за "марципана" и шоколада

  • 13 544
  • 108
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 243

ех, natalyna, един ескперт се включи в темата в твое лице!  Hug

между другото - и аз си мислех доста какво ли е съдържал този т.нар. "марципан", което е интересно предвид факта, че на опаковката изобщо не пише какви съдържа! може да я погледнете тук отпред и отзад..  твоята теория звучи добре!
Wink

# 91
  • Мнения: 1 175
И аз сравнително скоро открих какво е "истински" марципан. И той не ми харесва обаче, и оня не ми харесваше. Дайте ми шоколад на мене  Laughing

# 92
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 329
Айде на марципанаааа  Crazy


Лидълски е thumbsup

# 93
  • Мнения: 24 467
Тоз, последния артикул, го ядохме тази Коледа, но в момента и той липсва в магазина. Суша.

Нино Тино, взимам си бележка, съжалявам, но злото вече е сторено...  Cry

Големият харесва марципана от тази колекция, с червената опаковка.
http://www.ritter-sport.de/#/de_DE/treadmill/
Моят любим е йогурта.

http://www.ritter-sport.de/#/de_DE/product/100g_marzipan/

http://www.ritter-sport.de/#/de_DE/product/100g_joghurt/

Дидитка, колекцията е голяма- има за всеки вкус.

Ех, scaramouche, какво да пише? Навремето даже и срок на годност нямаше по повечето продукти.  Simple Smile Кой да ти пише и чете съдържание? Grinning

Тематично:

Последна редакция: сб, 21 яну 2012, 09:48 от Judy

# 94
  • Мнения: X
бонбоните Моцарт са отврат  Sick
натъпкани са със захар, което за мен означава, че са използвани нискокачествени продукти и използват захарта, за да го прикрият

изобщо всеки безумно сладък сладкиш ми е подозрителен в това отношение

правила съм марципанова маса без да добавям захар изобщо и мога да кажа, че има невероятен вкус
правила съм и със захар, и тя е ОК

иначе ако се използват лешници вместо бадеми се получава нуга
дума, която май също е използвана погрешно в езика ни

# 95
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777

ех, natalyna, един ескперт се включи в темата в твое лице!  Hug

между другото - и аз си мислех доста какво ли е съдържал този т.нар. "марципан", което е интересно предвид факта, че на опаковката изобщо не пише какви съдържа! може да я погледнете тук отпред и отзад..  твоята теория звучи добре!
Wink

О, scaramouche въобще не се смятам за експерт, но благодаря! Hug

Съдържанието на "марципан Люлин" е написано с бели букви отстрани на опаковката и затова не се вижда, но по спомени точно той беше със съдържание на соя. Между другото много хубав линк си дала - там се вижда колко много са експериментирали тогава с различни ядки и суровини явно за да намерят добър заместител на шоколада. Явно какаото и какаовото масло е било много скъпо за това време. То се вижда и по цените на по-качествените шоколади (па макар и млечни) - 2,10 лв. за шоколад по това време е направо шокиращо. Мисля че това е и причината за липса на истински натурални шоколади по това време.  Интересен е и факта, че в Чехия например натурален шоколад съм купувала 86г . без проблем и то доста добро качество и не толкова скъп, което означава, че май само ние сме имали някакво "ембарго", но причините не знам разбира се.

Последна редакция: сб, 21 яну 2012, 13:41 от natalyna

# 96
  • Мнения: 211
И аз обожавам марципан!
Не го сравнявам с шоколада, защото всъщност за мен са две различни неща. Марципанът не засища глада ми за шоколад, но пък глад за марципан не съм изпитвала досега... тъй че Thinking

# 97
  • Мнения: 1 175
Дидитка, колекцията е голяма- има за всеки вкус.
Сега ме вдъхновихте да пробвам още  Laughing Всъщност съм яла само няколко разновидности, на Ritter Sport, бонбоните Моцарт и още няколко в смесени кутии с различни вкусове където е имало и марципанови бонбони, и нито един от тях досега не ми е харесал. Малко нагарчат, някои са остри, анасон пък не понасям. Ще ми препоръчате ли някоя по-лека разновидност, в която да няма горчиви бадеми или анасон?

# 98
  • София
  • Мнения: 6 363
Ще ми препоръчате ли някоя по-лека разновидност, в която да няма горчиви бадеми или анасон?

