За чиповете на кучетата

  • 13 893
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Кажете сложихте ли чип на домашния си любимец? Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 401
Кажете, почнахте ли да прибирате лайната на домашния си любимец?

# 2
  • Мнения: 520
Кажете сложихте ли чип на домашния си любимец? Simple Smile
Кажете, платихте ли таксата за домашния любимец?
Само тях ако ги събере общината / София естествено / ще има пари поне за 5 км Бойкови магистрали.

Апропо, къде се подават сигнали за нерегистрирани домашни любимци?

# 3
  • Мнения: 6
Отчет :
Има чип  Laughing 
Има платен данък  Laughing
Събираме му ..биологичният отпадък  Laughing
И к'во от това ? Да не би общината да е свършила своята част от "сделката" ?
Нито може да предложи съответните условия , нито може да проконтролира хората ,които не правят горепосочените дейности .

Сега доволни ли сте  Mr. Green

# 4
  • София
  • Мнения: 5 883
Кажете, почнахте ли да прибирате лайната на домашния си любимец?
А, баш! Sunglasses

# 5
  • Мнения: 198
Събирам ако всякакво, имам розова лопатка даже, оборудвана съм с пликчета, а магазинния спам в пощата върши фантастична работа.
Чип не съм слагала, по ред причини. Не го намирам за смислен, никой не може да ме убеди в ползата от него - кучето ми няма как да се загуби, а ако го откраднат няма проследяващо устройство, че да го намерим. След като е задължително защо не е безплатно? Кой знае каква далавера са заформили, някакви фирми да вземат едни пари за едни чипове.
Разбирам да глобяваха 50-200 лева за несъбрано ако, ама за тази глупост с чиповече да си гледат работата.
Ваксинирана е, кастрирана е. Само не знам дали има регистрация - ще я направя при ветеринар.
Засега ще ограничим разходките и ще я извеждам само вечер, не ми се разправя.

Последна редакция: чт, 05 яну 2012, 08:27 от @Mia

# 6
  • София
  • Мнения: 2 437
Безумна история.
Не съм слагала и няма и да слагам. Достатъчно ми е старо кучето.
Имам хиляди обяснения за тази наредба, но така или иначе липсата на чипове е голям проблем. Вижда се от всички останали теми за кучетата.

# 7
  • Мнения: 198
Безумна история.
Не съм слагала и няма и да слагам. Достатъчно ми е старо кучето.
Имам хиляди обяснения за тази наредба, но така или иначе липсата на чипове е голям проблем. Вижда се от всички останали теми за кучетата.

Ще се радвам да чуя мнението ти, особено ако си "за"чиповете. Според мен липсата на проследяващо устройство ги обезсмисля, да не говорим, че според много проучвания има и рисков фактор за туморни образувания (което колко е вярно не знам). Ще ми е интересно да обсъдим, наистина, може би пропускам нещо важно.

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
сега на кучетата,
после и на хората

# 9
  • Мнения: 6 993
Я, извинете, така и така има тема - какви чипове, какви регистрации, скоро ще ми подаряват кученце и какво трябва да направя за него? Мерси  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 0
За хората е просто въпрос на време...но дано да греша.
Не сме сложили чип. Мислим по въпроса. Би било хубаво да има как да се проследява кучето в случай, че изчезне. Иначе всичко се обезсмисля. По-добре малко gps-че кучешки формат.

# 11
  • Мнения: 0
Я, извинете, така и така има тема - какви чипове, какви регистрации, скоро ще ми подаряват кученце и какво трябва да направя за него? Мерси  Simple Smile
Най-важното, което трябва да направиш - да се грижиш за него до края на живота му. (Sorry за толкова резкия тон, но има толкова много хора, които изоставят домашните си любимци. Вярвам обаче, че ти няма да си един от тях.)
За всичко друго - намери добър ветеринар за кучето и питай, той/тя ще ти отговори на всички въпроси.

# 12
  • Мнения: 6 993
Мерси  Hug Ще се грижа, разбира се  Blush

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
След като е задължително защо не е безплатно?
Безплатно е, ако го кастрираш.

# 14
  • Italia
  • Мнения: 1 059
Нямам куче, но да попитам - има ли вече база данни за чиповете? И утре ако някой си пусне кучето да се "разходи" след като го е гледал година-две-три, дали ще се разбере чие е бездомното куче пред блока?

# 15
  • Мнения: 0
Нямам куче, но да попитам - има ли вече база данни за чиповете? И утре ако някой си пусне кучето да се "разходи" след като го е гледал година-две-три, дали ще се разбере чие е бездомното куче пред блока?
Според последната ми информация (от преди 5-6 дни) - не, няма единна база.
Но да, ако кучето има чип, бъде хванато и чипът бъде прочетен, ще бъдат известни името и адреса на лицето, на чието име е регистрирано кучето.

# 16
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Пълна глупост!
Чистя ако, разхождам само на каишка, или в кучешката градинка, която видите ли общината ни е направила и представлява едно кално петно с ограда. Платила съм си данъка, но чип няма да сложа - за какво? Да дам 80лв на клиниката?

# 17
  • Мнения: 198
След като е задължително защо не е безплатно?
Безплатно е, ако го кастрираш.

Няма данък (или такса беше), ако е кастрирано, но чиповете са си 50 лева при нашия ветеринар и не се взима предвид.

