Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 563
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 5 160
L'Agent, за 10 г. не мисля, че се връща двойно.
Но пък при вас е повече от двойно - това по първоначален план ли е!?! Вероятно при увеличавана лихва може да се постигне... Но при 6.8?

# 646
  • София
  • Мнения: 38 584
L'Agent, за 10 г. не мисля, че се връща двойно.
Но пък при вас е повече от двойно - това по първоначален план ли е!?! Вероятно при увеличавана лихва може да се постигне... Но при 6.8?

Е то нали знаеш, че не е само лихвата. Има и ГПР.
Сега погледнах калкулаторите - не е баш двойно, на 10 000 връщаш около 8 000 лихва за 10г.
Почти двойно. Mr. Green

# 647
  • Мнения: 84
Здравейте имам такъв въпрос: къде да проверя за съответната банка, защото имам избор (според тези, които оперира фирмата в която работя) какви са условията за преференциална лихва, може ли да се договори  нисък лихвен процент, или фиксиран лихвен процент. Съответно къде да проверя как стои въпросът според банката как стоят нещата с разсроченото плащане при закупуване на жилище, което в момента се строи?
Гледал съм на сайта на всяка банка, такава информация не намирам. Има общи приказки за лихви и начини на кредитиране, съответно калкулатор кое, колко, що, ама като цяло не ми харесмат тези цифри.
АКО ИМА НОРМАТИВНА БАЗА ЗА ТЕЗИ НЕЩА, ДА СА РЕГЛАМЕНТИРАНИ, МОЛЯ ДА МЕ НАСОЧИТЕ ОТ КЪДЕ ДА СИ ИЗТЕГЛЯ ТАЗИ НОРМАТИВНА БАЗА, ЗА ДА Я ПРОЧЕТА.
Разтягане на локуми и общи постулати не са ми по вкуса. Бос съм в тази област, искам да се образовам, ама както е нормативно, а не преразказано. Благодаря за разбирането.

# 648
  • Мнения: 5 626
Нашата е 6,25 % и е вързана към Юрибор, доколкото си спомням. По-добри условия тогава нямаше. За сметка на това, когато в края на 2007 - началото на 2008 вноските в други банки се вдигаха като луди, нашата не мръдна.
Колкото до върнатите пари - по един или друг начин банките си вземат своето. При всяко положение за по-дълъг срок, крайната сума, която се плаща, става по-голяма. Сега погледнах - нашият кредит за 20 години за 25 хил. ще върнем 47 хил. Но пак казвам - доволна съм, защото по времето, когато на хората им увеличаваха вноските с над 100 лв., ние плащахме договорената първоначално вноска.

# 649
  • Мнения: 646
Нашата е 6,25 % и е вързана към Юрибор, доколкото си спомням. По-добри условия тогава нямаше. За сметка на това, когато в края на 2007 - началото на 2008 вноските в други банки се вдигаха като луди, нашата не мръдна.
Колкото до върнатите пари - по един или друг начин банките си вземат своето. При всяко положение за по-дълъг срок, крайната сума, която се плаща, става по-голяма. Сега погледнах - нашият кредит за 20 години за 25 хил. ще върнем 47 хил. Но пак казвам - доволна съм, защото по времето, когато на хората им увеличаваха вноските с над 100 лв., ние плащахме договорената първоначално вноска.
Ако наистина лихвата е била вързана към EURIBOR и не е имала "под" или "минимум" е следвало дори да ви намалят вноската.


L'Agent , реалната ви лихва или ГПР е 7.5%. За такъв дълъг период нормално е да върнете кредита "двойно". Другият вариант е да спестявате и да плащате наем.

# 650
  • София
  • Мнения: 176
nakatasan, такава информация няма да намериш в сайта на която и да е банка. Отиваш на място при търг.агент, който обслужва компанията, в която работиш и той те запознава с преференциалните предложения. Имай предвид обаче, че в момента, в който спреш да работиш във фирмата, в която си сега, кредитът ти ще се преразгледа. Поне такива бяха условията на моето работно място. И може да се окаже, че месечната вноска ще ти се покачи с 30 или повече процента. Ти прецени дали искаш да се обвързваш толкова сериозно с работодателя ти.

