Как се чувствате в кожата си?

  • 7 078
  • 99
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 4 300
Ти все едно на лекар никога не си ходила Laughing
КАто отидеш на лекар с оплаквания от високо кръвно ти правят изследвания, вкл. как реагираш на натоварване и ниво на различните видове холестерол. И диетата е първото нещо, върху което ти обръщат внимание, да не говорим, че се вписва дори в медицински епикризи.
Аз разбирам колко е успокояващо да се навиваш как имаш контрол върху ситуацията и видиш ли, колко си добре - информирана и здрава, пък болните са прости и грешни, ама не е точно така.
Ако беше- досега да са ти разлепили снимката из медицинските университети и да се учат от теб да диагностицират с поглед.

# 91
  • Мнения: X
Да, добре е да интерпретираш прочетеното, но не е лошо  и да се чете все пак!   Peace
Да , на лекар, поне за нещо сериозно, досега не ми се е налагало да ходя.И слава богу!
Познатите ми, които имат високо кръвно (понеже за него пишеш), не са изследвани.Просто им е дадена рецепта за хапчета.Уточнявам, че имат различни лекари.
Лекарят може да си направи изследванията, може да препоръча диета, може да я напише където си иска,  но пациентът има ли волята да я спазва и да се опита да се оправи без лекарства?
Един колега на мъжа ми миналата година, при рутинен преглед и изследвания, му откриват диабет.
Не високи стойности, но все пак, наличен.Е, човекът се взе в ръце, отслабна,промени тотално начина си на хранене.В момента изследванията му са в норма.
Да, един пример си е един пример.

Но примерите на безхаберие са в пъти повече.
Не знам доколко имам контрол върху здравето си.Но предпочитам да направя това, което зависи от мен,вместо да нагъвам боклуци, но да си купувам по 5 вида крем за очи, крем за лице, крем за .....каквото се сетиш.А после да мрънкам как изглеждам перфектно, пък здравето ми кой знае къде се е дянало....
В подписа си имам една изключително велика мисъл.
И колкото повече хора я осъзнаят и разберат, толкова по-добре за тях и здравето им.

# 92
  • Мнения: 4 300
  Laughing Няма как да интепретирам, без да съм прочела. А и в случая опонирам.
Както и да е, не мога да споря с твоите примери, дори и разговор не мога да водя, защото просто са абсурдни.
Човек с високи стойности на кръвната захар и диабет, който се цери само с диета, лекари, които изписват бетаблокери без преглед и изследвания, красота, създадена само с крем за лице- това просто не са реални възможности:)
А 'изключително великата мисъл' в подписа ти говори просто за медицински познания под критичния минимум. И в този смисъл е дори вредна, защото може или да създаде фалшиво спокойствие и да неглижира проблеми, или да насади чувство за вина.

Последна редакция: пн, 19 мар 2012, 17:05 от Рокси

# 93
  • Мнения: X
Човек с високи стойности на кръвната захар и диабет, който се цери само с диета, лекари, които изписват бетаблокери без преглед и изследвания, красота, създадена само с крем за лице- това просто не са реални възможности:)
А 'изключително великата мисъл' в подписа ти говори просто за медицински познания под критичния минимум. И в този смисъл е дори вредна, защото може или да създаде фалшиво спокойствие и да неглижира проблеми, или да насади чувство за вина.
Ами, това е положението.    Laughing
Не съм лекаря аз, не съм лекувала аз.
Колкото до мисълта в подписа ми, не е моя.Но има толкова истина в нея , че е чак стряскащо.
Разбира се, всеки има право да я тълкува както намери за добре.   Peace

# 94
  • Мнения: 4 916
Рокси,
да не ти троша хатъра, но кръвни изследвания се назначават рядко - това специално за високо кръвно.
Би трябвало, но реалността е много по-друга, вкл. за бета блокери.
Не е повод за гордост, но просто българската здравна система е такава.

Ако имаш въпроси към пациенти с високо кръвно - имам познати, чиито отговори мога да предам.