# 18
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Нямам куче, но да попитам - има ли вече база данни за чиповете? И утре ако някой си пусне кучето да се "разходи" след като го е гледал година-две-три, дали ще се разбере чие е бездомното куче пред блока?
Според последната ми информация (от преди 5-6 дни) - не, няма единна база.
Но да, ако кучето има чип, бъде хванато и чипът бъде прочетен, ще бъдат известни името и адреса на лицето, на чието име е регистрирано кучето.

не мисля, тъй като тези данни ги има само доктора, който е чипирал животното. А те дали са предоставени на съответната община е друг въпрос. Още повече при липсата на единна система

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
След като е задължително защо не е безплатно?
Безплатно е, ако го кастрираш.

Няма данък (или такса беше), ако е кастрирано, но чиповете са си 50 лева при нашия ветеринар и не се взима предвид.
В приюта нам къде си е безплатно ако го кастрираш, казаха го по някакви новини около Коледа и НГ. Аз не съм от Сф и не внимавах, но го чух, потърси инфо, ако те интересува.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 508
След като е задължително защо не е безплатно?
Безплатно е, ако го кастрираш.

Няма данък (или такса беше), ако е кастрирано, но чиповете са си 50 лева при нашия ветеринар и не се взима предвид.
В приюта нам къде си е безплатно ако го кастрираш, казаха го по някакви новини около Коледа и НГ. Аз не съм от Сф и не внимавах, но го чух, потърси инфо, ако те интересува.

В приюта в Богров, само ако го кастрираш при тях.
Моето куче е чипирано от 5 години, и вече 2 пъти регистрирано в общината (че нещо все не им е наред със съхраняването на архивите). Очаквам да се наложи да се регистрира и 3-ти път, този път по най-новия начин - ветеринарят изпраща данните от чипа в регистъра, от там се изпращат данни в общината, където живееш, и когато ходиш да си плащаш данъците, ти излиза и данъкът за кучето.

При проверка на документите на кучето се иска да се представи и бележка за платен данък или за това, че е освободено от данък. Много ми е интересно, как ще става това доказване на освобождаването - ветеринарят ще праща данни за това, че е кастрирано, аз после да се редя на опашка при данъчните, за да взема от тях бележка, че нямам неплатен данък куче? Нещо много сложно са го направили, май.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 990
Я, извинете, така и така има тема - какви чипове, какви регистрации, скоро ще ми подаряват кученце и какво трябва да направя за него? Мерси  Simple Smile

Слага се чип при ветеринар. Процедурата е безболезнена и бърза, струваше около 40-50 лв. Преди това се прави паспорт на кученцето, в което се лепват данните на кучето. Съветът ми е да направиш директно международен паспорт. След това, с данните за чипа и паспорта, отиваш в съответната община и попълваш техен формуляр, в който оставяш твоите данни и заявяваш, че имаш домашен любимец. И плащаш данъка.
Ето тук има база данни, която е направена на доброволен принцип, в която стопаните могат да вписват идентификационните номера на своите любимци. Такова нещо би трябвало да се направи и от общината, за да може да се идентифицират изгубени или напъдени любимци.

# 22
  • Мнения: 6
А къде има подобни чипове ,които могат да се проследят ?
Само в " От местопрестъплението Маями " - там веднъж бяха открили жертвата точно по чипа на кучето  Naughty  Но на яве не съм чувала за подобни  . Laughing

И в тази връзка има ли някакъв GPS предавател,който може да се сложи на кучето и да може да се проследи ? Защото GPS-а какъвто и да е , трябва да се зарежда и на няколко часа му пада батерията , но предавател би било друго нещо.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 437
Миа, постингът ми е ирония.
Против съм да се започва точно от там. Първо да направят единна система, да има задължителна регистрация на новородените от ветеринарите и тогава може и да ме склонят.

# 24
  • Мнения: 1 446
Кажете сложихте ли чип на домашния си любимец? Simple Smile

Не. И не важи за нас,живеещите на село.

Кажете, почнахте ли да прибирате лайната на домашния си любимец?

Да. Почиствам си двора редовно.  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 22 036
Осинових си чудовището, когато беше на 3 месеца. Беше вече кастрирана и с чип. Регистрирала съм я където трябва, но ветеринарката ме уплаши, като каза, че чипа мигрира. Местел се по телцето, а не всеки намерил куче се занимава да го скенира цялото. – за реинджъри или служители на общината става въпрос.
За мен все пак е някакво успокоение, че ако се загуби по него ще ни открият.

# 26
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
След като е задължително защо не е безплатно?
Безплатно е, ако го кастрираш.
Иииии...вярно,бее!! ooooh!
Нашия е кастриран пък  докторът си прибра парите!Пфууу..хем знаех и се прекарах 30 лв.
 ooooh!

# 27
  • Мнения: 4 916
Чипирани, регистрирани, ваксинирани, етикирани сме.
Ако купувате чип отделно за по-евтино, имайте предвид, че имало китайски, които давали някакъв дефект и не се "виждали" на устройството за четене. Т.е. купувате и бързо го носите за проверка на ветеринаря, за да го върнете, ако има проблем.