бадеми има във всеки марципан, иначе не е марципан. горчивината не е задължителен елемент.

виж, анасон няма в това изделие изобщо.

в Хит и Карфур продават едни немски, доста скъпи марципани - опитай ги.

# 99
  • Мнения: 4 300
Aз си ям 'готварския' марципан просто така, не е задължително да е в някакво друго изделие ( шоколад, бонбони или сладкиш).
Продава се обикновено или във вид на щафета- като салам с непрозрачна опаковка, или като кувертюр-на плочка, на щанда за сладкарски продукти.

# 100
  • Мнения: 1 175
Значи съм имала лош късмет с анасона, но определено съм яла марципани в които има. На снимката на Саморая също има анасонова звезда (която предполагам може да е само за украса, но е наредена сред бадемите и лешниците и прилича на съставка и тя). Иначе нямам нищо против бадеми, много ги обичам даже, но само ако не са горчиви. Стана ми интересно и тръгнах да чета за марципана в уикипедия, и там пише че испанският марципан се прави без горчиви бадеми. Не знам това дали значи че останалият се прави и с горчиви, щом този специално е без? Ще трябва да търся испански марципан значи  Laughing

# 101
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Вече забравих вкуса на "марципана", а оригиналния марципан ми напомня на арсеник Sick Предпочитам бадемите цели и натурални- без захар или сол.

# 102
  • Paris, France
  • Мнения: 14 032
За пръв път чувам за български марципан по соца. Никога и от никого не съм чувала наричане на некачествен шоколад с думата марципан. Вярвам, че го е имало, но аз не съм яла или виждала. Нямаше готов марципан, защото баба ми си го правеше сама за торти. Нямаше и белени смлени бадеми и баба ги слагаше във вряла вода а моята работа беше да ги беля. Между другото, белени смлени бадеми и до ден днешен не се продават в Магреба (северозападна Африка), където паста от захар и бадеми се употребява много.

В българската кухня се употребяват по често орехи. Обичам сладки и баклави с бадеми, но не съм луда по марципан. Не разбирам хората, които пишат, че им е гаден. Да не го обичат - добре, ама чак пък гаден! Бадемовите пасти са популярни из цяла южна Европа, но името марципан го свързвам с Германия и Балтийските страни.

Големият ми син обича много марципан, особено този:

Точно такива бомбони ядях в България, когато майка ги носеше от някой конгрес, където ги раздаваха на участниците. Немската фирма Дрегер беше оборудвала с техника много болници и спонсорираше разни симпозиуми и конгреси. Понеже фирмата е в Любек - столицата на марципана, носеха такива бомбони в червени кутии с тяхното лого. Бомбоните седяха в къщи и никой не ги ядеше, но ние не ядяхме много сладко.

Децата ми обичат испански марципан и винаги носим Толедски от там. Мароканският ми е любимия.

правила съм марципанова маса без да добавям захар изобщо и мога да кажа, че има невероятен вкус
правила съм и със захар, и тя е ОК

иначе ако се използват лешници вместо бадеми се получава нуга
дума, която май също е използвана погрешно в езика ни

Е, как я правиш тази марципанова маса без захар? Аз зная, че марципана е точно бадеми и захар или захарен сироп. Баба понякога, ако искаше мека маса, вареше захарта със вода и малко лимонов сок.

# 103
  • Мнения: 4 300
Е, може да се варят и мелят бадеми, но без захар не е марципан:) То всеки си кръщава което както си иска явно, преди няколко месеца по телевизията една дама с претенции пък правеше пандишпан с бакпулвер, та не се учудвам на нищо вече.
Беленето на бадемите ми е най малкия дерт ( не че правя марципан ръчно, но белени и печени обичам), става за нула време след няколко минути във вряла вода.

# 104
  • Paris, France
  • Мнения: 14 032
иначе ако се използват лешници вместо бадеми се получава нуга
дума, която май също е използвана погрешно в езика ни

Хм, повечето нуги са с бадеми. Нугата е древен сладкиш от мед и някакви ядки - орехи, бадеми, шам-фъстък. Ако изделието е предимно ядки и захар, то не е нуга. Сега се сещам, че нуга с лешници не само не съм яла ами и не съм виждала, което не значи, че няма.

Общи условия

Активация на акаунт