Ако наистина лихвата е била вързана към EURIBOR и не е имала "под" или "минимум" е следвало дори да ви намалят вноската.
На мои роднини им се случи точно това. С падане на EURIBOR си намалиха срока на кредита с около 10 год. - като запазиха размера на вноската си. Но пък те се занимават с финанси и си следяха лихв.проценти и в момента в който разликата стана 2% поискаха преразглеждане на кредита им Wink

# 651
  • Мнения: 5 178
накатасан, не купувай на зелено, много е рисковано в момента. Цените са надолу, няма изгледи за съживяване и имаш реалния шанс да останеш с кредит и недовършено жилище

# 652
  • Мнения: 11
Здравейте имам такъв въпрос: къде да проверя за съответната банка, защото имам избор (според тези, които оперира фирмата в която работя) какви са условията за преференциална лихва, може ли да се договори  нисък лихвен процент, или фиксиран лихвен процент. Съответно къде да проверя как стои въпросът според банката как стоят нещата с разсроченото плащане при закупуване на жилище, което в момента се строи?
Гледал съм на сайта на всяка банка, такава информация не намирам. Има общи приказки за лихви и начини на кредитиране, съответно калкулатор кое, колко, що, ама като цяло не ми харесмат тези цифри.
АКО ИМА НОРМАТИВНА БАЗА ЗА ТЕЗИ НЕЩА, ДА СА РЕГЛАМЕНТИРАНИ, МОЛЯ ДА МЕ НАСОЧИТЕ ОТ КЪДЕ ДА СИ ИЗТЕГЛЯ ТАЗИ НОРМАТИВНА БАЗА, ЗА ДА Я ПРОЧЕТА.
Разтягане на локуми и общи постулати не са ми по вкуса. Бос съм в тази област, искам да се образовам, ама както е нормативно, а не преразказано. Благодаря за разбирането.


Ами само в клона, иначе в сайта няма как да намериш инфото което те интересува. Срещу по нисък лихвен процент трябва да предложиш нещо. Или конкурентна оферта от друга банка или да доведеш клиенти ( колеги, роднини) тоест да ти се направи крос селинг.
А за фиксирана за целият период не бих го повярвал с очите си да го видя.


ПОМНЕТЕ НЕ Е САМО ЛИХВАТА !!! Има значение тези 0.2 % на година с какво се компенсират
Вариантите са :
- задължителната застраховка на имота в дъщерна компания (100% по висока цена от стандартната)
- по висока административна такса
- по висока такса управление
- такса кандидатстване

Често се оказва че 0,2 % излизат скъпо .

# 653
  • Мнения: 94
Извинете че нахлувам в темата,без да съм помогнала с нещо на четящите я,но не съм компетентна.И затова моля за малко разяснения за потребителски кредит/ако може/.
24000 лв при ГПР-8.93% изгодно ли е?
Тримесечен Екв.на ГПР 2.23-какво е това?
Кредитът се олихвява с променлив лихвен %,който е зависим от базов такъв,,определян по одобрена от кредитора методология ?
Разходите по кредита могат да се променят едностранно от банката-може ли да се преговаря по това?
Лихвата в края на договора -11171.16
300лв-админ.такса
1.80 такса ежемесечно.
При тези условия бихте ли сключили договора?
Благодаря ви предварително.

# 654
  • Мнения: 5 178
Извинете че нахлувам в темата,без да съм помогнала с нещо на четящите я,но не съм компетентна.И затова моля за малко разяснения за потребителски кредит/ако може/.
24000 лв при ГПР-8.93% изгодно ли е?
Тримесечен Екв.на ГПР 2.23-какво е това?
Кредитът се олихвява с променлив лихвен %,който е зависим от базов такъв,,определян по одобрена от кредитора методология ?
Разходите по кредита могат да се променят едностранно от банката-може ли да се преговаря по това?
Лихвата в края на договора -11171.16
300лв-админ.такса
1.80 такса ежемесечно.
При тези условия бихте ли сключили договора?
Благодаря ви предварително.