# 28
  • София
  • Мнения: 679
Кучето ми е чипирано, събирам екскрементите му, платила съм данъка, регистърът не работи  Sunglasses
В общината (2009 г.) изобщо не ми погледнаха паспорта, нито пожелаха да вземат копието, което бях подготвила за да има някаква връзка, аджеба, с тоя виртуален регистър, та да се види на тва куче плаща ли му се данъка и т.н. След като няма работещ регистър, няма как да издирят стопанина, защото номерът на чипа е записан само в тетрадка при ветеринарния лекар.
Старото ми куче също беше с чип. Тук (в БГ) не ми е известно да има чипове, в които да се записват данните на стопанина.
За освобождаване от данък: обстоятелствата за освобождаване (кастрация и т.н.) трябва да се декларират пред общината, нашето също трябваше да е освободено, защото мъжът ми е инвалид, но нейсе, не сме го обявили.
Чипът наистина може да мигрира, освен това прочетох някои плашещи материали, че около него се образува тъкан, която може да прерастне в злокачествено образувание   Sad

# 29
  • Мнения: 1 305
Не, не съм го чипирала,а и се надявам да се измъкнем от това безумно задължение.
 Много ми се ще някой да ми даде логично обяснение защо и кому е нужно кучето ми да е
 с чип, при положение, че ветеринарните кабинети не разполагат с проследяващи
устройства.   
Пълна и безумна лудост! ooooh!
 А и като ви чета , че има и реална опасност за здравето на кучето ми от поставянето на
разни чужди елементи в тялото му-съвсем се убедих да не предприемам тази стъпка!
 

# 30
  • Мнения: 13 188
Кучето ни е с татуировка на ухото, дали трябва да му слагаме чип?
Има платен данък и е регистрирано.

# 31
  • sofia
  • Мнения: 3 706
Не, не съм го чипирала,а и се надявам да се измъкнем от това безумно задължение.
 Много ми се ще някой да ми даде логично обяснение защо и кому е нужно кучето ми да е
 с чип, при положение, че ветеринарните кабинети не разполагат с проследяващи
устройства.   
Пълна и безумна лудост! ooooh!
 А и като ви чета , че има и реална опасност за здравето на кучето ми от поставянето на
разни чужди елементи в тялото му-съвсем се убедих да не предприемам тази стъпка!
 

+ 1

# 32
  • Мнения: 2 792
 Не знам какво четете, но опасност от поставянето на чипа няма как да има. Какво очаквате да стане? Поставя се подкожно,тормозът върху животното е мимолетно, за момента, но информацията на чипа се пази за дълго време.
  Имам чипирано, кастрирано и много обичано далматинче, което няма лайно задържало се на улицата, както имам  и чипирано и кастрирано магаре кръстоска между ротвайлер и каракачанска овчарка,и неговите огромни лайна съм събирала.  Просто е гадно да ги оставяш, виждала съм родители да убеждават децата си да ги оставят, децата не са ок обикновено, ако са над 4 години...
Смешното но чипиращата система е, че все още не действа,  аз не очаквам от нея да намери моето куче някои ден, ако то се загуби, явно и тя не очаква да служи за това. Нищо ,че имаме всички кодове.

# 33
  • Мнения: 3 760
Кучето ни е с татуировка на ухото, дали трябва да му слагаме чип?
Има платен данък и е регистрирано.
Да - татуировката не замества чипа. Всички кучета трябва да бъдат чипирани.
Т.е. трябваше да са чипирани до края на 2008-ма  Wink
Моята е чипирана преди 3-4 години, кастрирана, регистрирана. Винаги й чистя.

Идеята на чипа не е да можеш да си проследиш кучето ако се изгуби (непрестанно работещ предавател до мозъка му, хм...?), а да понесеш отговорност ако го изхвърлиш или убиеш  (и те спипат).
Също да си плащаш данъците редовно.
Евентуално и да следят дали не си плодиш породоподобната кучка и не продаваш/изхвърляш кученцата.

В общината не записаха номера на чипа, а само ксерокопираха информацията за кастрацията. Ветеринарят поставил чипа подава данните към РВМС, а те от своя страна би трябвало да ги предадат в съответната община.

Като гледам ще минат години докато системата започне да функционира, а до тогава ще се плащат глоби  Mr. Green

П.С. Кучето ми беше на 4 месеца при чипирането - изобщо не разбра за манипулацията.

# 34
  • София
  • Мнения: 642

В приюта в Богров, само ако го кастрираш при тях.
Моето куче е чипирано от 5 години, и вече 2 пъти регистрирано в общината (че нещо все не им е наред със съхраняването на архивите). Очаквам да се наложи да се регистрира и 3-ти път, този път по най-новия начин - ветеринарят изпраща данните от чипа в регистъра, от там се изпращат данни в общината, където живееш, и когато ходиш да си плащаш данъците, ти излиза и данъкът за кучето.

При проверка на документите на кучето се иска да се представи и бележка за платен данък или за това, че е освободено от данък. Много ми е интересно, как ще става това доказване на освобождаването - ветеринарят ще праща данни за това, че е кастрирано, аз после да се редя на опашка при данъчните, за да взема от тях бележка, че нямам неплатен данък куче? Нещо много сложно са го направили, май.

Бреййй, това звучи доста стряскащо... Плащаш си данъците и ти излиза неплатен данък куче...
Не ми се мисли ако недай Боже кучето ти се спомине как ще се разбереш  с данъчните да ти спрат данъка. Може би смъртен акт... Ами ако се изгуби или ти го откраднат и не го намериш?? Не ти мърда глоба - ставаш недобросъвестен стопанин. Иди и доказвай как се е случило. Може да плащаш данък за домашния си любимец доживот.

Хубавото е, че все още не са измислили данък котка, рибки, папагалче. Че ще ни се стъжни живота.

След като е задължително защо не е безплатно?
Безплатно е, ако го кастрираш.

Звучи добре, ама поставянето на чип струва 30-50лв., а кастрацията 80-200...

