Отбиване и бучка на гърдата

  • 3 032
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 555
Здравейте,
 Синът ми (на 1г. и 8м.) беше много пристрастено кърмаче, сучеше много интензивно - по цяла нощ и по много пъти на ден. Понеже не успях да намаля кърменията и да го отбия постепенно, реших да се отбием като го изпратя за една седмица при баба му. За щастие той понесе много добре промяната, почти не е плакал, много подобри храненето си и в момента спи много спокойно през нощта почти без да се буди. За нещастие - при мен се появи проблем. В момента имам огромна бучка на едната гърда, като легна и се вижда отчетливо даже без да се пипа, изключително много болезнена на допир. Sad Ще разкажа и как процедирах в началото на отбиването - цедях по малко, така че да не усещам напрежение и болка. Общо взето по 1-2 пъти на ден, като последно съм цедила преди 4 дена. Пиех градински чай, една вечер си правих и компрес със зеле, защото ми гърдите ми бяха по-напрегнати. Също така пиех и лецитин - 4 пъти по 1200мг. Може би тук допуснах грешка, защото в събота сутринта заминахме да вземем децата и забравих лецитина и не пих до днес вечерта. От около 3-4 дена гърдите ми престанаха да бъдат напрегнати и "пълни", възвърнаха нормалното си състояние. Останаха само две малки бучки (даже не бях сигурна, че ги напипвам), които почти не боляха и предполагах, че всичко ще отмине постепенно. За съжаление от събота болката и бучките започнаха да се увеличават и днес положението е зле.Sad Правих пак компрес със зелеви листа, уж мислех, че помага, но сега като го махнах няма особено промяна. Моля ви дайте ми съвет какво да направя. Чета разни статии, но там се споменава кърмене, изцеждане - но аз все пак не съм изцеждала от 4 дена, гърдите ми не изглеждат пълни, не мисля, че ще мога да изцедя нещо, пък и не мисля, че е правилно при мен. Да пия ли градински чай - той би ли помогнал при бучка? Какво още мога да направя? Да се обърна ли към лекар?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
Ивон, а защо не отидеш на лекар, за да види какви са бучките?От колко време си ги забелязала?Питам, защото когато аз спрях да кърмя, също имах малка бучка, а след година вече е станала на фиброаденом, който беше премахнат оперативно.Най-добре се консултирай с лекар.Стискам палци!

# 2
  • Мнения: 4 292
Здравей, Ивон!

Разбирам нежеланието да цедиш, но това в случая ще помогне. Вероятно гърдите ти все още образуват мляко, което е нормално и обичайно няма нужда от каквато и да е намеса, стига отбиването да е станало плавно. В случая обаче имаш образувани бучки и нужно да вземеш мерки.
 
Ти сама си установила вече, че Лецитинът ти е бил от полза. Помисли за варианта да започнеш нов прием, като уточниш подходящата доза с твоя лекар.
Зеленият (градински) чай е добър допълващ вариант, но няма нужда да приемаш прекалено големи порции.
Компресът със зеле стопира бъдещо образуване на мляко, но не помага при вече възникнали бучки. Тук по-голяма роля играе именно Лецитинът, който отпуска каналите.
 
Хубаво е да опиташ да разкараш бучките: Може да си вземеш топъл душ или да направиш топъл компрес, а след това с нежни масажиращи движения в посока към зърната, предвижи застоялото мляко. Внимавай да не травмираш гърдите. Ако имаш вана, ще е от полза да правиш масажът и изцеждането в нея. Някои майки споделят много добри резултати, но и обикновените компреси вършат работа.

Опитай да намалиш наситените мазнини, които допълнително нанасят вреди и ако е възможно, носи сутиени без банели.

Ако усетиш, че тези мерки нямат ефект, консултирай се с лекар, но нека те види на място.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 555
Момичета, благодаря за отговорите!   bouquet

Шоколадово бонбонче -  Много неприятно се е получило при теб. Бучките при мен са от тази седмица, след като престанах да кърмя. Аз при кърменето и на двете деца никога не съм страдала от препълнени гърди, бучки, запушени канали, хиперлактация, а даже през първите месеци имаше периоди, когато кърмата ми не достигаше и се налагаше да стимулирам и може би за това подцених нещата. Цяла сутрин търсих кординати на добър мамолог. Благодаря за предупреждението! Виждам, че скоро те очаква среща с едно малко съкровище - леко раждане ти пожелавам.  Heart Eyes

Клото - Много ми помогнаха съветите ти. Продължавам с лецитина и градинския чай. Днес цял ден стоях със зелев компрес, а преди малко си взех горещ душ и направих това, което ти препоръчваш масаж и цедене - ефектът е чудесен. Едната бучка почти я няма, другата е много по-малка и не са така болезнени. Дано бързо изчезнат съвсем. 

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
Ивон, благодаря!Дай Боже да си имаме много скоро живи и здрави бебче и да му се радваме!
А за твоя проблем, Клото ти е отговорила адекватно.Само се наблюдавай, че тези гадинки понякога не се усещат въобще, а се виждат само на снимка.Успех и дано нещата вече вървят към регулиране!  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт