"Зелена" (екологична) тема 6

  • 68 524
  • 476
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 3 367
Чудесен пост,Цветина20

И моето мислене в последно време е сякаш на по-шикока база от "безвреден прах за пране"..мисля го като намалена консумация като цяло (минимализъм), купуване на местни и строго нужни стоки предимно, прекарване на всеки свободен миг навън на трева/сняг  Mr. Green , учене на децата защо тези концепции за важни на ежедневно ниво,от храната,през съня,до ходенето пеша...

Не ползвам пластик торби изобщо вече; нямам предмети за 1кратна употреба (освен тоал.хартия); ядем от местна ферма (20%,другото е магазин),не пазарувам от корпоративни гиганти (поне доколкото ги различавам); практикувам умерен минимализъм с децата, с мен си-доста  радикален

# 361
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
Влязох да питам нещо за сапунените ядки, а гледам , че баш за пране и компостери (които също ме интересуват) говорите  Simple Smile
Аз не съм особено доволна от сапунените ядки, имам едни които стоят от повече от година в гаража (местихме се и гаража е склад), обаче кучето ни ги е набарало снощи (дори аз не знаех къде точно съм ги тикнала) и май си е хапнало, не много , но е яло. Чудя се тези ми ти екологични ядки дали могат да навредят и как трябва да постъпя сега.  Sad Rolling Eyes Ако някой е попадал на подобен случай с поглъщане на ядки, моля да сподели.

Относно компоста , в момента съм в чуденка дали да взема от wastenomore с калифорнийски червеи или да направя в някой ъгъл компост , притеснява ме миризмата  Rolling Eyes

# 362
  • Мнения: 1 273
Сега имам компостер с калифорнийски червеи. Не мирише, но малко ме притеснява отговорността за тези животинки. По принцип издържат 20 дни без храна, ако човек замине, но някак си ме притеснява, че са зависими от мен. Все пак трябва компостът да се бърка, да се заравят неща в него и един вид да ги тормозя. Иначе сухи листа си взех от Витоша, над Железница. Дори в момента има изобилие от сухи листа. Добавя се листа или слама, когато компостът стане прекалено мокър. Освен това, те се размножават, доколкото разбрах от това което четох, броят на червеите зависи от количеството храна, която им се предоставя. На мен компостът ми трябва, за да отглеждам кълнове и др. в саксии у дома. Ако ще компостирате от екологични подбуди, без да ви е необходим компоста, навън до блока ми се струва по-добър вариант. Там ще си има и местни червеи, така да се каже. Наистина ще е по-лесно с листата и сламата, да се добавят в компоста. Не бих си отглеждала храна от компост правен навън в София. Има вариант вместо листа и слама да се слага хартия или вестници, но на мен не ми допада.

Искам да спомена нещо и за талка, бях споменала, че съм го използвала, както и хума, като дезодорант за подмишници и крака. Наскоро обаче четох, че бил вреден. Сега не си спомням точно защо. За хумата не знам вредно ли е да се слага по тялото, но имайте едно наум.

# 363
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
За калифорнийските червеи гледах точно малкия компост, направен с кофите, тъй като си има и долно отделение за течен тор, не си представям как иначе ще си направя такъв. Ние живеем в къща,много далеко от София, листа, косена трева винаги ще има, отделно и органичните отпадъци. Чуденката ми основно е къде да го направя компоста, и лятото дали ще се носи миризмата, от това най-много се притеснява мъжът ми  Crazy Нямам много време още да го мисля, ще трябва да се прави.

# 364
  • Пловдив
  • Мнения: 23 836
Аз съм виждала с калифорнийски червеи, не миришеше компоста. Да речем на два метра нищо не се усеща. Мирише ако се прекали с кухненския боклук.

# 365
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Нашият е без специални червеи, само местни Simple Smile и не мирише. Повечето е трева, по-малко кухненски отпадъци и предполагам, че затова.

# 366
  • Мнения: 1 732


Искам да спомена нещо и за талка, бях споменала, че съм го използвала, както и хума, като дезодорант за подмишници и крака. Наскоро обаче четох, че бил вреден. Сега не си спомням точно защо. За хумата не знам вредно ли е да се слага по тялото, но имайте едно наум.


За хума не съм имала едно наум никога до сега, честно. Активирам я на слънце и я ползвам с кеф. Пия я даже, т.н. зелена глина.
Защо да имаме едно наум за хума??
Хума и талк са различни продукти. Peace

# 367
  • Мнения: 4 370
Как я активираш на слънце? Аз имам малко хума, с леко изтекъл срок на годност, та се чудя дали да я доизползвам. Преди слагах във ваната на бебето докато го къпех, но с времето я забравих в шакфа и сега гледам че й е изтекал срока на годност, но дали мога да я изсипя във ваната докато се къпят децата!?