И аз да питам тук, ако кучето ми е вързано в двор, не се разхожда в софийските паркове и градинки, защо трябва да му слагам чип?

Има паспорт, редовно му се поставят ваксини, обезпаразитено е. Следим здравословното му състояние и го храним редовно. Живее в отлични кучешки условия. Има маркировка на каишката с данните и тел. на стопанина... Защо ли му е този чип?

Последна редакция: сб, 07 яну 2012, 08:59 от rainbow

# 35
  • Мнения: 198
Аз четох много гадни материали за разни кучета в Щатите, които заболяват от рак като последствие от поставянето на чип.
Аз явно съм много назад с тая информация за кучетата и чиповете. Моето кученце го наследих, така да се каже. Тя беше на леля ми, но тя почина и душичката известно време дори сама живя, аз само сутрин и вечер я разхождах, грижех се за нея, хранех я. По-късно си я взех окончателно и сме си заедно от по-малко от 1 година. Има си редовни ваксини, прегледи, а докато леля ми още беше болна се заех с кастрирането на животинката защото ставаше нетърпимо по време на разгонване и нямаше кой да поеме такава грижа. Излезе (2010 година лятото) около 350 лева с всички салтанати - операция, мониторинг, изследвания, антибиотици...Сега е освободена от данък и само дето трябва да я декларирам в общината, за да ми кажат, че не им дължа данък. Много е неефективно всичко, иначе не съм против правилата. Смятам обаче, че те трябва да са ефективни и обмислени, с ясни ползи и конкретни цели. Просто така да набивам чипове, от които няма полза...По-добре да глобяват за несъбрано ако, а не да дебнат с четци по градинките. Аз събирам след нея, обаче не съм видяла нито един човек наоколо да го прави.
Още се колебая за чипа и единствено ме притеснява глобата.

# 36
  • Мнения: 13 188
Да - татуировката не замества чипа. Всички кучета трябва да бъдат чипирани.
Идеята на чипа не е да можеш да си проследиш кучето ако се изгуби (непрестанно работещ предавател до мозъка му, хм...?), а да понесеш отговорност ако го изхвърлиш или убиеш  (и те спипат).
Също да си плащаш данъците редовно.
Евентуално и да следят дали не си плодиш породоподобната кучка и не продаваш/изхвърляш кученцата.
Нали като е татуирано кучето ни, като се изгуби и някой го намери няма нужда даже от четец. Татуировката си се вижда, оттам е ясен и стопанинът му. В основата си и двата метода представляват номериране на животното. Защо трябва да се дублират? Губи ми се смисълът.

# 37
  • Мнения: 198
Според мен е няква далавера. Щяло да има система, подготвяла се. Да я направят, да работи, да носи електронна информация тъпия чип и тогава. А не да се слагат срещу 40-50 лева чипове, някоя фирма вносител да кяри и да се назначават 400 човека за мобилни екипи по градинките, на заплати.
Моето куче има риск единствено да го откраднат, чипчето няма да го спаси.
От главата за краката е цялата работа. Поне да нямаше риск от рак...

# 38
  • Мнения: 5 710
Да, кучето ми има чип, събирам му фекалиите от улицата ( когато ги произведе) и отскоро ще му плащам и годишен данък / който сега въвеждат/. Чипът е напълно безвреден и причинява рак, колкото и една обица.
Е, това е информация за чужбина. Вкл. се в темата обаче по друг повод - да попитам, ако я заведа в София и я изгубя, има ли кой да го разчете този чип, тези системи унифицирани ли са така да се каже сред ветеринарите в ЕС

# 39
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Тази тема стана твърде интересна!
За незапознатите с чипирането ще уточня, че всяка фирма си има свои чипове и свои четци. Т.е ако утре ви спипат кучето в градинката пред блока и тръгнат да го разчитат по чипа, може и да не успеят.Ето малко инфо:http://www.sambs.bg/merial/index.php?sta=23&sgid=4&catid=7&scatid=0

# 40
  • Мнения: 3 760
10 c's, в София всички ветеринарни кабинети разполагат с четци. Ако изгубиш кучето си, някой го намери и заведе при ветеринар, чипът ще бъде разчетен. Съответно ако си търсиш кучето и хората, които са го прибрали също търсят стопанина... лесно ще докажеш, че кучето е твое. Ако бъде прибрано от Екоравновесие или някой от нормалните приюти, също ще му разчетат чипа.
Мигрирането на чипа е рядкост и обикновено е в границите на няколко сантиметра.

# 41
  • Мнения: 4 916
...има ли кой да го разчете този чип, тези системи унифицирани ли са така да се каже сред ветеринарите в ЕС

Ще ти разчетат чипа, но в България още няма единна информационна система.
Мисля, че Милинка е дала сайт, където номерът на чипа може да бъде вкаран от собственика, и ако някой ден кучето се изгуби, този, който го намери, да чукне номера в Гугъл и да изкара информацията.

Що се отнася до вноса на чипове - напред в темата писах, че има всякакви - китайски, немски, холандски. Не е един вносител, има избор.
Четците разчитат всички чипове.

# 42
  • Мнения: 328
 Mr. Green
Кучето ми е чипирано, събирам екскрементите му, платила съм данъка


направено

# 43
  • Мнения: 5 710
Нека да си изясня нещо... чипът съдържа номер, така ли? И този номер е в съответния тукашен регистър.
Как да вкарам моя номер в регистъра на българските кучета. Аз наистина много се притеснявам да не я загубим в България и затова и не пътувам с нея - и без това е безпородно куче, а тях не ги харесват ...

