Агресията в детските книжки

  • 12 500
  • 300
  •   1
Отговори
# 285
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 914
Между другото, сега се сещам, че наскоро попаднах на едно старо руско анимационно филмче за Вълкът и седемте козлета, в което Вълкът не изяде козлетата, а ги натъпка в чувал и ги отнесе някъде.

Ето ви цензура още преди 40 години.

# 286
  • Мнения: 3 736
Ами аз.. щото нали изяжда и Шапката, и бабата, та си помислих...  Blush Но приемам критиката и смирено навеждам глава.


Ето ви цензура още преди 40 години.

Това не е правилната цензура, обаче, защото е тоталитарна цензура.  Naughty

Предлагам "Косе-босе" за следващ обект. В детската градина съм играла ролята на косето, та ми е близка на сърцето. По-назад в темата беше изказана възмута от жестокостта на кучето спрямо лисицата. Обаче не бе изказана възмута от жестокостта на лисицата спрямо косето. Моля, цензурирайте и лисицата, и кучето. Или пък за всичко ще се окаже виновно безотговорното косе, всъщност.

# 287
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Между другото, сега се сещам, че наскоро попаднах на едно старо руско анимационно филмче за Вълкът и седемте козлета, в което Вълкът не изяде козлетата, а ги натъпка в чувал и ги отнесе някъде.

Ето ви цензура още преди 40 години.
Пък отвъд океана си мислят, че са открили топлата вода. Mr. Green

# 288
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не е Косето-босето. Подозирам и него за интелектуална недостатъчност, но това не е подсъдно. Не цензура подлежат само жените, които дали акъл за кучето. Те са. И така. Тези женици, които са дееспособни човеци, без видими признаци на интелектуална недостатъчност, всяват нетолерантност, междувидова омраза. Нормалната реакция би било да поканят те лично лисицата на разговор, да отидат заедно на семинар по въпросите на горската мултикултурност и подобни мероприятия да им се организират. Кучето е потърпевш в случая, не е агресор в истинския смисъл на думата. И той да отиде на семинар. За собствена сметка.

Сега се замислих, можем да повдигнем допълнително обвинение към лисицата, отново за дискриминация. Косе-Босе не е мъжко име? Оставяме настрана въпроса за това откога мъжките снасят яйца, но явно на него нищо женско не му е чуждо. Следователно лисицата е двойно неправа - подлага на допълнителен тормоз лице, което е с модерна ориентация.

Последна редакция: ср, 28 дек 2011, 16:35 от Лоана

# 289
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
...Нормалната реакция би било да поканят те лично лисицата на разговор, да отидат заедно на семинар по въпросите на горската мултикултурност и подобни мероприятия да им се организират. ... И той да отиде на семинар. За собствена сметка.

И тук отново се връщаме към гост-лектора, дето има пет гостувания в частни училища и три публикации в списания.  Mr. Green

# 290
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Sarcasm™, добра идея, вместо в България, по-добре в гората да се изнасят лекции. Поздравления!

# 291
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
За вас винаги!  bowuu

# 292
  • Мнения: 3 736
Кучето може и да не е агресор в стриктния смисъл на думата, но въпреки това е проявило нежелано поведение. Аз предлагам да го подложат на размисъл за време равно на годините му в минути. Тази мярка спечели сърцето ми като високоефективен метод за корекция, пардон, преобразуване на поведение.

Искам да изкажа един лек предупредителен протест - на път сме да злоупотребим с интелектуалната недостатъчност, точно както го правят множество клиенти на адвокатската задруга в Обетованата земя. Не бива да затваряме очи пред родителското нехайство и безхаберие, демонстрирано от косето.

ПП Проявявате нежелателно поведение чрез ирония - супа за вас!!! Naughty

# 293
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Добре, добре, ще внимаваме повече Simple Smile
Открих за себе си едно сериозно интелектуално предизвикателство. Не мога да не го споделя.
Предлагам друга приказка, нещо, което лично мен ме затруднява в осъвременяването му. "Клан-недоклан". http://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B0%D0%BD_-_%D0%BD%D … D0%BB%D0%B0%D0%BD Тук е приказката, за опресняване на сюжетната линия. Бъкано е с кръвожадност. Моля, вие сте.

# 294
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
О, Клан-недолан!
Каква брутална картина изплува от дълбините на съзнанието ми, подтискан детски спомен!

Супа за мен, щом трябва!  Tired

# 295
  • Мнения: 3 736
 ShockedТази приказка трябва да се заличи. Аз съм безсилна да я приведа във вид, подходящ за днешните нагласи. Разбира се, ако няма проблем приказката да се състои от пет изречения, ето ги:

Имал дядо един козел. Всеки ден козелът бил пасан и поен от козарчето, дядото или бабата, за да не му стане еднообразно. Когато не пасял и не пиел вода, козелът ходел в близката гора, за да си играе с тамошните животни. През това време дядото, бабата и козарчето играели на ашици (не знам как точно се играе на ашици, но е хубаво да се спомене нещо архаично, така, за цвят). След игрите козелът се прибирал, лягал си в козарника, бабата и дядото му пожелавали лвека нощ и също си лягали.

# 296
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Заглавието и изразите в тази приказка са определено кръвожадни. Но като се прочете внимателно, се оказва, поне според мен, намерен е чуден баланс между "нежелано" поведение и застигащо възмездие и всичко това само с цената на една капка кръв (от ухапването на Бръмбазъка).

Е, ИрПуц, а къде е супата на възмездието? Къде е "нежеланото" поведение, което да коригираме? Може би козелът накриво да е ходил поне, пък бабата и дядото да са го насочвали в правилна посока? А къде са добрите вълчо и мецана? А ролята на героя Бръмбазък? 

# 297
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Оh, the horror!
В ушите ми зазвуча медния гласец на Татяна Лолова в ролята на Мецана, и бруталистичното пищене на Козльо от заешката дупка!

# 298
  • Мнения: 3 736
Отново може да се спори - козелът е причинил сериозен уплах на зайчето (и със сигурност му е посрутил жилището), но кой ти гледа някакъв си уплах, нали "лошият" не е наказан. Извън шегата си напълно права, разбира се.  Grinning

# 299
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 914
В тази приказка липсват фундаментални герои:
1. Кралското дружество за превенция на жестокост към животните. Козелът е страдал от недохранване, по негови думи, а физическото насилие над него дори няма да коментирам.
2. Полиция, която да арестува дядото за системен тормоз и заплахи - над козарчето, бабата и, разбира се, Козела.
3. Частен съдебен изпълнител, който да изгони Козела от жилището на Зайо/ю.
3. Психотерапевти, които да окажат помощ на всички интелектуално затруднени и емоционално ощетени герои.

Общи условия

Активация на акаунт