Вероятно не е в синхрон с добрите практики, но това е, с което се оперира тук.

# 95
  • Мнения: 1 615
В казаното от Краси има ужасно много истина и не разбирам какво е това желание тук да се спори с нея заради самия спор. Чудно, как аз не я разбрах като "правилното хранене ще направи лекарите излишни"??? Щом аз мога, значи и друг би могъл...

# 96
  • Мнения: 4 300
Защото сигурно и ти  имаш желание да подкрепиш някого заради самия спор:)
Това, което ме провокира, не беше подписът й ( макар че и той е достатъчно повърхностен), а ето това изказване:
И ми е странно ,при положение, че можем доста по-успешно да влияем на здравето си, отколкото на външния си вид, защо се стига дотам...
Ако говорим за болести, които са в следствие  от неправилно хранене- например високо кръвно заради затлъстяване- е очевидно че външният вид е точно толкова потърпевш, колкото и здравето.
Не може да си толкова дебел, че да си си вдигнал кръвното и да си еталон за красота. В този ред на мисли изобщо не е по лесно да постигнеш добра фигура обратно отколкото добро кръвно налягане, дори бих казала, че първо отслабваш, а доста след това би се нормализирало кръвното, ако вече не си си докарал необратими изменения.
По същия начин няма крем, който да ти върне непушаческата кожа, и т.н., и т.н.

На мен са ми ясни мотивите зад една такава философия, но те са просто успокоени, набиване на канчетата на другите, а не реалност.

# 97
  • Мнения: X
Рокси, определено спориш Само заради спора.
Нима познаваш само дебели хора с високо кръвно?Защото аз не....високото кръвно не е приоритет само на пълните хора.
Има вече доста деца  и тийнейджъри  с високо кръвно.Които са си слаби,красиви и т.н.
И понеже го задъвкахме това високо кръвно.....Нормално е децата да са с по-ниско , хората в зряла възраст с нормално кръвно налягане, а когато човек остарява, кръвното му пак трябва да става малко по-ниско.Т.е., високо кръвно налягане изобщо не би трябвало да фигурира в картинката, освен ако не е провокирано от друго заболяване.
А реално, с годините повечето хора  започват  да качват  кръвно.Защо ли?

# 98
  • Мнения: 3 371
чакай да видя сега дали схващам правилно - може да съм дебела, но не бива да си купувам крем за лице newsm78, иначе вдигам кръвно  Stop

не знам и не разбирам от правилно хранене, но едно съм сигурна - ако се тъпчеш с торти , ядеш по два самуна хляб, мазни и тлъсти ястия , готвени като за казарма, не те спасяват ни бетаблокери, ни крем за лице, ни за гъз, ни за стриЙ.

-----------------

на мен ли ми се струва така само, но в Бг изписват бетаблокерите като аспирина направо.

# 99
  • Мнения: 4 300
Не знам откъде имаш тези данни. Ако ще водим разговор на тази тема би било добре да си цитираме някакви статистики например или релевантна литература.
Аз лично се интересувам от темата, чета доста, не съм лекар. В разговори, базирани на аргументи тип 'една жена каза', 'чух', 'струва ми се'  обаче нямам намерение да се хабя.
Рокси, определено спориш Само заради спора.
Нима познаваш само дебели хора с високо кръвно?Защото аз не....високото кръвно не е приоритет само на пълните хора.
Има вече доста деца  и тийнейджъри  с високо кръвно.Които са си слаби,красиви и т.н.
И понеже го задъвкахме това високо кръвно.....Нормално е децата да са с по-ниско , хората в зряла възраст с нормално кръвно налягане, а когато човек остарява, кръвното му пак трябва да става малко по-ниско.Т.е., високо кръвно налягане изобщо не би трябвало да фигурира в картинката, освен ако не е провокирано от друго заболяване.
А реално, с годините повечето хора  започват  да качват  кръвно.Защо ли?


Общи условия

Активация на акаунт