# 44
  • Мнения: 3 760
Няма регистър на българските кучета, въпреки че по закон трябва да има.
Можеш да вкараш номера на своето куче в сайта, даден от Милинка - повечето хора като намерят куче проверяват там или поне пускат обява за изгубено куче в специализираните форуми, а там има кой да ги упъти.
И пак се надяваш някой да прибере кучето ти, да има желание да го върне, да го заведе при ветеринар за разчитане на чипа, да рови по форумите и в сайта с чипове (който за сега се попълва на доброволни начала от съвестните собственици)...
Защо се притесняваш да не изгубиш кучето? В смисъл често се губи ли?

# 45
  • София
  • Мнения: 1 508
Нека да си изясня нещо... чипът съдържа номер, така ли? И този номер е в съответния тукашен регистър.
Как да вкарам моя номер в регистъра на българските кучета. Аз наистина много се притеснявам да не я загубим в България и затова и не пътувам с нея - и без това е безпородно куче, а тях не ги харесват ...

Чипът съдържа номер. При поставянето на чипа ветеринарят хипотетично въвежда този номер в хипотетично работещия регистър заедно с имената и адреса на собственика (не съм сигурна, дали взимат и ЕГН). Тъй като въпросният регистър от години е все в процес на въвеждане в действие, хората сами са си направили регистър на номерата на чиповете - http://www.balkanpet.net/ , където собствениците на кучета сами въвеждат номерата на чиповете и личните си данни. Този доброволен регистър не служи за официална идентификация на кучетата, обаче може да се използва ако кучето е изгубено и някой (знаещ за тази база данни) го намери, за да намери собственика на кучето по номера на чипа. А номерът на чипа може да се установи при ветеринар, повечето вече имат четци за чипове.

Съвет към тези, които тепърва ще си чипират кучето - не го правете при ветеринар, който няма четец - той се използва преди поставянето на чипа, за да се тества дали не е дефектен.

МъниHug

# 46
  • Мнения: 850
  Миналата година община Бургас отпусна безплатни чипове и при поставянето получихме бонус една година не се плаща данък за животинката. Събирам редовно екскрементите , но в началото бабите от градинката ми се смееха , че го правя !

# 47
  • София
  • Мнения: 7 990
Когато слагахме чипове на нашите любимци, в клиниката искаха само три имена, адрес и актуален телефон. Ветовете не са записвали ЕГН.
Не знам кое му е толкова трудното да се създаде база данни, като тази на балканската и да се знае, че това е Базата. Дори може всеки да си въвежда данните за любимеца и координатите. Убедена съм, че всеки съвестен стопанин на животно ще го направи, хем ще спести и усилия на "затормозената" ни администрация. На моите съм качила и снимки, описание на характера.   
Сега проверих, въвеждайки номера на чипа в гугъл. Не излиза препратка към базата. Трябва там да се въведе номера и тогава излиза информацията.

# 48
  • Мнения: 101
Кучето ми е на 4 години и има чип от 50-дневен. Досега никой не ме е проверявал по граници. Мислех си, че поне ветеринарният контрол там ще прояви интерес, но само гледат паспорта. Тази година данък още не съм му платила.
Лайната ги събирам, освен ако не са под формата на дрисък. Щастието ми все пак е, че кучето не ака по асфалт и ходи надалеч в храстите да си върши работата. Но понеже поддържам градинката в която ги разхождаме и непрекъснато газя в зеленината да си поливам растенията и няма как да не ги събирам, щото после аз ще си ги настъпвам. Опитвам се да внуша това и на другите кучкари. Понякога с успех, при други - не.

# 49
  • София
  • Мнения: 7 990
Проверяват за чип, ако кучето излиза извън ЕС. В края на декември пътувах с любимците и ги водих в Районната ветеринарна служба, за да проверят дали имат чип - да не би да съм лепнала само стикер. След това по летищата наистина никъде не проверяваха.

# 50
  • Мнения: 101
Милинка, става въпрос за пътуване предимно до Турция.

# 51
  • София
  • Мнения: 7 990
При заверката на паспорта във Вет. служба не проверяваха ли или само аз съм попаднала на най-чудатия инспектор? Защото преди това същия ме прати да подавам и молба до Областна дирекция по безопасност на храните.

# 52
  • Мнения: 101
Ами на мен ми издаваха документите само с паспорт. Иначе първият път ходих с кучето до ветеринарната служба, с идеята, че ще трябва да го "прочетат".

# 53
  • Мнения: 6
А какви профилактични прегледи се препоръчват да се правят годишно,за да се наблюдава дали чипът не е мигрирал или не е образувал някакви ракови клетки ? Някой прави ли или си перкате " на доверие"

Цитат
Цитат
Идеята на чипа не е да можеш да си проследиш кучето ако се изгуби (непрестанно работещ предавател до мозъка му, хм...?), а да понесеш отговорност ако го изхвърлиш или убиеш  (и те спипат).

Ауу и как точно чипа ще те възпре ? Малките кученца , ясно не се раждат с чип. А ако някой е изрод и иска да си изхвърли кучето какво му пречи да махне чипа от кучето ,особено като знае ,че по това могат да го олепат ?

Последна редакция: пн, 09 яну 2012, 12:11 от Натали...

