Истанбул 7

  • 86 394
  • 726
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 368
 Помагайте ! Пътуваме в четвъртък. Проблема ми е с хапването-къде ,как ,на какви парички.
Ще бъдем в Лалели ,но ще ходив и в Азиатската част.Сина ни и той е с нас,на 10г Simple Smile
 Чувала съм на Истиклял ли беше...моля ,помагайте,не остана време Hug

# 646
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Най-малкия проблем в Истанбул е хапването. Въпросът ти обаче е зададен толкова широко, че чак се чудя какво да ти кажа. Има балък екмек , който се продава по пристанищата - хляб с рибно филе и салата и лук в него, не помня какви пари беше; има симидчийници навсякъде - симида е геврече с хрупкава коричка и струва 1 лира; има пълнени картофи на Истиклял  и в Ортакьой - цените започват от 7 лири , но е невероятно вкусно и запомнящо се . В Лалели сме писали нееднократно за Ортаклар, което е по-скоро до Султанахмет - там супите са по 3 лири, пидетата и манджите от 5 до 7 лири,десертите и те бяха между 3 и 5 лири. Има колички с печени кестени и печена царевица. ...

Нали осъзнаваш,че координати на места за хапване в 16 милионен град с диаметър 120  км е малко трудно да се дадат ей така, на прима виста?

Последна редакция: вт, 20 мар 2012, 21:55 от angelina.bgk

# 647
  • Мнения: 368
  Това е ПРЕКРАСЕН отговор !!!! Hug
Друго не ми трябва   bouquet
Все пак ще хапваме,няма да сме като някакви...Малко  фарма-туризъм + още нещо.Дано е хубаво времето.После ще Ви се похвалим.
 М Е Р С И    !!!

# 648
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
На азиатската част има верига ресторанти с черноморска кухня, Ciya (Чия) . Имат масички и от вън, и вътре ; цените на ястията са по-високи , от рода на 6-9 за пидета и лахмаджуни и 17-20 за кебапи /гювечи. Много вкусно готвят и ако имате чалъм и време - посещавайте смело.

# 649
  • Мнения: 11 747
По Истиклял и не само има доста закусвалните от типа на нашенските БМС или Тропс къща. Манджите също са подобни на нашенските - в случай, че за детето искате готвено. Балък екмека се върти около 4 лири. По- скоро 4-5 лири. Около пристанищата надвечер продават пълнени миди на бройка. Всъщност, навсякъде по улиците ще ви преследва храна на прилична цена. Бюрека е по- скъп, ама е с масло и сирене, не с маргарин и извара като тук, та така. Дюнери навсякъде, разбира се, около 3,50- 4 лири. Едно е сигурно - гладни няма да останете!  Simple Smile
А, пред заведенията има изнесени менюта с цени, ще можете да се ориентирате преди да седнете. Не знам дали пред всички заведения, но имаше като цяло.

# 650
  • Мнения: 1 167
Здравейте.
От доста време ви чета, но сега реших да се включа с писане. Както за всички вас, така и за мен, Истанбул е любим град, изпълнен с магия и много, много хубави спомени. Така се случи, че в последните две години ходех доста често - къде на екскурзия, къде по работа... Следващата седмица, също ми предстои пътуване. Преди време мои познати ме водиха в една верига закусвални, в които предлагат основно лахмаджун, но освен с кайма там имаше и такъв със сирене (мнооого вкусен). Въпросът ми е, някой може ли да ми каже, как се казва тази верига, защото не помня, а искам пак да хапна от тези конкретно лахмаджуни  Blush
Ние ги ядохме в Кадъкьой, но ми казаха, че ги има навсякъде. Спомням си, че надписът беше в зелен цвят, ако това може да бъде някакъв ориентир...

# 651
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 588
Никаква идея, не се заглеждам много по табелите  Embarassed

Иначе аз да препоръчам на любящите джънк фууд-а (убийте ме с камъни точно сега  Mr. Green) Попайс. Страхотна марка за пилешки истории (щото аз друго месо не обичам) - има и в мола на Истиклял и във Форум. Много промоции имат и за 10-12 лири се наяждат 2ма.

