УБИЙСТВО на прилепи в Деветашката пещера

  • 3 196
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 767
Дава ми се, че някои възпалени за сеч не са влизали и даже не са минавали покрай Деветашката пещера.
Няма жива сила, която да ме убеди, че по времето, когато другарите военни за ползвали пещерата за склад на бенизин са пазили тишина на животинките и са им вардели съня. Тогава не са ли мрели прилепи или са ги били евакуирали? Вътре има бая бетон излят, стара караулка - демек живот си е кипял, дет` се вика. Имайки предвид, че до там е имало мост, по който да минаватколи и  камионите с горивото, целогодишно не е било тихо и спокойно.
Който е влизал в пещерата по-навътре от пословутите очи, знае, че там така мирише на бензин, че не може да се стои повече от минута. Така е от години и вероятно ще бъде още години наред.
А да не ви описвам възмутената общественост колко боклук собственоръчно сътворява, вътре и вън от пещерата.
Абсолютно съм за опазването на всяка вейка и всеки бръмбър, сътворена от майката природа. Против съм почина "дайте да дадем" или "възмущавайте се, да се възмущаваме". Повече мислене и анализиране на всички страни от проблема.
Но...Боят настана. Пак. За три дни. Пак.

Ето това няколко пъти го казвах и в някаква друга тема. И наистина ми е интересно колко от пишещите тук са влезли да видят това "райско кътче".

Пещерата е много красива в действителност, но при единственото ми посещение там преди няколко години вече беше сериозно ос*ана и процесът течеше интензивно.

Къде беше възмущението ви допреди снимките?

# 31
  • Мнения: 5 710
Ами не сме знаели, за да се възмутим. Сега научаваме и се възмущаваме.
Не разбирам с какво предишната варварщина реабилитира сегашната.

# 32
  • София
  • Мнения: 851
Много съм съгласна с 10 c`s. А и е пореден пример, че има закони, но тези които трябва да съблюдават изпълнението им "спят".

# 33
  • Мнения: 4 767
Ами не сме знаели, за да се възмутим. Сега научаваме и се възмущаваме.
Не разбирам с какво предишната варварщина реабилитира сегашната.


А сега какво знаете по-точно? Ама със сигурност?

А предишната "варварщина" ще си продължи и след снимките. Но понеже си е наша, родна - ще продължим да не й обръщаме внимание.

# 34
  • Мнения: 5 710
Ама какво трябва да знаем със сигурност, боравим само с това, което медиите оповестяват.
И е хубаво, че се вдига шум, може пък от това да се вземат някакви мерки и на прилепите да се гарантира по-необезпокояван живот Grinning

# 35
  • Мнения: 4 767
Ама какво трябва да знаем със сигурност, боравим само с това, което медиите оповестяват.
И е хубаво, че се вдига шум, може пък от това да се вземат някакви мерки и на прилепите да се гарантира по-необезпокояван живот Grinning

Може, но се съмнявам. Това е поредният повод да мразим чужденците - не че толкова ни пука за прилепите ни.

# 36
  • Мнения: 5 710

Тук в пълна сила важи поговорката " не е луд, които яде баницата, а който му я дава" , jp

# 37
  • Мнения: 4 767

Тук в пълна сила важи поговорката " не е луд, които яде баницата, а който му я дава" , jp

Да, с това съм съгласна - но не виждам недоволство срещу даващите баници - които при това ги дават от доста време.

# 38
  • Мнения: 5 710
ами прочети по-назад има доста мнения именно в тази посока:-

# 39
  • Мнения: 46 546
Не мога да кажа нищо.
Не съм специалист.
Нямам идея предишни години колко са били умрелите, колко е нормално да са и дали не се използва случая, за да се изкарат виновни определени хора.

# 40
  • Мнения: 7 837
...
Защо така триете, нека остане за поколенията и за Партията. Simple Smile

Последна редакция: пн, 12 дек 2011, 23:59 от Кейси

# 41
  • Мнения: 2 037
От сайта на "Зелени Балкани"

Снимките на НЕПОБЕДИМИТЕ в Деветашката пещера са били истинско бедствие за защитените видове в нея! [ 2011-12-12 ]    
Мъртви и изтощени до смърт прилепи откриха експертите по време на проверката си в Деветашката пещера.

