Имат ли право без предизвестие да ме махнат от работа

  • 48 233
  • 280
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 2 193
В слуачая няма значение какво искат те, а какви са твоите интереси. Очеизвадно е, че те пазят техните, като се опитват да си спестят дължимите обезщетения.
Вариант 1: ако те освободят по взаимно съгласие след 18 дни (чл. 325) отиваш на борсата с минимално обезщетение.
Вариант 2: реално не искаш да напускаш, те търсят варианти да те махнат
- дисциплинарно - процедурата е сложна и ако реално нямат основания, лесно се оспорва в Съда
- съкращение по чл. 328, което и най-справедливо и изгодно за теб. Тук работодателят  може да спази предизвестието (обикновено е 30 дни, виж какво пише  в договора ти), през което време ще си изработила 18-те дни, за които говориш. Ако не спази предизвестието, ти дължи
обезщетение по реда на чл.220 КТ - в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието, но едва ли ще избере този вариант, защото така или иначе ще ги дава тези пари, би предпочел да си ги заработиш. Ако в рамките на 1 месец не започнеш нова работа, работодателят е  длъжен да ти изплати обезщетение по чл.222 КТ, което също е в размер на брутното трудово възнаграждение.
От всичко това става ясно, че за теб най-добрият вариант е освобождаване по чл. 328, всичко друго е доброволно отказване от полагащо ти се обезщетение.
А, да не пропусна, че трябва да ти изплатят и неползвания годишен отпуск.

# 256
  • Мнения: 9
Много благодаря на всички ,които се включиха.Смятам да постъпя по вариант 2 на krasimilio.Ще се опитам да отстоя правата си.Реални основания за уволнения няма.

# 257
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Болничен лист за временна нетрудоспособност може да се издаде еднолично еднократно до 14 дни. Категорична съм. Справка - наредбата за неработоспособността.

# 258
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Болничен лист за временна нетрудоспособност може да се издаде еднолично еднократно до 14 дни. Категорична съм. Справка - наредбата за неработоспособността.
И аз си го мислех това, но не посмях да се обадя, понеже не бях сигурна.
Забелязвам, че Wild_rabbit не за първи път пуска подвеждаща и невярна информация, а в такива случаи е доста неприятно, ако някой се довери.

На въпроса на vania_m_r, мисля, че правилно решение взе, въпреки препоръките на Wild_rabbit, които са неизгодни. Бих добавила, като те плашат с дисциплинарно, да им кажеш, че ще ги съдиш и да си проверят колко ще им струва, ако не успеят да докажат вина.

# 259
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Болничен лист за временна нетрудоспособност може да се издаде еднолично еднократно до 14 дни. Категорична съм. Справка - наредбата за неработоспособността.
И аз си го мислех това, но не посмях да се обадя, понеже не бях сигурна.
Забелязвам, че Wild_rabbit не за първи път пуска подвеждаща и невярна информация, а в такива случаи е доста неприятно, ако някой се довери.

На въпроса на vania_m_r, мисля, че правилно решение взе, въпреки препоръките на Wild_rabbit, които са неизгодни. Бих добавила, като те плашат с дисциплинарно, да им кажеш, че ще ги съдиш и да си проверят колко ще им струва, ако не успеят да докажат вина.

Лиляна то беше 7 дни, но преди доста години - 4 или 5 не си спомням точно. Веднага след като промениха драстично наредбата. Една година след това ги увеличиха на 14 дни. Може да не  е чела новостите от преди 3 години или пък да е подведена от някой лекар.

# 260
  • Мнения: 9
Благодаря ви!Утре вечер ще кажа дали съм успяла да защитя правата си.

# 261
# 262
  • Мнения: 9
Здравейте!
Благодаря много за съветите на  krasimilo.Днес изложих всичко така ,както той ме посъветва и решиха да ме съкратят по чл.328 и от днес тече предизвестието ми за един месец.
Благодаря още веднъж.Лошо е,че оставам без работа,но това е по-добрият вариант.

# 263
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И сега като си с предизвестие, имаш право да си тръгваш от работа един час по-рано, в който час да си търсиш друга работа.
Успех пожелавам.

# 264
  • Мнения: 2 193
Радваме се, че сме помогнали   bouquet. Забележката на Лиляна е много правилна, малко работници знаят за това си право.
Успех в намирането на нова работа, а до тогава, използвай времето да си почиваш пълноценно.

# 265
  • Мнения: 9
Благодаря Ви!Наистина не знаех за правото да си тръгвам 1час по-рано,което сигурно няма да се осъществи,но ще се пробвам.И без това съм набрала инерция. Grinning

# 266
  • София
  • Мнения: 16 061
Ваня, ако не те пускат 1 час по-рано може да идваш 1 час по-късно сутрин.  Wink
Дано си спазят решението.

# 267
  • Мнения: 177
Здравейте!
Искам и аз да попитам нещо, за да не отварям нова тема.
Как става напускането на работа поради преместване в друг град? Аз ще се местя да живея в друг град на 300 км от местоработата ми. Как да се разбера с работодателя? Доколкото разбрах ако ме съкратят, нямат право да наемат друг на моята позиция, а ще им трябва човек със сигурност. И какво обезщетение ми се полага от Бюрото по труда в зависимост от това по кой член напусна работа?
Благодаря предварително!

# 268
  • Мнения: 9 991
Sugar.n.Spice , подаваш си молба за напускане , принципно си длъжна да спазваш срока, който е в договора , но можеш да се разбереш с работодателя да те освободи по-рано "по взаимно съгласие ". На борса имаш право без значение по кой член си съкратена , ако имаш 9 месеца за година и половина назад.140 лв. 4 месеца

# 269
  • Мнения: 6 619
Размера и времето на обезщетението не зависи ли и от това дали е съкратена или е напуснала?

Общи условия

Активация на акаунт