# 652
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Venel, дали така изглеждаха лахмаджунийниците?


Аууу, на ili забравих да препоръчам кокореча! Непременно , непременно опитайте това, особено с подлучено кисело мляко! Не е скъпо, но добре засища и е интересно на вкус. И , ili,прочети поста на haksev две странични назад, тя там и места с характерна кухня дава.

Ай, аз отивам да ям! Simple Smile

# 653
  • Мнения: 1 167
Ами не, не изглеждаха така  Sad. Бяха тип fast food верига, а не тип ресторант. Направо много ме е яд, че не се сещам  ooooh! . Останах с впечатлението, че само там ги предлагат и със сирене, а не само с кайма, но явно това не е особено показателно, защото някъде четох, че било обичайно да се правят с различни плънки... Както и да е, ако отидем в Кадъкьой (а аз съм го планирала Simple Smile), надявам се, че ще се ориентираме и ще намерим мястото. Благодаря все пак за отговорите.
Между другото, някой, който в момента е там, може ли да каже как е времето?

# 654
  • Мнения: 1 167
Забравих. Ако някой знае място, където правят хубави лахмаджуни, независимо, че е различно от това, за което питам, моля да ме светне. Говорим пак за района Лалели, Аксарай, Беязид, Таксим и т.н. - обичайните демек Simple Smile
Ще водя майка ми, а тя не иска и да чуе за това ядене, след един злощастен опит в Одрин да го пробва. Там беше с много дебело тесто, студено и каймата адски миришеше. А в Истанбул има толкова вкусни  Laughing, ама пусто като все съм била с местни, които са ме водили. Дори най-хубавите, пресни и тънки, които съм яла, купиха от Фатих (не съм сигурна за името на квартала, но ако някой може - нека да ме поправи; това е кварталът, в който почти не можеш да срещнеш непокрита жена и са много вярващи...).

# 655
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Запомни тази зелена табела на Халил Лахмаджун - много хвалби из нета, много нещо , и турци и туристи ги хвалят колко им били вкусни лахмаджуните! В прословутото "Ортаклар" ( Султанахмет) също не са им лоши лахмаджуните, хем веднага тутакси ги правят.
Фатих нищо, че са покрити,то не им пречи добри манджи да дават на хората.

Аз вече съм в БГ, но искам да споделя,че за един единствен ден в Истанбул прети седмица ни валя дъжд, пече ни слънце и накрая обърна на сняг. Температурите в момента там са колкото и тук, но имай едно наум.

# 656
  • Мнения: 1 167
 Благодаря, angelina.bgk   bouquet
Някаква идея къде е този Халил? А всъщност къде точно е това Ортаклар, защото четох, че много го хвалите, най-вероятно дори го знам, но не свързвам името с външния вид на някое конкретно заведение...
Иначе по отношение на времето, така и предположих. Студът не ни плаши, дано обче не вали    Praynig

# 657
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
"Ортаклар" е едно нещо на един ъгъл в Султанахмет, като се спускаш по улица "Пиер Лоти", която е пресечка на Орду Джаддеси, като вървиш към Ая София , а Капалъ Чарши ти е зад гърба. ( чудно обяснявам!  Mr. Green) и въпросната пресечка поема вдясно. Таня имаше разкошна снимка, аз не смея моите да ги сложа, че все са по вечерно време...
А за Халил-а пишеше,че са  по азиатската част основно, на две пресечки над пристанището на Кадъкьой според една карта има таковУ.

# 658
  • София
  • Мнения: 13 261
Eто снимката:



Не съм сигурна, че ще отидем, но все пак да питам - имат ли меню на различен от турски език и как може да се разберем и да поръчаме. Много съм капризна в яденето и трудно експериментирам. Например кокореч няма да хапна дори да не съм виждала от седмици храна.  Embarassed То и тук поръчвам трудно, защото все има условия - без едно, без второ, без трето...  Embarassed

# 659
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
По мои спомени - да. Или беше двуезично, но имаше описание на език, различен от турския.

Общи условия

Активация на акаунт