На 10 декември екип на Центъра за изследване и защита на прилепите направи втората си проверка в Деветашката пещера. Целта й бе да се съберат допълнителни данни за състоянието на зимуващите колонии (след първото посещение на експертите на 16-ти ноември, което показа значително намаляване на числеността на прилепите в пещерата).

За съжаление, посещението на експертите потвърди опасенията, които многократно бяха изтъкнати пред българските власти и обществеността. Близо два месеца след започването на снимките, постоянното безпокойство е предизвикало истински погром върху прилепните колонии.

В пещерата са регистрирани едва 10400 прилепа (за сравнениепрез зимата на 2010г. в колониите е имало над 35 000 индивида, а максималната отчетена численост на зимуващите в пещарата прилепи е била 60 000 индивида).

Прилепите са в напълно будно състояние – активни и изразходващи последните си „енергийни запаси“.
Открити са мъртви индивиди от 3 вида, очевидно паднали от тавана и с видими белези на изтощение (хлътнали кореми, изтощени подкожни мазнини, намалено тегло, рани).
Два от загиналите индивиди са регистрирани в Червената книга на Световно застрашените видове и посегателството върху тях (включително причиняването на смърт, вследствие на безпокойствое) е престъпление според Наказателния кодекс на Република България!
Тъй като, прилепните колонии в момента се намират над подземната реката е възможно броят на умрелите до момента индивиди от защитени видове да е десетки пъти по-голям, но просто телата на животните да са били отнесени от течащите води!

Въпреки, че Продукцията е изнесла цялото си оборудване и материали от защитената територия, последици от дейността има, и те се изразяват в обричането на „гладна смърт“ на голяма част от прилепите в пещарата.

Ексертите констатираха, също така, следи от тежка техника, навлязла в тъмната част на пещерата (въпреки уверението на РИОСВ , че има предписание това да не става, и че се осъществява контрол), следи от заваряване и рязане с ъглошлайф и други дейности, които са били свързани с неимоверно високо ниво на шумово замърсяване за зимуващите прилепи.

Остава и построеният към пещерата мост, който позволява в защитената територия директно и неконтролируемо да влизат десетки посетители. Едва броени дни след възстановяване на достъпа до пещарата тя е пълна с посетители – включително развеселени студенти, гърмящи с пиратки!

Интересно е как катакстрофалното въздействие върху прилепите в пещерата не е било забелязано от „постоянно осъществяващите мониторинг“ представители на МОСВ (както се изрази през медиите Началника на отдел „Защитени територии“ в МОСВ – Димитър Стоев).

До момента Центърът за иследване и защита на прилепите и Зелени Балкани сигнализираха всички възможни български и международни институции /съд, прокуратура, МОСВ, РИОСВ, строителен надзор/ за закононарушенията, допуснати в пещерата. Природозащитните, обаче, получиха отговор единствено от международните институции – представители на Eвропейската комисия, UNEP и EURPBATS изпратиха запитвания по случая до българските власти. До момента няма официално изявление на МОСВ по случая...

Последна редакция: вт, 13 дек 2011, 00:07 от Люлин

# 42
  • Мнения: 2 037
Когато стана ясно, че ще се снима в пещерата, изпратих писма до МОСВ и до РИОСВ-Плевен. Много други хора направиха същото, включително и част от съфорумците-градинари.
Отговор не получих, това е ясно.

Болно ми е за пещерата, била съм там. Вече ще бъде и много лесно достъпна. Представям си следващото лято идилията на бирата, скарата и чалгата, като на Трънското ждерло. Sick
До сега имаше естествена спирачка за пишман-туристите, защото трябваше малко човек да походи пеш.
Но! Има надежда!  Местната община сложи бариера и вход за достъп до природната забележителност Крушунски водопади.  Twisted Evil В случая за Деветашката пещера може такава стъпка да се окаже част от възстановяването й.

# 43
  • Мнения: 4 767
Люлин, аз съм определено пишман турист и не ми беше трудно да стигна до пещерата - ама никак.

Вътре заварихме три отделни ученически компании, които бяха дошли явно за уикенда. Имаше огньове, скара, викове, счупени бутилки.

Всичко това на фона на миризмата на масло/бензин и останките от дейностите на военните вътре - бетон и тръби.

Като те чета колко труден бил досега достъпът, почвам да се чудя за едно и също място ли говорим.

# 44
  • Мнения: 60
колко дни са продължили снимките в пещерата ?

Общи условия

Активация на акаунт