Не, въпреки, че не мога да разпозная коя е банката за да включим и репутацията, но само заради
Разходите по кредита могат да се променят едностранно от банката-може ли да се преговаря по това?
не бих им обърнала изобщо внимание

# 655
  • София
  • Мнения: 38 584
Извинете че нахлувам в темата,без да съм помогнала с нещо на четящите я,но не съм компетентна.И затова моля за малко разяснения за потребителски кредит/ако може/.
24000 лв при ГПР-8.93% изгодно ли е?
Тримесечен Екв.на ГПР 2.23-какво е това?
Кредитът се олихвява с променлив лихвен %,който е зависим от базов такъв,,определян по одобрена от кредитора методология ?
Разходите по кредита могат да се променят едностранно от банката-може ли да се преговаря по това?
Лихвата в края на договора -11171.16
300лв-админ.такса
1.80 такса ежемесечно.
При тези условия бихте ли сключили договора?
Благодаря ви предварително.

А каква е цялата сума на кредита - главницата+лихвата+ГПР. Тази, която ще сте платили на края на срока?
И какъв е срока?

# 656
  • Мнения: 11
При така подадената информация не може да се разбере изгоден ли е или не .

Причина : ЛИПСВА СРОК !!!

Ако има една твърда такса от 1,5% (административна)
Ако лихвата на кредита е 7,0% и срока е 1 год. ГПР става 8,5 %
Ако лихвата на кредита е 7,0% и срока е 2 год. ГПР тава 7,725%

Това е без да набъркваме такса управление и всички останали заложени в ГПР-то Simple Smile

# 657
  • Мнения: 5 626
Нашата е 6,25 % и е вързана към Юрибор, доколкото си спомням. По-добри условия тогава нямаше. За сметка на това, когато в края на 2007 - началото на 2008 вноските в други банки се вдигаха като луди, нашата не мръдна.
Колкото до върнатите пари - по един или друг начин банките си вземат своето. При всяко положение за по-дълъг срок, крайната сума, която се плаща, става по-голяма. Сега погледнах - нашият кредит за 20 години за 25 хил. ще върнем 47 хил. Но пак казвам - доволна съм, защото по времето, когато на хората им увеличаваха вноските с над 100 лв., ние плащахме договорената първоначално вноска.
Ако наистина лихвата е била вързана към EURIBOR и не е имала "под" или "минимум" е следвало дори да ви намалят вноската.

Извинявам се, сега си разрових договора - лихвата е 6,2 % и се формира на база 4,2 % базисен лихвен процент на банката + 2 % надбавка и се променя само ако има движение на БЛП повече от 2 %. За 6 години нямаме промяна на лихвата.

# 658
  • Мнения: 646
Извинете че нахлувам в темата,без да съм помогнала с нещо на четящите я,но не съм компетентна.И затова моля за малко разяснения за потребителски кредит/ако може/.
24000 лв при ГПР-8.93% изгодно ли е?
Тримесечен Екв.на ГПР 2.23-какво е това?
Кредитът се олихвява с променлив лихвен %,който е зависим от базов такъв,,определян по одобрена от кредитора методология ?
Разходите по кредита могат да се променят едностранно от банката-може ли да се преговаря по това?
Лихвата в края на договора -11171.16
300лв-админ.такса
1.80 такса ежемесечно.
При тези условия бихте ли сключили договора?
Благодаря ви предварително.

А каква е цялата сума на кредита - главницата+лихвата+ГПР. Тази, която ще сте платили на края на срока?
И какъв е срока?

ГПР е годишен процент на разходите и включва в себе си лихвата. Останах с впечатление, че мислиш че ГПР е някаква отделна такса.
iznenada, нещо не мога да разбера как ти се формира лихвата. Там е най-щекотливата точка винаги. И за колко години? Месечната вноска ОК ли е а теб?

# 659
  • София
  • Мнения: 38 584
Знам, че ГПР включва лихвата. Ама ги казвам отделно, защото по-назад в темата пък се обсъждаше само лихвата.
А и в поста на Изненада се говори отделно за ГПР, отделно за олихвяване.

Общи условия

Активация на акаунт