# 54
  • София
  • Мнения: 679
Ами не се препоръчват  Sad, нашите лекари офциално отричат да има такава опасност, но все пак има публикации в мрежата. Ти сега ме подсещаш и като ходя да й чистя зъбния камък на моята, ще взема да ги накарам да видят какво е положението с чипа.
За малките кученца си абсолютно права и въобще, както винаги изпълнителните ще си изпълняват, а точно тези, които правят простотии ще продължават да си ги правят, по български ще я свършим пак! Иначе аз съм "за" да има регистър и всяко животинче да се знае на кого е, и евентуално да се търси отговорност, ако е изоставено, малтретирано и т.н. (но това се отнася до вече регнатите животни). Големите проблеми идват според мен от т.нар. дворни и полудомашни кучета, бас ловя, че пак няма да бъдат регистрирани, съответно няма да им се плаща такса, а по-голямата грижа там е, че се смяташе, че тази регистрация ще стимулира тези стопани да кастрират животните си за да избегнат плащането на такси. 

# 55
  • София
  • Мнения: 1 508
А какви профилактични прегледи се препоръчват да се правят годишно,за да се наблюдава дали чипът не е мигрирал или не е образувал някакви ракови клетки ?

Нашите ветеринари препоръчват пълни кръвни изследвания веднъж годишно, ако има тумори, ще си проличи, независимо дали е от чипа или от нещо друго.

# 56
  • Мнения: 101
Между другото онези, които имате чипове регистрирахте ли си ги в Балканската база данни? Мен едно време ветеринарят поне така ме посъветва. Плюс това да кажа за регистрацията в общината - кучето трябва да има и ваксина против бяс.

# 57
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
Между другото онези, които имате чипове регистрирахте ли си ги в Балканската база данни? Мен едно време ветеринарят поне така ме посъветва. Плюс това да кажа за регистрацията в общината - кучето трябва да има и ваксина против бяс.
Това ако кажеш как и къде става,ще го направя.Много държа всичко с кучетата ми да е изрядно  Flutter

# 58
# 59
  • Мнения: 101
Да, аз докато влезна и Jarrita е свършила работата:)

# 60
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
Благодаря много,влизам в сайта да гледам за какво иде реч  Peace

# 61
  • Мнения: 101
Тъй, регистрирах кучето и му платих таксата. Не знам как е в другите общини, вероятно същото, защото програмата трябва да е една, НО на мен не ми вкараха номера на микрочипа в нея, защото ако го вкарат програмата директно го отчита като нов чип и го освобождава от годишния данък. Но понеже при мен е заварено положение с чип от 4 години, та затова не ми го въведоха. Надявам се това да няма кофти последствия при проверка.

# 62
  • София
  • Мнения: 679
Плюс това да кажа за регистрацията в общината - кучето трябва да има и ваксина против бяс.

На мен дори не ми погледнаха паспорта, какво остава да отбележат за ваксина против бяс  Shocked, явно всяка община си има различни изисквания. Контролът по проверка за противобясните ваксини обаче не е задължение на общината, а на Агенцията по храните (бивша ВМС)

Искам да задам един въпрос във връзка с доброволно създадената база данни: видях, че изисква подробна информация за собственика, при търсене по № на чип каква част от инфото за стопанина излизат (малко съм параноична на тема лични данни) и знаете ли кой стои зад този сайт?

Последна редакция: пн, 09 яну 2012, 18:13 от Туцка

# 63
  • Мнения: 101
Не съм разучавала кой стои зад сайта, но като вкарам номера на микрочипа на кучо, си излиза цялата ми информация - име, адрес, телефон.
А при самата регистрация на FAQ пише, че ако не искате да ви се показва адреса и телефона - намерете доверен приятел, който е съгласен да поставите неговите данни Grinning
Айде последно, че се редактирам вече 100 пъти:

"Уважаеми потребители и собственици на домашни любимци, “Балканска база данни за идентификация” (ББДИ) е създадена през месец септември 2007 г. и има за задача да попълни липсващото звено след имплантацията на микрочип (съгласно директива на ЕС) на Вашия домашен любимец, а именно неговото разпознаване при възникнала необходимост. Без наличието на такава база данни петнадесет цифровият код не носи допълнителна информация освен самия номер. Наличието на база данни и регистрацията в нея Ви легитимира като стопанин на животното и дава възможност да се свържат с вас по един или няколко начина в случай на изгубване, кражба и други.

BALKANPET.NET е в контакт с общоевропейската база данни europetnet.com и имаме уверението лично от г-н д-р Марк Бюше като - президент и Мишел Шофениелс - като секретар на EPN, за присъединяването ни към Евробазата на следващото общо събрание на страните членки.

Информацията в базата е защитена трикратно против заличаване и може да бъде редактирана при необходимост само от Вас, съобразена е със Закона за защита на личните данни (ЗЗЛД) и е на разположение 24 часа в денонощието 7 дни в седмицата."

# 64
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
Аз се регистрирах вече,макар че също ме гони параноята относно адрес,телефон и т.н. данни.За доброто на кучетата го правя....уж..  Thinking

# 65
  • Мнения: 101
Да, дано има файда от тези неща. Аз съм За всичко, което трябва да се направи, за да има някакъв ред и контрол, за да се чувстват хората ок - и кучкари, и тези, които нямат кучета.