# 368
  • Мнения: 1 732
При тихо слънчево време я слагам да се пече на пряка слънчева светлина, разстлана в неметален съд. Приборите, с които я сипвам също са неметални.
Няма нищо, че й е изтекъл срока, особено ако си я съхранявала на сухо и проветриво. Със слънчевата терапия, ще се активира. Аз бих я ползвала. Peace

# 369
  • Мнения: 4 370
Благодаря; ще я активирам тези дни и ще я доизползвам.

# 370
  • Мнения: 2
От известно време следя обсъжданията за еко (био) перилните и почистващи препарати и мнооого се забавлявам на всякакви коментари от рода: "не ми изпира добре дрехите", "не мирише много добре", "пълен боклук" и т.н.
Честно да си призная и аз съм "яхнал" еко (био) вълната. Първо уточнение: почистващите препарати е редно да се наричат ЕКО, а не БИО!
Второ: еко почистващите препарати, ако наистина са еко няма как да бъдат толкова силни, че да действат като конвенционалните = химическите препарати. Вярно не изпират мазни петна или петна от кръв "само с едно изпиране" както се твърди в някой реклами, но вършат работа. Вършат работа не толкова чрез силата на съставките, а чрез накисване и директно третиране върху материята. На почистващите препарати, които аз използвам, и не са много разпространени у нас, а се произвеждат ув България според етикета по немска технология (получих рекламна мостра в супермаркет) ясно пише, че за да изпере праха за пране някое петно трябва да се обработи петното директно и да се изчака препарата да подейства, а след това може да се повтори операцията. Разковничето тук, е че този препарат може да стои върху дрехата колкото си искате и няма да я повреди за разлика от тези с химикалите в тях.
Друго положително в еко препаратите е, че са водоразтворими и не остават следи по прането (бели ивици или зелени и сини петънца. Това е така поради липсата на пълнеж, който масово се използва при производството на конвенционалните прахове за пране. Този пълнеж (за аромат или красота=цветните топчета в различните прахове) причинява доста вреди по дрехите ни.
В допълнение на казаното по-горе ще кажа, че ако не искаме да причиняваме алериги или да ги обостряме е добре да ползваме точно еко препарати без парфюм и оцветители или с възможно най-малко от тях.

Последна редакция: ср, 04 юни 2014, 20:16 от bg-batko

# 371
  • Мнения: 2
По повод еко праха за пране "My forest" уважаеми приятели моля, да си направите труда да прочетете еко съставките тук:http://myforest.info/wp-content/uploads/ILS_My-Forest-White-Liquid-detergent_11122013_BG_EN.pdf
Колко химически съставки забелязахте????
Да видяхте наличието на някакъв еко (био) сертификат???
Аз виждам масова реклама и сериозен маркетинг, за да се запълни свободната ниша на еко перилни препарати. Да, рекламата и търговската стратегия са страхотни, но продукта = пълна нула от гледна точка на Биоразградимост или Еко норми. Казвам го най-отговорно.

# 372
  • Мнения: 411
здравейте! някой знае ли от къде човек може си купи бял оцет?

# 373
  • Мнения: 1 273
Компостът изобщо не мирише. Калифорнийските червеи обичат топло. Ако компостът е навън през зимата може да не оцелеят. Откакто го отглеждам ми се завидиха и други животинки в него, едни мини белички, които ядат и те растителната храна и днес видях и нещо като гъсеница. Изглежда в самите храни и треволяци си има живи организми. Започнах да слагам отскоро сухи листа в компоста и смятам, че го правят много добър.
Моят компостер се състои от две кофи за боклук една в друга, като на долната има изрязана дупка със залепен кран, откъдето да се източва течността. Отгоре е с надупчен капак. Горната кофа има дупки по дъното. Това е, всеки може да го направи. Прочетете малко из нета как се прави домашен компост и може да започвате.

# 374
  • Мнения: 561
Здравейте, някой има ли опит с този вид компостери: http://olx.bg/koshche-za-domashno-kompostirane-organko-efektivni … mirizmi-i44377899 Изглежда ми добре, но не съм познавач. Иначе, ако някой е навит да си правим квартален компостер в района на кв. Суха река, София, да ми пише Simple Smile. Иска ми се да го направим по подобие на този http://gorichka.bg/irena-subeva-i-hrana-za-zemyata-dobrite-neshh … ni-pravyat-dobri/

Общи условия

Активация на акаунт