на ръка питай работодателя дали ще е съгласен да започне да ти превежда по банков път.

Само не се сещам как смятаха колко пари трябва да ти остават на месец, но май беше мин. работна заплата Thinking .

Успех!!!

пп- освен покупката на жилището, ще ти трябват пари за предварителната оценка - 150лв, такса одобрение на кредита, нотариалното прехвърляне, което е най-много от всички такси, които ще платиш, после да си прехвърлиш партидите на твое име, със сигурност изпускам нещо, но са толкова много тези такси, че не мога да ги запомня всичките Tired Crazy .

Последна редакция: нд, 02 юни 2013, 09:14 от hailie

# 620
  • Мнения: 5 178
Големите потребителски кредити обикновено се отпускат на хора с доход над 1000 лв нето, вариант за теб е само ипотечен

# 621
  • Мнения: 8
От ЦКБ ми казаха, че до 15000лв отпускали с един поръчител, а до 35000лв с двама.. Но тук отивам на лихва 11,4%. Sad

# 622
  • Мнения: 2 286
От ЦКБ ми казаха, че до 15000лв отпускали с един поръчител, а до 35000лв с двама.. Но тук отивам на лихва 11,4%. Sad

На ЦКБ са им много неизгодни условията, на ДСК са по-приемливи, но ние се спряхме на ФИБанк, заради фиксираната лихва.
В УниКредит не си губи времето изобщо Peace

# 623
  • Мнения: 8
От ЦКБ ми казаха, че до 15000лв отпускали с един поръчител, а до 35000лв с двама.. Но тук отивам на лихва 11,4%. Sad

На ЦКБ са им много неизгодни условията, на ДСК са по-приемливи, но ние се спряхме на ФИБанк, заради фиксираната лихва.
В УниКредит не си губи времето изобщо Peace

hailie Вие сте изтеглили от ПИБ ипотечен с фиксирана лихва за първите 7 години, а от ФиБанк потребителски ли?

# 624
  • Мнения: 491
От ЦКБ ми казаха, че до 15000лв отпускали с един поръчител, а до 35000лв с двама.. Но тук отивам на лихва 11,4%. Sad

На ЦКБ са им много неизгодни условията, на ДСК са по-приемливи, но ние се спряхме на ФИБанк, заради фиксираната лихва.
В УниКредит не си губи времето изобщо Peace

hailie Вие сте изтеглили от ПИБ ипотечен с фиксирана лихва за първите 7 години, а от ФиБанк потребителски ли?

ПИБ и ФиБанк- това е една и съща банка.
Сега вече с фиксирана лихва за 7 години няма. Фиксиран е на 6.5%, но за три години. После пак 6.5%, но вече е съставен.
За Уникредит подкрепям.

# 625
  • Мнения: 8
От ЦКБ ми казаха, че до 15000лв отпускали с един поръчител, а до 35000лв с двама.. Но тук отивам на лихва 11,4%. Sad

На ЦКБ са им много неизгодни условията, на ДСК са по-приемливи, но ние се спряхме на ФИБанк, заради фиксираната лихва.
В УниКредит не си губи времето изобщо Peace

hailie Вие сте изтеглили от ПИБ ипотечен с фиксирана лихва за първите 7 години, а от ФиБанк потребителски ли?

ПИБ и ФиБанк- това е една и съща банка.
Сега вече с фиксирана лихва за 7 години няма. Фиксиран е на 6.5%, но за три години. После пак 6.5%, но вече е съставен.
За Уникредит подкрепям.
Извинявам се, съвсем се отплеснах.. За Булбанк и Пощенска не смея и да си помисля. Simple Smile

# 626
  • Мнения: 2 286
От ЦКБ ми казаха, че до 15000лв отпускали с един поръчител, а до 35000лв с двама.. Но тук отивам на лихва 11,4%. Sad

На ЦКБ са им много неизгодни условията, на ДСК са по-приемливи, но ние се спряхме на ФИБанк, заради фиксираната лихва.
В УниКредит не си губи времето изобщо Peace

hailie Вие сте изтеглили от ПИБ ипотечен с фиксирана лихва за първите 7 години, а от ФиБанк потребителски ли?

ПИБ и ФиБанк- това е една и съща банка.
Сега вече с фиксирана лихва за 7 години няма. Фиксиран е на 6.5%, но за три години. После пак 6.5%, но вече е съставен.
За Уникредит подкрепям.
Извинявам се, съвсем се отплеснах.. За Булбанк и Пощенска не смея и да си помисля. Simple Smile

Изтеглихме от ПИБ ипотечен, а потребителския от Райфайзен.
Надявам се да нямаме ядове Crazy .

# 627
  • Мнения: 5 626
Писала съм няколко пъти в темата - доволна съм от Сосиете женерал експрес банк.

# 628
  • Мнения: 8
Благодаря за съветите! Утре отивам да обиколя банките и ще видя какво ще стане. БНП Париба ме заинтригуваха с условията си при отпускане на ипотечен кредит. Някой може ли да изкаже мнения и впечатления, тъй като не съм запозната?

# 629
  • Мнения: 646
Благодаря за съветите! Утре отивам да обиколя банките и ще видя какво ще стане. БНП Париба ме заинтригуваха с условията си при отпускане на ипотечен кредит. Някой може ли да изкаже мнения и впечатления, тъй като не съм запозната?
БНП Париба за сефте чувам да отпускат ипотечни кредити.
Може би имаш предвид БНП Париба Лични Финанси, това са бившите JET и те са специализирани в потребителското кредитиране.

Рали, с тези 504 лв. колко души трябва да се гледате? Честно казано на този доход кредит с максимум 50 лв. месечна вноска ми се вижда реалистичен и то ако нямаш дете...

Общи условия

Активация на акаунт