# 66
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
Да, дано има файда от тези неща. Аз съм За всичко, което трябва да се направи, за да има някакъв ред и контрол, за да се чувстват хората ок - и кучкари, и тези, които нямат кучета.
Peace
Все си мисля,че малко трябва,за да стане това...ама защо някой не иска да вървят нещата и да се наредят,не мога да си обясня?!  newsm78

# 67
  • София
  • Мнения: 577
Намерена млада немска овчарка на 7-8 месеца в кв. Младост, в района на пазар Мания. Кучето е с чип N:978101080610804, можете да получите повече информация на тел.: 0898 79 76 20.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 508
Намерена млада немска овчарка на 7-8 месеца в кв. Младост, в района на пазар Мания. Кучето е с чип N:***********, можете да получите повече информация на тел.: 0898 79 76 20.

Най-добре изтрий номера на чипа, само кажи, че го има, пък истинските собственици ще могат да си кажат номера и да го докажат с паспорта.

# 69
  • София
  • Мнения: 577
Намериха се собствениците! Благодаря на всички включили се в издирването им!

# 70
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
http://bnt.bg/bg/productions/75/edition/19304/bnt_taksi_12_januari_2012

# 71
  • Мнения: 0
Хайде, ако може, любителите/привържениците/тези, които са "за" чиповете да ми кажат нещо по въпроса....Защо да има чип, който не върши никаква работа на практика....нали идеята е да се знае кой е стопанина на кучето..

"Този мил млад мъжки хъск е намерен преди две седмици, но едва сега дойде при нас в приют Богров. Надяваме се да открием стопаните му, най-вероятно е изгубен.

Впрочем, кучето е микрочипирано, но не успяхме да открием неговите стопани, тъй като няма база данни за чиповете. За жалост, макар и чипирането да е задължително в София, все още не съществува електронна база данни за чиповете. Откачено, но факт – нито общината, нито Министерството на Земеделието не е отделило една секретарка поне да седи и да вписва внесените от ветеринарните лекари данни в една екселска таблица… Дано намерим заедно хората на това момче. "
/Информацията е от фейсбук-страницата на Animal Rescue/

Ето и линк за всеки случай. Може пък някой да го познае.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150540299642360&se … ype=1&theater

# 72
  • София
  • Мнения: 679

 Hug за доброволците и за АРС

Хайде, ако може, любителите/привържениците/тези, които са "за" чиповете да ми кажат нещо по въпроса....Защо да има чип, който не върши никаква работа на практика....нали идеята е да се знае кой е стопанина на кучето..

Аз ще отговоря макар да не съм точно "привърженик": законите и наредбите свързани с животните компаньони в БГ са изготвяни с участието на НПО-та, които черпят практически опит от други държави и някак си се опитват да го комбинират с милата родна картинка. В горния репортаж Стела Райчева правилно каза, че все от някъде трябва да се започне. Аз бих допълнила: яка гонка в покрайнините на големите градове (села, гета и т.н.) всичко трябва да се чипира, а животните без стопанин да се кастрират. Ето и АРС предлагат безплатно поставяне на чип на кастрирани животинки. Основният проблем с бездомните кучета е неспирното им развъждане от "ох, изпуснах си кучката", "прескочи оградата, пък мойта беше разгонена" и т.н., както и от "полудомашните".
Та стъпките са: разясняване на закона, чипиране, регистрация в данъчните служби, плащане на такси или (по-важното) освобождаване от плащане на такси за кастрираните кучета.
Иначе и аз много се вбесявам от липсата на работеща система, и то вече цели  2 години...обаче това е Л....оландия, където нито една държавна поръчка не може да се вземе от случайни хора (сигурно затова се бави системата). И искрено се надявам, че има воля да се справим с проблема с бездомните кучета, защото се чуват гласове, че хората, които печелят от съществуването на този проблем, пречат той да се реши  Close

# 73
  • София
  • Мнения: 577
http://www.balkanpet.net/index.php?lang

По номера на чип можете да проверите дали кучето е регистрирано в тази система. Друга идея, която мога да дам за търсене на стопаните е циркулярно писмо до ветеринарните клиники с номера на чипа. Все някъде трябва да е поставен този чип.
Аз определено заставам зад поставянето на чипове. Друг е въпросът до колко и тази практика е опорочена и побългарена. Очевидна е липсата на цялостна визия и желание за решаването на проблема.

# 74
  • Мнения: 212
Вчера ме провериха в парка на жк.,,Славия,,.Един полицай и двама цивилни.Много любезни бяха хората,провериха само чипа на кучо и ми казаха да си нося копие от паспорта му.

# 75
  • София
  • Мнения: 679
Възнамерявам да снимам паспорта с мобилния телефон, някъде прочетох, че проверяващите приемат този вариант. По-лесно е отколкото да влача цял наръч документи.

# 76
  • Мнения: 101
И аз така съм направила - паспорта, регистрацията и бележката за данъка са ми на телефона.

# 77
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
И аз така съм направила - паспорта, регистрацията и бележката за данъка са ми на телефона.
Проверено ли е това?Наистина ли става да го покажа при проверка?

# 78
  • Мнения: 5 710
Искам да попитам, ако реша да си внеса кучето в  България трябва ли да му се сложи втори чип?
И друго - колко лв. е годишния данък ( малък размер звяр , 7кг)

# 79
  • София
  • Мнения: 679
за София е 24 лв., ако е кастрирано няма такса. Мисля, че можеш да минеш с един чип, стига да имаш допълнителна идентификация към него в паспорта - т.е. номерът на чипа закрепен в документа на кучето.

# 80
  • София
  • Мнения: 7 990
10 c's, няма нужда да слагаш втори чип, не бива кучето да е с два чипа. Достатъчно е да имаш паспорт по EU образец и да имаш необходимите ваксини. Евентуално може да се изисква заверка на паспорта (печати) от регионалната ветеринарна служба. Виж условията за вкарване на животно в България. Ако сте за кратък период в България (напр. за кратко посещение), мисля че не дължиш данък, тъй като кучето не живее постоянно в страната.

# 81
  • Мнения: 5 710
Благодаря ви, на паспорта й пише номера на чипа ( има стикер), плс ваксините, които са й правени. Кастрирана е, да. Мисля си за по-дълъг престой какво ще й трябва, ще питам и моя ветеринар, защото имам някакъв спомен като беше малка, че ако пътуваме трябва да отидем при него , за да уточним всичко по документацията й.

# 82
  • София
  • Мнения: 7 990
Паспортът нали е международен, да не е местен вариант? В кучешката тема бях публикувала телефоните на районната ветеринарна служба (гр. София), ето ги пак: 02/832 21 98 или 02/931 59 33. Можеш да ги питаш какви са изискванията при влизане на животно. Най-вече за противобясната ваксина, защото в някои държави не се прави всяка година. При нея има карантинен период от 20-30 дни преди пътуването, ако я слагате непосредствено преди него.

# 83
  • Мнения: 101
Принцеса Фиона - не е проверено. На своя глава го направих, защото знам каква съм шматка и как губя нещата. На предната страница една потребителка писа, че е попитала проверяващите дали този вариант става и са казали, че няма проблем. Когато ме проверят, ако ме проверят, ще докладвам:)

# 84
  • Мнения: 5 710
Паспортът нали е международен, да не е местен вариант? В кучешката тема бях публикувала телефоните на районната ветеринарна служба (гр. София), ето ги пак: 02/832 21 98 или 02/931 59 33. Можеш да ги питаш какви са изискванията при влизане на животно. Най-вече за противобясната ваксина, защото в някои държави не се прави всяка година. При нея има карантинен период от 20-30 дни преди пътуването, ако я слагате непосредствено преди него.

благодаря много! не знам дали е тукашен или м/ународен, но ако тръгнем да я изнасяме от страната ще проуча и от тук всичко. Отделно много се притеснявам тя как ще понесе полет, отделяне от нас, къде ги държат в самолета ....  и най-вече се притеснявам, че ако я загубим в София няма да я намерим, хората ми се струват адски враждебни към кучета там... а тя няма порода. Не ми се мисли:)

# 85
  • Мнения: 101
10 c's, наистина е най-добре да се обадиш в РВМС да попиташ. Обикновено са достатъчно любезни та. Аз бях до тях миналата седмица по друг въпрос - за изнасяне на куче от страната. Помогнаха ми и ми оформиха цялата документация.

# 86
  • София
  • Мнения: 7 990
10 c's, споделих моя опит с пътуването в кучешката тема, адресирала съм го до теб. Simple Smile  

# 87
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
Принцеса Фиона - не е проверено. На своя глава го направих, защото знам каква съм шматка и как губя нещата. На предната страница една потребителка писа, че е попитала проверяващите дали този вариант става и са казали, че няма проблем. Когато ме проверят, ако ме проверят, ще докладвам:)
Става,ще чакам  Wink
То у наше село кой ще тръгне да ме проверява,ама трябва да знам   Flutter

# 88
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Паспортът нали е международен, да не е местен вариант? В кучешката тема бях публикувала телефоните на районната ветеринарна служба (гр. София), ето ги пак: 02/832 21 98 или 02/931 59 33. Можеш да ги питаш какви са изискванията при влизане на животно. Най-вече за противобясната ваксина, защото в някои държави не се прави всяка година. При нея има карантинен период от 20-30 дни преди пътуването, ако я слагате непосредствено преди него.

благодаря много! не знам дали е тукашен или м/ународен, но ако тръгнем да я изнасяме от страната ще проуча и от тук всичко. Отделно много се притеснявам тя как ще понесе полет, отделяне от нас, къде ги държат в самолета ....  и най-вече се притеснявам, че ако я загубим в София няма да я намерим, хората ми се струват адски враждебни към кучета там... а тя няма порода. Не ми се мисли:)

Спомням си, в една тема беше споменала, че живееш близо до НДК. Ако е така, спокойно можеш да я разхождаш в парка зад Музея "Земята и хората". Паркът си е кучкарски, има голяма площ и можеш да я пускаш да тича от страната на "Иван Вазов". Иначе, най- добре да е на каишка, за да не се уплаши от коли или от непознатата обстановка. Можете също да й сложите ярка каишка за да се разбере, че е домашна и моб. телефон, изписан на нея. Между другото, в центъра на София, вече около половината дом. любимци са осиновени безпородни.  Simple Smile

# 89
  • Мнения: 5 710
Сега отивам да чета в кучешката.  bowuu

Вселена, и на теб благодаря, да, там сме, имаме и двор, смятам да омая домоуправителя с една оферта да поддържаме двора на кооперацията с/у това да ни пускат ( заключва се двора ни) да потича там. В момента се оглеждам тук за кучешки училища, защото тя нито от коли се пази, нито идва, като я повикаш, нищо. Селска Мара. Вероятността да я заведа в София не е голяма, но аз да съм готова.

Последна редакция: ср, 25 яну 2012, 17:16 от 10 c's

# 90
  • София
  • Мнения: 1 508
Доколкото знам, пак там, някъде около "Земята и хората", има и кучешко училище.

# 91
  • Мнения: 4 916
Точно зад музея Земята и хората се провеждат обученията на кучета  Peace

Общи условия

Активация на акаунт